איראן

מבט לאיראן (12 – 26 במאי 2022)

בכירים איראנים האשימו במרומז את ישראל וארצות הברית באחריות לחיסולו של בכיר משמרות המהפכה, חסן ציאד ח'דאא'י, ב-22 במאי 2022 בטהראן והבטיחו נקמה. דובר צה"ל חשף נתיב הברחת רכיבים צבאיים מתקדמים מאיראן לחזבאללה באמצעות סיד רצ'א צפי אלדין, בנו של סיד האשם צפי אלדין, יו"ר המועצה המבצעת של חזבאללה. בכיר איראני בתחום האנרגיה ביקר בסוריה ודן עם בכירים סורים בהרחבת שיתוף הפעולה בין שתי המדינות בתחומי האנרגיה והחשמל.
להמשך קריאה...

אירועי “יום ירושלים העולמי” : מפגן הסתה נגד ישראל וארה”ב תוך קריאות להשמדתן

"יום ירושלים העולמי" מצוין מאז שנת 1979 ביום השישי האחרון של חודש רמצ'אן, על-פי החלטת רוחאללה ח'מיני, מכונן המהפכה האסלאמית באיראן. האירוע נועד לבטא את תמיכת איראן והעולם המוסלמי בסוגיה הפלסטינית ובשחרור ירושלים. אירועים לציון יום זה מתקיימים במדינות ערביות ואסלאמיות ואף במספר במדינות במערב. האירועים מנוצלים להכפיש את ישראל, לקרוא לחיסולה ולהתריס נגד ארצות הברית.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן (28 באפריל 2022 – 12 במאי 2022)

נשיא סוריה, בשאר אסד, הגיע ב-8 במאי 2022 לביקור בטהראן, במהלכו נפגש עם מנהיג איראן ועם נשיא איראן. זהו ביקורו השני של אסד באיראן מאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה ב-2011. במהלך הביקור הודה אסד למנהיגי איראן על תמיכתם בסוריה ושיבח את עמדותיה של איראן בסוגיות אזוריות, ובכלל זה בסוגיה הפלסטינית.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן (14– 28 באפריל 2022)

על רקע המתיחות הנמשכת בהר הבית, גינתה איראן את "התוקפנות הציונית בפלסטין". שר החוץ האיראני שוחח ב-21 באפריל 2022 עם שר החוץ הסורי ודן עימו בסוגיות בילטרליות, אזוריות ובינלאומיות, ההתפתחויות בירושלים, המשא בנושא הגרעין,  והדגיש את הצורך בהרחבת שיתוף הפעולה בין שתי המדינות. שר החוץ העיראקי הגיע במחצית אפריל 2022 לביקור רשמי בטהראן ונפגש עם בכירי הממשל האיראני, ובראשם הנשיא ראיסי, שדרש מעיראק למנוע נוכחות ישראלית בשטחה. שגריר איראן היוצא בבגדאד, אירג' מסג'די, העניק ריאיון נרחב לרשת טלוויזיה עיראקית לרגל סיום תפקידו. דובר משרד החוץ האיראני גינה את הפיגוע במסגד שיעי במזאר-י שריף שבצפון אפגניסטאן.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן (31 במרץ – 11 באפריל 2022)

השפעת המלחמה באוקראינה על היערכות המיליציות הפרו-איראניות בסוריה: העיתון אלשרק אלאוסט דיווח כי כוחות של המיליציות הנתמכות על ידי משמרות המהפכה דרומית-מזרחית לחמץ תוגברו בעקבות נסיגת הכוחות הרוסים מהאזור. לעומת זאת, ערוץ חדשות סורי דיווח על נסיגת כוחות של משמרות המהפכה מאזור שדה התעופה הצבאי T-4 לאחר שכוחות רוסים, שהתפנו מהאזור בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה, שבו למקום. נשיא איראן שוחח בטלפון עם נשיא עיראק לרגל תחילת חודש רמצ'אן ודן עימו בהתפתחויות בעיראק ובשיתוף הפעולה בין שתי המדינות. שר החוץ האיראני שוחח בטלפון עם עמיתו העיראקי ודן עימו בהתפתחויות באזור, ביחסים בין שתי המדינות, בשיחות הגרעין ובמלחמה באוקראינה. 
להמשך קריאה...

מבט לאיראן (17 – 31 במרץ 2022)

שר החוץ האיראני, חסין-אמיר עבדאללהיאן, קיים בסוף מרץ 2022 ביקור בסוריה ובלבנון ונפגש עם בכירי הממשל בדמשק ובבירות, בהם הנשיא אסד, שר החוץ הסורי, נשיא לבנון, ראש ממשלת לבנון ומזכ"ל חזבאללה. על רקע ביקור הנשיא אסד באיחוד האמירויות, טען האתר האיראני נור ניוז, המזוהה עם המועצה העליונה לביטחון לאומי, כי ביקור זה מצביע על השינוי שחל בעמדת איחוד האמירויות כלפי משטר אסד. ערוץ חדשות סורי דיווח, כי מיליציות פרו-איראניות השלימו את השלב הראשון בפרויקט להקמת "מחנה מנהרות" באזור המדברי של מזרח העיר חמץ. אמצעי התקשורת באיראן הגיבו בחיוב על תקיפת החות'ים בסעודיה ב-25 במרץ 2022 והציגו אותה כהצלחה אסטרטגית נוספת של החות'ים במערכה המתמשכת נגד ערב הסעודית.  מזכ"ל ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין אמר בריאיון לאתר אלעהד הלבנוני, כי איראן היא המדינה היחידה המשלמת מחיר בעבור תמיכתה בעם הפלסטיני וכי היא לא חסכה כל מאמץ בתמיכתה ב"התנגדות" בכל הרמות.
להמשך קריאה...

איראן

“יצוא” המהפכה האסלאמית של איראן הוא עקרון בסיסי של המהפכה האיראנית מתחילתו. איראן שואפת להשיג הגמוניה אזורית ומעבר לכך לעמוד בראש העולם האסלאמי לשם כך מטפחת איראן, רשת של קשרים עם ארגוני מחתרת וקבוצות טרור ועם קהילות אסלאמיות (בעיקר שיעיות) ברחבי העולם ובמזרח התיכון. במסגרת זאת פועלת איראן במדינות אפריקה, דרום אמריקה אסיה  ועוד. במזרח התיכון עומדת איראן בראש ציר שיעי אנטי-אמריקאי ואנטי-ישראל הנאבק נגד המדינות הסוניות במזרח התיכון בהנהגת סעודיה. בציר האיראני (“ציר ההתנגדות”) נכללות סוריה, לבנון, עיראק, תימן ובחרין. במדינות אלה מפעילה איראן ארגונים שלוחים (Proxies) הפועלים לקידום האינטרסים של איראן.

יחסי איראן ישראל ידעו עליות ומורדות. במהלך ימי שלטון השאה הייתה ברית פוליטית בין שתי המדינות לאחר המהפכה והקמת הרפובליקה האסלאמית באיראן חדלה איראן להכיר בישראל וניתקה את כל הקשרים הרשמיים עמה.

במסגרת יישום מדיניותה האנט-ישראלית, מרחיבה איראן את קשריה עם ארגוני הטרור הפועלים נגד ישראל. איראן מעודדת את ארגוני הטרור הפלסטינים, במיוחד הג’האד האסלאמי בפלסטין וחזבאללה לבצע פיגועים נגד ישראל. לצורך כך דואגת איראן למימון וחימוש ארגונים אלה. בשנים האחרונות נתפסו כמה משלוחי נשק גדולים מאיראן שהיו מיועדים לחימושם של ארגוני טרור.

לשם קידום האינטרסים האזוריים והעולמיים שלה חותרת איראן לפתח יכולת גרעינית צבאית כמו כ היא מפתחת טילים ארוכי טווח וראשי נפץ שהטווח שלהם מגיע מאיראן לישראל, מדינות המזרח התיכון ומדינות אירופה.