מחקרים עיתיים

מבט לאיראן ולציר השיעי (8 – 16 במאי 2024)

רמטכ"ל צבא איראן הצהיר כי "מבול אלאקצא" והתקיפה האיראנית נגד ישראל האיצו את תהליך חיסול ישראל וחוללו שינויים אסטרטגיים באזור ובעולם. מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה אמר כי  ישראל וארה"ב הושפלו בידי "ההתנגדות" ברצועת עזה, וכי מצב הפלסטינים כמעט לא השתנה בהשוואה למצבם בראשית המלחמה ברצועת עזה. ירדן סיכלה שני ניסיונות של הברחת אמצעי לחימה מסוריה לתנועת האחים המוסלמים בירדן, במעורבות חמאס, שהוכוונו ככל הנראה על ידי איראן. ההתנגדות האסלאמית בעיראק המשיכה לקבל אחריות על תקיפות מטרות בשטח ישראל באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים וטילי שיוט, כולל בסיסי צה"ל ומתקני אנרגיה. צה"ל אישר שביצע שני יירוטים של שלושה כלי טיס בלתי מאוישים ממזרח לישראל. החות'ים חידשו את התקיפות נגד כלי שיט צבאיים ואזרחיים בים האדום, במפרץ עדן ובאוקיינוס ההודי באמצעות טילים וכלי טיס בלתי מאוישים. מנהיג החות'ים איים להרחיב את הלחימה נגד ישראל אם תורחב הפעילות הישראלית ברפיח.
להמשך קריאה...

מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (7 – 15 במאי 2024)

צה"ל  הרחיב את פעילותו ברצועת עזה. מוקדי הפעילות  הם: מזרח רפיח ומחנה הפליטים ג'באליא.  הפעילות בשכונת אלזיתון בעיר עזה הסתיימה ב-15 במאי. במקביל, נמשך ירי הרקטות לעבר יישובי עוטף עזה וערי דרום ישראל. לראשונה מזה חמישה חודשים שוגרו רקטות  גם לעבר באר שבע. חמישה לוחמי צה"ל נהרגו ומספר לוחמים נוספים נפצעו בלחימה. המשא ומתן בסוגיית החטופים בקהיר נקלע למבוי סתום. משלחת חמאס עזבה את קהיר ושבה לקטר. חמאס האשימה את ישראל כי היא אינה מתייחסת ברצינות למשא ומתן וכי השתתפותה נועדה לכסות על המבצע ברפיח. עם סגירת מעבר רפיח בעקבות השתלטות צה"ל עליו, מזהירים גורמים בינלאומיים ופלסטיניים מפני החרפת המצב ההומניטרי ברצועה. במקביל, ממשיכה אונר"א לחלק סיוע במרכזיה ברחבי הרצועה. בתקופה הנסקרת לא דווח על פיגועים בישראל וביהודה ושומרון  ניכרה ירידה בהיקף פעילות כוחות הביטחון הישראלים ברחבי יהודה ושומרון. מספר מעצרים ופעולות סיכול בוצעו באזור חברון ושכם.  הישג לרשות הפלסטינית באו"ם לאחר הצבעת הרוב בעצרת הכללית בעד שדרוג מעמדה ובחינה מחדש של בקשתה להתקבל כחברה מלאה.  ראש ממשלת הרשות המשיך בפעילותו המדינית לגיוס תמיכה וסיוע כספי לרשות הפלסטינית כמו גם סיוע הומניטרי לתושבי הרצועה. בכיר פתח ג'בריל אלרג'וב, ממשיך לקדם דה-לגיטימציה של ישראל בהתאחדות הכדורגל הבינלאומית פיפ"א. 
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (12-6 במאי 2024)

בשבוע האחרון קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע 46 תקיפות נגד יעדים צבאיים ואזרחיים בצפון ישראל. בשתיים מהתקיפות נהרגו שלושה לוחמי צה"ל. על רקע מבצע צה"ל ברפיח, זוהתה הסלמה בלחימה מצד חזבאללה שכללה שימוש ברקטות ברכאן כבדות בעלות ראש קרבי במשקל של עד 500 ק"ג. כמו כן, זוהה שימוש ראשון ברחפן תקיפה מתאבד. בתגובה לפעילות חזבאללה, ביצעו כלי טיס של חיל האוויר הישראלי תקיפות נגד תשתיות צבאיות של הארגון בדרום לבנון ובוצעו סיכולים ממוקדים נגד מפקדי שטח של חזבאללה. דווח  כי חזבאללה עדיין נערך לביצוע פשיטות נגד אזור הגליל וכי פעילי כוח רצ'ואן ממתינים לפקודה בעיתוי מתאים. סמזכ"ל חזבאללה, מסר כי חזבאללה יציג את חזונו בדרום לבנון לאחר הפסקת אש מלאה ברצועת עזה. ממשלת לבנון העבירה לצרפת את תגובתה לגבי ההצעות להשגת רגיעה בין חזבאללה לישראל בדרום לבנון. אומדן הנזקים שנגרמו למבנים ולמוסדות בדרום לבנון מאז תחילת הלחימה ב-8 באוקטובר 2023 עומד  על סכום של יותר ממיליארד דולרים.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן ולציר השיעי (1– 8 במאי 2024)

בכירים איראנים המשיכו להציג את התקיפה האיראנית נגד ישראל כהצלחה איראנית וכתבוסה עבור ישראל. איראן בירכה על הודעת חמאס כי היא מסכימה להצעת הפסקת האש בעזה. שר החוץ האיראני שוחח בעניין זה עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, ודובר משרד החוץ האיראני שיבח את "תבונתה המדינית של ההתנגדות". במקביל, גינתה איראן את הפעולה הצבאית הישראלית ברפיח. העיתון הסעודי אלחדת' דיווח, כי אסמאעיל קאא'ני, מפקד כוח קדס, ביקר לפני מספר שבועות בבירות ודן עם מזכ"ל חזבאללה בצעדים הצבאיים העתידיים בצל ההתפתחויות בחזיתות עזה ולבנון. בראשית מאי 2024 דיווחו מקורות בעיראק ובאיראן על הגעתו של קאא'ני לביקור בבגדאד להתייעצויות עם ראשי המיליציות השיעיות הפרו-איראניות. ההתנגדות האסלאמית בעיראק המשיכה לקבל אחריות על תקיפות "מטרות חיוניות" בשטח ישראל באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים וטילי שיוט, כולל טענה על תקיפה ראשונה לכיוון תל אביב. צה"ל אישר שביצע יירוטים של שני כלי טיס ממזרח לישראל וכלי טיס נוסף באזור אילת. החות'ים בתימן הכריזו על פתיחת שלב הלחימה הרביעי בעימות ואיימו לפגוע בכלי שיט שמפליגים לישראל גם בים התיכון.
להמשך קריאה...

מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (16 באפריל- 7 במאי 2024)

בליל 7-6 במאי 2024 החלו כוחות צה״ל לבצע פעילות ממוקדת, בהכוונה מודיעינית, באזורים מוגבלים במזרח רפיח. במסגרת הפעילות השיגו הכוחות שליטה מבצעית בצד העזתי של מעבר רפיח. במקביל המשיכו כוחות צה"ל בפעילות ממוקדת במרכז הרצועה ובית חאנון נגד יעדי טרור ומשגרי רקטות. נמשכו שיגורי הרקטות לעבר יישובי עוטף עזה ודרום ישראל. בשיגור רקטות ופצצות מרגמה לעבר כרם שלום,  נהרגו ארבעה חיילי צה"ל. לאחר שורה של מפגשי משלחות והגשת הצעות והצעות נגד, הודיע אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, כי חמאס מסכימה למתווה שהוצע לה להפסקת אש עם ישראל, במסגרת המגעים לשחרור החטופים. בעקבות ההודעה, ערך אסמאעיל הניה סבב מואץ של שיחות עם גורמים ערביים ואסלאמיים ועדכן אותם בפרטי הסכמת חמאס ובצעדים הנדרשים לקידומה. בהמשך אמורות משלחות חמאס, קטר  וישראל להגיע למצרים להמשך המשא ומתן. נמשכת העברת סיוע הומניטארי לרצועה במיוחד לצפון, זאת, לאחר שצה"ל אפשר לאחרונה הכנסת משאיות דרך מעבר ארז. בימים אלה נשלמות ההכנות להקמת מזח ימי צף מול חופי עזה. סגירת מעבר רפיח בעקבות פעילות צה"ל ומעבר כרם שלום בעקבות ירי פצצות מרגמה יאטו את העברת הסיוע.  בתקופה הנסקרת בוצעו 11 פיגועים במתווים שונים. כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע. גם מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית לסיכול טרור. אבו מאזן המשיך במאמצים מול גורמים בינלאומיים להביא להפסקת המלחמה. למרות הווטו שהטילה ארה"ב במועצת הביטחון של האו”ם, הרשות  ממשיכה לקדם מהלך קבלתה כחברה באו"ם. במקביל, בוצע ניסיון לחידוש תהליך הפיוס הפנים פלסטיני בסיוע סין למרות הציפיות הנמוכות להצלחתו. 
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (15 באפריל – 6 במאי 2024)

חזבאללה המשיך לבצע תקיפות בעיקר נגד יעדים צבאיים ואזרחיים בצפון ישראל וברמת הגולן. בשתי תקיפות (הר דב וערב אלעראמשה) נהרגו אזרח עובד צה"ל וקצין צה"ל. בתגובה לפעילות חזבאללה, נמשכו תקיפות כלי טיס של חיל האוויר הישראלי נגד תשתיות צבאיות של חזבאללה בדרום לבנון ובאזור בעלבכ. כמו כן בוצעו סיכולים ממוקדים נגד פעילים בכירים בחזבאללה וארגונים נוספים. בכירי חזבאללה ממשיכים להדגיש את המשוואה שנקבעה בעימות עם ישראל לפיה פגיעה באזרחים לבנוניים תביא לתגובה נגד יעדים אזרחיים בצפון ישראל. ארה"ב הטילה סנקציות על מספר סייענים לפעילות הכלכלית של חזבאללה. נמשכים מגעים בינלאומיים שתכליתם להביא להסדר בגבול ישראל לבנון ולאפשר יישום החלטת האו"ם 1701. ההצעות כוללות רעיונות לפריסת כוח יוניפי"ל וחיילי צבא לבנון באזור והרחקת כוח רצ'ואן של חזבאללה מקו הגבול. בוצע שיגור רקטות לעבר ישראל משטח סוריה. לא היו נפגעים. כמו כן בוצעה התנקשות בחיי פעיל חזבאללה בכיר בדרעא שהיה אחראי על גיוס פעילים למיליציות הפרו איראניות. 
להמשך קריאה...

פרסומים משנים קודמות

202420232022202120202019201820172016201520132012