עיראק

מבט לאיראן ולציר השיעי (17-10 ביולי 2024)

נשיא איראן הנבחר, מסעוד פ'זשכיאן, הדגיש בשיחה עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, כי ממשלתו תציב את הסוגייה הפלסטינית בראש סדר העדיפויות שלו ותפעל להפסקת המלחמה ברצועת עזה; מפקד כוח קדס ביקר במספר מדינות באזור ונועד עם מפקדים ובכירים ב”חזית ההתנגדות” כדי להדגיש את תמיכתה הנמשכת של איראן בציר הפרו-איראני; ממלא מקום שר החוץ האיראני, עלי באקרי, הוא הזהיר כי אם ישראל תנסה להרחיב את המלחמה לזירות נוספות, היא תגרום לעצמה נזק נוסף ותביא תועלת ל”התנגדות”; החות’ים בתימן וההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלו אחריות משותפת על שיגור כלי טיס בלתי מאוישים לעבר אונייה בים התיכון. בנוסף, ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על שלוש תקיפות משלה נגד מטרות בישראל, אין אישור לטענות; החות’ים דיווחו על תקיפות נגד כלי שיט אזרחיים בים האדום ובמפרץ עדן. פיקוד המרכז האמריקאי אישר שתיים מהתקיפות, אחת מהן נגד אונייה בבעלות ישראלית. לא היו נפגעים, אולם נגרם נזק. כמו כן, החות'ים קיבלו אחריות על שיגור כלי טיס בלתי מאוישים לעבר אילת, אין אימות לטענה; המודיעין האמריקאי פרסם דוח שהראה כי אמצעי הלחימה שנתפסו בדרכם לחות'ים הם מתוצרת איראן. נציגות איראן באו”ם דחתה את הטענות.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן ולציר השיעי (10-3 ביולי 2024)

בעקבות בחירתו של מסעוד פ'זשכיאן לנשיא איראן, ניכר מאמץ איראני להדגיש את מחויבות איראן להמשך התמיכה ב"חזית ההתנגדות" שבהובלתה: התקשורת האיראנית הבליטה את מסר התמיכה, ששלח הנשיא הנבחר למזכ"ל חזבאללה, בו הדגיש את המשך התמיכה האיראנית בחזבאללה וב"התנגדות" באזור נגד ישראל; בכירים איראנים שבו ואיימו על ישראל מפני אפשרות ליוזמה התקפית נגד חזבאללה: נשיא איראן הנבחר שוחח עם נשיא סוריה בשאר אסד, והדגיש בפניו, כי איראן תמשיך לתמוך בסוריה וב"התנגדות";  החות’ים בתימן וההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלו אחריות משותפת על שיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר אילת. דובר צה"ל דיווח על הפלת מטרה חשודה מעל ים סוף. בנוסף, ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על שלוש תקיפות משלה נגד מטרות בישראל, דובר צה"ל אישר הפלה של כלי טיס בלתי מאויש; דווח כי נציגי המיליציות הפרו-איראניות סיכמו לפעול נגד אינטרסים אמריקאיים ונגד מטרות בישראל אם תפרוץ מלחמה בלבנון; החות'ים דיווחו על שלוש תקיפות נגד כלי שיט אזרחיים בים הערבי ובמפרץ עדן, לא היו נפגעים או נזק. ספינת קרב יוונית יירטה שני כטב"מים חות'ים שהיו בדרכם לעבר אוניית סוחר במפרץ עדן.  
להמשך קריאה...

מבט לאיראן ולציר השיעי (26 ביוני – 3 ביולי 2024)

ממלא מקום שר החוץ האיראני, עלי באקרי, שוחח עם שרי חוץ באזור ובעולם במאמץ להביא להפסקת המלחמה ברצועת עזה. כמו כן, הזהיר באקרי מפני האפשרות ליוזמה התקפית ישראלית נגד חזבאללה, שתוביל להרחבת המלחמה. בתוך כך, איראן מחריפה את איומיה לנוכח האפשרות לעימות כולל בין ישראל לחזבאללה. בנוסף, מתרבים הדיווחים על העברה גוברת של אמצעי לחימה מתקדמים מאיראן לחזבאללה לקראת עימות אפשרי בין ישראל לארגון; מפקד משמרות המהפכה הצהיר כי "חזית ההתנגדות" בדרך לניצחון; החות’ים בתימן וההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלו אחריות משותפת על ארבע תקיפות נגד חיפה ונגד אוניות בנמל חיפה ובדרכן לחיפה. בנוסף, ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על תקיפה נגד אילת. אין אימות לטענות; ועדת התיאום של המיליציות הפרו-איראניות בעיראק החליטה להסלים את פעולותיה נגד ישראל במקרה שתפרוץ מלחמה כוללת בלבנון; החות’ים המשיכו לדווח על תקיפות נגד כלי שיט אזרחיים והציגו אמצעי לחימה חדשים שמיועדים לפגיעה בכלי שיט. מנהיג החות'ים איים לפגוע בנושאת המטוסים האמריקאית שצפויה להגיע לים האדום. 
להמשך קריאה...

מבט לאיראן ולציר השיעי (26-19 ביוני 2024)

ממלא מקום שר החוץ האיראני, עלי באקרי-כני, ביקר בקטר ונועד עם ראש הממשלה ועם ראש הלשכה המדינית של חמאס. באקרי הדגיש את תמיכת איראן בחמאס וקרא להרחיב את "ההתנגדות" גם לתחומים המשפטי, המדיני והדיפלומטי; על רקע האיומים בישראל ליזום מערכה כוללת נגד חזבאללה, הזהירו בכירים איראנים את ישראל מפני הרחבת המלחמה אל מול חזבאללה. שגריר איראן בבירות נפגש עם מפקד צבא לבנון; החות'ים וההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלו אחריות משותפת על תקיפת אוניות בנמל חיפה ובדרך לחיפה. בנוסף, ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על ביצוע ארבע תקיפות נגד ישראל באמצעות כטב"מים. צה"ל יירט כטב"ם שהתקרב לארץ, כטב"ם נוסף נפל בים ליד אילת, ללא נפגעים; המיליציות הפרו-איראניות בעיראק הכריזו על כוונתן לסייע לחזבאללה במקרה של מלחמה נרחבת נגד ישראל; החות’ים המשיכו לדווח על תקיפות נגד כלי שיט אזרחיים. נושאת המטוסים האמריקאית אייזנהאואר עזבה את הים האדום אחרי שמונה חודשים.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן ולציר השיעי (19-13 ביוני 2024)

טקסי העלייה לרגל המסורתיים לערב הסעודית במסגרת חג הקורבן נוצלו על ידי איראן להשמעת קריאות בגנות ישראל וארה"ב; ממלא מקום שר החוץ האיראני, עלי באקרי-כני, ביקר בעיראק ונועד עם בכירי הממשל העיראקי ועם בכירים בחבל הכורדי בצפון עיראק;  נציגות איראן באו"ם הדגישה את מחויבות איראן להמשך התמיכה בחות'ים; ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על ביצוע ארבע תקיפות נגד ישראל. דובר צה"ל דיווח על יירוט מטרה אווירית חשודה שהתקרבה מכיוון מזרח; החות'ים המשיכו לדווח על תקיפות נגד כלי שיט אזרחיים וצבאיים בים האדום ובים הערבי. שתי אוניות נפגעו קשה בתקיפות - אחת מהן טבעה והשנייה בסכנת טביעה.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן ולציר השיעי (13-5 ביוני 2024)

עלי באקרי-כני, ממלא מקום שר החוץ האיראני, השתתף בכינוס מיוחד של שרי החוץ של המדינות המתפתחות באיסטנבול וקרא לנקוט בצעדים נגד ישראל על רקע המלחמה ברצועת עזה. הוא גם הזהיר את ישראל מפתיחת עימות כולל נגד חזבאללה; מפקד כוח קדס קאא'ני הצהיר כי “חזית ההתנגדות“ היא זו שמקבלת את ההחלטות באזור וכי היא מתחזקת בהדרגה; איראן גינתה את פעולת ישראל במחנה הפליטים אלנציראת ברצועת עזה, בה שוחררו ארבעה מהחטופים, וקראה לפעולה מאוחדת מצד המדינות המוסלמיות כדי להגן על הפלסטינים; החות'ים בתימן וההתנגדות האסלאמית בעיראק הודיעו לראשונה על ביצוע תקיפות משותפות נגד ישראל. בנוסף, ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על ביצוע חמש תקיפות נגד ישראל באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים; החות'ים המשיכו בתקיפות נגד כלי שיט צבאיים ואזרחיים בים האדום ובים הערבי. נמסר על שלוש אוניות שנפגעו, אולם לא היו דיווחים על נפגעים בנפש. 
להמשך קריאה...

פרסומים משנים קודמות

20242023202220212020201920182017

עיראק

הרפובליקה העיראקית (الجمهورية العراقية – אַלְגֻ’מְהוּרִיַּה אלְעִרַאקִיַּה), גובלת בצפון עם תורכיה, במערב בסוריה ובירדן, בדרום גובלת עיראק בערב הסעודית ובכווית, ובמזרח עם איראן. בעיראק חיים מעל 31 מיליון בני אדם, רובם המכריע ערבים. 97% מתושבי המדינה מוסלמים, מהם כ-65% שיעים ו-35% סונים. בצפון-מזרח עיראק מתקיימת ישות אוטונומית כורדית, המכונה כורדיסטן העיראקית. בין מדינת ישראל ועיראק לא מתקיימים יחסים ועיראק מסרבת להכיר בישראל.

לאחר מלחמת עיראק, נוהלה המדינה בידי קואליציה של המדינות שפלשו לעיראק בראשות ארצות הברית. בשנת 2005 הועברה השליטה האזרחית לממשלת עיראק  הזמנית שמונתה לאחר בחירות כלליות לפרלמנט זמני, שהתקיימו לראשונה בתולדות עיראק. בשנת 2006 הוקמה ממשלה קבועה בעלת אופי שיעי ובכך חל מהפך בשלטון בעיראק שעד אז היה בידי הסונים. בדצמבר 2011 עזבו את המדינה אחרוני החיילים האמריקנים שהיו מוצבים בעיראק.

לאחר נפילת צדאם חסין התבססה בעיראק שלוחת אלקאעדה בהנהגת אבו מצעב אלזרקאוי שהפכה ברבות הימים לדאעש. שלוחה זו, שנהנתה מתמיכה נרחבת בקרב האוכלוסייה הסונית בעיראק, ביצעה פיגועים שכוונו נגד אזרחים שיעים ונגד הממשל בעיראק. ב-2014 הכריז דאעש במוצול על הקמת ח’ליפות אסלאמית והשתלט על שטחים נרחבים במערב וצפון מערב עיראק כשכוונתו להשתלט גם על בירת עיראק בגדאד. בשנים שלאחר מכן במאמצים של כוחות הביטחון העיראקיים ומיליציות מקומיות בסיוע ארה”ב שוחררו שטחים אלה ודאעש החל לאט, לאט מאבד מכוחו.