איראן

מבט לאיראן (11 במאי 2023 – 23 במאי 2023)

שר הנפט הסורי הגיע לביקור בטהראן ודן עם מקבילו האיראני במימוש ההסכמים לשיתוף פעולה בתחומי האנרגיה. ערוץ חדשות סורי דיווח על הגברת צעדי הביטחון סביב העברת אמצעי לחימה מאיראן לסוריה ועל הגעת מדריכים צבאיים מטעם משמרות המהפכה להעברת קורסים ללוחמים במיליציות הפרו-איראניות. על רקע מבצע "מגן וחץ" בעזה, שוחח שר החוץ האיראני עם ראש הלשכה המדינית של חמאס ועם מזכ"ל הג'האד האסלאמי בפלסטין. בתום המבצע שלח מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה, איגרת לפלסטינים ובירך אותם על "ניצחונם" בסבב הלחימה בעזה. איראן גינתה את "החילול החוזר ונשנה של מסגד אלאקצא" בירושלים על רקע מצעד הדגלים, שהתקיים לרגל יום ירושלים.
להמשך קריאה...

איראן, “חזית ההתנגדות” והסדר העולמי החדש: סיכום כנס באוניברסיטה האיראנית העליונה לביטחון לאומי (ד”ר רז צימט)

ב-11-10 במאי 2023 התקיימה באוניברסיטה העליונה לביטחון לאומי בטהראן "הוועידה הבינלאומית על הגיאומטריה של הסדר העולמי החדש". בוועידה השתתפו 46 מרכזים מדעיים מ-11 מדינות. הרעיון לקיום הוועידה מבוסס על הצהרותיו של מנהיג איראן, עלי ח'אמנהאי, בנוגע לצורך להפיק לקחים ממלחמת אוקראינה ומהשינויים המתחוללים בסדר העולמי. המסרים העיקריים: העולם הופך לרב קוטבי וארה"ב מאבדת את מעמדה ההגמוני. ישראל נמצאת בתהליך של שקיעה, הן לנוכח הלחצים הגוברים מצד "חזית ההתנגדות" והן לנוכח המשבר הפנימי החריף הפוקד אותה. ציר ההתנגדות" והפלסטינים נמצאים בתהליך התחזקות ומאזן הכוחות האזורי משתנה לטובת איראן ובעלות בריתה. התמורות הגלובליות ועיצובו של סדר עולמי חדש טומנים בחובם פוטנציאל חיובי עבור העולם המוסלמי ו"חזית ההתנגדות", ולאיראן יש הפוטנציאל למלא תפקיד מרכזי בסדר העולמי החדש.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן (27 באפריל 2023 – 10 במאי 2023)

נשיא איראן קיים ביקור רשמי בסוריה. במהלך פגישתו עם נשיא סוריה, נחתמו 15 הסכמי שיתוף פעולה בתחומים שונים. במהלך ביקורו, נועד ראיסי גם עם בני משפחות של לוחמי מיליציות פרו-איראניות, עם ראשי הארגונים הפלסטינים בדמשק ועם משלחת רמת דרג של חזבאללה. בפגישת שרי ההגנה של איראן וסוריה הביע שר ההגנה האיראני נכונות לספק לסוריה אמצעי לחימה מתקדמים. ראש ארגון התעופה האזרחית של איראן הודיע, כי איראן מוכנה לשקם ולחדש את שדות התעופה של סוריה, לרבות שדה התעופה הבינלאומי בדמשק. מקורות במזרח סוריה דיווחו על הקמתן לאחרונה של שתי מיליציות פרו-איראניות חדשות במזרח סוריה. הקמת המיליציות מבטאת מאמץ איראני מתמשך לחזק את המיליציות הסוריות המקומיות ולהישען במידה גוברת על לוחמים סורים כתחליף לנוכחות איראנית ישירה. איראן גינתה את חיסולם של שלושת בכירי הג'האד האסלאמי בפלסטין בידי ישראל וקראה לפעולה דחופה ומרתיעה מצד העולם המוסלמי נגד ישראל.
להמשך קריאה...

מעורבות איראן במזרח אפריקה: תהליכים ומשמעויות

מעורבות איראן במזרח אפריקה מתאפיינת בפעילות גלויה ופעילות סמויה. הרובד הגלוי כולל יצירת קשרים מדיניים, כלכליים ואידיאולוגים-חינוכיים עם מדינות האזור תוך שאיפה לחזק את מעמדה של איראן במזרח אפריקה. הרובד הסמוי כולל יצירת קשרים עם ארגוני טרור מקומיים, מסחר והעברת נשק ואמצעים אחרים יחד עם גיוס פעילים מקומיים לצורך הקמה והפעלה של תאי פעילות סמויים שמטרתם לפגוע באינטרסים וביעדים המזוהים עם אויביה של איראן. להערכתנו, המעורבות האיראנית מהווה אתגר משמעותי לישראל בשני מישורים: במישור העקיף היא מאיימת על קשריה של ישראל עם מדינות מזרח אפריקה ושיתוף הפעולה עמן, ובמישור הישיר הפעילות האיראנית הסמויה רואה באינטרסים, ביעדים ובאזרחים ישראליים באזור כמטרות לתקיפה ופועלת לפגיעה בהם, כפי שמעידים סיכולים של יוזמות איראניות מסוג זה שבוצעו בשנים האחרונות.
להמשך קריאה...

תנועת האצילים (חרכת אלנג’באא’): אחת המיליציות פרו-איראניות הדומיננטיות בעיראק

תנועת האצילים מחזיקה באידיאולוגיה אסלאמית שיעית קיצונית, הנשענת על עקרונות המהפכה האסלאמית באיראן. העובדה שברשותה נשק מתוחכם, לצד היותה עוינת מאד כלפי ישראל וארה"ב, מהווה סכנה לאינטרסים של מדינות אלה והמדינות המתונות באזור המתנגדות לציר הפרו-איראני. מזכ"ל תנועת האצילים, מביע תמיכה בחזבאללה בלבנון, בחות'ים בתימן וב"התנגדות" הפלסטינית ברצועת עזה וביהודה ושומרון תוך הבעת נכונותו להעמיד לרשות חזבאללה וארגוני הטרור הפלסטינים את אנשיו בכל עימות עתידי עם ישראל, מחזקת טענה זו. המיליציה גם מהווה איום ממשי על היציבות הפוליטית בעיראק ועל עתידה כמדינה עצמאית ומסכנת את קשריה עם המערב, שכן מיליציה זו, לצד מיליציות נוספות שמפעילה איראן בעיראק, כפופות בראש ובראשונה לאינטרסים של איראן ולא לאינטרסים הלאומיים של עיראק. 
להמשך קריאה...

מבט לאיראן (13– 27 באפריל 2023)

תהלוכות "יום ירושלים העולמי" נוצלו על ידי בכירים איראנים לבטא את תמיכתה הנמשכת בפלסטינים. מנהיג איראן שיבח את “ההתנגדות" הפלסטינית לישראל והצהיר, כי "המשטר הציוני" ייחלש ככל ש"ההתנגדות" תהיה רבה יותר. שר החוץ האיראני שוחח עם מזכ"ל הג'האד האסלאמי בפלסטין ועם יו"ר הלשכה המדינית של חמאס והדגיש את תמיכת איראן בפלסטינים. איראן ניצלה את טיסות הסיוע ההומניטרי לנפגעי רעידת האדמה בסוריה (פברואר 2023) כדי להעביר נשק לסוריה. נשיא איראן שוחח עם יו"ר המועצה המדינית העליונה של החות'ים בתימן והזמין אותו לבקר בטהראן.
להמשך קריאה...

איראן

“יצוא” המהפכה האסלאמית של איראן הוא עקרון בסיסי של המהפכה האיראנית מתחילתו. איראן שואפת להשיג הגמוניה אזורית ומעבר לכך לעמוד בראש העולם האסלאמי לשם כך מטפחת איראן, רשת של קשרים עם ארגוני מחתרת וקבוצות טרור ועם קהילות אסלאמיות (בעיקר שיעיות) ברחבי העולם ובמזרח התיכון. במסגרת זאת פועלת איראן במדינות אפריקה, דרום אמריקה אסיה  ועוד. במזרח התיכון עומדת איראן בראש ציר שיעי אנטי-אמריקאי ואנטי-ישראל הנאבק נגד המדינות הסוניות במזרח התיכון בהנהגת סעודיה. בציר האיראני (“ציר ההתנגדות”) נכללות סוריה, לבנון, עיראק, תימן ובחרין. במדינות אלה מפעילה איראן ארגונים שלוחים (Proxies) הפועלים לקידום האינטרסים של איראן.

יחסי איראן ישראל ידעו עליות ומורדות. במהלך ימי שלטון השאה הייתה ברית פוליטית בין שתי המדינות לאחר המהפכה והקמת הרפובליקה האסלאמית באיראן חדלה איראן להכיר בישראל וניתקה את כל הקשרים הרשמיים עמה.

במסגרת יישום מדיניותה האנט-ישראלית, מרחיבה איראן את קשריה עם ארגוני הטרור הפועלים נגד ישראל. איראן מעודדת את ארגוני הטרור הפלסטינים, במיוחד הג’האד האסלאמי בפלסטין וחזבאללה לבצע פיגועים נגד ישראל. לצורך כך דואגת איראן למימון וחימוש ארגונים אלה. בשנים האחרונות נתפסו כמה משלוחי נשק גדולים מאיראן שהיו מיועדים לחימושם של ארגוני טרור.

לשם קידום האינטרסים האזוריים והעולמיים שלה חותרת איראן לפתח יכולת גרעינית צבאית כמו כ היא מפתחת טילים ארוכי טווח וראשי נפץ שהטווח שלהם מגיע מאיראן לישראל, מדינות המזרח התיכון ומדינות אירופה.