סוריה

מבט לאיראן ולציר השיעי (16 -22 במאי 2024)

השבוע האחרון עמד בסימן מותם של נשיא איראן ראיסי, שר החוץ עבדאללהיאן ובכירים איראנים נוספים בהתרסקות המסוק בצפון-מערב איראן ב-19 במאי. המיליציות השיעיות הפרו-איראניות בעיראק ובתימן פרסמו הודעות תנחומים. בכירים איראנים המשיכו להפגין ביטחון לנוכח מצבה של ישראל, במיוחד בעקבות התקיפה האיראנית נגד ישראל בחודש שעבר. דווח כי משמרות המהפכה החלו להעביר משלוחים חדשים של אמצעי לחימה למחסן תת-קרקעי שהוקם במזרח סוריה, סמוך לגבול עם עיראק. נרשמה ירידה במספר התקיפות שביצעה ההתנגדות האסלאמית בעיראק נגד מטרות בשטח ישראל עם קבלת אחריות על חמש תקיפות לעומת 13 בשבוע שלפני כן. צה"ל אישר שביצע שני יירוטים של שלושה כלי טיס בלתי מאוישים ממזרח לישראל. החות'ים לא קיבלו אחריות על תקיפות נגד כלי שיט בים האדום ובמפרץ עדן. פיקוד המרכז של צבא ארה"ב דיווח על מכלית נפט שניזוקה מטיל בליסטי חות'י ללא נפגעים ועל שיגור טיל בליסטי נוסף. החות'ים קיבלו אחריות על הפלת שני כלי טיס בלתי מאוישים אמריקאיים מעל תימן.
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (20-12 במאי 2024)

בשבוע האחרון נמשכה ההסלמה בפעילות חזבאללה עם קבלת אחריות על 68 תקיפות נגד יעדים צבאיים ואזרחיים בצפון ישראל, בהם בלון תצפית מתקדם של מערכת גילוי והתרעה אווירית. בתקיפות נהרג אזרח ישראלי ונפצעו 12 חיילי צה"ל. כחלק מההסלמה, השתמש חזבאללה ברקטות כבדות חדשות ושיגר לראשונה רקטות אוויר-קרקע מכלי טיס בלתי מאויש. בתגובה לפעילות חזבאללה, כלי טיס של חיל האוויר הישראלי תקפו תשתיות צבאיות של הארגון בדרום לבנון ובבקעת הלבנון וביצעו סיכולים ממוקדים נגד מפקדי שטח של חזבאללה וארגונים נוספים. דווח כי חזבאללה שינה את שיטות הפעולה שלו על מנת לצמצם את הפגיעה בפעיליו בגלל החשיפה לכלי הטיס הישראליים. חסן נצראללה, מזכ"ל חזבאללה, הדגיש בנאום כי כל עוד המלחמה ברצועת עזה תימשך, חזבאללה ימשיך להילחם. בכירים בחזבאללה ציינו כי חזבאללה ושאר ארגוני "ההתנגדות" שמים דגש על מלחמת התשה נגד ישראל במטרה למנוע ממנה להשיג את יעדיה ועל מנת לאלץ אותה לשוב לשולחן המו"מ. נג'יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר בלבנון, קרא לקהילה הבינלאומית ללחוץ על ישראל להפסיק את "התוקפנות" נגד דרום לבנון ועזה. כלי טיס בלתי מאויש תקף כלי רכב בו נסעו מפקד בחזבאללה ומלווהו בצד הסורי של הגבול עם לבנון. 
להמשך קריאה...

מבט לאיראן ולציר השיעי (8 – 16 במאי 2024)

רמטכ"ל צבא איראן הצהיר כי "מבול אלאקצא" והתקיפה האיראנית נגד ישראל האיצו את תהליך חיסול ישראל וחוללו שינויים אסטרטגיים באזור ובעולם. מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה אמר כי  ישראל וארה"ב הושפלו בידי "ההתנגדות" ברצועת עזה, וכי מצב הפלסטינים כמעט לא השתנה בהשוואה למצבם בראשית המלחמה ברצועת עזה. ירדן סיכלה שני ניסיונות של הברחת אמצעי לחימה מסוריה לתנועת האחים המוסלמים בירדן, במעורבות חמאס, שהוכוונו ככל הנראה על ידי איראן. ההתנגדות האסלאמית בעיראק המשיכה לקבל אחריות על תקיפות מטרות בשטח ישראל באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים וטילי שיוט, כולל בסיסי צה"ל ומתקני אנרגיה. צה"ל אישר שביצע שני יירוטים של שלושה כלי טיס בלתי מאוישים ממזרח לישראל. החות'ים חידשו את התקיפות נגד כלי שיט צבאיים ואזרחיים בים האדום, במפרץ עדן ובאוקיינוס ההודי באמצעות טילים וכלי טיס בלתי מאוישים. מנהיג החות'ים איים להרחיב את הלחימה נגד ישראל אם תורחב הפעילות הישראלית ברפיח.
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (12-6 במאי 2024)

בשבוע האחרון קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע 46 תקיפות נגד יעדים צבאיים ואזרחיים בצפון ישראל. בשתיים מהתקיפות נהרגו שלושה לוחמי צה"ל. על רקע מבצע צה"ל ברפיח, זוהתה הסלמה בלחימה מצד חזבאללה שכללה שימוש ברקטות ברכאן כבדות בעלות ראש קרבי במשקל של עד 500 ק"ג. כמו כן, זוהה שימוש ראשון ברחפן תקיפה מתאבד. בתגובה לפעילות חזבאללה, ביצעו כלי טיס של חיל האוויר הישראלי תקיפות נגד תשתיות צבאיות של הארגון בדרום לבנון ובוצעו סיכולים ממוקדים נגד מפקדי שטח של חזבאללה. דווח  כי חזבאללה עדיין נערך לביצוע פשיטות נגד אזור הגליל וכי פעילי כוח רצ'ואן ממתינים לפקודה בעיתוי מתאים. סמזכ"ל חזבאללה, מסר כי חזבאללה יציג את חזונו בדרום לבנון לאחר הפסקת אש מלאה ברצועת עזה. ממשלת לבנון העבירה לצרפת את תגובתה לגבי ההצעות להשגת רגיעה בין חזבאללה לישראל בדרום לבנון. אומדן הנזקים שנגרמו למבנים ולמוסדות בדרום לבנון מאז תחילת הלחימה ב-8 באוקטובר 2023 עומד  על סכום של יותר ממיליארד דולרים.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן ולציר השיעי (1– 8 במאי 2024)

בכירים איראנים המשיכו להציג את התקיפה האיראנית נגד ישראל כהצלחה איראנית וכתבוסה עבור ישראל. איראן בירכה על הודעת חמאס כי היא מסכימה להצעת הפסקת האש בעזה. שר החוץ האיראני שוחח בעניין זה עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, ודובר משרד החוץ האיראני שיבח את "תבונתה המדינית של ההתנגדות". במקביל, גינתה איראן את הפעולה הצבאית הישראלית ברפיח. העיתון הסעודי אלחדת' דיווח, כי אסמאעיל קאא'ני, מפקד כוח קדס, ביקר לפני מספר שבועות בבירות ודן עם מזכ"ל חזבאללה בצעדים הצבאיים העתידיים בצל ההתפתחויות בחזיתות עזה ולבנון. בראשית מאי 2024 דיווחו מקורות בעיראק ובאיראן על הגעתו של קאא'ני לביקור בבגדאד להתייעצויות עם ראשי המיליציות השיעיות הפרו-איראניות. ההתנגדות האסלאמית בעיראק המשיכה לקבל אחריות על תקיפות "מטרות חיוניות" בשטח ישראל באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים וטילי שיוט, כולל טענה על תקיפה ראשונה לכיוון תל אביב. צה"ל אישר שביצע יירוטים של שני כלי טיס ממזרח לישראל וכלי טיס נוסף באזור אילת. החות'ים בתימן הכריזו על פתיחת שלב הלחימה הרביעי בעימות ואיימו לפגוע בכלי שיט שמפליגים לישראל גם בים התיכון.
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (15 באפריל – 6 במאי 2024)

חזבאללה המשיך לבצע תקיפות בעיקר נגד יעדים צבאיים ואזרחיים בצפון ישראל וברמת הגולן. בשתי תקיפות (הר דב וערב אלעראמשה) נהרגו אזרח עובד צה"ל וקצין צה"ל. בתגובה לפעילות חזבאללה, נמשכו תקיפות כלי טיס של חיל האוויר הישראלי נגד תשתיות צבאיות של חזבאללה בדרום לבנון ובאזור בעלבכ. כמו כן בוצעו סיכולים ממוקדים נגד פעילים בכירים בחזבאללה וארגונים נוספים. בכירי חזבאללה ממשיכים להדגיש את המשוואה שנקבעה בעימות עם ישראל לפיה פגיעה באזרחים לבנוניים תביא לתגובה נגד יעדים אזרחיים בצפון ישראל. ארה"ב הטילה סנקציות על מספר סייענים לפעילות הכלכלית של חזבאללה. נמשכים מגעים בינלאומיים שתכליתם להביא להסדר בגבול ישראל לבנון ולאפשר יישום החלטת האו"ם 1701. ההצעות כוללות רעיונות לפריסת כוח יוניפי"ל וחיילי צבא לבנון באזור והרחקת כוח רצ'ואן של חזבאללה מקו הגבול. בוצע שיגור רקטות לעבר ישראל משטח סוריה. לא היו נפגעים. כמו כן בוצעה התנקשות בחיי פעיל חזבאללה בכיר בדרעא שהיה אחראי על גיוס פעילים למיליציות הפרו איראניות. 
להמשך קריאה...

סוריה

סוריה מהווה גורם מרכזי בסכסוך הערבי-ישראלי, ומצויה בעימות עם מדינת ישראל מאז הקמתה. העמדה הבסיסית של סוריה שוללת את הרעיון הציוני ורואה במדינת ישראל נטע זר שיש לעקרו מן השורש. מאז הקמתה הובילה סוריה את המאבק המדיני והצבאי ביישוב היהודי ובמדינת ישראל. סוריה תובעת מישראל החזרת השליטה על שטח של    כ-1,200 קמ”ר ברמת הגולן שנכבש על ידי ישראל בשנת 1967. על רקע עוינותה העמוקה לישראל תמכה סוריה שנים רבות בארגוני הטרור הפלסטינים ובחזבאללה. סוריה הוגדרה כבר בשנת 1979 על ידי משרד החוץ של ארה”ב כמדינה תומכת טרור.  

למרות ניסיונות חוזרים ונשנים מאז ראשית שנות ה-90 של המאה ה-20 להגיע להסכם שלום עימה מתקיים עד היום מצב לוחמה רשמי בין ישראל לסוריה. יחסים אלו הושפעו ממעורבותם של גורמים כמו ברית המועצות ואיראן, מיחסיה של סוריה עם מדינות ערביות אחרות (מצרים, ירדן, לבנון) ויחסיה עם הפלסטינים. היחסים גם הושפעו מכך שסוריה רואה את את שטחה של ישראל כחלק ממה שהיא מכנה “סוריה הגדולה”.

מאז תחילת שנת 2011, מתקיימת בסוריה מלחמת אזרחים בין הנשיא בשאר אסד והכוחות הנאמנים לו לבין ארגוני מורדים בעלי אידיאולוגיות שונות ואוריינטציה פוליטית שונה. מלחמת האזרחים הובילה להריסה של התשתיות במדינה, להוצאתה של סוריה מהליגה הערבית ולמתחים ביחסיה עם מדינות סוניות (סעודיה, קטר, ירדן,  תורכיה). כמו כן הורעו יחסי סוריה עם ארה”ב ומדינות המערב. מנגד נתמך משטר סוריה על ידי רוסיה, איראן, חזבאללה ומיליציות שיעיות הנתמכות על ידי איראן.