איראן

מבט לאיראן (27 במאי 2021 – 10 ביוני 2021)

שני קצינים בכירים יועצים לצבא סוריה ממשמרות המהפכה נהרגו בסוריה ממארב של דאעש בדרכם מדיר א-זור לתדמר. התקשורת האיראנית נמנעה מלהציג אותם כבכירים. העיתון ניו-יורק טיימס דיווח, כי איראן עומדת מאחורי מספר תקיפות, שבוצעו בחודשיים האחרונים נגד יעדים אמריקאים בעיראק באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים מתוחכמים חדישים. שר האנרגיה האיראני הודיע, כי עיראק הסכימה להפשיר 125 מיליון דולרים מהכספים האיראנים המוקפאים בעיראק כדי לאפשר לטהראן לרכוש חיסונים נגד קורונה. מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה הגיע ב-9 ביוני לביקור בעיראק לשיחות עם בכירים בממשל העיראקי, במערכת הפוליטית ובמיליציות השיעיות.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן (27-13 במאי 2021)

במהלך מבצע "שומר החומות" קיימו בכירים איראנים קשר שוטף עם בכירי חמאס והג'האד האסלאמי בפלסטין. מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, אסמאעיל קאא'ני, שוחח במהלך המבצע עם יו"ר הלשכה המדינית של חמאס ועם מזכ"ל הג'האד האסלאמי בפלסטין והדגיש בפניהם את תמיכת איראן בפלסטינים. בתוך כך, הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך פגישתו עם שר החוץ הגרמני, כי המל"ט החמוש, שזוהה והופל על-ידי צה"ל באזור עמק המעיינות ב-18 במאי 2021, הוא מתוצרת איראן ונשלחלתוך ישראל מעיראק או מסוריה.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן (2– 13 במאי 2021)

ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, שלח איגרת למנהיג איראן בה עדכן אותו בנוגע להתפתחויות האחרונות בירושלים וקרא לעולם המוסלמי להתייצב לצד הפלסטינים במאבק נגד המשך הפעילות הישראלית בעיר ולתמיכה ב"התנגדות" הפלסטינית. "יום ירושלים העולמי" צוין באיראן ללא תהלוכות מאורגנות בשל מגבלות הקורונה. מקורות בסוריה דיווחו, כי חטיבת פאטמיון, המיליציה האפגאנית הפועלת בסוריה בחסות משמרות המהפכה, החלה בגיוס מקומיים סורים לשורותיה. שר החוץ האיראני הגיע ב-12 במאי 2021 לביקור בדמשק לפגישות עם בכירי הממשל הסורי ועם ראשי הארגונים הפלסטינים בסוריה על רקע ההסלמה בין ישראל לפלסטינים.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן (18 באפריל 2021 – 2 במאי 2021)

איראן שבה ומאיימת להגיב בתקיפות על פעילות ישראלית נגדה: ראש המטה הכללי של הכוחות המזוינים האיראנים איים בתגובה איראנית להמשך פעילות ישראל נגד אינטרסים איראנים בסוריה ובזירה הימית. במקביל, איים מפקד משמרות המהפכה, כי איראן תגיב לכל "פעולה זדונית" נגדה מצד "הציונים" נגדה באותה המידה או בעוצמה חזקה יותר.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן (4– 18 באפריל 2021)

יועצו הבכיר של שר החוץ האיראני נפגש במחצית אפריל 2021 עם שליחו המיוחד של נשיא רוסיה למזרח התיכון ועם שליח האו"ם לסוריה ודן עימם בהתפתחויות בסוריה, ובראשן המשך תהליך ההסדרה. אתרי חדשות איראנים דיווחו כי אשתו של נשיא סוריה, אסמאא' אסד, פעלה לאחרונה להפסקת פעילותן בסוריה של חברות פרטיות הקשורות למשקיעים איראנים. מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה ביקר ב-6-5 באפריל 2021 בעיראק ונפגש עם בכירים עיראקים ועם ראשי מפלגות וקבוצות פוליטיות במדינה. היועץ לביטחון לאומי של עיראק הגיע ב-12 באפריל 2021 לביקור בטהראן, במהלכו נפגש עם מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, שר החוץ ושר ההגנה של איראן.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן (21 במרץ – 4 באפריל 2021)

פעילות איראן ושלוחיה במזרח סוריה: לוחמי חטיבת פאטמיון האפגאנית, הפועלת בחסות משמרות המהפכה בסוריה, קיימו בסוף מרץ 2021 תמרון בדרום-מזרח סוריה. עיראק - תחקיר של סוכנות הידיעות הצרפתית העלה, כי שליטת מיליציות שיעיות פרו-איראניות במעברי הגבול העיראקים מאפשרת להן להזרים מיליארדי דולרים מהכנסות המדינה לקבוצות חמושות, למפלגות פוליטיות ולפקידים מושחתים. במישור הכלכלי: ראש לשכת המסחר המשותפת לאיראן ולסוריה העריך, כי היקף המסחר בין איראן לסוריה יגדל בשנה הקרובה פי שלושה ויגיע לכ-500 מליון דולר. שגריר איראן בתימן דחה את הצעת השלום הסעודית לפתרון המשבר בתימן והצהיר, כי משמעותה של יוזמה אמיתית לסיום המשבר היא הסרת המצור מעל תימן, הסגת הכוחות הצבאיים הסעודים והפסקת תמיכת סעודיה ב"שכירי החרב" שלה במדינה.
להמשך קריאה...

איראן

“יצוא” המהפכה האסלאמית של איראן הוא עקרון בסיסי של המהפכה האיראנית מתחילתו. איראן שואפת להשיג הגמוניה אזורית ומעבר לכך לעמוד בראש העולם האסלאמי לשם כך מטפחת איראן, רשת של קשרים עם ארגוני מחתרת וקבוצות טרור ועם קהילות אסלאמיות (בעיקר שיעיות) ברחבי העולם ובמזרח התיכון. במסגרת זאת פועלת איראן במדינות אפריקה, דרום אמריקה אסיה  ועוד. במזרח התיכון עומדת איראן בראש ציר שיעי אנטי-אמריקאי ואנטי-ישראל הנאבק נגד המדינות הסוניות במזרח התיכון בהנהגת סעודיה. בציר האיראני (“ציר ההתנגדות”) נכללות סוריה, לבנון, עיראק, תימן ובחרין. במדינות אלה מפעילה איראן ארגונים שלוחים (Proxies) הפועלים לקידום האינטרסים של איראן.

יחסי איראן ישראל ידעו עליות ומורדות. במהלך ימי שלטון השאה הייתה ברית פוליטית בין שתי המדינות לאחר המהפכה והקמת הרפובליקה האסלאמית באיראן חדלה איראן להכיר בישראל וניתקה את כל הקשרים הרשמיים עמה.

במסגרת יישום מדיניותה האנט-ישראלית, מרחיבה איראן את קשריה עם ארגוני הטרור הפועלים נגד ישראל. איראן מעודדת את ארגוני הטרור הפלסטינים, במיוחד הג’האד האסלאמי בפלסטין וחזבאללה לבצע פיגועים נגד ישראל. לצורך כך דואגת איראן למימון וחימוש ארגונים אלה. בשנים האחרונות נתפסו כמה משלוחי נשק גדולים מאיראן שהיו מיועדים לחימושם של ארגוני טרור.

לשם קידום האינטרסים האזוריים והעולמיים שלה חותרת איראן לפתח יכולת גרעינית צבאית כמו כ היא מפתחת טילים ארוכי טווח וראשי נפץ שהטווח שלהם מגיע מאיראן לישראל, מדינות המזרח התיכון ומדינות אירופה.