חמאס שולחת נערים המזוהים עמה אל מותם במסגרת “צעדת השיבה הגדולה”: המקרה של נער בן 16 בשם סעדי אבו צלאח, המזוהה עם חמאס, שמצא מותו בעת שקבוצת נערים ניסתה לחתוך את הגדר באירועי 14 במאי 2018

סעדי אבו צלאח מיידה אבנים לעבר כוחות צה

סעדי אבו צלאח מיידה אבנים לעבר כוחות צה"ל סמוך לגדר הביטחון בצפון הרצועה (דף הפייסבוק שהאב, 16 במאי 2018)

עיקרי הדברים

ב-14 במאי 2018, בשיא ההתפרעויות האלימות של אירועי “צעדת השיבה הגדולה”, נהרג הנער סעדי פהמי אבו צלאח, המזוהה עם חמאס. אביו ודודו של סעדי, המזוהים עם חמאס, היו כלואים בישראל. למרות גילו הצעיר (בן 16) שוגר הנער ע”י חמאס ל”קו הקדמי” של המתפרעים, בסמוך לגדר, שבו מילאו פעילי חמאס תפקיד דומיננטי (והדבר התבטא במספר הגדול של ההרוגים מקרבם). ב”קו הקדמי” עסקה קבוצת נערים וסעדי אבו צלאח ביניהם בחיתוך גדר הגבול, כהכנה לקראת פריצה לשטח ישראל, תוך סיכון חייהם (הם התארגנו במסגרת הקוראת לעצמה “יחידת הצמיגים וחיתוך הגדר”). בהלווייתו השתתפו פעילי חמאס והזרוע הצבאית שלה, גופתו נעטפה בדגל חמאס. לאחר מותו קיימה חמאס טקס בו הוקרן סרט שהופק לזכרו שנועד להאדיר את דמותו ולהפוך אותו למודל חיקוי עבור נערים נוספים, שחמאס עושה בהם שימוש לצרכיה.

 

תיעוד של סעדי אבו צלאח, זמן מה לפני מותו, חותך יחד עם קבוצת נערים את גדר הביטחון בצפון הרצועה בעת ההתפרעויות וניסיונות החדירה לישראל ב-14 במאי 2018 (ועדת ההסברה של חמאס בבית חאנון, 14 במאי 2018).
תיעוד של סעדי אבו צלאח, זמן מה לפני מותו, חותך יחד עם קבוצת נערים את גדר הביטחון בצפון הרצועה
בעת ההתפרעויות וניסיונות החדירה לישראל ב-14 במאי 2018 (ועדת ההסברה של חמאס בבית חאנון, 14 במאי 2018).

סרטון שהפיקה חמאס על מנת להאדיר את דמותו של סעדי אבו צלאח
  • ב-16 במאי 2018, בשעות הערב, קיימה חמאס טקס אזכרה לזכרו של “השהיד הגיבור” סעדי אבו צלאח סמוך לבית הוריו בבית חאנון. הציבור הרחב הוזמן לבוא ולהשתתף בטקס. במהלך טקס האזכרה הוקרן סרט בן 14 דקות, עשוי במקצועיות, שהופק לזכרו מטעם חמאס. מטרת הפקת הסרט להמחיש את אומץ ליבו, להאדיר את דמותו, ולהפוך את סעדי אבו צלאח למודל לחיקוי. אביו של סעדי ודודו, שהשתתפו בטקס, לבשו על צווארם צעיפים ירוקים של חמאס (ועדת ההסברה של חמאס בבית חאנון, 17 במאי 2018).
  • בסרטון נראה סעדי אבו צלאח, כשברקע נשמעת מוסיקה קצבית, נוטל חלק בהבערת צמיגים, יידוי אבנים, חבלה בגדר הביטחון ועימותים עם חיילי צה”ל (ראו תמונות בהמשך). בסרטון הופיע רעול פנים מ”יחידת הצמיגים וחיתוך הגדר”, אשר הקריא הודעת אבל על מותו של סעדי אבו צלאח, שבה נאמר, כי הוא הצטיין בהבערת צמיגים ובחיתוך גדר הגבול. אביו של אבו צלאח סיפר בסרטון, כי בנו תמיד דיבר על רצונו להיות שהיד ואף התפלל לאל שיענה לבקשתו. על רקע דברי האב בסרטון הוצגה תמונה שלו ושל בנו עם פתחי חמאד, בכיר חמאס (דף הפייסבוק שהאב, 16 במאי 2018).
ראו סרטון
קטעים מהסרטון, שהפיקה חמאס אודות אבו צלאח.
סעיד אבו צלאח, אביו של סעדי, משתתף בטקס שארגנה חמאס לזכר בנו כשהוא לובש על צווארו צעיף ירוק של חמאס (ועדת ההסברה של חמאס בבית חאנון, 17 במאי 2018).   אסעד אבו צלאח (שני משמאל), דודו של סעדי, אסיר לשעבר, שהשתתף בטקס לזכרו (ועדת ההסברה של חמאס בבית חאנון, 17 במאי 2018).
מימין: במרכז: סעיד אבו צלאח, אביו של סעדי, משתתף בטקס שארגנה חמאס לזכר בנו כשהוא לובש על צווארו צעיף ירוק של חמאס (ועדת ההסברה של חמאס בבית חאנון, 17 במאי 2018). משמאל: אסעד אבו צלאח (שני משמאל), דודו של סעדי, אסיר לשעבר, שהשתתף בטקס לזכרו (ועדת ההסברה של חמאס בבית חאנון, 17 במאי 2018).
תמונות המתעדות את פעילותו של הנער סעדי אבו צלאח במהלך “צעדות השיבה”
סעדי אבו צלאח עם קבוצת נערים מחבלים בגדר הביטחון בצפון הרצועה (דף הפייסבוק שהאב, 16 במאי 2018).   פעילי "יחידת הצמיגים וחיתוך הגדר" נושאים דברי הספד על סעדי אבו צלאח, אשר לדבריהם בלט בהבערת צמיגים וחיתוך הגדר (דף הפייסבוק שהאב, 16 במאי 2018)
מימין: סעדי אבו צלאח עם קבוצת נערים מחבלים בגדר הביטחון בצפון הרצועה (דף הפייסבוק שהאב, 16 במאי 2018). משמאל: פעילי “יחידת הצמיגים וחיתוך הגדר” נושאים דברי הספד על סעדי אבו צלאח, אשר לדבריהם בלט בהבערת צמיגים וחיתוך הגדר (דף הפייסבוק שהאב, 16 במאי 2018)

סעדי אבו צלאח מיידה אבנים לעבר כוחות צה"ל סמוך לגדר הביטחון בצפון הרצועה (דף הפייסבוק שהאב, 16 במאי 2018)
סעדי אבו צלאח מיידה אבנים לעבר כוחות צה”ל סמוך לגדר הביטחון בצפון הרצועה 
(דף הפייסבוק שהאב, 16 במאי 2018)

אביו של סעדי אבו צלאח מספר בסרטון, כי בנו תמיד דיבר על רצונו להיות שהיד. ברקע הודעת אבל של חמאס     האב ובנו סעדי (מצד ימין) עם בכיר חמאס פתחי חמאד, ככל הנראה באחת מ"צעדות השיבה" האחרונות (דף הפייסבוק שהאב, 16 במאי 2018).
מימין: אביו של סעדי אבו צלאח מספר בסרטון, כי בנו תמיד דיבר על רצונו להיות שהיד. ברקע הודעת אבל של חמאס. משמאל: האב ובנו סעדי (מצד ימין) עם בכיר חמאס פתחי חמאד, ככל הנראה באחת מ”צעדות השיבה” האחרונות (דף הפייסבוק שהאב, 16 במאי 2018).
גופתו של סעדי אבו צלאח עטופה בדגל ירוק של חמאס (דף הפייסבוק שהאב, 16 במאי 2018).    פעילים חמושים (קרוב לוודאי פעילי חמאס) בהלוויית הנער סעדי אבו צלאח בבית חאנון. שני מימין אביו של סעדי (דף הפייסבוק של סעיד אבו צלאח, 23 במאי 2018).
מימין: גופתו של סעדי אבו צלאח עטופה בדגל ירוק של חמאס (דף הפייסבוק שהאב, 16 במאי 2018). משמאל: פעילים חמושים (קרוב לוודאי פעילי חמאס) בהלוויית הנער סעדי אבו צלאח בבית חאנון. שני מימין אביו של סעדי (דף הפייסבוק של סעיד אבו צלאח, 23 במאי 2018).
אביו ודודו של סעדי אבו צלאח, שני אסירים משוחררים
  • בני משפחתו של הנער סעדי אבו צלאח מתגוררים בבית חאנון, שבצפון הרצועה. הם משתייכים לחמולת אבו עמשה. ב-18 במרץ 2008 נעצרו חמישה מבני החמולה במהלך פעילות צה”ל בבית חאנון. בין העצורים היו גם אביו ודודו של הנער סעדי אבו צאלח (אלרסאלה נט, 18 בספטמבר 2014). אביו של סעדי, שוחרר ע”י ישראל ב-18 בספטמבר 2014, לאחר שריצה שש שנות מאסר בכלא נפחא (אלרסאלה נט, 18 בספטמבר 2014).
  • אסעד אבו צלאח (אבו פהמי),דודו של סעדי, מזוהה עם חמאס, היה אסיר בישראל ושוחרר במסגרת “עסקת שליט” בשנת 2011. שני בניו כלואים בישראל. בתחילת מאי 2018, אסעד אבו צלאח, קיים שביתת רעב במחאה על החלטת הרשות הפלסטינית להפסיק את תשלום קצבאות האסירים של שלושת בני המשפחה, בהם שני ילדיו ואחיינו. בראיון סיפר, כי הרשות הפסיקה במאי 2017 תשלום קצבאות ל-270 משוחררי עסקת שליט המזוהים עם חמאס (אלרסאלה נט, 5 במאי 2018).

אסעד אבו צלאח, דודו של הנער שנהרג, בעת שקיים שביתת רעב במחאה על החלטת הרשות הפלסטינית להפסיק את תשלום קצבאות האסירים (אלרסאלה ביוטיוב, 5 במאי 2018).
אסעד אבו צלאח, דודו של הנער שנהרג, בעת שקיים שביתת רעב במחאה על החלטת הרשות הפלסטינית להפסיק את תשלום קצבאות האסירים (אלרסאלה ביוטיוב, 5 במאי 2018).

  • לאחר ההלוויה של הנער סעדי אבו צלאח פרסם אסעד אבו צלאח הודעת תודה לחמאס ולזרוע הצבאית שלה על השתתפותם בהלוויית אחיינו סעדי אבו צלאח. הוא גם פרסם תמונה שלו בעת שהשתתף ב”צעדת השיבה הגדולה” בצפון הרצועה (חשבון הטוויטר של אבו פהמי אבו צלאח, 16 במאי 2018). ב-18 במאי 2018, פרסם הדוד תמונה בחשבון הטוויטר שלו בה הוא נראה עומד סמוך לכרזת אבל גדולה שפרסמה חמאס לזכר סעדי אבו צלאח (חשבון הטוויטר של אבו פהמי אבו צלאח, 16 במאי 2018).
דודו של הנער ההרוג אסעד אבו צלאח, מודה לחמאס ולזרוע הצבאית שלה על השתתפותם בהלוויית אחיינו סעדי אבו צלאח (חשבון הטוויטר של אבו פהמי אבו צלאח, 16 במאי 2018).    תמונה שפרסם אסעד אבו צלאח בחשבון הטוויטר שלו בה הוא נראה סמוך לכרזת אבל גדולה של חמאס לזכרו של אחיינו סעדי אבו צלאח (חשבון הטוויטר של אבו פהמי אבו צלאח, 16 במאי 2018).
מימין: דודו של הנער ההרוג אסעד אבו צלאח, מודה לחמאס ולזרוע הצבאית שלה על השתתפותם בהלוויית אחיינו סעדי אבו צלאח (חשבון הטוויטר של אבו פהמי אבו צלאח, 16 במאי 2018). משמאל: תמונה שפרסם אסעד אבו צלאח בחשבון הטוויטר שלו בה הוא נראה סמוך לכרזת אבל גדולה של חמאס לזכרו של אחיינו סעדי אבו צלאח (חשבון הטוויטר של אבו פהמי אבו צלאח, 16 במאי 2018).