חמאס

מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (27-20 בספטמבר 2023)

השבוע בוצעו שמונה פיגועים: שישה פיגועי ירי, פיגוע דקירה בירושלים ופיגוע דריסה. כוחות הביטחון המשיכו בפעילויות סיכול ומנע. בפעילות בשכם נעצר בכיר התארגנות "גוב האריות”. בפעילות באוניברסיטת בירזית נעצרו שמונה פעילי הגוש האסלאמי של חמאס, אשר תכננו לבצע פיגועים, ובפעילות במחנה הפליטים נור אלשמס בטולכרם פוצצו הכוחות מטעני נפץ מוכנים לשימוש.  במהלך השבוע נמשכו העימותים האלימים לאורך גדר הביטחון ברצועה שכללו ירי לעבר כוחות צה"ל והשלכת מטענים. השבוע גם חלה עליית מדרגה אחר שהחל שיגור בלוני תבערה לעבר יישובי עוטף עזה, אשר גרמו למספר שריפות. בתגובה לאירועים תקף צה"ל מספר פעמים עמדות חמאס סמוך לגבול הרצועה. כמו כן החליטה ישראל להשאיר את מעבר ארז סגור לכניסת פועלים פלסטינים לישראל. אבו מאזן נשא נאום בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק בו האשים את ישראל בהרס רעיון פתרון שתי המדינות. בעקבות נאומו, נרשמו תגובות אכזבה מצד גורמים פלסטינים, אשר טענו כי הוא לא היה תקיף דיו וכי הוא לא שיקף את מצבם של הפלסטינים. על רקע ההתקרבות ביחסים בין ישראל לסעודיה, הגיעה לראשונה משלחת סעודית רשמית לביקור בראמאללה ונפגשה
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (21 –27 ספטמבר 2023)

ב-23 בספטמבר 2023 חצה טרקטור לבנוני את הגבול לתוך שטח ישראל, באזור הר דב והוריד תלולית שהקים צה"ל. כוח צה"ל הרחיק אותו באמצעות השלכת רימוני הלם. לטענת צבא לבנון, הטרקטור פעל בשטח לבנון. במקביל, עסק צבא לבנון בסלילת כביש בסמוך. גם כוחות צה"ל המשיכו בעבודת באזור. בראיון שהעניק ופיק צפא האחראי על יחידת הקישור והתיאום בחזבאללה, ציין כי מוקדם עדיין להתנבא האם המערכה המכרעת מול ישראל קרבה, אולם מה שבטוח, לדבריו, הוא שישראל סובלת ממשברים פנימיים וחיצוניים וכוח ההרתעה שלה נשחק. במחנה עין אלחלוה מסתמנת רגיעה זמנית. כוח ביטחוני משותף של פתח, חמאס וארגונים פלסטינים נוספים נפרס בקווי העימות במחנה. נג'יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר בלבנון, אמר בראיון שהסכם שלום עם ישראל יכול להתאפשר אך ורק במסגרת משא ומתן שיתבצע על-ידי הליגה הערבית. מדובר בהצהרה חסרת תקדים, שאינה פוסלת עקרונית אפשרות להסכם שלום עם ישראל. כלי טיס בלתי מאויש תקף, ככל הנראה בסוריה, שני פעילי הג'האד האסלמי בפלסטין. השניים נהרגו. באחד הדיווחים התקיפה יוחסה לישראל.דווח כי חזבאללה העביר מערכת של טילי קרקע-אוויר מלבנון לאחד מבסיסיו באזור דימ
להמשך קריאה...

תופעת הגירת צעירים מרצועת עזה

בשנים האחרונות ניכרת עלייה בהיקף תופעת הגירת צעירים מרצועת עזה. קשה לאמוד את ממדי התופעה משום שבאופן טבעי חמאס אינה מפרסמת מספרים מדויקים. אולם, על פי מספר פרסומים, מאז השתלטות חמאס על עזה בשנת 2007 עזבו את רצועת עזה לחו"ל כ- 350-250 אלף צעירים. יעד ההגירה הראשוני של הצעירים הוא תורכיה כשהכוונה היא להמשיך משם ליעדים אחרים בעיקר באירופה וקנדה.
להמשך קריאה...

מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (20-13 בספטמבר 2023)

השבוע בוצעו שבעה פיגועים. חמישה פיגועי ירי, פיגוע דקירה ופיצוץ מטען. פיגוע דקירה סוכל בתל אביב. כוחות הביטחון המשיכו בפעילויות סיכול ומנע. מוקדי הפעילות השבוע היו ג'נין ויריחו. חמישה פלסטינים נהרגו בפעילות. במקביל, המשיכו מנגנוני הביטחון הפלסטינים במעצר מבוקשים בג'נין. במהלך החג גברה המתיחות בעקבות עליית מתפללים יהודיים להר הבית. העלייה גררה גינויים פלסטינים כמו גם גינויים מצד מדינות ערב והושמעו איומים נגד ישראל מצד חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין. השבוע התחדשו העימותים האלימים לאורך גבול הרצועה, פלסטיני אחד נהרג בדרום הרצועה מירי כוחות צה"ל וחמישה נוספים נהרגו מפיצוץ מטען טרם השלכתו לעבר כוחות צה"ל במזרח עזה. הסיבה לאירועים, ככל הנראה, פיצוץ השיחות בין מחמד אלעמאדי, יו"ר הוועדה הקטרית לשיקום הרצועה, לבין הנהגת חמאס בנוגע לגובה התמיכה  הכספית  של קטר ברצועת עזה.  ברשות הפלסטינית נמשכה פעילות דיפלומטית, אבו מאזן ומחמד אשתיה, ראש ממשלת הרשות, מנצלים את שהותם בניו יורק כדי להיפגש עם מנהיגים בכירים ופועלים לגיוס תמיכה בסוגיה הפלסטינית. 
להמשך קריאה...

מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (12-6 בספטמבר 2023)

השבוע בוצעו ארבעה פיגועים. שלושה פיגועי ירי ופיגוע דקירה. כוחות הביטחון המשיכו בפעילויות סיכול ומנע. מוקדי הפעילות השבוע היו ג'נין ויריחו. בוצע שיגור כושל של  רקטה ממערב ג'נין לעבר ישובי הגלבוע. הרקטה נפלה בשטח פלסטיני. "גדוד עיאש", המזוהה עם חמאס, קיבל אחריות לשיגור. צאלח אלעארורי, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, התבטא בראיון ש"ההתנגדות" ביהודה ושומרון תמשיך להתפתח וכי מתקיים תיאום ברמה גבוהה בין חמאס לזרועות הצבאיות של שאר הארגונים. לקראת חגי תשרי, דווח בתקשורת הישראלית, כי בכירים בצה"ל העבירו, באמצעות מתווכים, אזהרה לחמאס מפני הסלמה. ב-12 בספטמבר 2023, התקיים תמרון צבאי (הרביעי במספר) של חמ"ל הארגונים המשותף ברצועת עזה. חמאס אסרה על קיום הפגנות מחאה סמוך לגדר הביטחון לאחר שהנושא הוצב, ככל הנראה, כתנאי לחידוש פעילות מעבר כרם שלום. פורסמו גינויים בינלאומיים חריפים לדברים שאמר אבו מאזן במהלך נאום שנשא בכינוס המועצה המפכנית של פתח, שכללו אלמנטים אנטישמיים ושל הכחשת השואה.
להמשך קריאה...

אפשרות לחידוש צעדות השיבה ברצועת עזה

ב-30 באוגוסט 2023 פורסמה הודעה בשם "הרשות הלאומית העליונה של צעדות השיבה ושבירת המצור" על תחילת שיקום והכשרה של "מחנות השיבה" סמוך לגדר הביטחון במזרח רצועת עזה. העבודות נועדו, לדברי המארגנים,  להכין את המחנות לקליטת מפגינים, שיגיעו למחות על המשך "המצור" על רצועת עזה, וידרשו  את החזרת הפליטים לאדמות מהן נעקרו. נראה שהיוזמה לקיים אירועים על הגדר היא של חמאס, אשר מתמודדת עם המצב הכספי הקשה ברצועה ועם איומי ישראל לפגוע במנהיגיה. נראה שחמאס אף יזמה את ביצוע עבודות התשתית. בכירי חמאס שנדרשו לנושא סרבו להתייחס. עם זאת ציינו גורמים בהנהגת "הרשות הלאומית" כי טרם התקבלה החלטה וכי הנושא מצריך דיון מעמיק והסכמה לאומית שטרם התקבלה. זאת ועוד, בניגוד לעמדה האחידה שהוצגה בעבר, לפי שעה ארגונים פלסטינים רבים ובראשם הג'האד האסלאמי בפלסטין מתנגדים לחידוש הצעדות בעיקר בשל נימוקי עלות-תועלת. בכירים ברצועה, פרשנים, פובליציסטיים וגולשים ברשתות החברתיות הזכירו את המחיר הכבד ששילמו הפלסטינים במהלך צעדות השיבה וטענו, כי הן לא הביאו להישגים מבחינת שיפור המצב ברצועה.
להמשך קריאה...

חמאס

חמאס היא תנועה אסלאמית סונית פונדמנטליסטית, שהוקמה ב-1987 על ידי פעילי תנועת האחים המוסלמים ברצועת עזה. חמאס דוגלת בהקמת מדינה אסלאמית פלסטינית בכל שטח מדינת ישראל והיא אינה מכירה בזכות קיומה של מדינת ישראל.

בהנהגת התנועה שני מוקדים עיקריים: חמאס “פנים”: הכולל את תנועת חמאס, הזרוע הצבאית וממשל חמאס המצויים כיום ברצועת עזה. אלה אחראים לפעילות הממשלית השוטפת, כולל פעילות חברתית חינוכית מול האוכלוסייה ברצועת עזה. המוקד השני הוא הנהגת חמאס היושבת מחוץ לרצועת עזה ויהודה ושומרון והוא מהווה גוף ההנהגה של התנועה. פעילי חמאס ב”חוץ” מקיימים קשרים עם מדינות וגופים שונים בעיקר למטרות גיוס כספים ומשאבים עבור חמאס ברצועת עזה.

האידיאולוגיה של חמאס גורסת הקמת מדינה פלסטינית אסלאמית בכל שטחי ישראל. הדרך המועדפת להשגת מטרה זו באמצעות המאבק המזוין. לחמאס זרוע צבאית, גדודי עז אלדין אלקסאם, המבצעת פיגועים נגד ישראל, בכללם ירי רקטות מרצועת עזה ופיגועים במתווים שונים (ירי, פיגועי התאבדות, חטיפה ועוד) בשטחי יהודה, שומרון וישראל.

לאורך השנים קראה חמאס תיגר על מדיניות אש”ף והרשות הפלסטינית, דבר שהביא לעימותים בין הצדדים, ששיאם ביוני 2007 עם השתלטות חמאס על רצועת עזה בכוח הזרוע תוך דיכוי פעילי פתח והרשות הפלסטינית. מאז הועמק הקרע שבין חמאס לרשות הפלסטינית.

תנועת חמאס מוגדרת כארגון טרור על ידי  מספר מדינות ברחבי העולם ביניהן: ישראל, ארה”ב ומדינות האיחוד האירופאי.