הרשות הפלסטינית

מסמכי שלל נוספים שבים וחושפים את מערכת העברות התשלומים לחוליות טרור באישורו האישי של יאסר ערפאת ובמעורבות עמוקה של מרואן ברע’ותי

מסמכי שלל נוספים ממבצע "חומת מגן", שחלקם נמצאו בלשכתו של מרואן ברע'ותי בראמאללה, עוסקים במערכת העברות התשלומים לחוליות מחבלים המשתייכים ל-"פת"ח" על כינוייו השונים ("תזנים"; "גדודי חללי אלאקצא").
להמשך קריאה...

מעורבות ערפאת ומנגנוני “הרשות הפלסטינית” בטרור (על פי מסמכי שלל)

במהלך מבצע "חומת מגן" נפלו בידי צה"ל מסמכי שלל רבים המצביעים על מעורבות ישירה ועקיפה של ערפאת, "הרשות הפלסטינית" ומנגנוני המודיעין הפלסטיניים בטרור נגד ישראל. למעורבות זאת - כעולה מהמסמכים - שלושה מימדים: המימד האידיאולוגי, שעיקרו מתן "הכשר" לביצוע פיגועי הרג (הנתפסים כ"פיגועי איכות" המשרתים את מטרות "הרשות") ולשימוש בטרור כמכשיר חשוב לקידום יעדי הפלסטינים מול ישראל
להמשך קריאה...

הרשות הפלסטינית

הרשות הפלסטינית הינה ישות אוטונומית למחצה שתחת שליטתה נמצאת רוב האוכלוסייה הפלסטינית ביהודה ושומרון. הרשות הפלסטינית הוקמה בשנת 1994 מתוקף הסכמים שנחתמו במסגרת תהליך אוסלו בין ישראל לאש”ף. באופן פורמאלי שולטת הרשות הפלסטינית גם ברצועת עזה אולם בפועל איבדה הרשות הפלסטינית את השליטה ברצועת עזה ביוני 2007 עם השתלטות חמאס. מאז מותו של יאסר ערפאת, עומד בראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן).

במהלך האינתיפאדה השנייה (2000 עד 2005) נפגע קשה מעמדה של הרשות הפלסטינית בראשות יאסר ערפאת. ישראל טענה שהיא כשלה בתפקידה עקב העובדה שלא פעלה להילחם בטרור ואף לקחה חלק פעיל בארגון ומימון פיגועים כלפי ישראלים. בוטל שיתוף הפעולה בין ישראל לרשות הפלסטינית ופעילותה ברובה שותקה.

לאחר סיום האינתיפאדה השנייה, מותו של ערפאת ועלייתו של אבו מאזן שינתה ישראל את מדיניותה כלפי הרשות הפלסטינית והיחסים בין השתיים השתפרו. כיום שולטת הרשות הפלסטינית בשטחי A ביהודה ושומרון וזוכה לשיתוף פעולה חלקי עם ישראל, בעיקר בתחום הביטחוני והמנהלי. בשטחים שבשליטתה פועלת הרשות הפלסטינית באמצעות מנגנוני הביטחון שלה בתיאום עם ישראל לשמירת הסדר הפנימי והבניסיונות לסיכול פיגועי טרור. בו בזמן תומכת הרשות הפלסטינית ב”התנגדות העממית” (טרור עממי) ומעניקה גיבוי מדיני, הסברתי ואף מעשי לאלימות במתבצעת במסגרתו.

מדינות רבות בעולם מכירות בצורה זו או אחרת ברשות הפלסטינית כישות מדינית אם כי רובן לא הכירו ברשות הפלסטינית כמדינה עצמאית. חלקן מיסדו את קשריהן הדיפלומטיים עם הרשות הפלסטינית ברמה של שגרירות. ב-29 בנובמבר 2012 אישרה העצרת הכללית של האו”ם ברוב גדול את החלטה 67/19 בדבר צירופה של הרשות הפלסטינית כמדינה משקיפה, שאינה חברה מלאה.