הג’האד האסלאמי בפלסטין

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (23 – 29 בדצמבר 2015)

נמשכת מתקפת הטרור הפלסטינית המוצאת ביטוייה בפיגועי דקירה ודריסה ביהודה, שומרון וירושלים. בלטה השבוע חשיפת התארגנות טרור נרחבת של חמאס באזור אבו דיס (סמוך לירושלים), שפעלה בהכוונת פעילי הזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה. ההתארגנות התכוונה לבצע פיגועים נגד ישראל כולל פיגועי ראווה.
להמשך קריאה...

ממצאי בדיקת ביניים של פרופיל הפלסטינים, שנהרגו במהלך עימותים אלימים עם כוחות הביטחון הישראלים, ביהודה שומרון ורצועת עזה. (3 באוקטובר – 22 בנובמבר 2015)

עבודה זאת מהווה השלמה לשתי עבודות קודמות בהן נותח פרופיל המחבלים, שנהרגו בעת ביצוע פיגועים בשטח ישראל וביהודה ושומרון במהלך מתקפת הטרור הנוכחית . בעבודה זאת שורטט פרופיל הפלסטינים, שנהרגו בהפגנות האלימות ביהודה, שומרון ורצועת עזה.
להמשך קריאה...

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (11- 17 בנובמבר 2015)

גם השבוע נמשך גל הטרור והאלימות, הגם שחלה בהיקפו ירידה כלשהי. בלט השבוע פיגוע ירי בדרום הר חברון. ישראל הוציאה את הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית מחוץ לחוק. שר הביטחון חתם על צו לתפיסת כספים ורכוש של 17 עמותות ומוסדות, המשתייכים לפלג הצפוני.
להמשך קריאה...

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (21 – 27 באוקטובר 2015)

גל האלימות והטרור הנמשך זה כחודש וחצי, התאפיין גם השבוע בפיגועי דקירה, שבוצעו ע”י מחבלים בודדים. מוקדי הפיגועים השבוע היו אזורי חברון וגוש עציון. ג’והן קרי, שר החוץ האמריקאי נפגש השבוע בעמאן (24 באוקטובר 2015) עם אבו מאזן, יו”ר הרשות ועם עבדאללה, מלך ירדן. בתום הפגישה הודיע קרי על שורת צעדים בוני אמון, שישראל התחייבה
להמשך קריאה...

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (14 – 20 באוקטובר 2015)

גל הטרור והאלימות נמשך השבוע ומוקדיו היו באר שבע (פיגוע ירי), ירושלים, חברון וגוש עציון (פיגועי דקירה ודריסה). גם הפיגועים הללו בוצעו על ידי מחבלים בודדים, צעירים, שאינם מזוהים עם ארגוני הטרור. לגל הטרור התלוו גם הפגנות אלימות ביהודה ושומרון ובמספר מוקדים בצפון רצועת עזה ובמרכזה, בקרבת גדר הגבול. עם זאת ניכרת בימים האחרונים ירידה
להמשך קריאה...

חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (21 בספטמבר-7 באוקטובר 2015)

בשבועיים האחרונים נמשך ואף החריף גל “הטרור העממי” (“ההתנגדות העממית”), אשר לווה בפיגועי ירי החורגים מדפוס זה של פעילות. חמאס ממלאת תפקיד מרכזי בהסתה לפיגועים במטרה ללבות “אנתיפאדה שלישית” ביהודה ושומרון. בשבועיים האחרונים אותרו בנגב המערבי שתי נפילות רקטות. התארגנויות המזוהות עם דאעש קיבלו אחריות על הירי. צה”ל הגיב בתקיפות יעדי טרור של חמאס.
להמשך קריאה...

הג’האד האסלאמי בפלסטין

ארגון הג’האד האסלאמי בפלסטין הוא השני בחשיבותו בין ארגוני הטרור הפלסטינים הפועלים בתחומי רצועת עזה. הג’האד האסלאמי בפלסטין צמח בסוף שנות השבעים של המאה העשרים ברצועת עזה. מקימיו הם סטודנטים, שלמדו במצרים, אנשי תנועת האחים המוסלמים, בראשותו של ד”ר פתחי שקאקי, רופא מרפיח ושיח’ עבד אלעזיז עודה, מטיף דת ממחנה הפליטים ג’באליא שברצועת עזה. השניים עמדו בראש קבוצת סטודנטים פלסטינים שהושפעו מהצלחתה של המהפכה האיראנית ושאבו את השראתם ממנה.הג’האד האסלאמי בפלסטין אימץ אידיאולוגיה סונית אסלאמית רדיקאלית פונדמנטליסטית החותרת לשחרור מידי של כל פלסטין באמצעות ג’האד (מלחמת קודש), והקמת מדינה פלסטינית מוסלמית. פתחי שקאקי חוסל במלטה ב- 1995 ובמקומו התמנה ד”ר רמדאן שלח, הנמנה אף הוא עם הגרעין המייסד של הארגון.

הג’האד האסלאמי בפלסטין שולל כל הסדר עם ישראל. על פי תפיסת הארגון  הג’יהאד הוא חובה שיש לממש באופן מידי ולא לדחות אותה עד לאחר הקמתה של מדינה אסלאמית. לג’האד האסלאמי בפלסטין זרוע צבאית, פלוגות ירושלים, המצוידת באמצעי לחימה רבים ומגוונים ואשר מבצעת ירי רקטות מרצועת עזה ומעודדת ביצוע פיגועים במתווים שונים ביהודה ושומרון. בשנות האינתיפאדה השנייה “התמחה” ארגון הג’האד האסלאמי בפלסטין בביצוע פיגועי התאבדות כולל בשטחה של ישראל.  

מכל ארגוני הטרור הפלסטינים הג’יהאד האסלאמי הוא הארגון המקורב ביותר לאיראן ויותר מכל הארגונים הוא זוכה לסיוע ותמיכה נרחבים מצד איראן.  בדומה לארגוני טרור נוספים הג’האד האסלאמי בפלסטין הוכרז על ידי ישראל וארה”ב כארגון טרור.