חזבאללה

מבצע “מגן וחץ” בהתבטאויות בכירים בארגונים הפלסטינים ובחזבאללה

מיד לאחר ההכרזה על הפסקת האש במבצע "מגן וחץ", הגדירו בכירי הארגונים הפלסטינים, בראשם הג'האד האסלאמי בפלסטין וחמאס את סבב הלחימה "כניצחון". אחד מסמלי הניצחון לטענתם היה העובדה שהם אלה שהכתיבו את תנאי הפסקת האש. למרות שהדוברים הדגישו בכל הזדמנות את הפעילות המאוחדת של חדר המבצעים המשותף, הרי שבפועל רוב הרקטות ופצצות המרגמה במהלך ימי המבצע, שוגרו על ידי פעילי הג'האד האסלאמי בפלסטין. חמאס הקפידה, לפחות כלפי חוץ, שלא לקחת חלק פעיל בלחימה ולא להפעיל את יכולותיה הצבאיות נגד ישראל. בשורה של ראיונות ונאומים שהתפרסמו לאחרונה, נמשכות ההתבטאויות המדגישות את הישגי המבצע. אולם, במקביל ישנן גם כמה התייחסויות לנקודות התורפה שהתגלו במהלך האירועים.
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (19 במאי – 1 ביוני 2023)

חזבאללה ציין, כמדי שנה, את יום השנה ליציאת ישראל מדרום לבנון. במסגרת האירועים נשא חסן נצראללה, מזכ"ל הארגון, נאום בו התהדר ביכולות הצבאיות של הארגון, הדגיש את תפיסת "אחדות הזירות" ואיים על ישראל במערכה רב זירתית. שני תרגילים צבאיים  נערכו בדרום לבנון בהם הפגין חזבאללה את יכולותיו. גורמים בלבנון, המתנגדים לחזבאללה, מתחו ביקורת על קיום התרגיל. גורמים אמריקאים דיווחו שפעילי חזבאללה מבצעים תרגילים צבאיים כהכנה לתקיפת חיילים אמריקנים בסוריה. חמישה פעילי החזית העממית לשחרור פלסטין/המפקדה הכללית, נהרגו בפיצוץ בגבול לבנון-סוריה. לטענת הארגון הם נהרגו בתקיפה ישראלית. פעילי הארגון איימו בנקמה. משמרות המהפכה האיראניים מקימים מיליציה חדשה באזור דיר אלזור, שתפעל בחסות חזבאללה.
להמשך קריאה...

חזבאללה ערך מפגן ראווה מתוקשר בדרום לבנון והפנה איומים לעבר ישראל

ארגון חזבאללה ערך ב-21 במאי 2023  "תרגיל צבאי באש חיה" בדרום לבנון, שבפועל היה זה מפגן ראווה, שבמהלכו ניסה הארגון להפגין את כוחו, להצהיר שוב על כוונתו לחסל את מדינת ישראל ולקדם את הנרטיב  של "איחוד הזירות". האירוע נערך במסגרת ציון יום השנה ה-23 לנסיגת צה"ל מלבנון. באירוע  שאליו הוזמנו  עשרות  רבות של  אנשי תקשורת, הציגו לוחמי הארגון פריצה של הגבול עם ישראל והשתלטות על מוצב או ישוב ישראלי וחטיפת חיילים. כמו כן  הוצגו אמצעי לחימה שונים. להערכתנו, הארגון ניסה להעביר מסר לגורמים מבית ומחוץ, כי הוא לא יוותר על נשקו ועל תפקידו כ"מגן לבנון", כמו כן האירוע נועד  להעלות את מורל לוחמי הארגון לקראת עימות אפשרי עם ישראל ולהדהד את הנרטיב  של "איחוד הזירות" בקרב השותפים ל"ציר ההתנגדות" ובזירה האזורית.
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (18-5 במאי 2023)

חזבאללה מתכנן לקיים תרגיל צבאי באש חיה ב-21 במאי 2023 בקרבת הגבול עם ישראל. מזכ"ל חזבאללה נשא נאום שבו הציג את סבב הלחימה האחרון בעזה כהישג של ציר ההתנגדות ואיים בתגובה על  פעולות חיסול עתידיות. חזבאללה מתכנן לקיים תרגיל צבאי באש חיה ב-21 במאי 2023 בקרבת הגבול עם ישראל. בספטמבר 2023 יחלו קידוחים (נפט וגז טבעי) בבלוק 9 מול חופי לבנון ובקרבת הגבול עם ישראל. הסתייגויות בלבנון ממועמדותו של סלימאן פרנג'יה לנשיאות. חזבאללה ממשיך לגייס אזרחים סורים באזור גבול סוריה-ישראל.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן (27 באפריל 2023 – 10 במאי 2023)

נשיא איראן קיים ביקור רשמי בסוריה. במהלך פגישתו עם נשיא סוריה, נחתמו 15 הסכמי שיתוף פעולה בתחומים שונים. במהלך ביקורו, נועד ראיסי גם עם בני משפחות של לוחמי מיליציות פרו-איראניות, עם ראשי הארגונים הפלסטינים בדמשק ועם משלחת רמת דרג של חזבאללה. בפגישת שרי ההגנה של איראן וסוריה הביע שר ההגנה האיראני נכונות לספק לסוריה אמצעי לחימה מתקדמים. ראש ארגון התעופה האזרחית של איראן הודיע, כי איראן מוכנה לשקם ולחדש את שדות התעופה של סוריה, לרבות שדה התעופה הבינלאומי בדמשק. מקורות במזרח סוריה דיווחו על הקמתן לאחרונה של שתי מיליציות פרו-איראניות חדשות במזרח סוריה. הקמת המיליציות מבטאת מאמץ איראני מתמשך לחזק את המיליציות הסוריות המקומיות ולהישען במידה גוברת על לוחמים סורים כתחליף לנוכחות איראנית ישירה. איראן גינתה את חיסולם של שלושת בכירי הג'האד האסלאמי בפלסטין בידי ישראל וקראה לפעולה דחופה ומרתיעה מצד העולם המוסלמי נגד ישראל.
להמשך קריאה...

מעורבות איראן במזרח אפריקה: תהליכים ומשמעויות

מעורבות איראן במזרח אפריקה מתאפיינת בפעילות גלויה ופעילות סמויה. הרובד הגלוי כולל יצירת קשרים מדיניים, כלכליים ואידיאולוגים-חינוכיים עם מדינות האזור תוך שאיפה לחזק את מעמדה של איראן במזרח אפריקה. הרובד הסמוי כולל יצירת קשרים עם ארגוני טרור מקומיים, מסחר והעברת נשק ואמצעים אחרים יחד עם גיוס פעילים מקומיים לצורך הקמה והפעלה של תאי פעילות סמויים שמטרתם לפגוע באינטרסים וביעדים המזוהים עם אויביה של איראן. להערכתנו, המעורבות האיראנית מהווה אתגר משמעותי לישראל בשני מישורים: במישור העקיף היא מאיימת על קשריה של ישראל עם מדינות מזרח אפריקה ושיתוף הפעולה עמן, ובמישור הישיר הפעילות האיראנית הסמויה רואה באינטרסים, ביעדים ובאזרחים ישראליים באזור כמטרות לתקיפה ופועלת לפגיעה בהם, כפי שמעידים סיכולים של יוזמות איראניות מסוג זה שבוצעו בשנים האחרונות.
להמשך קריאה...

חזבאללה

חזבאללה הוא ארגון אסלאמי שיעי בעל שני כובעים: ארגון טרור הנתמך על-ידי איראן וארגון פוליטי שיעי לבנוני. חזבאללה הוקם, ע”י משמרות המהפכה האיראניים ב-1982, כארגון מתחרה לארגון השיעי אמל. עם נסיגת צה”ל מלבנון בתום מלחמת לבנון הראשונה (1985) הפך חזבאללה לארגון הדומיננטי בדרום לבנון ובהמשך גם בקרב העדה השיעית בלבנון כולה. בשנת 1992 החל חזבאללה בפעילות פוליטית בלבנון ונציגי חזבאללה נבחרו לפרלמנט הלבנוני.

חזבאללה הוא ארגון טרור המבצע פיגועים בעיקר נגד ישראל, בגבול הלבנון ובחו”ל. מגבול לבנון ביצע חזבאללה בעיקר ירי רקטות לעבר יישובי הצפון. מחוץ לישראל, בסיוע והפעלה של משמרות המהפכה האיראניים, ביצע חזבאללה פיגועים ביעדים ישראליים ויהודים, שהבולטים ביניהם, הפיגוע בשגרירות ישראל בבואנוס איירס, ארגנטינה (17 במרץ 1992) ופיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס (18 ביולי 1994). חזבאללה הוכרז כארגון טרור על ידי ארה”ב ומדינות איחוד האירופאי.

לאחר יציאת צה”ל מלבנון (מאי 2000) השתלט חזבאללה על האזור שפונה ועל כל דרום לבנון. חזבאללה והקים תשתית צבאית נרחבת בלבנון בסיוע איראני. התשתית כוללת מערך ארטילריה נרחב ובכלל זה טילים מדויקים המאיים על העורף הישראלי. עד למלחמת לבנון השנייה (2006) ביצע חזבאללה פעולות מזדמנות מגבול ישראל-לבנון. מאז יוני 2006 (מלחמת לבנון השנייה) שומר חזבאללה על שקט יחסי. כיום ממשיך חזבאללה לבנות עצמו כגורם פוליטי בזירה הלבנונית ובמקביל לחזק את התשתית הצבאית. בשנים האחרונות מעורב חזבאללה בלחימה בסוריה כחלק מהמחנה בהנהגת איראן התומך במשטר הסורי.