מחקרים עיתיים

מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (27-20 בספטמבר 2023)

השבוע בוצעו שמונה פיגועים: שישה פיגועי ירי, פיגוע דקירה בירושלים ופיגוע דריסה. כוחות הביטחון המשיכו בפעילויות סיכול ומנע. בפעילות בשכם נעצר בכיר התארגנות "גוב האריות”. בפעילות באוניברסיטת בירזית נעצרו שמונה פעילי הגוש האסלאמי של חמאס, אשר תכננו לבצע פיגועים, ובפעילות במחנה הפליטים נור אלשמס בטולכרם פוצצו הכוחות מטעני נפץ מוכנים לשימוש.  במהלך השבוע נמשכו העימותים האלימים לאורך גדר הביטחון ברצועה שכללו ירי לעבר כוחות צה"ל והשלכת מטענים. השבוע גם חלה עליית מדרגה אחר שהחל שיגור בלוני תבערה לעבר יישובי עוטף עזה, אשר גרמו למספר שריפות. בתגובה לאירועים תקף צה"ל מספר פעמים עמדות חמאס סמוך לגבול הרצועה. כמו כן החליטה ישראל להשאיר את מעבר ארז סגור לכניסת פועלים פלסטינים לישראל. אבו מאזן נשא נאום בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק בו האשים את ישראל בהרס רעיון פתרון שתי המדינות. בעקבות נאומו, נרשמו תגובות אכזבה מצד גורמים פלסטינים, אשר טענו כי הוא לא היה תקיף דיו וכי הוא לא שיקף את מצבם של הפלסטינים. על רקע ההתקרבות ביחסים בין ישראל לסעודיה, הגיעה לראשונה משלחת סעודית רשמית לביקור בראמאללה ונפגשה
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (21 –27 ספטמבר 2023)

ב-23 בספטמבר 2023 חצה טרקטור לבנוני את הגבול לתוך שטח ישראל, באזור הר דב והוריד תלולית שהקים צה"ל. כוח צה"ל הרחיק אותו באמצעות השלכת רימוני הלם. לטענת צבא לבנון, הטרקטור פעל בשטח לבנון. במקביל, עסק צבא לבנון בסלילת כביש בסמוך. גם כוחות צה"ל המשיכו בעבודת באזור. בראיון שהעניק ופיק צפא האחראי על יחידת הקישור והתיאום בחזבאללה, ציין כי מוקדם עדיין להתנבא האם המערכה המכרעת מול ישראל קרבה, אולם מה שבטוח, לדבריו, הוא שישראל סובלת ממשברים פנימיים וחיצוניים וכוח ההרתעה שלה נשחק. במחנה עין אלחלוה מסתמנת רגיעה זמנית. כוח ביטחוני משותף של פתח, חמאס וארגונים פלסטינים נוספים נפרס בקווי העימות במחנה. נג'יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר בלבנון, אמר בראיון שהסכם שלום עם ישראל יכול להתאפשר אך ורק במסגרת משא ומתן שיתבצע על-ידי הליגה הערבית. מדובר בהצהרה חסרת תקדים, שאינה פוסלת עקרונית אפשרות להסכם שלום עם ישראל. כלי טיס בלתי מאויש תקף, ככל הנראה בסוריה, שני פעילי הג'האד האסלמי בפלסטין. השניים נהרגו. באחד הדיווחים התקיפה יוחסה לישראל.דווח כי חזבאללה העביר מערכת של טילי קרקע-אוויר מלבנון לאחד מבסיסיו באזור דימ
להמשך קריאה...

מבט לאיראן (26-11 בספטמבר 2023)

מפקד משמרות המהפכה הגיב לאיומי ראש המוסד להגביר את פעילות ישראל נגד איראן והזהיר, כי אם תמשיך ישראל במדיניות החיסולים שלה, חייה יתקצרו וידה של איראן תהיה על העליונה. התקשורת האיראנית דיווחה על ביקור, שערך מפקד כוח קדס, אסמאעיל קאא'ני, בסוריה, במהלכו נועד עם בכירים פוליטיים וביטחוניים וביקר באזורים מבצעיים במדינה. ערוץ חדשות סורי דיווח, כי משמרות המהפכה והמיליציות הפרו-איראניות מתכוונות להפוך את בסיס סלימאני שבמזרח סוריה לבסיס המרכזי שלהם באזור ולהעביר אליו אמצעי לחימה הנמצאים כיום בבסיס אמאם עלי. מגעים אינטנסיביים התנהלו בשבועיים האחרונים בין בכירים איראנים ועיראקים על רקע הדרישה האיראנית לפירוק הקבוצות הכורדיות הבדלניות הפועלות בחבל הכורדי בצפון עיראק. שר החוץ העיראקי, שביקר בטהראן, הדגיש את מחויבות ארצו להסכם הביטחוני עם איראן ולפירוק הקבוצות הכורדיות החמושות הפועלות בצפון עיראק. 
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (15 –21 ספטמבר 2023)

השבוע לא דווח על תקריות לאורך גבול ישראל לבנון. כלי תקשורת המזוהים עם חזבאללה דיווחו על עבודות שישראל מבצעת באזור ע'ג'ר. חשיפת שדה התעופה הסודי של איראן וחזבאללה בדרום לבנון המשיכה לעורר הדים. בחזבאללה טרם התייחסו ישירות לנושא. פורסמו פרטים ראשוניים אודות תוכניתו של עמוס הוכשטיין מתאם נשיא ארה"ב לביטחון האנרגיה, לפתרון סוגיית הגבול היבשתי בין ישראל ללבנון. נמשכת המתיחות במחנה הפליטים עין אלחלוה. מספר פגישות נערכו במטרה להרגיע את המצב. הפתרון למשבר הנשיאות בלבנון אינו נראה באופק. חזבאללה ואמל ממשיכים לקדם את מועמדותו של סלימאן פרנג'יה.
להמשך קריאה...

מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (20-13 בספטמבר 2023)

השבוע בוצעו שבעה פיגועים. חמישה פיגועי ירי, פיגוע דקירה ופיצוץ מטען. פיגוע דקירה סוכל בתל אביב. כוחות הביטחון המשיכו בפעילויות סיכול ומנע. מוקדי הפעילות השבוע היו ג'נין ויריחו. חמישה פלסטינים נהרגו בפעילות. במקביל, המשיכו מנגנוני הביטחון הפלסטינים במעצר מבוקשים בג'נין. במהלך החג גברה המתיחות בעקבות עליית מתפללים יהודיים להר הבית. העלייה גררה גינויים פלסטינים כמו גם גינויים מצד מדינות ערב והושמעו איומים נגד ישראל מצד חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין. השבוע התחדשו העימותים האלימים לאורך גבול הרצועה, פלסטיני אחד נהרג בדרום הרצועה מירי כוחות צה"ל וחמישה נוספים נהרגו מפיצוץ מטען טרם השלכתו לעבר כוחות צה"ל במזרח עזה. הסיבה לאירועים, ככל הנראה, פיצוץ השיחות בין מחמד אלעמאדי, יו"ר הוועדה הקטרית לשיקום הרצועה, לבין הנהגת חמאס בנוגע לגובה התמיכה  הכספית  של קטר ברצועת עזה.  ברשות הפלסטינית נמשכה פעילות דיפלומטית, אבו מאזן ומחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות, מנצלים את שהותם בניו יורק כדי להיפגש עם מנהיגים בכירים ופועלים לגיוס תמיכה בסוגיה הפלסטינית. 
להמשך קריאה...

מבט לג’האד העולמי (14 – 20 בספטמבר 2023)

השבוע ניכרה ירידה בפעילות דאעש ברחבי העולם. פעילות הארגון התמקדה בסוריה ואפריקה. במרחב אדלב בסוריה נמשכה הלחימה בין כוחות המטה לשחרור אלשאם, המזוהה עם אלקאעדה, לבין צבא סוריה. במרחב המדברי נהרגו שלושה לוחמי מיליציות פרו-איראנית בתקיפת פעילי דאעש. בסומליה המשיכו פעילי ארגון אלשבאב, המזוהה עם אלקאעדה, לתקוף יעדים של צבא סומליה והכוחות המסייעים לו. הפגיעה הייתה במיוחד בכוחות סיוע של צבא אתיופיה הפועלים במערב סומליה. בכיר אלשבאב איים לנקום בארה"ב, בטענה כי היא אחראית להרג אזרחים במדינה. מאלי, בורקינה פאסו וניז'ר כרתו ברית הגנה כדי להילחם במשותף נגד ארגוני טרור ג'האדיסטים, ובראשם אלקאעדה ודאעש. שלוחת אלקאעדה בחצי האי ערב חידשה את פרסום המגזין צדא אלמלאחם, זאת, ככל הנראה, כדי לגייס תמיכה ופעילים. גורמים המזוהים עם אלקאעדה פרסמו כרזות המאיימות על ארה"ב ובעלות בריתה ועל שבדיה ו"אחיותיה.
להמשך קריאה...

פרסומים משנים קודמות

20232022202120202019201820172016201520132012