דאעש

מבט לג’האד העולמי (27-21 ביולי 2022)

השבוע חלה עליה בהיקף פעילות דאעש בסוריה ובעיראק וירידה בפעילות הארגון במערב אפריקה ובאפגניסטאן.  בחצי האי סיני: ניכרת עלייה בפעילות דאעש נגד כוחות ביטחון מצריים. ככל הנראה, על רקע פעילות הסיכול האינטנסיבית שהכוחות מבצעים.  בתקיפה שביצע ארגון אלשבאב בדרום אתיופיה נהרגו  14  שוטרים ושלושה אזרחים. כמו כן נהרגו 63  פעילי הארגון. מדובר בפעילות נדירה של ארגון  אלשבאב הפועל בדרך כלל בסומליה.דו"ח שפרסם האו"ם קובע  כי ארגון אלקאעדה ימצב עצמו בטווח הארוך כארגון הטרור הבולט בעולם וכאיום הגדול ביותר על המערב ובכך יאפיל על דאעש.
להמשך קריאה...

מבט לג’האד העולמי (20-14 ביולי 2022)

השבוע חלה ירידה בהיקף פעילות דאעש ברחבי העולם. מרכז פעילות הארגון המשיך להיות ביבשת אפריקה. במקביל נמשכה פעילול הסיכול נגד דאעש.  בפעילות צבא מצרים וכוחות איחוד שבטי סיני נהרגו שישה פעילי דאעש  ומפקד בארגון נעצר. בסוריה עצרו כוחות SDF הכורדיים 12 פעילי דאעש בעיר אלחסכה וסביבותיה. באפריקה: נמשכו התקפות דאעש נגד יעדים צבאיים ואוכלוסייה נוצרית. המאבק על התודעה: על רקע ביקורו של נשיא ארצות-הברית, ג'ו ביידן, בישראל ובסעודיה, התפרסמו  בגיליון השבוע של אלנבא', דברים שאמר בעבר דובר הארגון, אבו עמר אלמג'אהד, התוקף את מדינות ערב על ההסכמים שחתמו עם ישראל.
להמשך קריאה...

פעולה נוספת של דאעש לשחרור אסירים: פריצה לכלא קוג’ה בניגריה

ב-5 ביולי 2022 בשעות הערב, תקפו פעילי דאעש את בית הכלא קוג'ה סמוך לבירת ניגריה, אבוג'ה בו היו כלואים מאות פעילי ג'האדרבים. בפריצה שוחררו רוב האסירים אך חלקם הגדול נתפס. פריצה לבתי הכלא במטרה לשחרור אסיריו היא מתווה פעולה מוכר של דאעש, הפריצה לבית הכלא באבוג'ה הוכיחה כי מחוז מערב אפריקה של דאעש מסוגל לבצע פעולות מורכבות במרכז השלטוני של המדינה.
להמשך קריאה...

מבט לג’האד העולמי (13-7 ביולי 2022)

מקור ביטחוני עיראקי מסר כי מונה מנהיג חדש לדאעש. בסוריה ביצעו כוחות אמריקאים חיסול ממוקד מהאוויר של מפקד דאעש בסוריה וסגנו בקרבת גבול סוריה-תורכיה. בפעילות כוחות ביטחון מצריים בחצי האי סיני נחשפו סדנאות ליצור רקטות ותיקון כל נשק. בניגריה, פרצו פעילי דאעש לכלא ושחררו מאות אסירים. חלקם הגדול נתפס. 
להמשך קריאה...

מבט לג’האד העולמי (30 ביוני – 6 ביולי 2022)

פעילות דאעש התמקדה השבוע בסוריה, סיני, אפגניסטאן ואפריקה.  צבא מצרים ואיחוד שבטי סיני המשיכו לפגוע בתשתיות דאעש במערב רפיח ובמרחב בא'ר אלעבד. לכוחות נגרמו אבדות. סוריה: פעילי דאעש תקפו כוח של מיליציה פרו-איראנית הפועלת בסוריה, במדבר הסורי והרגו כמה מהם. אפגניסטאן: פעילי דאעש תקפו אנשי טאלבאן, שאבטחו ועידה שהתקיימה בקאבול. מספר אנשי טאלבאן נהרגו ונפצעו. בטאלבאן הטילו איפול כבד על האירוע. אפריקה: פעילות סיכול מוגברת בניגריה נגד דאעש ובוקו חראם. 
להמשך קריאה...

פיגוע דאעש במקדש סיקי בקאבול ומשמעויותיו

ב-18 ביוני 2022 ביצע דאעש פיגוע משולב במקדש סיקי בקאבול, בירת אפגניסטאן. בפיגוע נהרגו בן הדת הסיקית ואיש טאלבאן ושבעה אזרחים נפצעו. בהודעת דאעש צוין,  כי הפיגוע בוצע על רקע התבטאות מעליבה של בכירים במפלגת השלטון בהודו כלפי הנביא מחמדוהוא נועד להציג אהארגון כמגן האסלאם 
להמשך קריאה...

דאעש

דאעש הוא ארגון טרור אסלאמי סלפי ג’האדיסטי חדש יחסית. דאעש הוא חלק מזרם קיצוני באסלאם שהוקם לפני כעשור כשלוחה של אלקאעדה בעיראק. במהלך הלחימה נגד ארה”ב התבסס דאעש באזורים הסונים של מערב עיראק. במהלך מלחמת האזרחים בסוריה התפשט דאעש גם לשטחה של סוריה. ביוני 2014 זכה דאעש להישגים מרשימים ששיאם כיבוש העיר מוצול בעיראק וכיבוש אלרקה בסוריה וההכרזה על הקמת מדינת הח’ליפות (המדינה האסלאמית בעיראק ואלשאם).

לדאעש שלוחות (מחוזות) השואבות ממנו השראה בחצי האי סיני, לוב, תימן, פקיסטאן, אפגניסטאן מערב אפריקה ועוד. דאעש מבצע פיגועים נגד הכוחות הנלחמים בו כמו גם פיגועים מחוץ לסוריה ועיראק בנוסף ללחימה נגד אויביו הרבים בעיראק ובסוריה מבצע דאעש פיגועים בחו”ל בהפעלה ישירה של פעילים או באמצעות עידוד תומכיו לבצע פיגועים במדינות בהן הם מתגוררים (“פיגועי השראה”). דאעש ביצע מספר פיגועים בולטים בערים במערב אירופה, בתורכיה, בחצי האי סיני וברוסיה. בספטמבר 2014 הכריזה ארה”ב על הקמת קואליציה למלחמה בדאעש. כוחות הקואליציה בראשות ארה”ב מסייעים לצבא עיראק ולכוחות מקומיים בסוריה באמצעות סיוע אווירי, שיגור מומחים ואספקה של אמצעי לחימה ואימונים. בעקבות המלחמה בדאעש החל הארגון לאבד את בסיסיו בסוריה ובעיראק כולל הערים הגדולות מוצול ואלרקה.

דאעש שם דגש רב על תעמולה והקים זרועות תקשורת נרחבות ומקצועיות, הנעזרות בכלים ובדימויים המערביים כדי להפיץ את מסריו. המסרים של דאעש מופצים ברחבי העולם, ומנסים להציע משמעות חדשה לצעירים מוסלמים מבודדים ומנוכרים שאינם מוצאים את מקומם בחברה.