איראן

מבט לאיראן ולציר השיעי (11–17 באפריל 2024)

בליל ה-14 באפריל שיגרו משמרות המהפכה מאות כלי טיס בלתי מאוישים  וטילים, לרבות טילים בליסטיים, לעבר ישראל בתגובה לתקיפה בסמוך לשגרירות איראן בדמשק ב-1 באפריל 2024, בה נהרג בכיר משמרות המהפכה בסוריה ובלבנון, חסן מהדוי. לאחר התקיפה הדגישו בכירים איראנים, כי איראן אינה מעוניינת בהסלמה נוספת ואיימו בתגובה חריפה ונרחבת אף יותר במקרה של תגובה ישראלית נגד איראן. נשיא איראן ושר החוץ האיראני קיימו שורה של התייעצויות טלפוניות במאמץ למנוע תגובה ישראלית. רחים צפוי, יועצו הצבאי הבכיר של מנהיג איראן, הצהיר בטקס זיכרון לחסן מהדוי, כי מזרח תיכון חדש, שבמרכזו איראן ו"חזית ההתנגדות", ייווצר באזור בניגוד לתוכניותיהן ולרצונן של ארצות הברית וישראל. בסוריה דווח על צעדי זהירות, שננקטו בידי משמרות המהפכה במזרח סוריה, מחשש לתקיפות אוויריות. ערב התקיפה האיראנית נגד ישראל העלו המיליציות השיעיות בעיראק ובסוריה את הכוננות. לאחר התקיפה תועדו הפגנות שמחה בערי עיראק. החות'ים ביצעו בשבוע האחרון ארבע תקיפות נגד כלי שיט במרחב הים האדום כוחות הקואליציה סיכלו את התקיפות. בתגובה לתקיפת איראן  ציינו בכירים חות'ים, כי התקיפה הוכיחה שהמשוואה באזור השתנתה ואיימו  כי התקיפה עשויה להוות תחילתה של מערכה רחבה יותר. נשיא איראן שוחח בטלפון עם ראש המועצה המדינית העליונה של החות'ים, מהדי אלמשאט, ושיבח את פעילות החות'ים, שנועדה להפעיל לחץ כלכלי על ישראל.
להמשך קריאה...

מבט לטרור ולסכסוך הישראלי-פלסטיני (16-9 באפריל 2024)

נמשכה פעילות כוחות צה"ל ברצועה שכללה תקיפות מהאוויר וירי ארטילרי לעבר יעדי טרור, לצד פעילות ממוקדת להשמדת יעדי טרור ומשגרי רקטות בעיקר במרכז הרצועה ובמזרח העיר עזה. בתקיפה מהאוויר נהרגו בעזה, שלושת בניו וארבעת נכדיו של אסמאעיל הניה. כמו כן נהרגו מספר פעילי חמאס בכירים בג'באליא וברפיח. נמשכו שיגורי רקטות מהרצועה. חמאס דחתה את ההצעה האחרונה שנמסרה לה בקהיר והיא ממשיכה להתעקש על התנאים אותם הציבה בעבר. ברצועה מתקיימים ניסיונות חזרה לשגרה ביניהם פתיחת מאפיות בעזה ותחילה של תיקון תשתיות. בעקבות מתקפת הטילים וכלי הטיס הבלתי מאוישים האיראנית נרשמו תגובות אוהדות בזירה הפלסטינית. חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין הצדיקו את איראן על תגובתה והדגישו כי זו "זכותה הטבעית”. זיאד אלנח'לה מזכ"ל הג'האד האסלאמי בפלסטין, העניק ראיון בו פירט את הסיוע שמעניקים להם איראן, חזבאללה והחות'ים בתימן וציין כי הם יכולים לעמוד במערכה חצי שנה נוספת ואף להגבירה.  השבוע בוצעו שני פיגועים. נער ישראלי, בן 14, נרצח סמוך למאחז צפונית- מזרחית לראמאללה. בתגובה נרשמו פעולות נקם של מתיישבים יהודים נגד כפרים פלסטינים באזור. בפעילות כוחות הביטחון נהרג  פעיל בכיר בזרוע הצבאית של חמאס, אשר שימש כמפקד גדוד טובאס. אבו מאזן ומחמד מצטפא, ראש ממשלת הרשות, ממשיכים בפעילות מדינית וקידום השגת חברות מלאה באו"ם לרשות הפלסטינית.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן ולציר השיעי (3 – 11 באפריל 2024)

בכירים איראניים, ובראשם מנהיג איראן, ח'אמנהאי' המשיכו לאיים בנקמה על התקיפה המיוחסת לישראל בדמשק ב-1 באפריל. תהלוכות "יום ירושלים העולמי" התקיימו ברחבי איראן ב-5 באפריל 2024. התהלוכות השנה עמדו בסימן המלחמה ברצועת עזה והתקיפה המיוחסת לישראל. הניו-יורק טיימס דיווח, כי איראן מפעילה נתיבי הברחות חשאיות של אמצעי לחימה דרך עיראק, סוריה, לבנון וירדן ליהודה ושומרון. שר החוץ האיראני, קיים סבב ביקורים בעומאן ובסוריה. נשיא איראן שוחח עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, כדי להביע תנחומים על מותם של שלושת בניו בתקיפת צה"ל ברצועת עזה. ערוץ חדשות סורי דיווח על העברת משלוח של מל"טים מתאבדים בידי משמרות המהפכה מאלבוכמאל שבמזרח סוריה לכיוון דרום המדינה. ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על תקיפת מספר רב של יעדים צבאיים ואסטרטגיים בשטח ישראל. בפועל לא אותרו אירועים אלה למעט מטרה אווירית חשודה שיירטו כוחות צה"ל. החות'ים בתימן ביצעו מספר תקיפות נגד כלי שיט בים האדום. בנאום שנשא עבד אלמלכ אלחות'י, מנהיג החות'ים הוא ציין, כי עד כה הם תקפו תשעים ספינות.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן ולציר השיעי (27 במרץ 2024 – 3 באפריל 2024)

בתקיפה בבניין הסמוך לשגרירות איראן בדמשק נהרגו מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה בסוריה ובלבנון, סגנו וחמישה איראנים נוספים. בעקבות התקיפה איימו בכירים איראנים, ובראשם מנהיג איראן, בתגובה חריפה נגד ישראל. משלחות בראשות ראש הלשכה המדינית של חמאס ומזכ"ל הג'האד האסלאמי בפלסטין קיימו בסוף חודש מרץ פגישות עם בכירי הממשל האיראני. בכירי הממשל האיראני המשיכו במגעים מדיניים סביב המלחמה ברצועת עזה. נמשכת העברת אמצעי לחימה על ידי משמרות המהפכה למיליציות הפרו-איראניות במזרח סוריה. ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על ביצוע מספר תקיפות נגד יעדים בישראל בתגובה על המשך פעילות ישראל ברצועת עזה. במוקד האירועים עמד שיגור של כלי טיס בלתי מאויש שפגע בבסיס צה״ל באילת. החות'ים המשיכו לבצע תקיפות נגד ספינות בים האדום. מפקד קבוצת התקיפה (Strike Group) של ארה"ב בים האדום, ציין שכוחות ארה"ב פגעו ביכולות החות'ים וגרמו להם להפחית את השימוש בטילים ולהשתמש יותר בכלים בלתי מאוישים שלדבריו, הם פחות מסוכנים.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן ולציר השיעי (20 – 27 במרץ 2024)

בחודשים האחרונים סוכלה הברחת אמצעי לחימה מתקדמים, שמקורם באיראן, לשטחי יהודה ושומרון. מאחורי ניסיון ההברחה עמדו אגף המבצעים המיוחדים של ארגון המודיעין של משמרות המהפכה ויחידת המבצעים המיוחדים בכוח קדס בסוריה. אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, הגיע לטהראן ונועד עם מנהיג איראן ועם שר החוץ. זבמקביל הגיע לאיראן גם זיאד אלנח'אלה, מזכ"ל הג'האד האסלאמי בפלסטין. דובר משרד החוץ האיראני כינה את החלטת מועצת הביטחון הקוראת להפסקת אש ברצועת עזה "צעד חיובי אך בלתי מספק". משמרות המהפכה הודיעו על מותו של "יועץ צבאי" בכוח קדס בתקיפת חיל האוויר באזור דיר אלזור שבמזרח סוריה. ערוץ חדשות סורי דיווח על העברת אמצעי לחימה על ידי משמרות המהפכה מעיראק לסוריה. ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על ביצוע מספר תקיפות נגד אתרים אסטרטגיים בישראל. בפועל לא אותרו תקיפות שכאלה. החות'ים בתימן המשיכו לבצע תקיפות יומיומיות נגד כלי שיט במרחב הים האדום כמו כן דיווחו על שיגור לאזור אילת.
להמשך קריאה...

התרחבות פעילות החות’ים במרחב הים האדום

בחודשיים האחרונים ניכרים מספר שינויים בפעילות החות'ים. הם המשיכו לבצע תקיפות נגד מטרות אותן הגדירו כ"ישראליות" או "תומכות בישראל״ בעיקר כלי שיט המשייטים במרחב הים האדום בנתיבים העוברים דרך ישראל. בנוסף, הצהירו על כוונתם להרחיב את תקיפותיהם גם למרחב האוקיינוס ההודי ולנתיב הימי העוקף את אפריקה מדרום. במקביל, הם תקפו ספינות מלחמה אמריקאיות בריטיות, וספינות של מדינות האיחוד האירופי אשר הצטרפו למלחמה באיום החות'י, ואשר אשר לטענתם, מסייעות לישראל ותוקפות את הכוחות החות'ים על אדמת תימן. בתקופה האחרונה בוצעו שלושה שיגורי טילים לעבר ישראל, כאשר אחד מהם אף הצליח לחדור את המרחב האווירי של ישראל ולהתפוצץ בשטחה, ללא נזק או נפגעים. הייתה זה הפעם הראשונה מאז החלו החות'ים בפעילותם, שבה טיל חות'י מתפוצץ בשטח ישראל. אולם, למרות הצלחה זו, ניכרת לאחרונה ירידה בהיקף שיגור הטילים וכלי הטיס הבלתי מאוישים לעבר שטח ישראל ביחס לתחילת המלחמה. על רקע המערכה בים האדום, מוסיפה המתיחות בין ארה"ב ואיראן להסלים והיא מלווה בחילופי האשמות בנוגע לתקיפות כוחות הקואליציה בשטח תימן, ומן העבר השני האשמת איראן כי היא תומכת בפעולות החות'ים ואף מסייעת להתעצמותם. להערכתנו, ככל שתארך המלחמה ברצועת עזה, ימשך העימות במרחב הים האדום והוא אף עלול להסלים אם אכן יממשו החות'ים את איומם להרחיב את התקיפות גם נגד כלי שיט בנתיב האוקיינוס ההודי ולסכן בכך את הסחר הימי כולו מיבשת אסיה לכיוון מערב. לנוכח הרחבה כזו של הפעילות החות'ים עשויים כוחות הקואליציה להגיב בהגברה משמעותית של תקיפותיהם כדי לגבות מחיר כבד שיניע את החות'ים מלעשות זאת. בשלב זה נראה כי רק סיום המלחמה ברצועת עזה או לחץ איראני משמעותי על החות'ים יגרמו לרגיעה במערכה.
להמשך קריאה...

איראן

“יצוא” המהפכה האסלאמית של איראן הוא עקרון בסיסי של המהפכה האיראנית מתחילתו. איראן שואפת להשיג הגמוניה אזורית ומעבר לכך לעמוד בראש העולם האסלאמי לשם כך מטפחת איראן, רשת של קשרים עם ארגוני מחתרת וקבוצות טרור ועם קהילות אסלאמיות (בעיקר שיעיות) ברחבי העולם ובמזרח התיכון. במסגרת זאת פועלת איראן במדינות אפריקה, דרום אמריקה אסיה  ועוד. במזרח התיכון עומדת איראן בראש ציר שיעי אנטי-אמריקאי ואנטי-ישראל הנאבק נגד המדינות הסוניות במזרח התיכון בהנהגת סעודיה. בציר האיראני (“ציר ההתנגדות”) נכללות סוריה, לבנון, עיראק, תימן ובחרין. במדינות אלה מפעילה איראן ארגונים שלוחים (Proxies) הפועלים לקידום האינטרסים של איראן.

יחסי איראן ישראל ידעו עליות ומורדות. במהלך ימי שלטון השאה הייתה ברית פוליטית בין שתי המדינות לאחר המהפכה והקמת הרפובליקה האסלאמית באיראן חדלה איראן להכיר בישראל וניתקה את כל הקשרים הרשמיים עמה.

במסגרת יישום מדיניותה האנט-ישראלית, מרחיבה איראן את קשריה עם ארגוני הטרור הפועלים נגד ישראל. איראן מעודדת את ארגוני הטרור הפלסטינים, במיוחד הג’האד האסלאמי בפלסטין וחזבאללה לבצע פיגועים נגד ישראל. לצורך כך דואגת איראן למימון וחימוש ארגונים אלה. בשנים האחרונות נתפסו כמה משלוחי נשק גדולים מאיראן שהיו מיועדים לחימושם של ארגוני טרור.

לשם קידום האינטרסים האזוריים והעולמיים שלה חותרת איראן לפתח יכולת גרעינית צבאית כמו כ היא מפתחת טילים ארוכי טווח וראשי נפץ שהטווח שלהם מגיע מאיראן לישראל, מדינות המזרח התיכון ומדינות אירופה.