גינוי המצאותם של חמושים ורעולי פנים בבתי ספר מציף פעם נוספת את תופעת ניצול ילדיםע”י אירגוני טרור לפעילות אלימה


1. הודעה חריגה לתקשורת של "הכוחות הלאומיים והאסלאמיים" במרכז רצועת עזה הופנתה אל הורים, מורים ותלמידים. ההודעה מגנה את הימצאותם של חמושים בשטח בתי ספר, את הוצאתם של תלמידים מבתי ספר למטרת השתתפות בתהלוכות מחאה והפגנות כוח פוליטיות ואת "התנהגותם הפרועה" של צעירים המסתובבים רעולי פנים ברחובות ובבתי ספר ופוגעים בשגרת הלימודים 1.

2. ברקע הודעה זאת עומדת התופעה המוכרת של ניצול נערים וילדים ע"י ארגוני הטרור השונים לשם ביצוע הפגנות פוליטיות, פעולות אלימות ופעולות תומכות טרור. זאת תוך ניצול היותם מאגר אנושי נוח להשפעה ולגיוס בשל גילם הצעיר וההסתה האינטנסיבית לה הם נתונים והימנעות כוחות צה"ל מלפגוע במכוון בילדים ובנערים.
 
3. יוזכר כי תופעת השימוש בנערים ובילדים ע"י ארגוני הטרור גררה בעבר לא אחת ביקורת קשה בחברה הפלסטינית ובקרב אישים ב"רשות הפלסטינית". כך למשל, מי שהיה מפקד המשטרה ע'אזי אלג'באלי, הוציא במהלך 2002 הנחיות לפיהן יש להימנע משליחת תלמידי בתי ספר לאזורי התנגשויות ולחשוף אותם לפגיעות (ראה לקט מידע).
 
4. הנחיות אלה נותרו "על הנייר" כאשר "הרשות הפלסטינית" נמנעה מלנקוט בצעדים אפקטיביים למניעת שילוב ילדים ונערים בפעילות האלימה. לפיכך צפוי כי להודעתם החריגה של "הכוחות הלאומיים והאסלאמיים" לא תהייה כל משמעות מעשית ותופעה זאת תמשיך ללוות את העימות האלים הישראלי-פלסטיני.