איראן

זרקור לאיראן (לשבוע שבין 17/12/09 –24/12/09)

אבל כבד באיראן על מותו של איש הדת הבכיר, איתאללה חסין-עלי מנתט’רי, בכיר אנשי הדת הרפורמיסטים.
להמשך קריאה...

ביקור ח’אלד משעל, יו”ר הלשכה המדינית של חמאס, בטהראן

ח’אלד משעל, יו”ר הלשכה המדינית של חמאס, ביקר ב-15-13 בדצמבר באיראן בראש משלחת של התנועה ונועד עם הנהגתה ובכלל זה עם המנהיג ח’אמנהאי, עם הנשיא ועם גורמים בכירים נוספים בצמרת המשטר.
להמשך קריאה...

איראן, סין ו”המקל” הישראלי

בפגישתם של נשיא ארצות הברית ונשיא סין בחודש שעבר בבייג’ינג, התריע הנשיא אובמה שלא יוכל להמשיך ולבלום עוד זמן רב תקיפה ישראלית באיראן אם לא תחול התקדמות בבלימת פרויקט הגרעין.
להמשך קריאה...

וועדה הכפופה למשרד המשפטים של חמאס בשם אלתות’יק (“תיעוד”), טוענת כי היא זאת שעמדה מאחורי הוצאת צו מעצר בבריטניה לשרת החוץ לשעבר ציפי לבני.

לטענתה יוזמה זאת נעשתה במסגרת המערכה ל”רדיפת פושעי המלחמה הישראליים” במדינות אירופה בשמם של קורבנות מבצע “עופרת יצוקה”
להמשך קריאה...

זרקור לאיראן (לשבוע שבין 10/12/09 –17/12/09)

סערה בעקבות שידור השחתת תמונתו של איתאללה ח’מיני בטלוויזיה האיראנית
להמשך קריאה...

זרקור לאיראן (לשבוע שבין 3/12/09 –10/11/09)

על רקע המשבר הפוליטי הנמשך צוין באיראן “יום הסטודנט”. רפסנג’אני שובר שתיקה: מלין על העדר סובלנות ביחס לביקורת וקורא לאחדות. זעם באיראן על רקע החלטת שוויץ לאסור בניית צריחי מסגדים. הגברת האכיפה האסלאמית ברשות השידור: פחות מוסיקה, נשים ללא איפור. תמונות השבוע: פתיחת עונת הסקי באתר תוצ’אל בצפון טהראן.
להמשך קריאה...

איראן

“יצוא” המהפכה האסלאמית של איראן הוא עקרון בסיסי של המהפכה האיראנית מתחילתו. איראן שואפת להשיג הגמוניה אזורית ומעבר לכך לעמוד בראש העולם האסלאמי לשם כך מטפחת איראן, רשת של קשרים עם ארגוני מחתרת וקבוצות טרור ועם קהילות אסלאמיות (בעיקר שיעיות) ברחבי העולם ובמזרח התיכון. במסגרת זאת פועלת איראן במדינות אפריקה, דרום אמריקה אסיה  ועוד. במזרח התיכון עומדת איראן בראש ציר שיעי אנטי-אמריקאי ואנטי-ישראל הנאבק נגד המדינות הסוניות במזרח התיכון בהנהגת סעודיה. בציר האיראני (“ציר ההתנגדות”) נכללות סוריה, לבנון, עיראק, תימן ובחרין. במדינות אלה מפעילה איראן ארגונים שלוחים (Proxies) הפועלים לקידום האינטרסים של איראן.

יחסי איראן ישראל ידעו עליות ומורדות. במהלך ימי שלטון השאה הייתה ברית פוליטית בין שתי המדינות לאחר המהפכה והקמת הרפובליקה האסלאמית באיראן חדלה איראן להכיר בישראל וניתקה את כל הקשרים הרשמיים עמה.

במסגרת יישום מדיניותה האנט-ישראלית, מרחיבה איראן את קשריה עם ארגוני הטרור הפועלים נגד ישראל. איראן מעודדת את ארגוני הטרור הפלסטינים, במיוחד הג’האד האסלאמי בפלסטין וחזבאללה לבצע פיגועים נגד ישראל. לצורך כך דואגת איראן למימון וחימוש ארגונים אלה. בשנים האחרונות נתפסו כמה משלוחי נשק גדולים מאיראן שהיו מיועדים לחימושם של ארגוני טרור.

לשם קידום האינטרסים האזוריים והעולמיים שלה חותרת איראן לפתח יכולת גרעינית צבאית כמו כ היא מפתחת טילים ארוכי טווח וראשי נפץ שהטווח שלהם מגיע מאיראן לישראל, מדינות המזרח התיכון ומדינות אירופה.