חדשות הסכסוך הישראלי פלסטיני

קווים לדמותה של ממשלת הרשות הפלסטינית החדשה

ב-31 במרץ 2024 הושבעה בלשכת אבו מאזן בראמאללה הממשלה הפלסטינית ה-19 בראשות ד"ר מחמד מצטפא. הממשלה החדשה מוגדרת כממשלת טכנוקרטים ואין בה כמעט דמויות מוכרות בעלות עבר פוליטי. היא  מונה 23 שרים, לעומת 26 שרים בממשלה הקודמת ויש בה ייצוג לרצועת עזה, יהודה ושומרון ומזרח ירושלים.  אין ברשותנו מידע אודות עמדותיהם הפוליטיות ועמדותיהם לגבי ישראל והסכסוך שכן עד כה הם מיעטו להתראיין ולהביע עמדות בנושאים אלה. בבדיקה פרטנית עלה, כי  לפחות ארבעה מבין השרים הם חברי תנועת פתח מובהקים שבעבר אף התמודדו על תפקידים בשם התנועה, כשבראשם שר הפנים זיאד הב אלריח. לפחות שניים מהם היו בעבר עצורים בידי ישראל. האתגרים הניצבים בפני הממשלה החדשה הינם רבים ומורכבים כשבראשם רצועת עזה וסוגיית שיקומה. זאת במקביל לשיקום  מצבה הכספי הרעוע של הרשות הסובלת מגירעון תקציבי וירידה בהיקף הסיוע הבינלאומי. לא ברור לנו בשלב זה כיצד יצליח מחמד מצטפא, שהיה יו"ר קרן ההשקעות הפלסטינית ואשר נחשב לכלכלן מומחה ועתיר ידע בתחומו, להתמודד עם האתגרים הניצבים בפניו סביר שהוא יזדקק לסיוע בינלאומי מאסיבי לצורך כך.
להמשך קריאה...

מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל- 15 בפברואר 2024, 13:00)

במהלך היממה האחרונה המשיכו כוחות צה"ל להעמיק את פעילותם בח'אן יונס. ב-15 בפברואר 2024 בשעות הבוקר דווחו כלי תקשורת פלסטינים על פעילות צה"ל בבית החולים נאצר בעיר. במקביל, פעלו הכוחות בצפון ובמרכז הרצועה בעיקר מול חוליות חמושות שנותרו בשטח, וביצעו גם מספר סיכולים ממוקדים. הפעילות הקרקעית בוצעה בשיתוף פעולה עם חיל האוויר וזרוע הים. דווח כי בקהיר נמשכים הדיונים בנושא אם כי בדרג נמוך יותר. במוקד הדיונים שורת נושאים השנויים במחלוקת. גורמים המעורבים במשא ומתן חשפו בהתבטאויותיהם מספר סוגיות בהן דנים הצדדים. דווח על צפיפות רבה ברפיח בשל תושבים שהתפנו לאזור. במקביל, דווח על תושבים רבים שעוזבים את העיר בשל חשש מתקיפה ישראלית. למעט תקיפה אחת לראשונה מאז ההפוגה בלחימה, חזבאללה לא קיבל אחריות על ביצוע תקיפות נגד ישראל, כולל לא על שיגור מטח הרקטות לעבר צפת בו נהרגה חיילת ונפצעו שמונה נוספים. חיל האוויר ביצע תקיפות מאסיביות. גורמי חזבאללה ציינו כי התקיפות, בהן נהרגו גם אזרחים, לא תעבורנה ללא תגובה.  צה"ל המשיך בפעילות סיכול. במסגרת זאת הוצאו משימוש שש מחרטות לייצור אמצעי לחימה, הוחרם ציוד משני בתי דפוס, הוחרמו אמצעי לחימה ונעצרו מבוקשים. אבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית, אמר כי הרשות הפלסטינית, על כלל מוסדותיה, מוכנה להתחיל בעבודה ולבצע את חובתה כרשות לאומית פלסטינית ברצועת עזה וביהודה ושומרון. מועצת הביטחון של האו"ם ערכה דיון נוסף בנושא פעילות החות'ים נגד ספינות בים האדום. משפחות החטופים הגישו תלונה רשמית נגד חמאס בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.
להמשך קריאה...

״ההתנגדות האסלאמית בעיראק” הפועלת מאז תחילת המלחמה נגד יעדים אמריקאים וישראלים

ב-17 באוקטובר 2023, עשרה ימים לאחר תחילת מלחמת "חרבות ברזל" החל ארגון בשם "ההתנגדות האסלאמית בעיראק" לפרסם הודעות בהן קיבל אחריות על תקיפת בסיסים של צבא ארה"ב בעיראק ובסוריה. החל מה-2 בנובמבר 2023 החל הארגון לקבל אחריות בהודעות מטעמו, גם על תקיפות נגד ישראל. ההתנגדות האסלאמית בעיראק הוא בעצם שם של מסגרת על המאגדת תחת גג אחד מספר מיליציות שיעיות פרו-איראניות בעיראק, הפועלות בהכוונת כוח קדס של משמרות המהפכה האיראניים. השימוש בכינוי ההתנגדות האסלאמית בעיראק, ללא אזכור שמות מפקדים או פעילים וללא פרסום לוגו של הארגון הוא חלק ממדיניות של טשטוש הזהות הברורה והקשר הישיר של הארגון לאיראן.  השימוש בערוץ הטלגרם צאברין ניוז, המשמש את המיליציות הפרו-איראניות בעיראק, לצד ערוץ הטלגרם של ההסברה הצבאית של הארגון, לצורך פרסום הודעות קבלת האחריות של ההתנגדות האסלאמית בעיראק וגם אופי הפעילות המבצעית מעיד על הקשר ההדוק בין המיליציות.  יצוין כי התופעה של שימוש בשמות מסגרת להתארגנויות קיימות וחדשות אינה חדשה ושלוחיה של איראן נוהגים להשתמש בדפוס זה לעיתים קרובות, בעיקר כדי שלא להשאיר כתובת לפעולות תגובה. גם ארגונים נוספים שיש להם קשר לאיראן נוהגים לכנות עצמם לעיתים בשמות וכינויים נוספים כמו חזבאללה בלבנון, המכונה לעיתים קרובות "ההתנגדות האסלאמית בלבנון.
להמשך קריאה...

השיח’ יוסף אלקרצ’אוי והשפעתו על התפשטות האסלאם הרדיקלי

השיח' יוסף אלקרצ'אוי, שנחשב במשך שנים רבות לאחד מפוסקי ההלכה הבכירים באסלאם הסוני הלך לעולמו ב ב-26 בספטמבר 2022. אלקרצ'אוי, יליד מצרים, פעל מאמצע שנות השישים מקטר והקים בין השאר רשת של ארגונים אסלאמיים חובקי עולם. עד שנת 2018 עמד בראש הארגון האסלאמי הרדיקלי, האיחוד העולמי של חכמי הדת המוסלמים, שדרכו ריכז ותאם פעילות של חכמי-דת אסלאמיים רדיקלים מרחבי העולם, רבים מהם אנשי תנועת "האחים המוסלמים" וגם בני זרמים אחרים שטיפחו ביחד את תפיסת האסלאמי הרדיקלי. אלקרצ'אוי היה דמות מפתח בעיצוב תפיסת הג'האד האלים וכמי שהתיר לבצע פיגועים, לרבות, נגד אזרחים ישראלים, נגד הכוחות האמריקאים בעיראק ונגד חלק מהמשטרים הערביים. על אף תרומתו להתפתחות תנועות הג'האד, אלקרצ'אוי התנגד לארגונים אלקאעדה ודאעש.
להמשך קריאה...

מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (24-18 במאי 2022)

כוחות ביטחון ישראלים המשיכו בפעילות הסיכול והמנע ברחבי יהודה ושומרון.  אזור ג'נין ממשיך להיות מוקד העימותים. צעיר פלסטיני, פעיל הזרוע הצבאית של הג'האד האסלאמי בפלסטין, נהרג. על רקע אירוע מצעד הדגלים מאיימים הפלסטינים בהצתת האלימות בירושלים ואף בהסלמה. ברצועת עזה ציינו את יום השנה למבצע "שומר החומות".  ברשות הפלסטינית נמשך העיסוק במותה של עיתונאית אלג'זירה שירין אבו עאקלה.
להמשך קריאה...

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי- פלסטיני (18-12 בינואר 2022)

-17 בינואר 2022 ניסה פלסטיני לדקור לוחם צה"ל סמוך לצומת גוש עציון. הלוחם ירה לעברו והוא נהרג. אבו מאזן נפגש עם אימו של המחבל הכלוא נאצר אבו חמיד, שמצב בריאותו קשה, והרשות ממשיכה במאמציה להביא לשחרורו ובהאשמת ישראל בהזנחה רפואית של האסירים. משפחה פלסטינית בשיח' ג'ראח התבצרה בביתה לאחר שכוחות משטרה נערכו לפנות אותה, בעקבות צו פינוי של העירייה. האירועים האלימים בישובים הבדואים בנגב על רקע עבודות ייעור במקום, עוררו תגובות פלסטיניות שקראו להסלים את "ההתנגדות" על שלל אמצעיה ובראשם את ההתנגדות החמושה, ולהתאחד סביב סוגיית הנגב. אבו מאזן, נפגש בשרם אלשיח' עם נשיא מצרים עבד אלפתאח אלסיסי. היוזמה ההאלג'יראית לקדם פיוס פלסטיני מתקדמת. ביהודה ושומרון נמשכת עלייה משמעותית במספר החולים בקורונה. גם ברצועת עזה נרשמה עלייה במספר החולים. מי אלכילה, שרת הבריאות ברשות, ציינה כי לא קיים מחסור בחיסונים.
להמשך קריאה...

פרסומים משנים קודמות

20242023202220212018201720162015201420132012