מוצול שוחררה. ומה הלאה?


ההרס הרב שנגרם לעיר מוצול (אלעאלם, 10 ביולי 2017).
ההרס הרב שנגרם לעיר מוצול (אלעאלם, 10 ביולי 2017).

1.   כשלוש שנים לאחר שדאעש הכריז במוצול על הקמת הח'ליפות האסלאמית, ולאחר כתשעה חודשים של לחימה עיקשת, נפלה העיר מוצול לידי הכוחות העיראקים. ראש ממשלת עיראק הגיע למוצול ב-9 ביולי 2017 והכריז על שחרורה המלא. מפקד הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש הצהיר, כי הכוחות העיראקים שולטים באופן מלא על מוצול. עם זאת נראה, כי עדיין יש צורך להשלים את טיהור העיר ממטענים ומפעילי דאעש, העלולים לנסות ולהיטמע בקרב התושבים.

2.   מוצול שוחררה. ומה הלאה? להלן כמה משמעויות ותובנות ראשוניות בעקבות כיבוש מוצול:

א. תפיסת המדינה האסלאמית בעלת האופי הג'האדיסטי הנשענת על אזורי שליטה טריטוריאליים, ספגה מכה קשה, סמלית ומעשית. מכה זאת צפויה לגבור לכשתיכבש העיר אלרקה, מעוז דאעש בסוריה. לנוכח זאת, להערכתנו, צפוי דאעש לעבור לדפוס פעולה של ארגון טרור וגרילה, המבצע פיגועי טרור ופעולות "פגע וברח", כפי שעשה בעבר. יוזכר כי לדאעש נותרו אזורי שליטה ברחבי עיראק המאפשרים לו לבצע מהם פעולות בהיקף נרחב. ניתן להניח, כי היעדים המרכזיים של פעולות אלו יהיו הבירה בגדאד, כוחות הביטחון העיראקים, וריכוזי אוכלוסייה שיעית, במטרה לפגוע במשטר העיראקי ולעורר מתחים בינעדתיים במדינה.

ב. האתגר המשמעותי ביותרהניצב בפני המשטר העיראקי ובפני הקהילה הבינלאומית הינו שיקומה של מוצול, שכ-700,000 מתושביה הפכו לעקורים. שיקום זה צפוי להיות ממושך ועלותו גבוהה, לנוכח ההרס הרב שנגרם לבתי העיר ולתשתיות שלה (מערכות מים, בתי ספר, בתי חולים, גשרים). כישלון או עיכוב בתהליך השיקום עלול להעמיק את המתחים הבין עדתיים ולשחק לידי דאעש, שיעשה מאמץ לחדש את פעילותו בקרב האוכלוסייה הסונית באזורים ששוחררו. הניסיון שנצבר עד כה מקצב השיקום של הערים הסוניות, ששוחררו מידי דאעש, אינו מבשר טובות.

ג. בצפון עיראק, לאורך הגבול הסורי-עיראקי ובמעלה עמק הפרת עדיין קיימים אזורי שליטה של דאעש. המדובר באזורים המנותקים זה מזה ללא מרכז כובד בולט, כפי שהיה בעת שליטת דאעש במוצול. נראה כי הערים תל עפר שבצפון עיראק והעיר אלקאא'ם, שבעמק הפרת, בקרבת הגבול העיראקי-סורי, עלולות לשמש מוקדי שליטה חדשים של דאעש בעיראק. אם לא תישמר התנופה של הכוחות העיראקים במערכה נגד דאעש, ומרכזי כובד אלו ימשיכו להתקיים, עלול דאעש לשוב ולהתחזק, לאחר שיארגן מחדש את כוחותיו בעקבות נפילת מוצול.

ד. בין איראן לבין ארה"ב והמערב צפוי להתפתח מאבק על השליטה וההשפעה באזורים המשוחררים, ובעיראק בכלל. איראן שואפת להצר רגליה של ארה"ב בעיראק, להשתלט על מרחב הגבול העיראקי-סורי ולהשמיש ציר לוגיסטי מדמשק לבגדאד (שדרכו תתאפשר תנועה יבשתית מאיראן לסוריה וללבנון דרך עיראק). האמריקאים שואפים לשמר בידם השפעה בעיראק, אך ללא מעורבות יבשתית מאסיבית, והדבר מציב אותם בעמדת חולשה מול איראן. ה-Proxy העיקרי, שבאמצעותו צפויה איראן לממש את באינטרסים שלה בעיראק הינו "הגיוס העממי", מסגרת-על של מליציות שיעיות, המופעלת על-ידה.