הרשות הפלסטינית

חדשות העימות הישראלי פלסטיני (31-15 בדצמבר 2006)

במוקד האירועים עמדה פגישת ראש ממשלת ישראל אהוד אולמרט עם יו”ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן). הפגישה התקיימה על רקע הפרות פלסטיניות בלתי פוסקות של הסכם הפסקת האש ברצועת עזה והתגברות העימותים האלימים בין פת”ח לבין החמא”ס. בפגישה סוכם על שורה של הקלות לאוכלוסייה הפלסטינית ובמרכזן הקלת מעבר סחורות ואנשים בין רצועת עזה לישראל,
להמשך קריאה...

חשיפת תשתיות מבצעיות של החמא”ס (ביהודה) מנעה פיגועי חטיפה בישראל על מנת לרכוש “קלפי מיקוח” למו”מ לשחרור אסירים

בחודשים האחרונים חשפו כוחות הביטחון באזור יהודה חוליית פעילים מבצעיים חברי תנועת החמא”ס. חברי החוליה, שפעלו באכוונת פעילים בכירים מרצועת עזה, תכננו לבצע פיגוע חטיפה של מתנחל או חייל באזור ירושלים, על מנת שיהווה קלף מיקוח במשא ומתן לשחרור אסירי החמא”ס הכלואים בבתי כלא בישראל.
להמשך קריאה...

חדשות העימות הישראלי פלסטיני 14-1 בדצמבר 2006

ארגוני המחבלים ברצועת עזה ממשיכים להפר את הפסקת האש ו”לטפטף” ירי של רקטות “קסאם” לעבר יישובי הנגב המערבי. עם זאת בהיקף ירי הרקטות מהרצועה, ובכמות שאר סוגי פעולות הטרור, חלה ירידה ניכרת. על רקע המשך המבוי הסתום במו”מ להקמת ממשלת האחדות גוברת האנרכיה ב”שטחים”, בעיקר ברצועת עזה. ראש ממשלת החמא”ס אסמאעיל הניה קיים סבב ביקורים
להמשך קריאה...

אסמאעיל הניה ראש ממשלת החמא”ס מיצב את עצמו בברור כחלק מהמחנה האיראני-סורי (“ציר הרשע”) בעת ביקוריו בדמשק ובטהראן

בהתבטאויות הוא שב והבהיר כי החמא”ס שוללת את זכות קיומה של ישראל ושמה יהבה על המשך מערכת הטרור נגדה עד לחיסולה. זאת תוך דחייה מוחלטת של דרישות אבו מאזן, הקוורטט והקהילה הבינלאומית.
להמשך קריאה...

נשים בטרור-מהפכה פמיניסטית פלסטינית או דיכוי מיגדרי?

מקומן של הנשים בטרור עלה על סדר היום בדיון בטרור הגלובלי והחשיפה התקשורתית הרבה לה זוכים פיגועים בהם מעורבות נשים (ישראל, ירדן, עירק, צ’צניה תורכיה וסרילנקה). לאורך ההיסטוריה, נשים לצד גברים נטלו חלק במאבקים לאומיים להשגת עצמאות, במלחמות בין מדינות, וגם בפיגועי טרור.
להמשך קריאה...

חדשות העימות הישראלי פלסטיני (30-14 נובמבר, 2006)

במוקד האירועים עומדת הבנה בלתי כתובה להפסקת אש ברצועת עזה. על פי ההבנה אמורים היו הפלסטינים להפסיק את ירי רקטות ה”קסאם” ושאר סוגי הפיגועים מרצועת עזה וצה”ל אמור היה לפנות כוחותיו מהרצועה ולנצור אישו.למרות ההבנה על הפסקת אש המשיכו הפלסטינים “לטפטף” ירי רקטות לעבר שדרות ויישובי הנגב המערבי. צה”ל, לעומת זאת, פינה את כוחותיו מהרצועה
להמשך קריאה...

הרשות הפלסטינית

הרשות הפלסטינית הינה ישות אוטונומית למחצה שתחת שליטתה נמצאת רוב האוכלוסייה הפלסטינית ביהודה ושומרון. הרשות הפלסטינית הוקמה בשנת 1994 מתוקף הסכמים שנחתמו במסגרת תהליך אוסלו בין ישראל לאש”ף. באופן פורמאלי שולטת הרשות הפלסטינית גם ברצועת עזה אולם בפועל איבדה הרשות הפלסטינית את השליטה ברצועת עזה ביוני 2007 עם השתלטות חמאס. מאז מותו של יאסר ערפאת, עומד בראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן).

במהלך האינתיפאדה השנייה (2000 עד 2005) נפגע קשה מעמדה של הרשות הפלסטינית בראשות יאסר ערפאת. ישראל טענה שהיא כשלה בתפקידה עקב העובדה שלא פעלה להילחם בטרור ואף לקחה חלק פעיל בארגון ומימון פיגועים כלפי ישראלים. בוטל שיתוף הפעולה בין ישראל לרשות הפלסטינית ופעילותה ברובה שותקה.

לאחר סיום האינתיפאדה השנייה, מותו של ערפאת ועלייתו של אבו מאזן שינתה ישראל את מדיניותה כלפי הרשות הפלסטינית והיחסים בין השתיים השתפרו. כיום שולטת הרשות הפלסטינית בשטחי A ביהודה ושומרון וזוכה לשיתוף פעולה חלקי עם ישראל, בעיקר בתחום הביטחוני והמנהלי. בשטחים שבשליטתה פועלת הרשות הפלסטינית באמצעות מנגנוני הביטחון שלה בתיאום עם ישראל לשמירת הסדר הפנימי והבניסיונות לסיכול פיגועי טרור. בו בזמן תומכת הרשות הפלסטינית ב”התנגדות העממית” (טרור עממי) ומעניקה גיבוי מדיני, הסברתי ואף מעשי לאלימות במתבצעת במסגרתו.

מדינות רבות בעולם מכירות בצורה זו או אחרת ברשות הפלסטינית כישות מדינית אם כי רובן לא הכירו ברשות הפלסטינית כמדינה עצמאית. חלקן מיסדו את קשריהן הדיפלומטיים עם הרשות הפלסטינית ברמה של שגרירות. ב-29 בנובמבר 2012 אישרה העצרת הכללית של האו”ם ברוב גדול את החלטה 67/19 בדבר צירופה של הרשות הפלסטינית כמדינה משקיפה, שאינה חברה מלאה.