הרשות הפלסטינית

מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (18-10 ביוני 2024)

פעילות כוחות צה"ל בשבוע האחרון התמקדה ברפיח שבדרום רצועת עזה ובשכונות אלזייתון ואלצברה בעיר עזה. במקביל, הסתיימה הפעילות בדיר אלבלח ובמחנה הפליטים אלבריג' שבמרכז הרצועה. 16 לוחמי צה"ל נהרגו בארבע תקריות שונות. נרשמה עלייה  בשיגורי הרקטות לעבר יישובי עוטף עזה ביחס לשבוע הקודם; חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין הגישו לקטר ולמצרים את הערותיהם למתווה שהציג נשיא ארה"ב ביידן להפסקת אש במלחמה ברצועת עזה ולשחרור החטופים; מתאם פעולות הממשלה בשטחים עדכן שיותר מ-24 אלף טונות של אספקה וציוד רפואיים הוכנסו לרצועת עזה מאז תחילת המלחמה. פיקוד המרכז של צבא ארה"ב פירק זמנית את המזח הימי מול חופי הרצועה בשל גלים סוערים; לא נרשמו פיגועים בתקופה הנסקרת בישראל, ביהודה ובשומרון. כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון; אבו מאזן השתתף בוועידת החירום לסיוע הומניטרי לרצועת עזה שהתקיימה בירדן והביע את נכונות הרשות הפלסטינית לקבל על עצמה את האחריות לניהול רצועת עזה, כולל המעברים היבשתיים; ממצאי הסקר התקופתי של מכון ח'ליל שקאקי הציג עלייה בתמיכה במתקפת חמאס ב-7 באוקטובר 2023 בקרב הנשאלים ביהודה ושומרון.
להמשך קריאה...

מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (10-4 ביוני 2024)

פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה בשבוע האחרון התמקדה במחנות המרכז ובאזור רפיח בדרום הרצועה. סוכל ניסיון חדירה לישראל סמוך לכרם שלום, במהלכו נהרג לוחם צה"ל; כוחות הביטחון הישראליים הצליחו לחלץ ארבעה חטופים ישראלים חיים במבצע במחנה הפליטים אלנציראת. לוחם היחידה ללוחמה בטרור נהרג. הפלסטינים טענו כי יותר מ-270 אזרחים נהרגו במהלך המבצע והאשימו את ישראל ב"טבח". למרות זאת, חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין הבהירו כי הם עדיין מעוניינים להגיע להסכם שיביא להפסקת אש קבועה, לנסיגת כוחות צה"ל מרצועת עזה ולשחרור החטופים בתמורה לאסירים פלסטיניים; חודשה הכנסת הסיוע ההומניטרי באמצעות המזח הימי הצף שצבא ארה"ב הקים מול חופי עזה. השבוע לא בוצעו פיגועים בישראל, ביהודה ובשומרון. מכונית תופת התפוצצה כקילומטר ממחסום צבאי בבקעת הירדן, לא היו נפגעים; כוחות הביטחון הישראליים המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית פעלו למעצר מבוקשים בגדוד טובאס. 
להמשך קריאה...

מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (28 במאי-4 ביוני 2024)

כוחות צה"ל התקדמו למרכז רפיח והשיגו שליטה מבצעית על ציר פילדלפי, בגבול רצועת עזה ומצרים, שם אותרו כעשרים מנהרות שחלקן חצו לשטח מצרים. כוחות צה"ל גם החלו לפעול בשכונות אלצברה וזיתון שבדרום העיר עזה, וסיימו את הפעילות במחנה הפליטים ג'באליא. שישה חיילי צה"ל נפלו בלחימה בדרום הרצועה ובצפונה; בעקבות הודעת הנשיא ביידן על ההצעה להפסקת אש קבועה במלחמה ברצועת עזה ולשחרור החטופים, חמאס הגיבה בחשדנות ודרשה ערבויות בכתב למתווה המוצע; יותר מ-1,800 משאיות סיוע הומניטרי נכנסו לרצועת עזה בשבוע האחרון, אולם הפעילות במזח הימי האמריקאי מול חוף עזה הושבתה בשל תקלה טכנית; השבוע בוצעו ארבעה פיגועים - שני לוחמי צה"ל נהרגו בפיגוע דריסה סמוך לשכם. סוכל פיגוע ירי באזור טולכרם ונחשפה תוכנית של מפקדת חמאס בתורכיה לבצע פיגוע תופת בשטח ישראל; בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג הודיע כי הרשות הפלסטינית ביקשה להצטרף לתביעה של דרום אפריקה נגד ישראל.
להמשך קריאה...

ישראל, היהודים והשלום בספרי הלימוד ומדריכי המורים שבשימוש של אונר”א ביהודה, שומרון, מזרח ירושלים ורצועת עזה

ספרי הלימוד שמוציאה הרשות הפלסטינית הם ספרי חובה בכל בתי הספר בשטחי יהודה, שומרון, חבל עזה ומזרח ירושלים, ובהם בתי הספר שמופעלים על ידי אונר"א. הספרים שנבדקו במחקר הנוכחי הם האחרונים שפורסמו עד כה ונלמדים בשנת הלימודים הנוכחית. כמו כן נבדקו מדריכי המורים ששופכים אור מיוחד על האינדוקטרינציה של הרשות הפלסטינית שמיושמת גם בבתי הספר של אונר"א. להלן מבחר דוגמאות לדה-לגיטימציה של ישראל, לדמוניזציה של ישראל והיהודים ולהיעדר קריאה לשלום עם ישראל, כפי שמופיעים בספרי הלימוד ובמדריכי המורים. 
להמשך קריאה...

הטרור הפלסטיני נגד ישראל בשנת 2023: מאפיינים ומגמות

בשנת 2023 חלה עלייה משמעותית בהיקף הטרור. במהלך השנה בוצעו 179 פיגועים משמעותיים לעומת 86 בשנת 2022. 27 פיגועים בוצעו בשטח ישראל (לעומת 16 פיגועים בשנת 2022). בפיגועים נהרג 43 בני אדם (37 אזרחים ושישה אנשי כוחות ביטחון). זאת, לעומת 30 אזרחים שנהרגו במהלך השנה הקודמת. גם השנה מבין הפיגועים בלטו פיגועי הירי. סה"כ בוצעו במהלך השנה 108 פיגועי ירי המהווים כ60% מכלל הפיגועים (לעומת 46 בשנת 2022). כמו כן בוצעו 35 פיגועי דקירה (כ-19% מכלל הפיגועים); עשרים פיגועי דריסה (כ-11% מכלל הפיגועים); חמישה פיגועי פיצוץ מטען; וחמישה פיגועים משולבים. לזאת יש להוסיף, כמה אלפי אירועי ידויי אבנים וכמה מאות אירועים של השלכת בקבוקי תבערה. יש גם לציין פעילות טרור שבוצעה נגד כוחות הביטחון הישראלים בעת פעילות מבצעית, אשר לא כולה תועדה. בשל מלחמת חרבות ברזל שפרצה ב-7 באוקטובר 2023 יצא סיכום שנת 2023 באיחור ניכר ובמתכונת מקוצרת והוא אינו כולל את סיכום הטרור ברצועת עזה.
להמשך קריאה...

מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (21 – 28 במאי 2024)

כוחות צה"ל המשיכו להרחיב את פעילותם ברצועת עזה. מוקדי הפעילות היו מזרח ומרכז רפיח ואזור מחנה הפליטים ג'באליא. במקביל, נמשך ירי הרקטות לעבר שטח ישראל, לראשונה מזה ארבעה חודשים שוגרו רקטות לעבר גוש דן והשרון. בעקבות מידע מודיעיני, הוחזרו במבצע מיוחד שלוש גופות אזרחים ישראלים שנרצחו ב-7 באוקטובר 2023, שגופותיהם נחטפו לרצועת עזה. חמישה חיילי צה"ל נפלו בלחימה בצפון הרצועה. נמשכו המאמצים להשגת הפסקת אש ברצועת עזה ועסקת חטופים, חמאס המשיכה להתבצר ולהקשיח את עמדותיה. דובר צה"ל בערבית עדכן על הכפלת כמות הסיוע שנכנסה לאחרונה לרצועה, חודשה פעילות מעבר כרם שלום בפעם הראשונה מאז תחילת הפעולה הצבאית ברפיח בתחילת מאי. השבוע בוצע פיגוע דקירה אחד צפונית לחברון. כוחות הביטחון המשיכו בפעילות סיכול ומנע ברחבי יהודה ושומרון. מוקד הפעילות היה מחנה הפליטים ג'נין, שם התנהל מבצע נרחב במשך יותר מארבעים שעות, במהלכו נפגעו כ-30 פעילי טרור, אותרו אמצעי לחימה רבים והושמדו מטעני נפץ. הפלסטינים בירכו על הודעת נורבגיה, אירלנד וספרד על כוונתן להכיר במדינה פלסטינית. ראש ממשלת הרשות הפלסטינית המשיך במאמציו לגייס סיוע כספי לרשות והזהיר מפני המצוקה הפיננסית.
להמשך קריאה...

הרשות הפלסטינית

הרשות הפלסטינית הינה ישות אוטונומית למחצה שתחת שליטתה נמצאת רוב האוכלוסייה הפלסטינית ביהודה ושומרון. הרשות הפלסטינית הוקמה בשנת 1994 מתוקף הסכמים שנחתמו במסגרת תהליך אוסלו בין ישראל לאש”ף. באופן פורמאלי שולטת הרשות הפלסטינית גם ברצועת עזה אולם בפועל איבדה הרשות הפלסטינית את השליטה ברצועת עזה ביוני 2007 עם השתלטות חמאס. מאז מותו של יאסר ערפאת, עומד בראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן).

במהלך האינתיפאדה השנייה (2000 עד 2005) נפגע קשה מעמדה של הרשות הפלסטינית בראשות יאסר ערפאת. ישראל טענה שהיא כשלה בתפקידה עקב העובדה שלא פעלה להילחם בטרור ואף לקחה חלק פעיל בארגון ומימון פיגועים כלפי ישראלים. בוטל שיתוף הפעולה בין ישראל לרשות הפלסטינית ופעילותה ברובה שותקה.

לאחר סיום האינתיפאדה השנייה, מותו של ערפאת ועלייתו של אבו מאזן שינתה ישראל את מדיניותה כלפי הרשות הפלסטינית והיחסים בין השתיים השתפרו. כיום שולטת הרשות הפלסטינית בשטחי A ביהודה ושומרון וזוכה לשיתוף פעולה חלקי עם ישראל, בעיקר בתחום הביטחוני והמנהלי. בשטחים שבשליטתה פועלת הרשות הפלסטינית באמצעות מנגנוני הביטחון שלה בתיאום עם ישראל לשמירת הסדר הפנימי והבניסיונות לסיכול פיגועי טרור. בו בזמן תומכת הרשות הפלסטינית ב”התנגדות העממית” (טרור עממי) ומעניקה גיבוי מדיני, הסברתי ואף מעשי לאלימות במתבצעת במסגרתו.

מדינות רבות בעולם מכירות בצורה זו או אחרת ברשות הפלסטינית כישות מדינית אם כי רובן לא הכירו ברשות הפלסטינית כמדינה עצמאית. חלקן מיסדו את קשריהן הדיפלומטיים עם הרשות הפלסטינית ברמה של שגרירות. ב-29 בנובמבר 2012 אישרה העצרת הכללית של האו”ם ברוב גדול את החלטה 67/19 בדבר צירופה של הרשות הפלסטינית כמדינה משקיפה, שאינה חברה מלאה.