סוריה

“הסדר הסורי” בלבנון: הפיכת לבנון למדינת חסות סורית בתקופת אסד האב והתרופפות השליטה הסורית בתקופת בשאר הבן (2005-1975)

רצח רפיק חרירי, ראש ממשלת לבנון, אשר סרב ללכת בתלם הסורי, וההתפתחויות הדרמטיות שחלו בעקבותיו, העלו מחדש על סדר היום של לבנון, העולם הערבי והקהילה הבינלאומית את סוגיית המעורבות הסורית בלבנון הנמשכת כבר שלושים שנה.
להמשך קריאה...

סוריה תחת שלטון בשאר ממשיכה לשמש כמוקד להסתה אנטישמית ארסית ומתמשכת:

“הפרוטוקולים של זקני ציון” כ”להיט” רב מכר בשוק הספרים הסורי
להמשך קריאה...

טרוריסטים בכירים כמודל להערצה ולחיקוי :

הפקת סדרת טלוויזיה סורית על חייו ופועלו של יחיא עיאש, טרוריסט בכיר מה-“חמא”ס”, האחראי למותם ופציעתם של מאות אזרחים ישראליים. הסדרה אמורה להיות משודרת בחודש הרמצ’אן הקרוב, בו נרשמת צפיית שיא בטלוויזיה בעולם הערבי והמוסלמי.
להמשך קריאה...

המשטר הסורי מסייע לארגוני הטרור לקיים אמונים לשם ביצוע פיגועי טרור ב”שטחים”:

שירות ביטחון כללי עצר ב-2 במרץ 2005 את אסאמה מטר, פעיל “חמא”ס” ברצועת עזה, אשר עבר אימונים צבאיים במפקדה צבאית של ה-“חמא”ס” בסוריה בעת ששהה שם לשם לימודים.
להמשך קריאה...

סקירת פרסומים אנטי יהודיים, אנטי ציונים ואנטישמיים בתקשורת הסורית

התקשורת הסורית, הנשלטת ע”י המשטר, ממשיכה לפרסם באופן שוטף ספרים, מאמרים וקריקטורות, ולהפיק סרטי טלוויזיה, בעלי מסרים אנטישמיים, השאובים בעיקר מהאנטישמיות “הקלאסית”, ששורשיה אירופים. מקצת מה”תוצרת” האנטישמית מיוצאת ללבנון, ל”שטחים” ולעולם הערבי. לאחרונה בלטה הסדרה האנטישמית “אלשתאת” (“הפזורה”), שהופקה בסוריה ושודרה בלבנון בטלוויזיית “אלמנאר” של ה”חזבאללה” במשך חודש הרמצ’אן, בעל צפיית השיא.
להמשך קריאה...

הלכי רוח בסוריה לקראת כינוס ועידת מפלגת הבעת’

כינוס הועידה הארצית העשירית של “מפלגת הבעת’ הערבית הסוציאליסטית”, אשר יערך ב-9 – 6 ביוני 2005, מעורר בסוריה תקוות לרפורמות פנימיות. הועידה תתקיים בצל התגברות הלחצים מבית ומחוץ על המשטר הסורי. מבחינה פנימית, הולכת ומתחזקת הביקורת על עיכוב תהליכי הרפורמה, הפיתוח והמודרניזציה.
להמשך קריאה...

סוריה

סוריה מהווה גורם מרכזי בסכסוך הערבי-ישראלי, ומצויה בעימות עם מדינת ישראל מאז הקמתה. העמדה הבסיסית של סוריה שוללת את הרעיון הציוני ורואה במדינת ישראל נטע זר שיש לעקרו מן השורש. מאז הקמתה הובילה סוריה את המאבק המדיני והצבאי ביישוב היהודי ובמדינת ישראל. סוריה תובעת מישראל החזרת השליטה על שטח של    כ-1,200 קמ”ר ברמת הגולן שנכבש על ידי ישראל בשנת 1967. על רקע עוינותה העמוקה לישראל תמכה סוריה שנים רבות בארגוני הטרור הפלסטינים ובחזבאללה. סוריה הוגדרה כבר בשנת 1979 על ידי משרד החוץ של ארה”ב כמדינה תומכת טרור.  

למרות ניסיונות חוזרים ונשנים מאז ראשית שנות ה-90 של המאה ה-20 להגיע להסכם שלום עימה מתקיים עד היום מצב לוחמה רשמי בין ישראל לסוריה. יחסים אלו הושפעו ממעורבותם של גורמים כמו ברית המועצות ואיראן, מיחסיה של סוריה עם מדינות ערביות אחרות (מצרים, ירדן, לבנון) ויחסיה עם הפלסטינים. היחסים גם הושפעו מכך שסוריה רואה את את שטחה של ישראל כחלק ממה שהיא מכנה “סוריה הגדולה”.

מאז תחילת שנת 2011, מתקיימת בסוריה מלחמת אזרחים בין הנשיא בשאר אסד והכוחות הנאמנים לו לבין ארגוני מורדים בעלי אידיאולוגיות שונות ואוריינטציה פוליטית שונה. מלחמת האזרחים הובילה להריסה של התשתיות במדינה, להוצאתה של סוריה מהליגה הערבית ולמתחים ביחסיה עם מדינות סוניות (סעודיה, קטר, ירדן,  תורכיה). כמו כן הורעו יחסי סוריה עם ארה”ב ומדינות המערב. מנגד נתמך משטר סוריה על ידי רוסיה, איראן, חזבאללה ומיליציות שיעיות הנתמכות על ידי איראן.