חמאס

מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני ( 27-21 בדצמבר 2022)

השבוע בוצעו ארבעה פיגועים: פיגוע משולב בכפר קאסם ושלושה פיגועי ירי באזור השומרון, ללא נפגעים. כוחות הביטחון חשפו תשתית טרור, שאוכוונה ע"י ארגוני טרור בעזה, ואנשיה תכננו לבצע פיגועים בשטח ישראל. ברצועת עזה נשמר השקט היחסי. בעקבות הגשמים נגרמו הצפות רבות. ממשל חמאס האשים את ישראל בהצפות בשל פתיחת סכרי מים סמוך לגבול עם עזה. הרשות הפלסטינית נערכת לקראת הקמת הממשלה החדשה בישראל. בכינוס הנהגה בראשות אבו מאזן הוחלט על פתיחת מערכה מדינית ודיפלומטית הכוללת פנייה לגופים בינלאומיים בהם מוסדות האו"ם, בית הדין הפלילי הבינלאומי ובית הדין הבינלאומי לצדק.
להמשך קריאה...

הרשות הפלסטינית מאשימה את ישראל בהרג שחקן כדורגל, פעיל חמאס שהתעמת עם כוחות צה”ל בשכם

בליל 22-21 בדצמבר 2022 בעת כניסת מתפללים ישראליים למתחם קבר יוסף בשכם בליווי כוחות צה"ל, התפתחו עימותים אלימים בין כוחות צה"ל לבין כמה עשרות חמושים פלסטינים. בתקשורת הפלסטינית דווח על מותו של אחמד עאטף מצטפא דראע'מה, בן 23. בהודעה צוין כי ההרוג היה כדורגלן ששיחק בקבוצת ת'קאפי בטולכרם. דראע'מה היה פעיל חמאס אשר הגיע ככל הנראה מטובאס לשכם במטרה להתעמת עם חיילי צה"ל. ברשות הפלסטינית הדגישו את היותו של דראע'מה שחקן כדורגל. בכירי הרשות מיהרו לגנות את ישראל על הריגתו וקראו לגורמים בינלאומיים ובכלל זה הפדרציה הבינלאומית לכדורגל (פיפ"א) לגנות את ישראל ולנקוט נגדה בצעדי ענישה.
להמשך קריאה...

מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (20-14 בדצמבר 2022)

השבוע בוצעו שני פיגועי ירי, שניהם ללא נפגעים. בכבישי יהודה ושומרון נמשכו יידוי האבנים והשלכת בקבוקי התבערה. כוחות הביטחון המשיכו בפעילות הסיכול ברחבי יהודה ושומרון. לקראת חג החנוכה, פועלים הארגונים הפלסטיניים "לחמם" את המצב בהר הבית ומזהירים מפני כניסת ישראלים למקום. מותו של האסיר הביטחוני, פעיל פתח, ממחלה סופנית, הביא לגינויים רבים בזירה הפלסטינית. ישראל הואשמה ב"רשלנות רפואית". ברצועת עזה נשמר השקט היחסי. חמאס קיימה ב-14 בדצמבר 2022 עצרת המונית לציון יום השנה ה-35 להקמתה. יחיא אלסנואר הדגיש בנאום שנשא, כי הדרך היחידה להשגת מטרותיהם היא הסלמת "ההתנגדות" על כל צורותיה. סקר דעת קהל פלסטיני מצביע על עליה בתמיכת הציבור במאבק מזוין נגד ישראל.
להמשך קריאה...

מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (13-7 בדצמבר 2022)

השבוע בוצע פיגוע ירי סמוך לעפרה. מבצע הירי, נורה ונהרג בתום מרדף של כוחות צה"ל. בכבישי יהודה ושומרון נמשכו יידוי האבנים והשלכת בקבוקי התבערה. כוחות הביטחון המשיכו בפעילות הסיכול ברחבי יהודה ושומרון. בפעילות נהרגו חמישה פלסטינים. ברצועת עזה נשמר השקט היחסי. חמאס ממשיכה להיערך לקראת העצרת המרכזית בעזה לציון יום השנה ה-35 להקמתה. באלבירה נערכה הוועידה הלאומית הראשונה נגד האפרטהייד שארגנה מחלקת  המאבק באפרטהייד באש"ף.
להמשך קריאה...

מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (30 בנובמבר – 6 בדצמבר 2022)

השבוע בוצעו שני פיגועים: פיגוע ירי לעבר אוטובוס ישראלי צפונית מזרחית לראמאללה ופיגוע דקירה בחוארה (סמוך לשכם), שני לוחמי משמר הגבול נפצעו באורח קל. בכבישי יהודה ושומרון נמשכו יידוי האבנים והשלכת בקבוקי התבערה. כוחות ביטחון ישראלים המשיכו בפעילות הסיכול ברחבי יהודה ושומרון במהלכה נעצרו מספר מבוקשים. חמישה פלסטיניים נהרגו בעימותים וחילופי אש במהלך פעילות כוחות הביטחון. רקטה אחת ששוגרה מרצועת עזה לעבר ישראל נפלה בשטח פתוח ללא נפגעים או נזק. בתגובה, תקף חיל האוויר יעדי טרור של חמאס ברצועה. אונר"א דיווחה על איתור מנהרה מתחת לאחד מבתי הספר שלה בעזה. מחאה חריפה הועברה לגורמי חמאס. שר החוץ ברשות, הנמצא בכנס בהאג, הגיש מסמך לתובע הכללי של בית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC) המתאר את "פשעי ישראל" נגד ילדים פלסטינים. במקביל ערוץ אלג'זירה פנה לבית הדין בבקשה לחקור ולהעמיד  לדין את המעורבים בהריגתה  של שירין אבו עאקלה.
להמשך קריאה...

נערים פלסטינים “בשירות” ארגוני הטרור ביהודה ושומרון

ב-22 בנובמבר 2022, בעת עימותים בין פלסטינים לבין כוחות ביטחון ישראלים שאבטחו את כניסת מתפללים לקבר יוסף נהרג אחמד אמג'ד שחאדה, בן 16 ממחנה הפליטים בלאטה בשכם. התארגנות "גוב האריות" פירסמה מודעת אבל על מותו של פעיל ההתארגנות הצעיר. אין זו הפעם הראשונה בכלל, ובמהלך השנה האחרונה בפרט, בה מעורבים נערים בפעילות טרור ונוטלים חלק פעיל בעימותים עם כוחות ביטחון ישראלים. שילוב נערים בהפגנות, בעימותים אלימים עם כוחות ביטחון ישראלים ואף בביצוע פיגועים היא תופעה מוכרת מהעבר. מותם של הנערים משמש את ארגוני הטרור ככלי תעמולתי ומשפטי כלפי ישראל ולאחר כל אירוע שכזה מוצגת ישראל בהתבטאויות בכירים, בכלי התקשורת וברשתות החברתיות כמי שהורגת ילדים ונערים במכוון ובדם קר.
להמשך קריאה...

חמאס

חמאס היא תנועה אסלאמית סונית פונדמנטליסטית, שהוקמה ב-1987 על ידי פעילי תנועת האחים המוסלמים ברצועת עזה. חמאס דוגלת בהקמת מדינה אסלאמית פלסטינית בכל שטח מדינת ישראל והיא אינה מכירה בזכות קיומה של מדינת ישראל.

בהנהגת התנועה שני מוקדים עיקריים: חמאס “פנים”: הכולל את תנועת חמאס, הזרוע הצבאית וממשל חמאס המצויים כיום ברצועת עזה. אלה אחראים לפעילות הממשלית השוטפת, כולל פעילות חברתית חינוכית מול האוכלוסייה ברצועת עזה. המוקד השני הוא הנהגת חמאס היושבת מחוץ לרצועת עזה ויהודה ושומרון והוא מהווה גוף ההנהגה של התנועה. פעילי חמאס ב”חוץ” מקיימים קשרים עם מדינות וגופים שונים בעיקר למטרות גיוס כספים ומשאבים עבור חמאס ברצועת עזה.

האידיאולוגיה של חמאס גורסת הקמת מדינה פלסטינית אסלאמית בכל שטחי ישראל. הדרך המועדפת להשגת מטרה זו באמצעות המאבק המזוין. לחמאס זרוע צבאית, גדודי עז אלדין אלקסאם, המבצעת פיגועים נגד ישראל, בכללם ירי רקטות מרצועת עזה ופיגועים במתווים שונים (ירי, פיגועי התאבדות, חטיפה ועוד) בשטחי יהודה, שומרון וישראל.

לאורך השנים קראה חמאס תיגר על מדיניות אש”ף והרשות הפלסטינית, דבר שהביא לעימותים בין הצדדים, ששיאם ביוני 2007 עם השתלטות חמאס על רצועת עזה בכוח הזרוע תוך דיכוי פעילי פתח והרשות הפלסטינית. מאז הועמק הקרע שבין חמאס לרשות הפלסטינית.

תנועת חמאס מוגדרת כארגון טרור על ידי  מספר מדינות ברחבי העולם ביניהן: ישראל, ארה”ב ומדינות האיחוד האירופאי.