חזבאללה

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (20-12 במאי 2024)

בשבוע האחרון נמשכה ההסלמה בפעילות חזבאללה עם קבלת אחריות על 68 תקיפות נגד יעדים צבאיים ואזרחיים בצפון ישראל, בהם בלון תצפית מתקדם של מערכת גילוי והתרעה אווירית. בתקיפות נהרג אזרח ישראלי ונפצעו 12 חיילי צה"ל. כחלק מההסלמה, השתמש חזבאללה ברקטות כבדות חדשות ושיגר לראשונה רקטות אוויר-קרקע מכלי טיס בלתי מאויש. בתגובה לפעילות חזבאללה, כלי טיס של חיל האוויר הישראלי תקפו תשתיות צבאיות של הארגון בדרום לבנון ובבקעת הלבנון וביצעו סיכולים ממוקדים נגד מפקדי שטח של חזבאללה וארגונים נוספים. דווח כי חזבאללה שינה את שיטות הפעולה שלו על מנת לצמצם את הפגיעה בפעיליו בגלל החשיפה לכלי הטיס הישראליים. חסן נצראללה, מזכ"ל חזבאללה, הדגיש בנאום כי כל עוד המלחמה ברצועת עזה תימשך, חזבאללה ימשיך להילחם. בכירים בחזבאללה ציינו כי חזבאללה ושאר ארגוני "ההתנגדות" שמים דגש על מלחמת התשה נגד ישראל במטרה למנוע ממנה להשיג את יעדיה ועל מנת לאלץ אותה לשוב לשולחן המו"מ. נג'יב מיקאתי, ראש ממשלת המעבר בלבנון, קרא לקהילה הבינלאומית ללחוץ על ישראל להפסיק את "התוקפנות" נגד דרום לבנון ועזה. כלי טיס בלתי מאויש תקף כלי רכב בו נסעו מפקד בחזבאללה ומלווהו בצד הסורי של הגבול עם לבנון. 
להמשך קריאה...

המשך גילויי ביקורת בלבנון נגד חזבאללה והתנגדות למלחמה עם ישראל

על רקע הלחימה הנמשכת בגבול ישראל-לבנון, נמשכים גילויי ביקורת בקרב גורמים שונים נגד חזבאללה. בדברי הביקורת עולות מספר טענות נגד חזבאללה, ביניהן הטענה שהארגון גרר את לבנון למלחמה מיותרת, שאינה משרתת את האינטרסים הלאומיים של המדינה ואשר מכבידה על מצבה הקשה ממילא של לבנון; חזבאללה משרת את האינטרסים של המשטר האיראני ולא של לבנון; הארגון אינו "מגן לבנון", כפי שהוא מציג את עצמו,. חלק ממבקרי  הארגון מביעים עמדה, לפיה הפתרון היחיד למצב הנוכחי הוא יישום החלטה  1701 של מועצת הביטחון של האו"ם הקוראת להרחקת הארגון מדרום לבנון ופריסת כוחות צבא לבנון בשטח.  הביקורת נשמעת בעיקר מפי קומץ אנשי ציבור ופוליטיקאים  נוצרים ברובם, ומפי מספר מועט של תושבי לבנון, בעיקר תושבי הדרום הנוצרים, שהינם הנפגעים העיקריים במלחמה. כמו כן משמיעים ביקורת מספר גולשים ברשתות החברתיות. גילויי ביקורת מועטים מגיעים גם אל המרחב הציבורי באמצעות שלטי חוצות או עימותים גלויים. יש לציין כי ברוב המקרים מסתפקים המוחים לבטא את מחאתם בכתב, בעיקר ברשתות החברתיות, או בעל פה. חלקם נזהרים מאד בדברי הביקורת שהם משמיעים מכיוון שהם חוששים מתגובת נגד של חזבאללה. יש לציין שלפי שעה כמעט ולא ניכרים סימנים למחאה מאורגנת כלשהי של קבוצות אזרחים ויציאה למחאה פומבית כלשהי.
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (12-6 במאי 2024)

בשבוע האחרון קיבל חזבאללה אחריות על ביצוע 46 תקיפות נגד יעדים צבאיים ואזרחיים בצפון ישראל. בשתיים מהתקיפות נהרגו שלושה לוחמי צה"ל. על רקע מבצע צה"ל ברפיח, זוהתה הסלמה בלחימה מצד חזבאללה שכללה שימוש ברקטות ברכאן כבדות בעלות ראש קרבי במשקל של עד 500 ק"ג. כמו כן, זוהה שימוש ראשון ברחפן תקיפה מתאבד. בתגובה לפעילות חזבאללה, ביצעו כלי טיס של חיל האוויר הישראלי תקיפות נגד תשתיות צבאיות של הארגון בדרום לבנון ובוצעו סיכולים ממוקדים נגד מפקדי שטח של חזבאללה. דווח  כי חזבאללה עדיין נערך לביצוע פשיטות נגד אזור הגליל וכי פעילי כוח רצ'ואן ממתינים לפקודה בעיתוי מתאים. סמזכ"ל חזבאללה, מסר כי חזבאללה יציג את חזונו בדרום לבנון לאחר הפסקת אש מלאה ברצועת עזה. ממשלת לבנון העבירה לצרפת את תגובתה לגבי ההצעות להשגת רגיעה בין חזבאללה לישראל בדרום לבנון. אומדן הנזקים שנגרמו למבנים ולמוסדות בדרום לבנון מאז תחילת הלחימה ב-8 באוקטובר 2023 עומד  על סכום של יותר ממיליארד דולרים.
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (15 באפריל – 6 במאי 2024)

חזבאללה המשיך לבצע תקיפות בעיקר נגד יעדים צבאיים ואזרחיים בצפון ישראל וברמת הגולן. בשתי תקיפות (הר דב וערב אלעראמשה) נהרגו אזרח עובד צה"ל וקצין צה"ל. בתגובה לפעילות חזבאללה, נמשכו תקיפות כלי טיס של חיל האוויר הישראלי נגד תשתיות צבאיות של חזבאללה בדרום לבנון ובאזור בעלבכ. כמו כן בוצעו סיכולים ממוקדים נגד פעילים בכירים בחזבאללה וארגונים נוספים. בכירי חזבאללה ממשיכים להדגיש את המשוואה שנקבעה בעימות עם ישראל לפיה פגיעה באזרחים לבנוניים תביא לתגובה נגד יעדים אזרחיים בצפון ישראל. ארה"ב הטילה סנקציות על מספר סייענים לפעילות הכלכלית של חזבאללה. נמשכים מגעים בינלאומיים שתכליתם להביא להסדר בגבול ישראל לבנון ולאפשר יישום החלטת האו"ם 1701. ההצעות כוללות רעיונות לפריסת כוח יוניפי"ל וחיילי צבא לבנון באזור והרחקת כוח רצ'ואן של חזבאללה מקו הגבול. בוצע שיגור רקטות לעבר ישראל משטח סוריה. לא היו נפגעים. כמו כן בוצעה התנקשות בחיי פעיל חזבאללה בכיר בדרעא שהיה אחראי על גיוס פעילים למיליציות הפרו איראניות. 
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (15-8 באפריל 2024)

חזבאללה המשיך לבצע תקיפות בעיקר נגד יעדים צבאיים בצפון ישראל וברמת הגולן. במהלך השבוע קיבל הארגון אחריות על ביצוע 38 תקיפות. תקיפות שבוצעו סמוך למתקפת הטילים וכלי הטיס הבלתי מאוישים האיראנים נגד ישראל כוונו בעיקר לעבר אתרי הגנה אווירית של ישראל ברמת הגולן, ככל הנראה במטרה לסייע לתקיפה האיראנית. בתגובה לפעילות חזבאללה, תקפו מטוסי חיל האוויר הישראלי תשתיות צבאיות של חזבאללה בדרום לבנון ובאזור בעלבכ. ב-15 באפריל 2024 אירע פיצוץ בסמוך לכוח צה"ל בגזרה המערבית בגבול לבנון.  ארבעה חיילים נפצעו. על רקע התקיפה האיראנית העלה חזבאללה את הכוננות הצבאית. בחזבאללה שיבחו את הפעולה וציינו כי זוהי זכותה של איראן להגיב. במהלך התקיפה נרשמו הבעות שמחה בפרבר הדרומי של בירות. חסן נצראללה, נשא נאום לציון מותו של מפקד כוח קדס בסוריה ולבנון. נצראללה ציין כי תקיפת ישראל בסוריה הייתה חריגה מכיוון שהיא התבצעה נגד שטח איראני שמשמעותה תקיפה ישירה נגד איראן ולא נגד סוריה. מקור לבנוני המקורב לחזבאללה, חשף כי זאהדי היה חבר במועצת השורא של חזבאללה, החבר היחיד שאינו לבנוני. בוצעה התנקשות בחיי חלפן כספים הקשור לחזבאללה וחמאס בעיירה בית מרי (Beit Meri), כשבעה ק"מ ממזרח לבירות. בסוריה תקף  חיל האוויר הישראלי  תשתית צבאית, של חזבאללה באזור אלקניטרה. דווח כי נפגעו מחסני אמצעי לחימה של צבא סוריה המשמשים, ככל הנראה, גם את חזבאללה.
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (1 – 8 באפריל 2024)

חזבאללה המשיך את תקיפותיו לעבר צפון ישראל. במהלך השבוע בוצעו 43 תקיפות נגד יעדים צבאיים ואזרחיים. צה"ל תקף בתגובה תשתיות חזבאללה לאורך הגבול ובבעלבכ. באחת התקיפות נהרג פעיל בכיר בכוח רצ'ואן של חזבאללה. חסן נצראללה, מזכ"ל חזבאללה, נשא שני נאומים לרגל "יום ירושלים העולמי" בנאומים הדגיש את ייחודו של יום ירושלים השנה וציין כי ישראל נמצאת בדרך להשמדה וכי חזבאללה מוכן לכל תרחיש. חזבאללה, משרד החוץ הלבנוני וגורמי ממשל נוספים גינו את התקיפה האווירית המיוחסת לישראל סמוך לבניין השגרירות האיראנית בדמשק, שבה נהרגו מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה בסוריה ובלבנון, מחמד רצ’א זאהדי (חסן מהדוי), סגנו וחמישה איראנים נוספים. במהלך השבוע האחרון פרסם חזבאללה ברשתות החברתיות מספר רב של כרזות שנועדו לאיים על ישראל ולהעלות את מורל לוחמיו. הביקורת הפנים-לבנונית, בעיקר של נוצרים, נגד חזבאללה צוברת תאוצה יוניפי"ל חוקר אירוע בו נפצעו מפיצוץ ארבעה מאנשי הכוח באזור רמיש, בדרום לבנון. מחקירה ראשונית עלה כי הם נפצעו מפיצוץ מוקש שהוטמן במקום. המצב הכלכלי בדרום לבנון מחמיר דווח על מחסור בתרופות.
להמשך קריאה...

חזבאללה

חזבאללה הוא ארגון אסלאמי שיעי בעל שני כובעים: ארגון טרור הנתמך על-ידי איראן וארגון פוליטי שיעי לבנוני. חזבאללה הוקם, ע”י משמרות המהפכה האיראניים ב-1982, כארגון מתחרה לארגון השיעי אמל. עם נסיגת צה”ל מלבנון בתום מלחמת לבנון הראשונה (1985) הפך חזבאללה לארגון הדומיננטי בדרום לבנון ובהמשך גם בקרב העדה השיעית בלבנון כולה. בשנת 1992 החל חזבאללה בפעילות פוליטית בלבנון ונציגי חזבאללה נבחרו לפרלמנט הלבנוני.

חזבאללה הוא ארגון טרור המבצע פיגועים בעיקר נגד ישראל, בגבול הלבנון ובחו”ל. מגבול לבנון ביצע חזבאללה בעיקר ירי רקטות לעבר יישובי הצפון. מחוץ לישראל, בסיוע והפעלה של משמרות המהפכה האיראניים, ביצע חזבאללה פיגועים ביעדים ישראליים ויהודים, שהבולטים ביניהם, הפיגוע בשגרירות ישראל בבואנוס איירס, ארגנטינה (17 במרץ 1992) ופיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס (18 ביולי 1994). חזבאללה הוכרז כארגון טרור על ידי ארה”ב ומדינות איחוד האירופאי.

לאחר יציאת צה”ל מלבנון (מאי 2000) השתלט חזבאללה על האזור שפונה ועל כל דרום לבנון. חזבאללה והקים תשתית צבאית נרחבת בלבנון בסיוע איראני. התשתית כוללת מערך ארטילריה נרחב ובכלל זה טילים מדויקים המאיים על העורף הישראלי. עד למלחמת לבנון השנייה (2006) ביצע חזבאללה פעולות מזדמנות מגבול ישראל-לבנון. מאז יוני 2006 (מלחמת לבנון השנייה) שומר חזבאללה על שקט יחסי. כיום ממשיך חזבאללה לבנות עצמו כגורם פוליטי בזירה הלבנונית ובמקביל לחזק את התשתית הצבאית. בשנים האחרונות מעורב חזבאללה בלחימה בסוריה כחלק מהמחנה בהנהגת איראן התומך במשטר הסורי.