מתודולוגיה

בעקבות השקת האתר החדש של המכון לחקר המתודולוגיה של המודיעין החל מתאריך 14 ביוני 2020 חומרי המכון יופיעו רק באתר החדש.

באתר תוכלו למצוא את כל תוצרי המכון: כתב העת של המכון - מודיעין הלכה ומעשה, מחקרי עומק, זרקורים ואפילו לרגל התקופה הסוערת לשונית מיוחדת המרכזת את כל תוצרי המכון הנוגעים להתמודדות המודיעין עם הקורונה. לכניסה לאתר בכתובת: https://www.intelligence-research.org.il/
להמשך קריאה...

פיתוח וסיווג “רשתות” סייבר מודיעיניות הזדמנויות לקהילת המודיעין

בעוד שמחקרים רבים דנים בשיתופי פעולה מודיעיניים בתחום הסייבר במונחים כללים או מנתחים מקרים בודדים, כותבי המאמר מבקשים לספק תובנה על המגוון הקיים של רשתות סייבר מודיעיניות. חוקרי המאמר זיהו ארבעה סוגים של רשתות: רשתות אלה נבדלות זו מזו במקור היוזמה שלהן, בפעילותן, במבנה שלהן, בתדירות התקשורת.
להמשך קריאה...

כיצד מחשבים קוונטיים יעצבו את הביטחון הלאומי?

בחודש אוגוסט האחרון, חוקרים מחברת גוגל פרסמו 'בטעות' מחקר הטוען, כי הם השיגו "עליונות קוונטית" על מחשבי-על. לפני מספר ימים פרסמה גוגל הודעה רשמית, לפיה עליונות כזו אכן הושגה, חרף טענות, כי המחקר סובל מבעיות מדעיות קשות. אם הטענה נכונה, ייתכן ואנחנו עדים לפריצת דרך טכנולוגית מסוג ומסדר חדש, בעלת השלכות דרמטיות על הביטחון הלאומי.
להמשך קריאה...

יצחק רבין, הסכמי אוסלו והמודיעין

מסמך זה המציג את תפקידו של המודיעין בדרך להכרעה של ראש הממשלה רבין ב 1993- על "הסכם אוסלו", מלמד שבעוד המודיעין מנהל מאמץ איסופי ומחקרי להבנת דרך החשיבה של הצד הערבי, ואולי תורם בכך להעשרת החשיבה של מקבלי ההחלטות לגבי הסוגיות הגורליות העומדות בפניהם, ראשי הממשלה מעדיפים לשמור חלק ניכר מהתמונה המדינית לעצמם ונמנעים מלבקש מהמודיעין ומראשיו התייחסות ישירה להכרעות העומדות על הפרק.
להמשך קריאה...

המערכה על התודעה – היבטים אסטרטגיים ומודיעיניים

המערכה על התודעה הפכה בעידן המידע לרכיב מרכזי בהתמודדות בין יריבים בתחום הביטחון הלאומי. קובץ זה, היוצא לאור במשותף על ידי המכון לחקר המתודולוגיה של המודיעין במרכז למורשת המודיעין (מל"מ) והמכון למחקרי ביטחון לאומי, מיועד להרחיב ידע ודעת בנושא המערכה על התודעה, בדגש על המתודולוגיה של המודיעין במערכה זו.
להמשך קריאה...

כיצד ניתן לשפר את ערוץ התקשורת בין קהילת המודיעין לציבור ולשם מה?

המאמר “Three Concepts of Intelligence Communication: Awareness, Advice or Co-Production” פורסם בפברואר 2019 בכתב העת Intelligence and National Security ונכתב על ידי Karen Lund Petersen .
להמשך קריאה...

פרסומים משנים קודמות

202020192018201720162015201420132007