דאעש

סיכום פעילות דאעש בשנת 2023

בשנת 2023 חלה ירידה חדה (כ-50%) בהיקף פעילות הטרור של ארגון דאעש ברחבי העולם בהשוואה לשנת 2022. מגמת הירידה בהיקף הפעילות נמשכת משנת  2020 . אולם, בשנת 2023 נרשמה הירידה החדה ביותר. אחד  ממאפייני הירידה בפעילות הארגון, הוא מספר מחוזות של הארגון, שהיו פעילים בשנים עברו, שבתחומם לא בוצעו פיגועים בשנת 2023. בין אלה בולט מחוז סיני. גם במחוזות לוב, תימן והודו, שהיו פעילים בשנת 2022, לא בוצעה פעילות טרור בשנת 2023. אפריקה המשיכה להיות מוקד הפעילות המרכזי של הארגון. מוקד הפעילות היה בניגריה, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ואזור הסאחל, ובמיוחד מאלי. בסוריה ועיראק, מדינות הליבה של הארגון היקף הפעילות היה נמוך. במחוז ח'ראסאן באפגניסטאן, ניכרה ירידה של 75% בפעילות וירידה של כ-50% במספר הנפגעים לעומת השנה הקודמת, אך קטלניות הפיגועים גדלה. בנוסף, המחוז ממשיך להוות מוקד להפצת טרור במרכז ובמזרח אסיה וגם ברחבי העולם.  מאפייני פעילות הטרור של דאעש במהלך שנת 2023 היו דומים לאלה שהיו בשנת 2022: הרוב המכריע של פעולות הטרור היו במתווה של תקיפות קטנות יחסית, שהתבצעו על-ידי חוליות קטנות, שהיו מצוידות על-פי רוב בנשק קל ובינוני והפעלת מטעני חבלה. פעולות הטרור שביצעו פעילי הארגון באפריקה, ובמיוחד באזור הסאחל, היו בקנה מידה גדול יותר וגרמו לנפגעים רבים, אם כי פחות מאשר בשנת 2022. שנת 2023 מסמלת את הירידה החדה ביותר בשלוש השנים האחרונות במספר פעולות הטרור שביצעו פעילי הארגון והיא מהווה המשך למגמת הירידה בפעילות דאעש ברחבי העולם בשנים האחרונות. במקביל לירידה במספר הפיגועים חל צמצום במספר האזורים הגיאוגרפיים בהם פעל הארגון. יחד עם זאת, למרות שנראה כי דאעש ספג מפלות ברוב מחוזות פעילותו (למעט אפריקה), נראה שהרעיון עצמו עדיין קיים וכי האידיאולוגיה הסונית הקיצונית עדיין מנסה ותנסה בעתיד לעשות לה נפשות במדינות העולם, כולל במדינות המערב תוך ניצול אירועים שונים לגיוס אוכלוסייה מוסלמית לרעיון של המדינה האסלאמית.
להמשך קריאה...

דאעש קורא לפגוע בנוצרים וביהודים בכל מקום

דובר  דאעש קרא (28 במרץ 2024) לתקוף נוצרים ויהודים בכל מקום ברחבי העולם, ובמיוחד בארצות-הברית, באירופה ובישראל ושיבח את מתקפת הטרור שביצע הארגון במוסקבה ב-22 במרץ 2024.  בהתייחסות  למלחמה ברצועת עזה  ציין  הדובר כי הפתרון לבעיות המוסלמים הוא באמצעות לחימה בכופרים ואחדות תחת דגל האסלאם וההלכה האסלאמית (השריעה). לדבריו, המערכה נגד היהודים לא תהיה שלמה ללא לחימה בבעלי בריתם מקרב המשומדים שסטו מדת האסלאם (המשטרים הערביים) והצלבנים (הנוצרים) בכל מקום. הדובר העביר מסר של תמיכה,  בשמו של מנהיג הארגון, באסירי הארגון בסוריה וקרא להילחם  כדי לשחררם. בנוסף, הוא  העביר מסר ליהודים ולכופרים ובמיוחד לארצות-הברית, כי  הם לא השיגו דבר במלחמתם בארגון וכי המלחמה הבאה תהיה מלחמת פנים מול פנים בין המוסלמים לכופרים עד לניצחון האסלאם, כפי שהובטח למוסלמים על-ידי אללה.
להמשך קריאה...

מלחמת “חרבות ברזל” (תמונת מצב נכון ל-29 בינואר 2024, 13:00)

ביממה האחרונה התקיימה פעילות כוחות צה"ל בצפון, מרכז ודרום הרצועה. בפריז התקיים מפגש פסגה שמטרתו להביא לגיבוש עסקת חטופים. הפגישה הוגדרה כחיובית אך דווח שקיימים עדיין פערים משמעותיים. מפרטים שנחשפו אודות הדו"ח שהעבירה ישראל עולה כי 12 עובדי אונר"א השתתפו באופן פעיל במתקפה ב-7 באוקטובר, ביניהם עשרה פעילי חמאס ואחד פעיל בג'יהאד האסלאמי בפלסטין. גם צרפת הודיעה על הקפאת המימון שלה לסוכנות. הפלסטינים מותחים ביקורת קשה וטוענים, כי ישראל מנסה בדרך זו לחסל את בעיית הפליטים ואת הבעיה הפלסטינית. גם מדינות ערביות ממשיכות למתוח ביקורת. חזבאללה קיבל אחריות על ביצוע מספר חריג של 12 תקיפות במהלך היממה האחרונה. שני חיילי צה"ל נפצעו באורח קל באחת התקיפות. בתגובה תקפו כוחות צה"ל יעדי טרור של חזבאללה. מאמר בכלי תקשורת לבנוני מציין, כי תקיפת ישראל נגד שדה תעופה של חזבאללה הייתה, בראיית חזבאללה, בבחינת הכרזה על הסלמה צבאית ולאחר התקיפה הסלים חזבאללה את תקיפותיו ואף הרחיב את מגוון אמצעי הלחימה שלו. בוצעו שני פיגועים האחד פיגוע משולב באזור בסיס חיל הים בחיפה והשני פיגוע דקירה סמוך לתקוע שבגוש עציון. מיליציה פרו איראנית תקפה זו לראשונה בסיס של צבא ארה"ב על גבול סוריה ירדן. דאעש קיבל אחריות על ביצוע פיגוע בכנסייה באיסטנבול. בהודעת הארגון נמסר הפיגוע בוצע כמענה לקריאת מנהיגי דאעש לתקוף יהודים ונוצרים בכל מקום.
להמשך קריאה...

דאעש

דאעש הוא ארגון טרור אסלאמי סלפי ג’האדיסטי חדש יחסית. דאעש הוא חלק מזרם קיצוני באסלאם שהוקם לפני כעשור כשלוחה של אלקאעדה בעיראק. במהלך הלחימה נגד ארה”ב התבסס דאעש באזורים הסונים של מערב עיראק. במהלך מלחמת האזרחים בסוריה התפשט דאעש גם לשטחה של סוריה. ביוני 2014 זכה דאעש להישגים מרשימים ששיאם כיבוש העיר מוצול בעיראק וכיבוש אלרקה בסוריה וההכרזה על הקמת מדינת הח’ליפות (המדינה האסלאמית בעיראק ואלשאם).

לדאעש שלוחות (מחוזות) השואבות ממנו השראה בחצי האי סיני, לוב, תימן, פקיסטאן, אפגניסטאן מערב אפריקה ועוד. דאעש מבצע פיגועים נגד הכוחות הנלחמים בו כמו גם פיגועים מחוץ לסוריה ועיראק בנוסף ללחימה נגד אויביו הרבים בעיראק ובסוריה מבצע דאעש פיגועים בחו”ל בהפעלה ישירה של פעילים או באמצעות עידוד תומכיו לבצע פיגועים במדינות בהן הם מתגוררים (“פיגועי השראה”). דאעש ביצע מספר פיגועים בולטים בערים במערב אירופה, בתורכיה, בחצי האי סיני וברוסיה. בספטמבר 2014 הכריזה ארה”ב על הקמת קואליציה למלחמה בדאעש. כוחות הקואליציה בראשות ארה”ב מסייעים לצבא עיראק ולכוחות מקומיים בסוריה באמצעות סיוע אווירי, שיגור מומחים ואספקה של אמצעי לחימה ואימונים. בעקבות המלחמה בדאעש החל הארגון לאבד את בסיסיו בסוריה ובעיראק כולל הערים הגדולות מוצול ואלרקה.

דאעש שם דגש רב על תעמולה והקים זרועות תקשורת נרחבות ומקצועיות, הנעזרות בכלים ובדימויים המערביים כדי להפיץ את מסריו. המסרים של דאעש מופצים ברחבי העולם, ומנסים להציע משמעות חדשה לצעירים מוסלמים מבודדים ומנוכרים שאינם מוצאים את מקומם בחברה.