לוב

מבט לג'האד העולמי (27-19 בספטמבר 2017)

המדינה האסלאמית שהקים דאעש בסוריה ובעיראק הולכת ומתפוררת. מאחזיו של דאעש בסוריה ובעיראק נופלים זה אחר זה לידי הקואליציות הנלחמות כנגדו, הגם שבכמה מאחזים חשובים ממשיכים פעילי דאעש לגלות לחימה עיקשת.
להמשך קריאה...

פרסומים משנים קודמות

2017

לוב

לוּב מדינה בצפון אפריקה הגובלת בים התיכון, מצרים, סודאן, צ'אד, ניז'ר, אלג'יריה ותוניסיה. בירת לוב היא טריפולי.

בתחילת מאי 2014 החל בלוב סכסוך אלים בין קבוצות אסלאמיות לבין כוחות הפרלמנט הנבחר של לוב. בעקבות זאת התפרקה לוב לשלושת המחוזות ההיסטוריים שלה. לאחר הוצאתו להורג של מעמר אלקד'אפי  בלוב, נוצר  ואקום ממשלי וביטחוני, שלתוכו נכנסו ארגונים לאומיים ואסלאמיים, מיליציות שבטיות, מקומיות ואזוריות, וארגונים ג'האדיסטים.

שלוחת דאעש בלוב ניצלה היטב את הואקום שנוצר, את העדרה של ממשלה מתפקדת ואת חוסר המעורבות הבינלאומית נגדה. במהלך שנת 2015 הצליח דאעש לבנות מאחז במרחב העיר סרת, שבמרכז לוב, שם ביסס אזור שליטה טריטוריאלי. מאזור זה הוא חתר להשתלט על לוב כולה ולהפוך אותה לקרש קפיצה לטרור ולחתרנות כלפי מדינות צפון אפריקה, מדינות אפריקה, שמדרום לסהרה ומדינות דרום אירופה. הבסיס הטריטוריאלי, שהצליח דאעש לבנות בלוב הינו היחידי מסוגו מחוץ לגבולות עיראק וסוריה.

ב-5 בדצמבר 2016, לאחר קרבות שנמשכו כשבעה חודשים בסיוע כוחות ארה"ב, הושלם כיבושה של העיר סרת, "בירת" דאעש בלוב (ובצפון אפריקה כולה)  והוכרז באופן רשמי על סיום הפעולות הצבאיות בסרת ועל שחרורה מידי דאעש. עם זאת בלוב נשארו כיסי נוכחות של דאעש.  כמו כן פעילה בה שלוחה של אלקאעדה בצפון אפריקה (אלקאעדה במע'רב האסלאמי, AQIM).