לבנון

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (19 במאי – 1 ביוני 2023)

חזבאללה ציין, כמדי שנה, את יום השנה ליציאת ישראל מדרום לבנון. במסגרת האירועים נשא חסן נצראללה, מזכ"ל הארגון, נאום בו התהדר ביכולות הצבאיות של הארגון, הדגיש את תפיסת "אחדות הזירות" ואיים על ישראל במערכה רב זירתית. שני תרגילים צבאיים  נערכו בדרום לבנון בהם הפגין חזבאללה את יכולותיו. גורמים בלבנון, המתנגדים לחזבאללה, מתחו ביקורת על קיום התרגיל. גורמים אמריקאים דיווחו שפעילי חזבאללה מבצעים תרגילים צבאיים כהכנה לתקיפת חיילים אמריקנים בסוריה. חמישה פעילי החזית העממית לשחרור פלסטין/המפקדה הכללית, נהרגו בפיצוץ בגבול לבנון-סוריה. לטענת הארגון הם נהרגו בתקיפה ישראלית. פעילי הארגון איימו בנקמה. משמרות המהפכה האיראניים מקימים מיליציה חדשה באזור דיר אלזור, שתפעל בחסות חזבאללה.
להמשך קריאה...

חזבאללה ערך מפגן ראווה מתוקשר בדרום לבנון והפנה איומים לעבר ישראל

ארגון חזבאללה ערך ב-21 במאי 2023  "תרגיל צבאי באש חיה" בדרום לבנון, שבפועל היה זה מפגן ראווה, שבמהלכו ניסה הארגון להפגין את כוחו, להצהיר שוב על כוונתו לחסל את מדינת ישראל ולקדם את הנרטיב  של "איחוד הזירות". האירוע נערך במסגרת ציון יום השנה ה-23 לנסיגת צה"ל מלבנון. באירוע  שאליו הוזמנו  עשרות  רבות של  אנשי תקשורת, הציגו לוחמי הארגון פריצה של הגבול עם ישראל והשתלטות על מוצב או ישוב ישראלי וחטיפת חיילים. כמו כן  הוצגו אמצעי לחימה שונים. להערכתנו, הארגון ניסה להעביר מסר לגורמים מבית ומחוץ, כי הוא לא יוותר על נשקו ועל תפקידו כ"מגן לבנון", כמו כן האירוע נועד  להעלות את מורל לוחמי הארגון לקראת עימות אפשרי עם ישראל ולהדהד את הנרטיב  של "איחוד הזירות" בקרב השותפים ל"ציר ההתנגדות" ובזירה האזורית.
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (18-5 במאי 2023)

חזבאללה מתכנן לקיים תרגיל צבאי באש חיה ב-21 במאי 2023 בקרבת הגבול עם ישראל. מזכ"ל חזבאללה נשא נאום שבו הציג את סבב הלחימה האחרון בעזה כהישג של ציר ההתנגדות ואיים בתגובה על  פעולות חיסול עתידיות. חזבאללה מתכנן לקיים תרגיל צבאי באש חיה ב-21 במאי 2023 בקרבת הגבול עם ישראל. בספטמבר 2023 יחלו קידוחים (נפט וגז טבעי) בבלוק 9 מול חופי לבנון ובקרבת הגבול עם ישראל. הסתייגויות בלבנון ממועמדותו של סלימאן פרנג'יה לנשיאות. חזבאללה ממשיך לגייס אזרחים סורים באזור גבול סוריה-ישראל.
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (21 באפריל – 4 במאי 2023)

שר החוץ האיראני, ערך ביקור רשמי בלבנון, נפגש עם מזכ"ל חזבאללה, חסן נצראללה. ביקורו כלל סיור בדרום לבנון, סמוך לגבול עם ישראל. בשולי הביקור, נפגש עבדאללהיאן עם זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין. מקורות סוריים דיווחו על תקיפות מטוסי חיל האוויר הישראלי נגד יעדי חזבאללה והמיליציות הפרו-איראניות בסוריה. בעקבות התקיפות, דווח על התפרסות מחודשת של כוחות חזבאללה בסוריה. בית המשפט המחוזי בירושלים גזר חמש שנות מאסר על רופא שיניים תושב ירושלים לאחר שהורשע בריגול למען חזבאללה. ארצות-הברית הציעה פרס כספי תמורת מידע אודות פעילי חזבאללה. מחקר חדש מנתח את מקורות המימון של חזבאללה ומעורבות הארגון  בסחר הבינלאומי בסמים.
להמשך קריאה...

תנועת האצילים (חרכת אלנג’באא’): אחת המיליציות פרו-איראניות הדומיננטיות בעיראק

תנועת האצילים מחזיקה באידיאולוגיה אסלאמית שיעית קיצונית, הנשענת על עקרונות המהפכה האסלאמית באיראן. העובדה שברשותה נשק מתוחכם, לצד היותה עוינת מאד כלפי ישראל וארה"ב, מהווה סכנה לאינטרסים של מדינות אלה והמדינות המתונות באזור המתנגדות לציר הפרו-איראני. מזכ"ל תנועת האצילים, מביע תמיכה בחזבאללה בלבנון, בחות'ים בתימן וב"התנגדות" הפלסטינית ברצועת עזה וביהודה ושומרון תוך הבעת נכונותו להעמיד לרשות חזבאללה וארגוני הטרור הפלסטינים את אנשיו בכל עימות עתידי עם ישראל, מחזקת טענה זו. המיליציה גם מהווה איום ממשי על היציבות הפוליטית בעיראק ועל עתידה כמדינה עצמאית ומסכנת את קשריה עם המערב, שכן מיליציה זו, לצד מיליציות נוספות שמפעילה איראן בעיראק, כפופות בראש ובראשונה לאינטרסים של איראן ולא לאינטרסים הלאומיים של עיראק. 
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (6 – 20 באפריל 2023)

בשבועיים האחרונים חלה עליה משמעותית בשיח המאיים של ראשי "ציר ההתנגדות", כלפי ישראל תוך ניצול העימותים בהר הבית בירושלים, חודש רמצ'אן ואירועי "יום ירושלים העולמי", אותו הגה איתאללה ח'מיני, מחולל המהפכה האסלאמית באיראן, כדי ללכד סביבו את העולם האסלאמי. בלבנון הושמעו הצהרות מאיימות על ידי בכירי חזבאללה ובכירי הארגונים הפלסטינים בראיונות, כנסים ועצרות חלקן אף קראו להשמדת ישראל. אלה לוו במסע תעמולה ברשתות החברתיות, בשיח אף שולבו מסרים בעברית כדי לנסות להלך אימים על תושבי ישראל ולפגוע במורל אזרחי המדינה. לצד האיומים, בוצעו בשבועיים האחרונים גם פעולות התקפיות, שבאו לידי ביטוי בשיגור רקטות לעבר ישראל מדרום לבנון ומדרום סוריה (במקביל לשיגור רקטות מרצועת עזה) במהלך חג הפסח. 
להמשך קריאה...

לבנון

לבנון היא מדינה קטנה, שאוכלוסייתה מונה כ-4.1 מיליון נפש. לבנון, שוכנת לחוף הים התיכון גובלת בדרום עם ישראל במזרח עם סוריה. לבנון קיבלה עצמאות ב-22 בנובמבר שנת 1943. בגלל ריבוי העדות היריבות המרכיבות את החברה בלבנון, ההיסטוריה של המדינה רוויה פיצולים, סכסוכים ומלחמות אזרחים בין עדות ודתות. מאז קבלת העצמאות הונהגה בלבנון שיטה פוליטית ייחודית, המבוססת על מערכת איזון בין העדות השונות במסגרתה מתקיימת דמוקרטיה פרלמנטארית על בסיס עדתי/דתי. המשרות הבכירות בלבנון מתחלקות על פי מפתח עדתי עליו הוסכם באמנה הלאומית ב-1943.

מורכבותה החברתית של לבנון, חולשת השלטון המרכזי והפערים הכלכליים והחברתיים שבין העדות, הביאו להקמתן של קבוצות חמושות מפלגתיות/עדתיות רבות בלבנון שחלקן פנו לדרך הטרור. הבולט שבהם הינו ארגון הטרור השיעי חזבאללה, שהוקם בקיץ 1982 בעת מלחמת לבנון הראשונה. מלבד היותו ארגון טרור הנתמך ומופעל על ידי ההנהגה האיראנית, משולב חזבאללה גם במערכת הפוליטית של לבנון.

לבנון שימשה באופן מסורתי זירת התערבות של מוקדי כוח חיצוניים, מזרח-תיכוניים ובינלאומיים. בעבר בלטה מעורבותה של סוריה בלבנון. כיום בולטת מעורבותה של איראן המסייעת לחזבאללה בנשק, תחמושת, מימון ואימונים. גבול הלבנון ידע כמה תקופת מתוחות וכמה עימותים בהן נכנסו כוחות צה”ל לשטח לבנון. מאז מלחמת לבנון השנייה (2006), שורר שקט יחסי בגבול הלבנוני-ישראל המנוצל לקידום תהליך ההתעצמות הצבאית של חזבאללה ולמעורבות אינטנסיבית במלחמת האזרחים הסורית בהכוונה איראנית.