תחקיר ביומון “אל-חיאת” על ייחודה של העיר אל-זרקאא כמקום גידולה של תנועת הג’יהאד הסלפית בירדן


חאזם אל-אמין, כתב היומון הלונדוני "אל-חיאת" פרסם ב-14-16 בדצמבר 2004 תחקיר בן שלושה חלקים על תנועת הג'יהאד הסלפית בירדן ובאל-זרקאא בפרט – עיר הולדתו של מנהיג אל-קאעדה בעיראק, אבו מוצעב אל-זרקאוי.

בחלקו הראשון של התחקיר סקר אל-אמין את רשמיו מפגישתו עם לוחמי ג'יהאד מאל-זרקאא שלחמו לצד אבו מוצעב אל-זרקאוי ואילו חלקו השני של התחקיר עסק בתשתית החברתית והפוליטית של תנועת הג'יהאד הסלפית בירדן בכלל ובאל-זרקאא בפרט, מתוך ניסיון לעמוד על תרומתה הייחודית של עיר הזו לצמיחתו של זרם קיצוני זה וזרמים אסלאמיים קיצוניים אחרים.  להלן קטעים נבחרים משני החלקים ראשונים של התחקיר:

העיר אל-זרקאא: העיר ששלחה הכי הרבה נערים לג'יהאד בעיראק
על פי התחקיר העיר "אל-זרקאא הנמצאת בסמוך למחנה הפליטים הפלסטינים אל-רציפה היא בירת תנועת הג'יהאד הסלפית בירדן ומקום צמיחתה. אבו מוצעב אל-זרקאוי גדל באחת משכונותיה וממנה הוא יצא לג'יהאד באפגניסטאן ואח"כ ל[ג'יהאד] בעיראק."   כמו כן, הערים אל-זרקאא, אל-רציפה ואל-סלט הן "הערים הירדניות ששלחו הכי הרבה נערים להילחם בעיראק… תושבי העיר אל-זרקאא המוכרים שנהרגו בעיראק הם תומכי אל-זרקאוי עבד אל-האדי דע'לס, יאסין ג'ראד ויזן נביל ג'ראדה. זאת נוסף על  עשרות [מבני העיר] שמתו מות קדושים קודם לכן באפגניסטן."

לתושבי אל-זרקאא תפקיד בולט במחנה הראת שבאפגניסטן
"נראה כי במחנה הראת [שבאפגניסטן], הפך אבו מוצעב אל-זרקאוי למפקד בשטח של קבוצות [לוחמי הג'יהאד] הללו. זהו גם המחנה שלוחמי הג'יהאד מאל-זרקאא חוזרים ומזכירים במהלך ההיסטוריה של תנועתם."

"כל מי שעוקב אחר זרם הג'יהאד הסלפי מסכים שמחנה הראת שבאפגניסטאן הוא פרק עיקרי בבניית ארגונו של אבו מוצעב אל-זרקאוי בעיראק היום. אל-זרקאוי הקים את הארגון הזה, בשנת 1999, כשהלך לאפגניסטן. גרעין המחנה היה מורכב ברובו מבני העיר אל-זרקאא כמו עבד אל-האדי דע'לס, פלסטיני שנהרג לאחרונה בעיראק; ח'אלד אל-עארורי, העצור כיום באיראן, ויאסין ג'ראד שהוא אבי אשתו השניה של אל-זרקאוי ואשר, לטענת לוחמי הג'יהאד באל-זרקאא, ביצע [בספטמבר 2003] את פיגוע ההתאבדות שגרם למותו של מחמד באקר אל-חכים ולמותם של עשרות עיראקים בעיר נג'ף.

הרעיון [להקים את] מחנה הראת נשען על [ההנחה] שיש מאות בודדות של לוחמים ערבים – ירדנים, פלסטינים, סורים וקצת לבנונים – שהעדיפו שתהיה להם הנהגה עצמאית מארגון אל-קאעדה, בעקבות חילוקי דעות קלים בנושא האמונה שמנעו מהם להישבע אמונים לאוסאמה בן לאדן. המולא עמר, הסכים בשעתו [לרעיון הקמת מחנה עצמאי] והקצה להם שטח הקרוב לעיר הראת בתנאי שמחמד אל-ח'לאילה [אבו מוצעב אל-זרקאוי] יהיה מפקד המחנה."  לדברי אדם בשם עלי שנמנה על אנשי המחנה, הלוחמים במחנה "חיו חיי מוהאג'רון טהורים בהנהגתו של אבו מוצעב [אל-זרקאוי]. 1