איראן

מבט לאיראן ולציר השיעי (19-13 ביוני 2024)

טקסי העלייה לרגל המסורתיים לערב הסעודית במסגרת חג הקורבן נוצלו על ידי איראן להשמעת קריאות בגנות ישראל וארה"ב; ממלא מקום שר החוץ האיראני, עלי באקרי-כני, ביקר בעיראק ונועד עם בכירי הממשל העיראקי ועם בכירים בחבל הכורדי בצפון עיראק;  נציגות איראן באו"ם הדגישה את מחויבות איראן להמשך התמיכה בחות'ים; ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על ביצוע ארבע תקיפות נגד ישראל. דובר צה"ל דיווח על יירוט מטרה אווירית חשודה שהתקרבה מכיוון מזרח; החות'ים המשיכו לדווח על תקיפות נגד כלי שיט אזרחיים וצבאיים בים האדום ובים הערבי. שתי אוניות נפגעו קשה בתקיפות - אחת מהן טבעה והשנייה בסכנת טביעה.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן ולציר השיעי (13-5 ביוני 2024)

עלי באקרי-כני, ממלא מקום שר החוץ האיראני, השתתף בכינוס מיוחד של שרי החוץ של המדינות המתפתחות באיסטנבול וקרא לנקוט בצעדים נגד ישראל על רקע המלחמה ברצועת עזה. הוא גם הזהיר את ישראל מפתיחת עימות כולל נגד חזבאללה; מפקד כוח קדס קאא'ני הצהיר כי “חזית ההתנגדות“ היא זו שמקבלת את ההחלטות באזור וכי היא מתחזקת בהדרגה; איראן גינתה את פעולת ישראל במחנה הפליטים אלנציראת ברצועת עזה, בה שוחררו ארבעה מהחטופים, וקראה לפעולה מאוחדת מצד המדינות המוסלמיות כדי להגן על הפלסטינים; החות'ים בתימן וההתנגדות האסלאמית בעיראק הודיעו לראשונה על ביצוע תקיפות משותפות נגד ישראל. בנוסף, ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על ביצוע חמש תקיפות נגד ישראל באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים; החות'ים המשיכו בתקיפות נגד כלי שיט צבאיים ואזרחיים בים האדום ובים הערבי. נמסר על שלוש אוניות שנפגעו, אולם לא היו דיווחים על נפגעים בנפש. 
להמשך קריאה...

איראן מדגישה את המשך לכידות “חזית ההתנגדות” בתמיכתה לאחר מות הבכירים האיראנים

מותם של נשיא איראן, אבראהים ראיסי, ושר החוץ האיראני, אמיר חסין עבדאללהיאן, בהתרסקות המסוק בצפון-מערב איראן ב-19 במאי 2024, סיפק לרפובליקה האסלאמית ולשלוחיה האזוריים הזדמנות להפגין את לכידות “חזית ההתנגדות“, להדגיש את דבקותה הנמשכת של טהראן באסטרטגיית התמיכה בציר הפרו-איראני ולהציג המשכיות במדיניותה האזורית חרף הטלטלה הפוליטית הפתאומית. ראיסי ועבדאללהיאן הפגינו במהלך שלוש השנים האחרונות מעורבות רבה ביישום מדיניות החוץ האיראנית, ובכלל זה המדיניות האזורית, במיוחד מאז פרוץ המלחמה ברצועת עזה באוקטובר 2023;  התגובות באיראן למות ראיסי ועבדאללהיאן משקפות את נחישות המשטר בטהראן לשמר את מדיניות התמיכה ברשת השלוחים האיראנית ולהמשיך בקידום תפיסת “התלכדות הזירות“ לנוכח המערכה הנמשכת ברצועת עזה; עם זאת, לזהותם של הנשיא ושר החוץ החדשים בעקבות הבחירות הצפויות יכולה להיות השפעה מסוימת על המדיניות האיראנית ועל יחסי הגומלין בין הממשלה ומשרד החוץ לבין יתר מוקדי הכוח באיראן, ובראשם משמרות המהפכה.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן ולציר השיעי (29 במאי 2024 – 5 ביוני 2024)

על רקע המשך הפעולה הישראלית ברפיח, שבו והדגישו בכירים איראנים את תמיכתם בפלסטינים. מנהיג איראן הצהיר כי ישראל לא תוכל להתאושש ממתקפת חמאס ב-7 באוקטובר 2023 וכי מבצע "מבול אלאקצא" הכשיל את תוכנית "האויבים" להשתלט על האזור ועל העולם המוסלמי; ממלא מקום שר החוץ האיראני, עלי באקרי-כני, קיים שיחות טלפוניות עם שרי חוץ ברחבי העולם וביקר לראשונה בסוריה ובלבנון;  קצין משמרות המהפכה נהרג בתקיפה המיוחסת לישראל באזור חלב שבסוריה, הקצין האיראני הראשון שנהרג בסוריה מאז הסיכול המיוחס לישראל של מפקד משמרות המהפכה בסוריה ובלבנון ב-1 באפריל 2024; ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על ביצוע חמש תקיפות נגד ישראל באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים, מרביתן לעבר חיפה. צה"ל מסר שבוצע יירוט של טיל שיוט במרחב רמת הגולן; החות'ים קיבלו אחריות על תקיפות נוספות נגד כלי שיט צבאיים ואזרחיים, כולל שתי תקיפות נגד נושאת המטוסים האמריקאית אייזנהאואר. פיקוד המרכז האמריקאי הכחיש פגיעה באוניות שלו. החות'ים גם קיבלו אחריות על שיגור טיל בליסטי לעבר ישראל, צה"ל אישר שבוצע יירוט באזור אילת.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן ולציר השיעי (22–29 במאי 2024)

מותם של הבכירים האיראנים, ובראשם הנשיא ראיסי ושר החוץ עבדאללהיאן, סיפק לאיראן הזדמנות להפגין את לכידות "חזית ההתנגדות" ולהדגיש את דבקותה הנמשכת באסטרטגיית התמיכה בשלוחיה באזור חרף הטלטלה הפוליטית הפתאומית. על רקע הלוויית הבכירים האיראנים, קיימו בכירי הממשל האיראני, ובראשם מנהיג איראן, ממלאי מקום הנשיא ושר החוץ ובכירי משמרות המהפכה, פגישות עם בכירים ב"חזית ההתנגדות", בהן הדגישו את מחויבותם להמשך התמיכה ברשת השלוחים של איראן לנוכח המערכה הנמשכת ברצועת עזה ובשאר זירות הלחימה. בשולי הלוויית נשיא איראן התקיימה בטהראן פגישה של נציגים מ"חזית ההתנגדות" וממשמרות המהפכה, שדנה בהמשך המערכה האזורית. ערוץ חדשות סורי דיווח על שובו לאזור אלבו כמאל של האחראי מטעם כוח קדס במשמרות המהפכה על המיליציות הפרו-איראניות במזרח סוריה. ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על שמונה תקיפות נגד יעדים בשטח ישראל באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים וטילי שיוט. צה"ל אישר שבוצעו שלושה יירוטים של כלי טיס בלתי מאוישים שעשו דרכם לאזור אילת ולצפון הארץ. החות'ים קיבלו אחריות על תקיפות נגד כלי שיט אזרחיים וצבאיים בים האדום, במפרץ עדן ובאוקיינוס ההודי, בנוסף לים התיכון. פיקוד המרכז האמריקאי אישר שאונייה בבעלות יוונית ניזוקה, אולם המשיכה בדרכה ללא נפגעים. דיווח באיראן אישר שהועברו טכנולוגיות איראניות לחות'ים שאפשרו לפתח טילים מדויקים נגד ספינות. 
להמשך קריאה...

מבט לאיראן ולציר השיעי (16 -22 במאי 2024)

השבוע האחרון עמד בסימן מותם של נשיא איראן ראיסי, שר החוץ עבדאללהיאן ובכירים איראנים נוספים בהתרסקות המסוק בצפון-מערב איראן ב-19 במאי. המיליציות השיעיות הפרו-איראניות בעיראק ובתימן פרסמו הודעות תנחומים. בכירים איראנים המשיכו להפגין ביטחון לנוכח מצבה של ישראל, במיוחד בעקבות התקיפה האיראנית נגד ישראל בחודש שעבר. דווח כי משמרות המהפכה החלו להעביר משלוחים חדשים של אמצעי לחימה למחסן תת-קרקעי שהוקם במזרח סוריה, סמוך לגבול עם עיראק. נרשמה ירידה במספר התקיפות שביצעה ההתנגדות האסלאמית בעיראק נגד מטרות בשטח ישראל עם קבלת אחריות על חמש תקיפות לעומת 13 בשבוע שלפני כן. צה"ל אישר שביצע שני יירוטים של שלושה כלי טיס בלתי מאוישים ממזרח לישראל. החות'ים לא קיבלו אחריות על תקיפות נגד כלי שיט בים האדום ובמפרץ עדן. פיקוד המרכז של צבא ארה"ב דיווח על מכלית נפט שניזוקה מטיל בליסטי חות'י ללא נפגעים ועל שיגור טיל בליסטי נוסף. החות'ים קיבלו אחריות על הפלת שני כלי טיס בלתי מאוישים אמריקאיים מעל תימן.
להמשך קריאה...

איראן

“יצוא” המהפכה האסלאמית של איראן הוא עקרון בסיסי של המהפכה האיראנית מתחילתו. איראן שואפת להשיג הגמוניה אזורית ומעבר לכך לעמוד בראש העולם האסלאמי לשם כך מטפחת איראן, רשת של קשרים עם ארגוני מחתרת וקבוצות טרור ועם קהילות אסלאמיות (בעיקר שיעיות) ברחבי העולם ובמזרח התיכון. במסגרת זאת פועלת איראן במדינות אפריקה, דרום אמריקה אסיה  ועוד. במזרח התיכון עומדת איראן בראש ציר שיעי אנטי-אמריקאי ואנטי-ישראל הנאבק נגד המדינות הסוניות במזרח התיכון בהנהגת סעודיה. בציר האיראני (“ציר ההתנגדות”) נכללות סוריה, לבנון, עיראק, תימן ובחרין. במדינות אלה מפעילה איראן ארגונים שלוחים (Proxies) הפועלים לקידום האינטרסים של איראן.

יחסי איראן ישראל ידעו עליות ומורדות. במהלך ימי שלטון השאה הייתה ברית פוליטית בין שתי המדינות לאחר המהפכה והקמת הרפובליקה האסלאמית באיראן חדלה איראן להכיר בישראל וניתקה את כל הקשרים הרשמיים עמה.

במסגרת יישום מדיניותה האנט-ישראלית, מרחיבה איראן את קשריה עם ארגוני הטרור הפועלים נגד ישראל. איראן מעודדת את ארגוני הטרור הפלסטינים, במיוחד הג’האד האסלאמי בפלסטין וחזבאללה לבצע פיגועים נגד ישראל. לצורך כך דואגת איראן למימון וחימוש ארגונים אלה. בשנים האחרונות נתפסו כמה משלוחי נשק גדולים מאיראן שהיו מיועדים לחימושם של ארגוני טרור.

לשם קידום האינטרסים האזוריים והעולמיים שלה חותרת איראן לפתח יכולת גרעינית צבאית כמו כ היא מפתחת טילים ארוכי טווח וראשי נפץ שהטווח שלהם מגיע מאיראן לישראל, מדינות המזרח התיכון ומדינות אירופה.