מבט לג’האד העולמי (7-2 ביוני 2017)

מבט לג'האד העולמי

מבט לג'האד העולמי

זירת הפיגוע בלונדון (עמוד הטוויטר של שירותי הכבאות של לונדון, 5 ביוני , עמוד הטוויטר של משטרת המטרופולין של לונדון, 6 ביוני 2017).

זירת הפיגוע בלונדון (עמוד הטוויטר של שירותי הכבאות של לונדון, 5 ביוני , עמוד הטוויטר של משטרת המטרופולין של לונדון, 6 ביוני 2017).

שלושת המחבלים שהיו מעורבים בפיגוע (מימין לשמאל): Youssef Zaghba, Rachid Redouane ו- Khuram Shazad Butt (אתר משטרת המטרופולין של לונדון, 6 ביוני 2017).

שלושת המחבלים שהיו מעורבים בפיגוע (מימין לשמאל): Youssef Zaghba, Rachid Redouane ו- Khuram Shazad Butt (אתר משטרת המטרופולין של לונדון, 6 ביוני 2017).

הכרזת SDF על פתיחת

הכרזת SDF על פתיחת "המערכה הגדולה" לשחרור אלרקה מידי דאעש (ענב בלדי, 6 ביוני 2017).

פעיל כוחות SDF מסיר את דגל דאעש בעיירה אלמנצורה, דרומית מערבית לסכר אלבעת' (חשבון הטוויטר Rojava@AzadiRojava, 4 ביוני 2017).

פעיל כוחות SDF מסיר את דגל דאעש בעיירה אלמנצורה, דרומית מערבית לסכר אלבעת' (חשבון הטוויטר Rojava@AzadiRojava, 4 ביוני 2017).

תיעוד פעילי דאעש יורים לעבר הכוחות הסורים מצפון מזרח לממגורות תדמור (חק, 2 ביוני 2017).

תיעוד פעילי דאעש יורים לעבר הכוחות הסורים מצפון מזרח לממגורות תדמור (חק, 2 ביוני 2017).

הבסיס החדש צפונית מזרחית לאלתנף (אח'באר עדאלת חמוראבי, 4 ביוני 2017).

הבסיס החדש צפונית מזרחית לאלתנף (אח'באר עדאלת חמוראבי, 4 ביוני 2017).

מחמד חסיני (ענב בלדי, 6 ביוני 2017).

מחמד חסיני (ענב בלדי, 6 ביוני 2017).

מחבל מתאבד המכונה אבו ג'האד אלמצלאוי שביצע פיגוע התאבדות בשכונת אלזנג'ילי (חק, 3 ביוני 2017).

מחבל מתאבד המכונה אבו ג'האד אלמצלאוי שביצע פיגוע התאבדות בשכונת אלזנג'ילי (חק, 3 ביוני 2017).

שלושת המחבלים שביצעו את הפיגוע בכפר אלחלאבסה, מצפון לבגדאד: אבו עמר הסורי, אבו מצעב אלאדלבי ואבו עמר בחרה (חק, 4 ביוני 2017).

שלושת המחבלים שביצעו את הפיגוע בכפר אלחלאבסה, מצפון לבגדאד: אבו עמר הסורי, אבו מצעב אלאדלבי ואבו עמר בחרה (חק, 4 ביוני 2017).

קאסם סלימאני (השלישי מימין) עם לוחמי המיליציות השיעיות העיראקיות (טוויטר, 29 במאי 2017).

קאסם סלימאני (השלישי מימין) עם לוחמי המיליציות השיעיות העיראקיות (טוויטר, 29 במאי 2017).


עיקרי אירועי השבוע

 • במוקד ארועי השבוע עמד פיגוע דריסה ודקירה בגשר לונדון, שעליו קיבל דאעש אחריות. שבעה בני אדם נהרגו ו-48 נפצעו. הפיגוע הינו חלק ממאמץ שעושה דאעש לבצע פיגועי ראווה במהלך חודש רמצ'אן, במקומות שונים ברחבי העולם (עיראק, מצרים, הפיליפינים, אפגניסטאן (?) ועתה גם בריטניה). דאעש ממשיך לקרוא לתומכיו לבצע פיגועים במדינות המערב ("המדינות הצלבניות") תוך ניצול חודש רמצ'אן.
 • בשטח גוברים הלחצים על דאעש:  בסוריה: כוחות SDFפתחו ב-6 ביוני 2017 במתקפה על העיר אלרקה, בסיוע אווירי של הקואליציה.  דווח כי הם לוחמים עתה באחת משכונותיה המזרחיות של העיר. באגן הירמוך, שבדרום רמת הגולן, ספג דאעש מכה קשה בעקבות הריגת פעילים בכירים בתקיפה אווירית.בעיראק ממשיכים הכוחות העיראקים לכבוש מידי דאעש שכונות במערב מוצול, והמערכה לכיבוש העיר מתקרבת לשלביה הסופיים.
 • ראויה לתשומת לב "התחרות" הגוברת בין הכוחות השונים, הבינלאומיים, האזוריים והמקומיים, על הפגנת נוכחות לאורך הגבול הסורי-עיראקי (מתוך ראייה אסטרטגית של חשיבות השליטה על מרחב הגבול, ומזרח סוריה בכלל "ביום שאחרי" נפילת מוצול ואלרקה). הכוחות הסורים הגיעו השבוע לאזור שממערב לאגם אסד, בקרבת עמק הפרת; הקואליציה בהנהגת ארה"ב מסייעת להתקדמות כוח מורדים שבחסותה ("קומנדו המהפיכה") לעבר העיר אבו כמאל (מעוז עורפי של דאעש בעמק הפרת); מטוסי הקואליציה תקפו (פעם נוספת) כח המזוהה עם המשטר הסורי, שכלל כנראה לוחמים מאחת המליציות המופעלות ע"י איראן, שניסה להתקדם לעבר אלתנף (משולש הגבולות סוריה-עיראק-ירדן); ואילו האיראנים מסייעים להתקדמות המיליציות השיעיות ("הגיוס העממי") לאורך הגבול העיראקי-סורי לעבר העיר אלקאא'ם, בצידו העיראקי של אבו כמאל (קאסם סלימאני, מפקד כוח אלקדס האיראני, אף הצטלם עם לוחמי המיליציות השיעיות בקרבת הגבול).

 

פיגועי דאעש  במדינות מערביות

פיגוע דריסה ודקירה בלונדון: עיקרי תמונת המצב
 • ב-3 ביוני 2017 בשעות הערב חצה כלי רכב מסחרי ובו שלושה מחבלים את גשר לונדון, עלה על המדרכה והחל לדרוס את הולכי הרגל שהיו במקום. לאחר מכן עצר הרכב באזור הבילויים הסמוך בורו מרקט (Borough Market). המחבלים יצאו מכלי הרכב והחלו לדקור בסכינים שהיו בידם עוברי אורח, שבילו במקום. שמונה שוטרים שהגיעו למקום, שמונה דקות לאחר קבלת הקריאה, ירו כחמישים כדורים (מספר חסר תקדים במשטרה הבריטית), והרגו את שלושת המחבלים.
 • בפיגוע נהרגו שבעה בני אדם ונפצעו 48 (21 מתוכם באורח קשה/אנוש). חלק מהנפגעים הם בעלי אזרחות זרה. בין הפצועים גם ארבעה שוטרים (הגרדיאן, אתר משטרת לונדון,  דף הטוויטר של שירות האמבולנסים של לונדון,  6-4 ביוני 2017).
 • בעקבות הפיגוע ביצעה המשטרה הבריטית סידרת מעצרים בפרברי מזרח לונדון כדי לאתר שותפים אפשריים למבצעי הפיגוע. אחד המקומות שבהם נערך חיפוש הוא ככל הנראה ביתו של אחד המחבלים. המשטרה עצרה 12 חשודים, שבע נשים וחמישה  גברים, אך הם שוחררו מבלי שהוגש נגדם כתב אישום. הסריקות בשטח עדיין נמשכות. בעקבות הפיגוע נבדקה גם רמת הבטיחות של 33 גשרים בעיר והוקמו מחסומים על גשר לונדון (רויטרס, הגרדיאן, אתר משטרת לונדון, 6-4 ביוני 2017). 
 • ב-5 ביוני 2017 מסרו גורמי משטרה בריטיים, כי חוקרים הצליחו לזהות את שלושת המחבלים, ופרסמו פרטים אודותיהם:
 • Khuram Shazad Butt, בן 27 , אזרח בריטי, נולד בפקיסטאן נשוי ואב לשני ילדים. הוא התגורר ברובע ברקינג במזרח לונדון. היה  מוכר למשטרה ולשירותי המודיעין הבריטים משום שהשתתף בעבר בסרטונים שנשאו מסרים ג'האדיסטים. יחד עם זאת לא היה בידי המשטרה מידע שיכול להעיד כי הוא מתכנן לבצע פיגוע.
 • Rachid Redouane, בן 30, בן להורים ממרוקו ומלוב. נשוי לאישה סקוטית. על פי תעודת הזהות שנמצאה על גופו הוא התגורר תקופה מסוימת בדבלין שבאירלנד. הוא השתמש בזהות נוספת, בשם Rachid Elkhdar(אתר משטרת לונדון, 6-4 ביוני 2017).
 • פרטים אודות המחבל  השלישי, Youssef Zaghba, פורסמו ע"י התקשורת האיטלקית והבריטית. נמסר כי הוא בן 22, אזרח איטלקי, אמו איטלקית ואביו מרוקאי. בתקשורת האיטלקית (,Corriere della Serra'La Repubblica)  דווח, כי ב-15 במרץ 2016 הוא נעצר בנמל התעופה בבולוניה כאשר ניסה לטוס לסוריה דרך תורכיה. הוא תוחקר אך שוחרר לאחר שלא נמצאו ראיות. על פי כמה דיווחים נמצאו בטלפון האישי שלו סרטי תעמולה ודרשות דתיות, שאישרו את רצונו להצטרף למדינה האסלאמית. גורם איטלקי רשמי מסר כי כאשר Zaghbaעבר להתגורר במזרח לונדון הזהירו שירותי הביטחון האיטלקיים את הרשויות הבריטיות בנוגע אליו ומסרו להם את המידע שברשותם. משטרת המטרופולין של לונדון מסרה, כי הוא לא היה מוכר לרשויות הבריטיות לפני ביצוע הפיגוע (אתר משטרת המטרופולין של לונדון, The Guardian, 6 ביוני 2017).
קבלת האחריות ע"י דאעש
 • ב-4 ביוני 2017 פרסם דאעש הודעה בה קיבל אחריות לביצוע הפיגוע. נוסח ההודעה: "מקור בטחוני מסר לסוכנות אעמאק, כי יחידה של לוחמי המדינה האסלאמית ביצעה אמש את ההתקפות בלונדון". בנוסף לכך פורסמה כרזה בשלוש שפות: צרפתית, ערבית ואנגלית, אשר בה נראה גשר לונדון עולה בלהבות וכיתוביות באנגלית ובערבית: "נקמה, אין פשרה על ביטחון המוסלמים" (חק, 5 ביוני 2017)
 • יצוין כי דאעש שב וקרא לתומכיו לבצע פיגועים בבריטניה, ובמדינות מערביות נוספות, במהלך חודש רמצ'אן. ב-1 ביוני 2017 בעקבות הפיגוע במנצ'סטר, פורסם במגזין דאעש מאמר מערכת תחת הכותרת: "פשיטת מנצ'סטר המבורכת- לקח חדש לרודני המדינות הצלבניות". במאמר הבטיח דאעש להמשיך להכות בבריטניה וכמו גם בשאר מדינות המערב (אלנבא' 1 ביוני 2017). בחשבון הטלגרם של סוכנות אלצוראם, המזוהה עם דאעש, פורסמה כרזה בה הכיתוב באנגלית וערבית: "הרגו את האזרחים הצלבנים דרסו אותם במכוניות נצלו את רמצ'אן" (4 ביוניי 20177).

 

פיגוע באוסטרליה (?)
 • ב-5 ביוני 2017 נכנס אדם חמוש לבניין בעיר מלבורן באוסטרליה רצח אדם אחד, הוא התבצר בדירה ולקח אישה כבת ערובה. המשטרה ירתה בו והרגה אותו. האישה שוחררה ללא פגע. בזמן שהתבצר בדירה התקשר החמוש למערכת חדשות באוסטרליה ואמר להם, כי הוא מבצע את הפיגוע עבור דאעש ואלקאעדה. לדברי המשטרה שמו של מבצע הפיגוע הוא יעקוב ח'יר (Yacqub Khayre),  בן 29, ממוצא סומאלי. נמסר כי הוא בעל עבר פלילי וכי בשנת 2009 הוא נשפט והורשע בשל כוונה לבצע פיגוע בבסיס צבאי בסידני (אקספרס, 6 ביוני 2017).
 • דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע. על פי ההודעה ביצע את הפיגוע "חייל של המדינה האסלאמית" בתגובה למעורבותה של אוסטרליה בכוחות הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש (סוכנות אעמאק, 5 ביוני 2017). בשלב זה לא ברור האם הודעת דאעש אמינה והנושא נמצא עדיין  בחקירה.

עיקרי ההתפתחויות בסוריה

המערכה לכיבוש אלרקה
 • ב-6 ביוני פתחו כוחות SDFבמתקפה על ההעיר אלרקה, בסיוע אווירי של מדינות הקואליציה. בכך החלה "המערכה הגדולה" לכיבוש העיר לאחר כמה חודשים על הכנות, וטיהור המרחב שמסביב לאלרקה מנוכחות דאעש. נמסר כי כוחות SDFהשתלטו על כמה מבנים בשכונת אלמשלב, שבמזרח אלרקה (המרכז הסורי לזכויות אדם, 6 ביוני 2017; ענב בלדי, 6 ביוני 2017).

 

 • ערב פתיחת המתקפה על אלרקה, השתלט כוח של SDFעל סכר אלבעת' והעיירה מנצורה (כ-7 ק"מ דרומית מערבית לסכר אלבעת'). זאת כחלק מטיהור מרחב אלרקה מנוכחות דאעש. להלן אזורי ההערכות של הכוחות השונים במרחב אגם אסד.
 • משרד ההגנה הרוסי הודיע, כי כוחותיו יעשו כל שביכולתם כדי למנוע מעבר של פעילי דאעש מאלרקה למחוזות אחרים בסוריה כגון חמץ וחמאה. על פי משרד ההגנה כוחות SDFבסיוע אמריקאי בריטי וצרפתי חסמו את המעברים מצפון לאלרקה אך הותירו מעברים פתוחים מדרום לעיר כדי לאפשר לפעילי דאעש לצאת ממנה. פיקוד חיל האוויר של רוסיה בסוריה הזהיר כי הם יסכלו כל ניסיון של לוחמי דאעש לעזוב את אלרקה דרך המעבר הפתוח לכיוון תדמור (עמוד הפייסבוק של משרד ההגנה הרוסי, 1 ביוני 2017).
תדמור
 • דאעש דיווח, כי פעיליו בלמו ניסיון התקדמות של הכוחות הסורים במרחב תדמור, וטען, כי הם הרגו ארבעים בני אדם:
 • מחבל מתאבד של דאעש, המכונה אבו זיד הקוסובי  פוצץ מכונית תופת בקרב אזור כינוס של כוחות סורים, בקרבת אזור [ביר] אלעבאסיה (כ-21 ק"מ מדרום מזרח לתדמור). 21 בני אדם נהרגו כתוצאה מהפיצוץ (חק, 4 ביוני 2017).
 • ביצע פעיל דאעש המכונה רזק האינדונזי  ביצע פיגוע התאבדות באזור אלחמאד, ממזרח לתדמור. 14 בני אדם נהרגו כתוצאה מהפיצוץ.
 • באזור ממגורות התבואה, כעשרה ק"מ מצפון מזרח לתדמור, שיגרו פעילי דאעש טיל נ"ט לעבר הכוחות הסורים. חמישה בני אדם נהרגו ושניים נפצעו (חק, 4 ביוני 2017).
דיר אלזור
 • בדרומה של העיר דיר אלזור התנהלו ההתנגשויות בין כוחות המשטר הסורי לבין פעילי דאעש. פעילי דאעש תקפו את הכוחות הסורים באזור שדה התעופה הצבאי, ובאזור "כיכר פנורמה" (Panorama Roundabout). כמו כן הותקף בסיס חטיבה 137 של צבא סוריה, שממערב לדיר אלזור(מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 3 ביוני 2017; רשת התקשורת שאם, 1 ביוני 2017). דווח כי פעילי דאעש זכו להישגים בתקיפות הללו.
 • מנגד, דיווח צבא סוריה על למעלה משבעים הרוגים בשורות דאעש והשמדת ציוד צבאי בעקבות תקיפה שביצעו הכוחות הסורים נגד מוצבים ופעילים של דאעש באזור נהר הפרת ובאזור בית החולים בדיר אלזור (סוכנות הידיעות הסורית, 1 ביוני 2017, Syria-Victory, 3 ביוני 2017).
גבול סוריה-עיראק
הקמת בסיס קדמי צפונית מזרחית לאלתנף
 • מהנד אלטלאע, מפקד כוח "קומנדו המהפכה", מסר כי כוחותיו והקואליציה הבינלאומית הקימו בסיס צבאי קדמי באזור אלזכף (Al Zakf) צפונית  מזרחית לאלתנף בקרבת גבול סוריה עיראק (ח'טוה, 4 ביוני 2017)[1]. הבסיס מתוכנן לשמש כנקודת יציאה לסיורים ולפעילות צבאית נגד דאעש כדי להכשיר את הקרקע לכיבוש שטחים נוספים (ענב בלדי, 4 ביוני 2017). מפקד בסיס אלתנף דיווח, כי כעת נמצאים בבסיס החדש 150 חיילים אמריקאים וכן חיילים מחמש מדינות נוספות החברות בקואליציה (אלמוניטור, 1 ביוני 2017). נראה לנו, כי בסיס זה מתוכנן לשמש בסיס יציאה קדמי להמשך ההתקדמות הכוח לעבר העיר אלקאא'ם.
תקיפת כוח התומך במשטר הסורי, שניסה להתקדם לאלתנף
 • משרד ההגנה האמריקאי הודיע ב-6 ביוני 2017, כי כוחות הקואליציה תקפו כוח התומך במשטר הסורי, אשר ניסה להתקדם לעבר בסיס הקואליציה באלתנף. בתקיפה הושמדו שני תותחים, נשק נ"מ וטנק. זוהי תקיפה שנייה מסוגה, שנועדה למנוע מכוחות המזוהים עם המשטר הסורי להגיע לאלתנף, שבקרבת משולש הגבולות סוריה-עיראק-ירדן (ב-18 במאי תקפו מטוסי הקואליציה כוח סורי, שניסה להתקדם לעבר תנף). דובר בשם מדינות הקואליציה קרא לכוחות הפועלים בדרום סוריה למקד מאמציהם בהבסת דאעש, שהינו האויב המשותף (אתר משרד ההגנה האמריקאי, 6 ביוני 2017).
 • ב-6 ביוני 2017 דווח, כי מחמד חסיני, קצין המודיעין של המליציה השיעית "אלפאטמיון", נהרג בקרבת מעבר אלתנף (ענב בלדי, 6 ביוני 2017). "אלפאטמיון" הינה מסגרת צבאית שיעית הפועלת בסוריה המוכוונת ומסתייעת ע"י איראן. מותו של מחמד חסיני עשוי להעיד כי הכוח שהותקף ע"י כוחות הקואליציה כלל לוחמים מכוח זה, הפועל בשיתוף פעולה עם צבא סוריה.
הגעת צבא סוריה לקרבת עמק הפרת
 • השבוע כבש צבא סוריה כבש מידי דאעש את העיירה אלמסכנה, שממערב לאגם אסד(כ-36 ק"מ מדרום מזרח לדיר חאפר). בנוסף לכך, השיב צבא סוריה לידיו את השליטה על שתי תחנות שאיבת מים וגנראטורים השייכים לתחנת שאיבת מים של העיירה אלח'פסה, שממערב לאגם אלאסד (אלחדת', 4 ביוני 2017). הכוחות הסורים הגיעו איפא לקרבת עמק הפרת והמשך התקדמותם עשוי לקרב אותם למרחב השליטה של כוחות SDF, שהחלו במתקפה על אלרקה.

 

דרום סוריה

מבצע של צבא סוריה לסילוק המורדים מדרעא
 • בתקשורת הסורית דווח, כי ב-5 ביוני 2017 פתח צבא סוריה במבצע להשבת העיר דרעא מידי המורדים, ביניהם ג'בהת אלנצרה (קרי, חזית פתח אלשאם). הלחימה החלה במחנה עקורים ממערב לעיר והיא נמשכת בשכונת אלמנשיה, שאותה מנסים המורדים לכבוש מידי הכוחות הסורים (בטולאת אלג'יש אלסורי, 5 ביוני 2017).
פגיעה בבכירים בדאעש בתקיפה אווירית של אגן הירמוך
 • בדיווחי התקשורת הסורית נמסר, כי ב-6 ביוני 2017 תקפו מטוסי קרב בלתי מזוהים, שהגיעו מכיוון ירדן, את הכפרים ג'מלה ואלשג'רה (ענב בלדי, סוכנות הידיעות ח'טוה, 6 ביוני 2017). כפרים אלו הם בשליטת גדוד ח'אלד בן אלוליד (אגן הירמוך של דאעש). נמסר, כי אבו מחמד אלמקדסי, מפקד ("האמיר הכללי") צבא ח'אלד בן אלוליד נהרג בתקיפה. כמו כן דווח, כי בנוסף לו נהרגו מפקדים בכירים נוספים ביניהם ה"אמיר הצבאי" אבו עדי אלחמצי[2] (ענב בלדי, ערבי 21, 7 ביוני 2017).

עיקרי ההתפתחויות בעיראק

המערכה לכיבוש מוצול
 • המערכה על העיר מוצול הולכת ומתקרבת לשלב הסופי של כיבוש העיר העתיקה, המעוז המשמעותי האחרון, שנותר בידי דאעש.במהלך השבוע נמשכה התקדמות כוחות הביטחון העיראקיים במערב העיר. הלחימה התרכזה בשכונת אלזנג'ילי, שמצפון לעיר העתיקה, אשר כשליש ממנה שוחרר מידי דאעש (מרכז נינוא להסברה, 4-3 ביוני 2017). מפקד משטרה עיראק העריך כי מספר פעילי דאעש במערב מוצול עומד עתה על כ-500 איש (פרס טי וי, 3 ביוני 2017).

 

 • פעילי דאעש עדיין ממשיכים להילחם נגד הכוחות העיראקיים. דאעש דיווח כי פעיליו הרגו בשכונות שונות במערב העיר מוצול יותר משלושים אנשי כוחות ביטחון עיראקיים. על פי הודעת דאעש הם נהרגו בהתנגשויות, ירי צלפים ופיגועי התאבדות (חק, 5-3 ביוני 2017; אלג'זירה, 3 ביוני 2017).
פעולות טרור וגרילה של דאעש ברחבי עיראק
 •  ב-4 ביוני 2017 קיבל דאעש אחריות לביצוע פיגוע התאבדות בקרב מפקדת אגד (פוג') של "הגיוס העממי" (המיליציות השיעיות), בכפר אלחלאבסה (כשלושים ק"מ מצפון לבגדאד). את הפיגוע ביצעו שלושה מחבלים, אשר פוצצו חגורות הנפץ, שנשאו על גופם. על פי הודעת דאעש בפיגוע נהרגו 12 פעילי "הגיוס העממי", ובראשם מפקד האגד, עקיד (אל"מ) עלי כאמל אלשבלאוי (חק, 4 ביוני 2017).
פעילות המליציות השיעיות לאורך הגבול העיראקי-סורי
 • כוח המיליציות השיעיות, שהגיע בסוף מאי 2017 לגבול עיראק-סוריה ("הגיוס העממי"), החל לטהר את אזור הגבול ולנוע דרומה. השבוע הודיע "הגיוס העממי", כי אנשיו השתלטו באופן מלא על העיר בעאג', כ-32 ק"מ מדרום מזרח לסנג'אר (אלסומריה, 4 ביוני 2017). נראה, כי יעדו של הכוח הינה העיר אלקאא'ם, מעוז חשוב של דאעש, השוכנת בצד העיראקי של העיר אבו כמאל (שלעברה מתקדם כוח מורדים בסיוע הקואליציה).
 • בתמונות שהופצו ברשתות החברתיות נראה מפקד כוח קדם קאסם סלימאני, כשהוא מצטלם עם לוחמי המיליציות השיעיות בגבול סוריה-עיראק. הדבר עשוי להעיד על החשיבות שהאיראנים מייחסים למהלך של המיליציות השיעיות לאורך גבול עיראק-סוריה, בראייה של יצירת אזור השפעה איראני-שיעי לאורך הגבול "ביום שאחרי" נפילת מוצול ואלרקה.

 

חצי האי סיני ומצרים

חצי האי סיני
 • בעקבות פגיעות חוזרות ונשנות בקווי החשמל ברפיח ובאלשיח' זויד, הגורמות להפסקות חשמל, החליטה ועדת האנרגיה והסביבה בפרלמנט המצרי להקצות כספים להמרת עמודי החשמל בכבלים תת קרקעיים. לדברי נציג חברת החשמל חשופים קווי החשמל מאז מאי 2015 לפגיעות מצד פעילי הטרור הפועלים באזור (אלמסאא', 1 ביוני 2017).

פעילות הג'האד העולמי במדינות נוספות

הפיליפינים
 • בפיגוע ירי, שבוצע ב-1 ביוני 2017 בקזינו במלון במנילה, נהרגו לפחות 36 בני אדם. שולחנות משחקי הימורים שבמקום הוצתו וחלק מהמבלים מתו מחנק כתוצאה מהעשן הסמיך. המחבל שביצע את הירי נפצע הפיגוע השוטרים (רויטרס, 3 ביוני 2017). מחוז מזרח אסיה של דאעש הודיע כי כמאה בני אדם נהרגו או נפצעו לאחר שפעיל הארגון המכונה אבו אלח'יר אלארח'בילי חדר למלון וירה מרובה סער לכל עבר, עד שנורה למוות (חק, 3 ביוני 2017).
 • נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטההודיע, כי לדאעש אין קשר לאירוע, וכי האירוע, על פי המשטרה, הוגדר כשוד שהשתבש (רויטרס, 3 ביוני 2017). גורמי משטרה דיווחו, כי למבצע הירי לא היה כל קשר לקיצונים אסלאמיים. לדבריהם מבצע הירי הינו פיליפיני בשם ג'סי חבייר קרלוס, שהיה מכור להימורים, הפסיד כסף רב בקזינו, ונקלע לחובות כבדים. הוא נורה על-ידי איש ביטחון ואז התאבד באחד מחדרי המלון (רויטרס, 4 ביוני 2017).
 • ב-4 ביוני 2017 פרסמו סוכנויות הידיעות של דאעש סרטון, שבו נראים פעילי דאעש משחיתים כנסייה בעיר מראוי, באי מינדאנו שבדרום הפיליפינים. הפעילים נראים הורסים פסלים, מסירים את תמונתו של האפיפיור, מפילים את צלב העץ ואת פסלו של ישו ומציתים ספסלי תפילה ותשמישי קדושה (אלצוארם, 4 ביוני 2017; אעמאק, 4 ביוני 2017). יוזכר כי חמושים המזוהים עם דאעש השתלטו בסוף מאי 2017 מרבית שטחה של העיר מאראוי.
פעילות תודעתית
אינפוגרף של דאעש לגבי פיגועי ההתאבדות שביצע בסוריה ובעיראק
 • דאעש פרסם אינפוגרף המסכם את פעילות הארגון בעיראק ובסוריה בחודש מאי 2017. לטענת הארגון, ביצעו פעיליו 112 פיגועי התאבדות. על-פי האינפוגרף, 59 מהפיגועים בוצעו בעיר מוצול וסביבתה (מחוז נינוא של דאעש); 16 פיגועי התאבדות בוצעו כנגד כוחות SDF; עשרה נגד כוחות סורים  ושלושה נגד כוחות המורדים. 73 מפיגועי ההתאבדות בוצעו באמצעות כלי רכב תופת, 31 באמצעות אפודי נפץ ושמונה באמצעות חגורות נפץ (חק, 2 ביוני 2017).

[1]הבסיס הוקם במקור על-ידי מדינות הקואליציה הבינלאומית בשנת 2016 כדי שישמש בסיס אימונים לצבא סוריה החופשי.
[2]יום לפני ההתקפה הוציא צבא ח'אלד בן אלוליד להורג קבוצת פעילים בכירים באשמת שיתוף פעולה עם ישראל והתנקשות במפקדים בארגון (ענב בלדי, 5 ביוני 2017).