חזבאללה

מבט לטרור חזבאללה, לבנון וסוריה (5 בספטמבר – 19 ספטמבר 2022)

בכירי חזבאללה המשיכו להתייחס למחלוקת בין ישראל ללבנון על סימון הגבול הימי והדגישו שלבנון תמשיך לעמוד על זכויותיה ו"משוואת ההרתעה" שיצר חזבאללה מסייעת למדינה. עיריות בדרום לבנון מגבילות העסקת זרים ומטילות מגבלות על תנועת כלי רכב. כניסת ישראלים לכפר ע'ג'ר עלולה להיחשב כהפרה של הריבונות הלבנונית ומוקד חיכוך. הבנקים בלבנון נסגרו למספר ימים בעקבות כמה אירועים בהם דרשו אזרחים באיומי נשק את כספיהם. איראן הציעה להקים בלבנון שתי תחנות כוח לייצור חשמל. חזבאללה החליט להתפרס מחדש בסוריה מיליציות  הנתמכות בידי איראן הפסיקו פעילותן במזרח סוריה.
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (21 באוגוסט –5 בספטמבר 2022)

ניכרת הסלמה בשיח הלוחמני של חזבאללה בעקבות חשש מהתלקחות מול ישראל על רקע המחלוקת על תוואי הגבול הימי. במלאת שנתיים לפיצוץ בנמל בירות, התגברה המחאה האזרחית. מועצת הביטחון של האו"ם חידשה את מנדט כוחות  יוניפי"ל בדרום לבנון. בסוריה תקפו כלי טיס של כוחות הקואליציה הבינלאומית יעדים של מליצית פאטימיון ושל משמרות המהפכה במזרח המדינה.
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (26 ביוני – 9 ביולי 2022)

בכירי חזבאללה וכלי תקשורת המזוהים עימו המשיכו לעסוק בנושא, שדה הגז  הצדיקו  את ניסיון שיגור כלי הטיס הבלתי המאוישים  לעבר אסדת הקידוח כריש והמשיכו  לטעון  כי האמריקאים מנסים למשוך זמן. במסגרת ציון ארבעים שנה להקמת חזבאללה, נפתחו לציבור מסלולי טיול באתרים חשובים בתולדות הארגון בישראל בדרום לבנון. נמשכת הפעילות האזרחית של חזבאללה בדרום לבנון,  תנועת הנוער של חזבאללה יזמה כינוסי שירה בציבור לכבוד האמאם אלמהדי, באופן שיוצר סולידריות בין ציבור תומכי חזבאללה בלבנון לבין חברות שיעיות במדינות שונות ברחבי הציר האיראני, תוך הבעת נאמנות למהפכה האסלאמית באיראן. בעיירה חצ'ר שברמת הגולן נהרג מפקד בצבא סוריה מתקיפת כלי טיס המיוחסת לישראל.  מתנגדי המשטר טוענים כי שיתף פעולה עם חזבאללה ואיראן.
להמשך קריאה...

תגובות ליירוט כלי טיס בלתי מאוישים של חזבאללה ששוגרו לעבר שדה הגז “כריש” (נכון ל-6 ביולי 2022)

ב-2 ביולי יירטו מטוס קרב וספינת טילים של צה"ל  שלושה כלי טיס בלתי מאוישים עוינים, שהתקרבו מלבנון לעבר המרחב האווירי בתחום המים הכלכליים של ישראל . חזבאללה קיבל רשמית אחריות על שיגור כלי הטיס, והתייחסו אליו כאירוע מוצלח המסייע ללבנון במשא ומתן על שרטוט הגבול הימי. מנגד ראש ממשלת לבנון ושר החוץ ומתנגדי חזבאללה בזירה הפוליטית בלבנון, תקפו את חזבאללה  בטענה שהשיגור עלול לסכן את לבנון .
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (12 – 25 ביוני 2022)

חזבאללה הכריז על סדרת אירועים לציון ארבעים שנה להיווסדו. בכירים בחזבאללה טענו כי חיפוש הגז הטבעי בים התיכון הוא הזדמנות להציל את המצב הכלכלי בלבנון. מתרחב שיתוף הפעולה בין מוסדות התשתית האזרחית של חזבאללה לבין משרדי ממשלה בלבנון, במקביל להתפשטותם לאזורים שאין בהם רוב שיעי. המיליציות האיראניות בסוריה מגבירות את פעילותן בסמוך לגבול עם ירדן.
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (29 במאי – 11 ביוני 2022)

חברי הפרלמנט הלבנוני בחרו את נביה ברי לכהונה נוספת כיו"ר הפרלמנט.  שגרירות איראן בלבנון ומוסדות  חזבאללה ציינו את יום השנה למות האמאם ח'מיני. בכירי חזבאללה חזרו על עמדתם, לפיה במידה והמדינה תכריז על הסגת גבול לשטח שבמחלוקת, חזבאללה מוכן להגיב, גם בכוח.
להמשך קריאה...

חזבאללה

חזבאללה הוא ארגון אסלאמי שיעי בעל שני כובעים: ארגון טרור הנתמך על-ידי איראן וארגון פוליטי שיעי לבנוני. חזבאללה הוקם, ע”י משמרות המהפכה האיראניים ב-1982, כארגון מתחרה לארגון השיעי אמל. עם נסיגת צה”ל מלבנון בתום מלחמת לבנון הראשונה (1985) הפך חזבאללה לארגון הדומיננטי בדרום לבנון ובהמשך גם בקרב העדה השיעית בלבנון כולה. בשנת 1992 החל חזבאללה בפעילות פוליטית בלבנון ונציגי חזבאללה נבחרו לפרלמנט הלבנוני.

חזבאללה הוא ארגון טרור המבצע פיגועים בעיקר נגד ישראל, בגבול הלבנון ובחו”ל. מגבול לבנון ביצע חזבאללה בעיקר ירי רקטות לעבר יישובי הצפון. מחוץ לישראל, בסיוע והפעלה של משמרות המהפכה האיראניים, ביצע חזבאללה פיגועים ביעדים ישראליים ויהודים, שהבולטים ביניהם, הפיגוע בשגרירות ישראל בבואנוס איירס, ארגנטינה (17 במרץ 1992) ופיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס (18 ביולי 1994). חזבאללה הוכרז כארגון טרור על ידי ארה”ב ומדינות איחוד האירופאי.

לאחר יציאת צה”ל מלבנון (מאי 2000) השתלט חזבאללה על האזור שפונה ועל כל דרום לבנון. חזבאללה והקים תשתית צבאית נרחבת בלבנון בסיוע איראני. התשתית כוללת מערך ארטילריה נרחב ובכלל זה טילים מדויקים המאיים על העורף הישראלי. עד למלחמת לבנון השנייה (2006) ביצע חזבאללה פעולות מזדמנות מגבול ישראל-לבנון. מאז יוני 2006 (מלחמת לבנון השנייה) שומר חזבאללה על שקט יחסי. כיום ממשיך חזבאללה לבנות עצמו כגורם פוליטי בזירה הלבנונית ובמקביל לחזק את התשתית הצבאית. בשנים האחרונות מעורב חזבאללה בלחימה בסוריה כחלק מהמחנה בהנהגת איראן התומך במשטר הסורי.