נתונים

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (21 – 27 בדצמבר 2011)

נמשך “טפטוף” ירי רקטות ופגזי מרגמה לעבר הנגב המערבי. אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס ברצועה, מקיים סבב ביקורים בכמה מדינות ערביות/מוסלמיות, הראשון מאז 2007. בקהיר הסתיים סבב שיחות נוסף במסגרת הדיאלוג הפנים-פלסטיני. שני הצדדים ניסו ליצור דימוי תקשורתי של אוירה טובה ושל התקדמות שהושגה, הגם שנותרו ביניהם פערים ומתחים.
להמשך קריאה...

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (14 – 20 בדצמבר 2011)

במוקד אירועי השבוע עמד סיומו של השלב השני של העסקה להשבת גלעד שליט. 550 אסירים נוספים הועברו לידי הרשות הפלסטינית וחמאס. דוברים פלסטינים שבו והדגישו את הצורך לשחרר את יתר המחבלים יום השנה ה-24 להקמת חמאס צוין בעצרת מרכזית בעזה.
להמשך קריאה...

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (7 – 13 בדצמבר 2011)

במוקד אירועי השבוע עמד סבב הסלמה נוסף בדרום ישראל (10-8 בדצמבר). תחילת בתקיפת כלי טיס של חיל האוויר, שגרמה למותם של שני פעילי טרור. על מרבית אירועי הירי נטלו אחריות וועדות ההתנגדות העממית אליהם הצטרפו כמה ארגונים נוספים ובהם גדודי חללי אלאקצא.
להמשך קריאה...

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (30 בנובמבר – 6 בדצמבר 2011)

השבוע נורתה רקטה אחת מרצועת עזה לנגב המערבי. ובאשר ללבנון- ארגון גדודי עבדאללה עזאם, ארגון המזוהה עם הג’האד העולמי, פרסם הודעה כי הוא אינו אחראי לירי הרקטות לעבר הגליל המערבי בליל 29-28 בנובמבר (לאחר שקודם לכן, בעקבות הירי, פורסמה נטילת אחריות של הארגון לירי). סוכנות רויטרס ועיתון הארץ, המסתמך על מקורות פלסטינים, דיווחו כי פעילי
להמשך קריאה...

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (23 – 29 בנובמבר 2011)

בליל 29-18 בנובמבר שוגרו שלוש רקטות משטח לבנון לעבר הגליל המערבי. לא היו נפגעים אך נגרם נזק . התארגנות המזוהה עם אלקאעדה והג’האד העולמי בשם גדודי עבדאללה עזאם נטלה אחריות לירי. נמשך “טפטוף” ירי הרקטות מרצועת עזה. השבוע אותרו שתי נפילות בנגב המערבי. בתגובה תקף חיל האוויר שתי מטרות טרור ברצועת עזה. ב-24 בנובמבר התקיימה
להמשך קריאה...

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (16 – 22 בנובמבר 2011)

השבוע אותרו שתי נפילות של רקטות בשטח ישראל. אחת מהן נפלה בסמוך לגן ילדים. בתגובה תקפו כלי טיס של חיל האוויר שני יעדי טרור ברצועת עזה. לקראת פגישה צפויה של אבו מאזן עם ח’אלד משעל נמשכים מגעים בין שני הצדדים )בתיווך מצרי) לגישור על פני נקודות מחלוקת שביניהם. נמשכת כניסת שיירות סיוע לרצועת עזה דרך
להמשך קריאה...

נתונים

בין ישראל לארגוני הטרור הפלסטינים מתנהל מאבק ממושך ועקוב מדם, שתחילתו בשנות העשרים והשלושים של המאה העשרים. מאבק זה בא לידי ביטוי בעיקר בדמות פיגועי טרור, שגבו עד כה קורבנות רבים. מלחמת ששת הימים שימשה ציון דרך שלאחריה ארגוני הטרור הפלסטינים התחזקו ובעקבות זאת רבו פיגועי הטרור בישראל ומחוצה לה נגד יעדים ישראליים ויהודים.

בשנות השבעים בלטו פיגועי טרור במתווה של חטיפת מטוסים, שבוצעו ע”י מחבלים מפלגי החזית העממית. לאחר אירועי “ספטמבר השחור” (סילוק המחבלים מירדן         ב-1970). בלטו פיגועי טרור בחו”ל של מחבלים מארגון פתח (תחת הכינוי ספטמבר השחור). שיאם הפיגוע במשלחת ישראל בכפר האולימפי במינכן. כמו כן בוצעו פיגועי טרור מהגבול (פיגועים מהגבול הירדני עד 1970 ופיגועים מהגבול הלבנוני בשנות השבעים), חלקם כוונו נגד יעדים אזרחיים. בשנות התשעים הפכו פיגועי ההתאבדות לשיטת מאבק עיקרית של ארגוני הטרור הפלסטינים תחילה על ידי ארגונים אסלאמיים רדיקאליים ובמרכזם חמאס ולאחר מכן הצטרפו גם ארגונים דוגמת פתח.

עלייה משמעותית בפיגועי הטרור הייתה במהלך האינתיפאדה השנייה (2005-2000) במהלכה בוצעו פיגועי טרור רבים ובמרכזם פיגועי התאבדות רבים ששיבשו את החיים בישראל ואיימו על הערים הגדולות. עם מותו של יאסר ערפאת (נובמבר 2004) דעכה האינתיפאדה אולם הטרור הפלסטיני לא פסק. מאז הוועידה השישית של פתח (2009) אימצו פתח והרשות הפלסטינית דפוס פעולה חדש של “התנגדות עממית” המתאפיין בפיגועי בודדים בעיקר פיגועי דקירה, דריסה וירי.