איראן

מבט לאיראן (17 בנובמבר 2022 – 1 בדצמבר 2022)

קצין בכיר בזרוע האוויר של משמרות המהפכה, חוסל בסוריה. בהודעת משמרות המהפכה נאמר, כי הקצין חוסל בידי ישראל. מפקד משמרות המהפכה הבטיח נקמה על מותו. מערכת טילי קרקע-אוויר איראנית נפרסה לאחרונה במרחב דמשק בעקבות התקיפות האוויריות האחרונות נגד יעדים של המיליציות הפרו-איראניות בסוריה, שיוחסו לישראל. ראש ממשלת עיראק, הגיע לביקור באיראן. ביקורו מתקיים על רקע המתיחות הביטחונית בין איראן לשלטונות החבל הכורדי בצפון עיראק.
להמשך קריאה...

מבט לאיראן (3 בנובמבר 2022 – 17 בנובמבר 2022)

שיירה של מכליות דלק הותקפה בליל ה-8 בנובמבר באמצעות כטב"מ בסמוך למעבר הגבול בין סוריה לעיראק. העיתון הסורי אלוטן דיווח מפי מקורות בטהראן על החלטת ממשלת איראן להגדיל את יצוא הנפט שלה לסוריה ל-3 מיליון חביות בחודש.  מזכ"ל האגודה לקירוב בין האסכולות באסלאם ביקר בסוריה ונפגש עם שר ההקדשים הסורי ועם אנשי דת סורים ודן עימם בשיתוף פעולה דתי בין שתי המדינות.  מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה הגיע במחצית נובמבר לביקור בעיראק ונפגש עם בכירי הממשל בבגדאד ועם מנהיגי הפלגים השיעים הפרו-איראנים. הרמטכ"ל האיראני שוחח בטלפון עם שר ההגנה החדש של עיראק והביע נכונות להרחיב את הסיוע הצבאי והביטחוני האיראני לעיראק. משמרות המהפכה שבו ותקפו ב-14 בנובמבר יעדים של האופוזיציה הכורדית בחבל הכורדי בצפון עיראק. שגריר איראן בדמשק נפגש בראשית נובמבר עם נציגי ארגונים פלסטינים בסוריה.
להמשך קריאה...

מבט לטרור: חזבאללה, לבנון וסוריה (26 באוקטובר – 7 בנובמבר 2022)

בעקבות הבחירות בישראל, הביעו גורמים בלבנון חשש מאי קיום הסכם הגבול הימי בין ישראל ולבנון, מה שעלול, לדבריהם, להביא להסלמה צבאית. חסן נצראללה, מזכ"ל חזבאללה, פועל ליצירת גוש פרלמנטרי נרחב לבחירת נשיא בלבנון. חזבאללה, בתמיכת איראן, הופך להיות כוח משמעותי בתחום הסייבר והאינטרנט כחלק מהמאמץ האיראני למאבק על התודעה. משלחות חמאס ותנועת אנצאר אללה קיימו מפגשים עם בכירי חזבאללה באזור צור.
להמשך קריאה...

המיליציות הפרו-איראניות בעיראק – תמונת מצב

פלישת ארצות הברית לעיראק בשנת 2003 ערערה את הסדר הפנימי במדינה, והביאה בין השאר להקמת מספר מיליציות פרו-איראניות הפועלות בחסות כוח קדס של משמרות המהפכה, שהוקמו במטרה לסלק את הכוחות האמריקאים מעיראק ולבסס את המעורבות האיראנית במדינה.  פעילות המיליציות תרמה ליציאת הכוחות האמריקאים מעיראק בשלהי 2011. בשנת 2014 שולבו המיליציות במסגרת "הגיוס העממי" שנועד להילחם בדאעש, ומאז הן הפכו להיות חלק אינטגראלי מהמערך הצבאי בעיראק, השתלבו גם בפוליטיקה במדינה וממשיכות לפעול לחיזוק המעורבות האיראנית בעיראק ולניתוק קשריה של עיראק עם ארצות-הברית. בעקבות חיסולם של קאסם סלימאני ,מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה האיראניים, ושל אבו מהדי אלמהנדס, סגן יו"ר הגיוס העממי ומפקד המיליציה הפרו-איראנית גדודי חזבאללה (כתאא'ב חזבאללה), ב-3 בינואר 2020 בסיכול ממוקד שביצעה ארה"ב, חלו תמורות בפעילות המיליציות העיראקיות הפרו-איראניות. השינויים כללו חילופי-גברי בהנהגה, הקמת מיליציות חדשות, שמאחוריהן עומדות המיליציות הוותיקות, זאת כדי לשמור על "חתימה נמוכה" בביצוע פיגועים ותקיפות, והרחבת מעורבותן של המיליציות בסוגיות פנים-עירא
להמשך קריאה...

מבט לאיראן (20 באוקטובר 2022 – 3 בנובמבר 2022)

מקורות סורים דיווחו על שלוש תקיפות מהאוויר, שיוחסו לישראל, נגד יעדים של המשטר הסורי, משמרות המהפכה והמיליציות הפרו-איראניות בסוריה. איראן בירכה על סיום המבוי הסתום הפוליטי בעיראק ועל כינון ממשלה חדשה.סגן שר החוץ האיראני ביקר בצפון עיראק ודן עם בכירים בממשל הכורדי בחיזוק קשרי המסחר בין איראן לחבל הכורדי.
להמשך קריאה...

פיגוע של דאעש במקדש שיעי בעיר שיראז באיראן – ניתוח והשלכות אפשריות

ב-26 באוקטובר 2022 ביצע פעיל דאעש פיגוע ירי במקדש השיעי שאה-א צ'ראע' (Shah-e Cheragh)  שבעיר שיראז, בדרום איראן. לפחות חמישה-עשר בני-אדם נהרגו וכארבעים נפצעו. הפיגוע ארע בצל המחאות ברחבי איראן מאז ה-16 בספטמבר 2022. נשיא איראן טען  כי המהומות סללו את הדרך לפיגוע, ומפקד משמרות המהפכה של איראן  הצהיר כי המשטר האיראני יפעל בנחישות נגד דאעש  וגם יחריף את פעילותו נגד המפגינים. דאעש מיעט לבצע פיגועים באיראן והפיגוע האחרון של דאעש באיראן בוצע לפני יותר מארבע שנים. הארגון ניצל את הפיגוע בשיראז לצרכי הסברה ואיים להמשיך ולפגוע באיראן. המשטר האיראני מנסה למנף את הפיגוע כדי להצדיק דיכוי אגרסיבי יותר של המהומות במדינה וחושש מהתדרדרות האירועים במדינה באופן שעלול לסכן את המשך השלטון. דאעש, ינסה  לנצל את המשבר באיראן ולהתארגן לביצוע פיגועים נוספים. 
להמשך קריאה...

איראן

“יצוא” המהפכה האסלאמית של איראן הוא עקרון בסיסי של המהפכה האיראנית מתחילתו. איראן שואפת להשיג הגמוניה אזורית ומעבר לכך לעמוד בראש העולם האסלאמי לשם כך מטפחת איראן, רשת של קשרים עם ארגוני מחתרת וקבוצות טרור ועם קהילות אסלאמיות (בעיקר שיעיות) ברחבי העולם ובמזרח התיכון. במסגרת זאת פועלת איראן במדינות אפריקה, דרום אמריקה אסיה  ועוד. במזרח התיכון עומדת איראן בראש ציר שיעי אנטי-אמריקאי ואנטי-ישראל הנאבק נגד המדינות הסוניות במזרח התיכון בהנהגת סעודיה. בציר האיראני (“ציר ההתנגדות”) נכללות סוריה, לבנון, עיראק, תימן ובחרין. במדינות אלה מפעילה איראן ארגונים שלוחים (Proxies) הפועלים לקידום האינטרסים של איראן.

יחסי איראן ישראל ידעו עליות ומורדות. במהלך ימי שלטון השאה הייתה ברית פוליטית בין שתי המדינות לאחר המהפכה והקמת הרפובליקה האסלאמית באיראן חדלה איראן להכיר בישראל וניתקה את כל הקשרים הרשמיים עמה.

במסגרת יישום מדיניותה האנט-ישראלית, מרחיבה איראן את קשריה עם ארגוני הטרור הפועלים נגד ישראל. איראן מעודדת את ארגוני הטרור הפלסטינים, במיוחד הג’האד האסלאמי בפלסטין וחזבאללה לבצע פיגועים נגד ישראל. לצורך כך דואגת איראן למימון וחימוש ארגונים אלה. בשנים האחרונות נתפסו כמה משלוחי נשק גדולים מאיראן שהיו מיועדים לחימושם של ארגוני טרור.

לשם קידום האינטרסים האזוריים והעולמיים שלה חותרת איראן לפתח יכולת גרעינית צבאית כמו כ היא מפתחת טילים ארוכי טווח וראשי נפץ שהטווח שלהם מגיע מאיראן לישראל, מדינות המזרח התיכון ומדינות אירופה.