איראן

פיגוע התאבדות מורכב ורב-נפגעים נגד שגרירות איראן בבירות מבטא את הגברת היכולות המבצעיות של גדודי עבדאללה עזאם.

פיגוע התאבדות מורכב ורב-נפגעים נגד שגרירות איראן בבירות מבטא את הגברת היכולות המבצעיות של גדודי עבדאללה עזאם, שלוחת אלקאעדה בלבנון, וממחיש את העתקת העימות הסוני-שיעי מסוריה לזירה הלבנונית.
להמשך קריאה...

זרקור לאיראן – הצעת חוק לעידוד ילודה ונישואין מאיימת להגביר אפליית נשים באיראן

הצעת חוק לעידוד ילודה ולעידוד נישואין בקרב צעירים הנידונה בחודשים האחרונים במג’לס מעוררת שיח ציבורי נוקב.
להמשך קריאה...

זרקור לאיראן – שובם של המהללים הפוליטיים

בשבועות האחרונים התבטאו שני מטיפים איראנים בולטים בחריפות כנגד נשיא איראן ויו”ר “המועצה לקביעת האינטרס של המשטר”. אחד מהם אף ייחל למותו של רפסנג’אני. התבטאויות אלה מספקות עדות נוספת לתופעת “המהללים הפוליטיים”, שהתרחבה החל ממחצית שנות התשעים.
להמשך קריאה...

זרקור לאיראן – קולם של צעירי איראן: מכתבה של צעירה אלמונית לשר החוץ ט’ריף בדף הפייסבוק שלו

מאז כניסתו לתפקיד הפך שר החוץ האיראני, מחמד ג’ואד ט’ריף, לאחד המדינאים הפעילים ביותר ברשתות החברתיות באיראן ומחוצה לה. לדף הפייסבוק ולחשבון הטוויטר שלו יש מאות אלפי עוקבים.
להמשך קריאה...

זרקור לאיראן – מהמכולת המשפחתית לניהול שיחות הגרעין: אתר איראני מפרסם זיכרונות נוספים של הנשיא רוחאני

האתר עצר-י איראן פרסם ב-10 באוקטובר 2013 קטעים נרחבים מראיון, שהעניק נשיא איראן, חסן רוחאני, לפני מספר שנים למחבר הספר: “פוליטיקאים צעירים”.
להמשך קריאה...

זרקור לאיראן – זרקור לחוסין פרידון, אחיו הצעיר ויועצו של הנשיא חסן רוחאני

מאז בחירתו של חסן רוחאני כנשיא איראן מוצג אחיו, חסין פרידון (Hossein Fereydoun), בתקשורת האיראנית כאחד ממקורביו ומיועציו הבכירים.
להמשך קריאה...

איראן

“יצוא” המהפכה האסלאמית של איראן הוא עקרון בסיסי של המהפכה האיראנית מתחילתו. איראן שואפת להשיג הגמוניה אזורית ומעבר לכך לעמוד בראש העולם האסלאמי לשם כך מטפחת איראן, רשת של קשרים עם ארגוני מחתרת וקבוצות טרור ועם קהילות אסלאמיות (בעיקר שיעיות) ברחבי העולם ובמזרח התיכון. במסגרת זאת פועלת איראן במדינות אפריקה, דרום אמריקה אסיה  ועוד. במזרח התיכון עומדת איראן בראש ציר שיעי אנטי-אמריקאי ואנטי-ישראל הנאבק נגד המדינות הסוניות במזרח התיכון בהנהגת סעודיה. בציר האיראני (“ציר ההתנגדות”) נכללות סוריה, לבנון, עיראק, תימן ובחרין. במדינות אלה מפעילה איראן ארגונים שלוחים (Proxies) הפועלים לקידום האינטרסים של איראן.

יחסי איראן ישראל ידעו עליות ומורדות. במהלך ימי שלטון השאה הייתה ברית פוליטית בין שתי המדינות לאחר המהפכה והקמת הרפובליקה האסלאמית באיראן חדלה איראן להכיר בישראל וניתקה את כל הקשרים הרשמיים עמה.

במסגרת יישום מדיניותה האנט-ישראלית, מרחיבה איראן את קשריה עם ארגוני הטרור הפועלים נגד ישראל. איראן מעודדת את ארגוני הטרור הפלסטינים, במיוחד הג’האד האסלאמי בפלסטין וחזבאללה לבצע פיגועים נגד ישראל. לצורך כך דואגת איראן למימון וחימוש ארגונים אלה. בשנים האחרונות נתפסו כמה משלוחי נשק גדולים מאיראן שהיו מיועדים לחימושם של ארגוני טרור.

לשם קידום האינטרסים האזוריים והעולמיים שלה חותרת איראן לפתח יכולת גרעינית צבאית כמו כ היא מפתחת טילים ארוכי טווח וראשי נפץ שהטווח שלהם מגיע מאיראן לישראל, מדינות המזרח התיכון ומדינות אירופה.