הסתה ודה-לגיטימציה

פעילי חמאס הגישו תלונה לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג

דווח על תביעת ענק בשווי 25 מיליארד דולר שהוגשה נגד ישראל, על ידי קבוצה של עורכי דין אירופאים, לבית המשפט הפלילי הבין לאומי בהאג (ICC). את התביעה יזמו שמונה חברי המועצה המחוקקת מרצועת עזה. ישראל נתבעת על "פשעים" שביצעה נגד תושבי עזה מאז 2007 בדגש על נזקים שנגרמו כתוצאה מ"המצור" שהיא הטילה, לדבריהם, על רצועת עזה. התביעה מוגשת בסיוע שני ארגוני חברה אזרחית בינלאומיים: AFD International, ארגון זכויות אדם שמטהו בבריסל וארגון One Justice, שמקום מושבו בפריז. בראש קבוצת עורכי הדין עומד עורך הדין Gilles Devers, צרפתי העוסק מזה שנים רבות בהגשת תביעות נגד ישראל לבית הדין הפלילי הבינלאומי. המאבק המשפטי נגד ישראל והפנייה לבתי הדין מוגדרים על ידי הפלסטינים כאחת מצורות "ההתנגדות" ואחד הכלים החשובים שבידיהם במאבק נגד ישראל. בראייתם, עצם הגשת התביעות, גם אם הן לא מגיעות לכדי פסק דין, מצמצמת את מרחב הפעולה של ישראל, תורמת להוקעת הנרטיב שלה ומגבילה את פעילותה המדינית והדיפלומטית. 
להמשך קריאה...

תכני הסתה ועידוד ביצוע פיגועים בסדרת הטלוויזיה של חמאס במהלך חודש רמצ’אן

סדרות הטלוויזיה המשודרות בעולם המוסלמי במהלך חודש רמצ'אן זוכות בדרך כלל לעניין רב בקרב קהלים ערביים ואסלאמיים והן אף מייצרות שיח ער בכלי התקשורת וברשתות החברתיות. ארגוני הטרור הפלסטינים, לרבות חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין, מפיקים אף הם סדרות מטעמן המשודרות במהלך חודש רמצ'אן.  בשנים האחרונות ניכר  מאמץ מצד חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין לשפר את איכות תכני הסדרות שהם מפיקים ולקרבן ללב הצופים באמצעות קישור שלהן לאירועים אקטואליים מקומיים. מערך ההסברה של חמאס, הקדיש את סדרת רמצ'אן לאסירים פלסטינים מבצעי פיגועים לשם הגברת ההסתה והמשך העידוד לביצוע פיגועים ביהודה, שומרון, ירושלים ובשטח ישראל. לצורך ההפקה, השידור וההפצה של הסדרה, ניצלה חמאס את פלטפורמת ערוץ אלאקצא, המהווה  השופר ההסברתי שלה, אשר מופעל מרצועת עזה. 
להמשך קריאה...

המערכה המשפטית: ועידה ברצועת עזה בנושא המלחמה המשפטית בישראל

במסגרת המאבק המשפטי שמנהלים הפלסטינים נגד מדינת ישראל התקיימה ב-18 במרץ 2023 ברצועת עזה ועידה משפטית תחת הכותרת "משפטנים נגד הכובש". את הוועידה ארגן המרכז הבינלאומי למחקרים משפטיים, המכריז על עצמו כ"מרכז עצמאי" שמשרדיו בעזה, בעל זיקה מובהקת לחמאס. במהלך הוועידה הדגישו הדוברים את חשיבות הלוחמה המשפטית בישראל שלדבריהם היא לא פחות חשובה מהפעילות הצבאית והמדינית המתנהלת נגדה. בסיום הוועידה הוגשו המלצות במסגרתן הודגש הצורך לאמץ את הלוחמה המשפטית בישראל כשיטת התנגדות בסיסית ולעשות בה שימוש להתמודדות מול ישראל בכל המישורים ובפורומים הבינלאומיים. יצוין שהמאבק המשפטי מהווה מזה שנים חלק אינטגרלי מהמאבק המדיני, שמנהלת הרשות הפלסטינית נגד ישראל ולעיתים גם חלק מפעילות הדה-לגיטימציה של ישראל והיא נועדה להשגת יעדים בתחום המדיני, הסברתי והצבאי.
להמשך קריאה...

שימוש ברשתות החברתיות בקרב הציבור הפלסטיני – נתונים ותובנות

חברת IPOKE, חברה פלסטינית מעזה אשר עוסקת בעיקר בתחום השיווק הדיגיטלי ומחקרי רשת, פרסמה זו השנה השביעית דו"ח שנתי אודות "המציאות הדיגיטלית בשטחי פלסטין" לשנת 2022, הבוחן את הרגלי הצריכה של הציבור הפלסטיני ברשתות החברתיות. אחד הממצאים החשובים בדו"ח הוא העובדה שאפליקציות טיקטוק, טלגרם וואטצאפ הפכו לפופולריות ביותר והשימוש בהן רווח מאד בקרב הדור הצעיר הפלסטיני והחברה הפלסטינית. על רקע ממצאים אלה יש לשים לב לאפליקציות הפופולאריות ולתכניהן ולמידת ההשפעה שיש להן על הציבור הפלסטיני ובעיקר על בני הדור הצעיר.
להמשך קריאה...

ילדים בשירות הטרור: תופעה העלולה להתרחב עקב המתיחות הביטחונית, ההסתה ברשתות החברתיות ותגובות הציבור האוהדות

בשלושת השבועות האחרונים בוצעו שלושה פיגועים בירושלים על ידי ילדים בני 14-13. נראה כי לאחרונה הולך ויורד גילם של מבצעי הפיגועים באופן משמעותי. אם בעבר דובר על בני נוער בגילאי 16 ומעלה היום מדובר בילדים ממש. הפיגועים ומבצעיהם הצעירים זכו לשלל תגובות אהדה בעיקר ברשתות החברתיות, שאת תכניהן הם צורכים, מה שעלול לעודד ילדים נוספים לבצע פיגועים דומים. הילדים הפלסטינים גדלים בחברה אלימה ומסיתה והם ניזונים ומושפעים מהאווירה הכללית ברחוב הפלסטיני, מתכנים מסיתים שהם לומדים בבתי הספר, ובעיקר מתכנים אותם הם צורכים ברשתות החברתיות.
להמשך קריאה...

וועידה פלסטינית, ראשונה מסוגה, להתנעת פעילות ל”מאבק באפרטהייד” ולהכפשת ישראל

ב-11 בדצמבר 2022 התקיימה באלבירה "הוועידה הלאומית הראשונה נגד האפרטהייד", שאורגנה ע"י המחלקה למאבק באפרטהייד באש”ף. מטרת הוועידה הייתה לכנס את כלל הגורמים לפעולה נגד מה שכינו "האפרטהייד הישראלי". בסיום הוועידה הומלץ על הקמת חזית עולמית מאוחדת נגד "האפרטהייד הישראלי" .הרשות הפלסטינית תופסת את פעילות הכפשת שמה של ישראל בקרב מדינות העולם ומוסדות האו"ם כמרכיב חשוב באסטרטגיית “ההתנגדות העממית", ככלי מועיל לצרכי המערכה המדינית, ההסברתית והמשפטית שהיא מנהלת נגד ישראל. הקמת מחלקה ייעודית באש"ף לפעילות בנושא האפרטהייד היא אולי סימן לכך שבכוונת הרשות למסד ולהעמיק את פעילותה בנושא.
להמשך קריאה...

פרסומים משנים קודמות

20232022202120202019201820172015201420132012201120102005

הסתה ודה-לגיטימציה

האנטישמיות הקלאסית הנוצרית של מדינות אירופה החלה להכות שורשים בעולם הערבי- מוסלמי כתופעה רחבה בתחילת המאה העשרים. האנטישמיות של העולם הערבי-מוסלמי מכוונת בדרך כלל כלפי ישראל כמדינה ציונית-יהודית והעם היהודי התומך בישראל כך שלא נעשית אבחנה ברורה בעולם הערבי-מוסלמי בין ביקורת כלפי מדינת ישראל לבין הסתה נגד העם היהודי.  האנטישמיות בעולם הערבי-מוסלמי בולטת באיראן אולם היא גם נחלתם של משטרים ערביים ואסלאמיים נוספים.

מתקפת הדה-לגיטימציה היא “מתקפה” עולמית נגד ישראל והעם היהודי שמקורה בוועידת דרבן בדרום אפריקה. מטרתה היא למתג את ישראל כמדינה “מצורעת” וכ”מדינת אפרטהייד”, כדי לפגוע בלגיטימיות שלה ולהביא לקריסתה כפי שקרס משטר האפרטהייד בדרום אפריקה. הניסיונות לדה לגיטימציה של ישראל מצליחים לספק פלטפורמה אידיאולוגית לקידום ומינוף מדיניות של סנקציות, הסטת השקעות וחרם במכלול רחב של תחומים כגון תחומי האקדמיה, התרבות והספורט, הכלכלה, הביטחון ועוד.

מתקפת הדה-לגיטימציה גם מאופיינת בארגון שיירות ומשטים לרצועת עזה, הפגנות מחאה, תהלוכות, אירועים לציון ימי אזכור החרמת סחורות ישראליות ועוד. מארגני אירועי הדה- לגיטימציה משתדלים לתת לאירועים הד תקשורתי ולאתגר את ישראל בתגובה אליהם.

לניהול מתקפת דה-לגיטימציה חברו ארגונים המזוהים עם האסלאם הקיצוני יחד עם ארגוני שמאל קיצוני, ארגוני זכויות אדם ו-Ngo’s  ממדינות המערב. מתקפת הדה-לגיטימציה מאופיינת כיום בעיקר במופעים אנטי ישראליים המדינות המערב. יחד עם מערכה להחרמת ישראל (BDS). בעבר ניהלו שותפי מתקפת הדה לגיטימציה מופעים כגון שיירות ומשטים לרצועת עזה.