מבט לאיראן

21 במאי – 4 ביוני, 2017 מאת: ד"ר רז צימט
מסעוד ג'זאא'רי, סגן הרמטכ

מסעוד ג'זאא'רי, סגן הרמטכ"ל האיראני (תסנים ניוז, 22 במאי 2017).

סגן מפקד משה

סגן מפקד משה"מ, חסין סלאמי (תסנים ניוז, 24 במאי 2017).

פגישת עלי שמח'אני וניקולאי פטרושב (עצר-י איראן, 23 במאי 2017).

פגישת עלי שמח'אני וניקולאי פטרושב (עצר-י איראן, 23 במאי 2017).

מדי חייל צה

מדי חייל צה"ל שנמסרו לידי איתאללה מצבאח-יזדי במהלך ביקורו בלבנון (משרק ניוז, 24 במאי 2017).

שעבאן נצירי, קצין משמרות המהפכה שנהרג במוצול (טוויטר, 26 במאי 2017).

שעבאן נצירי, קצין משמרות המהפכה שנהרג במוצול (טוויטר, 26 במאי 2017).

קאסם סלימאני עם לוחמי המיליציות השיעיות העיראקיות (טוויטר, 29 במאי 2017).

קאסם סלימאני עם לוחמי המיליציות השיעיות העיראקיות (טוויטר, 29 במאי 2017).

פגישת עבדאללהיאן – קדומי (icana.ir, 28 במאי 2017).

פגישת עבדאללהיאן – קדומי (icana.ir, 28 במאי 2017).


עיקרי הדברים
 • בעקבות ביקור נשיא ארה"ב בסעודיה דחו בכירים איראנים את טענות טראמפ בנוגע לתמיכת איראן בטרור וציינו, כי הביקור נועד לכונן קואליציה חדשה נגד איראן ולעצב מחדש את המפה האזורית בסוריה ובעיראק. סגן מפקד משמרות המהפכה אמר, כי הצהרות טראמפ ומנהיגי מדינות ערב בפסגה בריאד הן הודאה בעליונותה האזורית של איראן.
 • נמשכים התיאומים בין איראן ורוסיה בנוגע להמשך המערכה בסוריה. הנשיא רוחאני קיים שיחת טלפון עם עמיתו הרוסי, ולדימיר פוטין, ומזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, עלי שמח'אני, נפגש ברוסיה עם מזכיר מועצת הביטחון הרוסית, ניקולאי פטרושב. בריאיון לעיתון הרוסי קומרסנט אמר שמח'אני, כי איראן תהיה מוכנה לבחון שיגור אנשי צבא לשמירת הסדר והביטחון ב"אזורי ההרגעה" בסוריה, אם תתבקש לכך.
 • שגריר רוסיה בטהראן אמר בריאיון לסוכנות הידיעות האיראנית מהר, כי רוסיה מרוצה מאוד משיתוף הפעולה שלה עם איראן בסוריה וסבורה שלא ניתן לפתור את המשבר בסוריה ללא מעורבות איראנית.
 • קצין בכיר של משמרות המהפכה נהרג בקרבות עם דאעש במוצול שבעיראק.
 • בתמונות, שהופצו ברשתות החברתיות, תועד מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, קאסם סלימאני, לצד לוחמי המיליציות השיעיות העיראקיות בגבול סוריה-עיראק.
 • מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה בירך את אסמאעיל הניה על בחירתו כראש הלשכה המדינית החדש של חמאס ואת יחיא סנואר כראש הלשכה המדינית בעזה. בתוך כך דיווח העיתון הסעודי אלשרק אלאוסט, כי חמאס ואיראן הגיעו לאחרונה להסכמה עקרונית על חידוש התמיכה הכספית האיראנית בחמאס. 

 

כללי
 • נשיא איראן, חסן רוחאני, דחה את טענות נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בנוגע לתמיכת איראן וחזבאללה בטרור. במסיבת עיתונאים ראשונה בעקבות בחירתו מחדש כנשיא איראן אמר רוחאני, כי חזבאללה היא קבוצה הזוכה לתמיכה ולאמון מצד כל אזרחי לבנון, ובהם גם לא-מוסלמים ונוצרים, והגדרתה כארגון טרור לא יפתור דבר. הוא הגן על מעורבותה האזורית של איראן והדגיש, כי ארצו תמשיך לסייע לעיראק ולסוריה במאבקן נגד דאעש והטרור הן בדרכים דיפלומטיות והן באמצעות יועציה הצבאיים (פארס, 22 במאי 2017).
 • חסין אמיר עבדאללהיאן (Hossein Amir Abdollahian), יועצו של יו"ר המג'לס לעניינים בינלאומיים, אמר בריאיון טלוויזיוני, כי ביקורו של הנשיא טראמפ באזור נועד לקדם את מאמצי ארה"ב להחליש את "ציר ההתנגדות", ליצור קואליציה חדשה נגד איראן במטרה לבלום את השפעתה באזור ולעצב מחדש את המפה האזורית בסוריה ובעיראק. בהתייחסו ללוחמי משמרות המהפכה שנהרגו בסוריה ובעיראק אמר עבדאללהיאן, כי הם הקריבו את חייהם למען הביטחון הלאומי וביטחון האזור המהווה חלק מביטחונה הלאומי של איראן (מהר, 22 במאי 2017).
 • סגן הרמטכ"ל האיראני, מסעוד ג'זאא'רי (Masoud Jazaeri), אמר כי הדרך היחידה להשבת השלום והביטחון לאזור היא באמצעות נסיגת הכוחות האמריקאים והפסקת התמיכה בפעולות הטרור והתוקפנות נגד המדינות העצמאיות מצד "המשטרים התלויים [במערב] והריאקציונרים" באזור (תסנים, 22 במאי 2017).
 • חסין סלאמי (Hossein Salami), סגן מפקד משמרות המהפכה, אמר, שהצהרות נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ומנהיגי ערב בועידת הפיסגה בריאד הן הודאה בעליונותה האזורית של איראן. "חמישים ראשי מדינות התאספו בסעודיה והדבר היחיד שאמרו היה שאיראן היא בעלת עוצמה שאינה ניתנת לריסון, דבר שמהווה גאווה עבורנו", אמר סלאמי (תסנים, 24 במאי 2017).
המעורבות האיראנית בסוריה ובלבנון
 • חסן רוחאני, נשיא איראן, שוחח בטלפון עם עמיתו הרוסי, ולדימיר פוטין, ודן עימו ביחסים הבילטראליים בין שתי המדינות ובהתפתחויות באזור. הנשיא רוחאני הדגיש את חשיבות חיזוק שיתוף הפעולה בין שתי המדינות בסוריה ואמר, כי איראן נחושה להמשיך בשיתוף הפעולה המשולש עם רוסיה וסוריה (פארס, 27 במאי 2017).
 • עלי שמח'אני (Ali Shamkhani), מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, נפגש ברוסיה עם עמיתו הרוסי, ניקולאי פטרושב, מזכיר מועצת הביטחון הרוסית. השניים נפגשו בשולי ועידת הביטחון הבינלאומית ודנו בשיתוף הפעולה בין שתי המדינות בסוריה ובעיראק ובדרכים להגביר את שיתוף המודיעין ולשפר את התיאום הצבאי והדיפלומטי ביניהן. שמח'אני ציין, כי ההצלחות הצבאיות והמדיניות במאבק נגד הטרור, שאפשרו את הפסקת האש בסוריה, הביאו להגברת המאמצים מצד המדינות התומכות בטרור. הוא הוסיף, כי הסירוב להיענות להצעת רוסיה ואיראן לחקירה עצמאית בנוגע למתקפה הכימית בעיירה ח'אן שיחון מעיד על כך שארה"ב מחפשת תירוץ להתערב צבאית בסוריה (עצר-י איראן, 23 במאי 2017).
 • בריאיון לעיתון הרוסי קומרנסט דחה שמח'אני את טענות נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, כי איראן מערערת את היציבות באזור ותומכת בטרור. הוא ציין, כי איראן נאבקת בטרור כבר ארבעים שנה בעוד שהנשיא טראמפ החליט לקיים את ביקורו הראשון מחוץ לארה"ב בסעודיה התומכת בטרוריסטים ומממנת אותם. שמח'אני אמר, כי הטרוריסטים בסוריה ובעיראק משמשים אמצעי למימוש מדיניות ארה"ב באזור וכי הקואליציה היחידה הנאבקת בטרור היא הקואליציה האיראנית-רוסית-סורית-עיראקית. הוא ציין, כי איראן חותרת לכינון שלום ויציבות בסוריה וכי אם תתבקש, היא מוכנה לבחון שליחת אנשי צבא כדי לשמור על הסדר והביטחון ב"אזורי ההרגעה". הוא הביע התנגדות להשתתפות אמריקאים בשמירת הביטחון בסוריה וציין, כי רק ממשלת סוריה מוסמכת להחליט למי להתיר נוכחות במדינה. האמריקאים תומכים בטרור ובחוסר היציבות בסוריה, וממשלת סוריה אינה מעוניינת, לפיכך, בנוכחותם במדינה (פארס, 27 במאי 2017).
 • לאון ג'אגריאן, שגריר רוסיה בטהראן, אמר בריאיון כי רוסיה מרוצה מאוד משיתוף הפעולה שלה עם איראן בסוריה. הוא ציין, כי בכירים משתי המדינות מקיימים ביניהם קשר שוטף לתיאום המדיניות בסוריה. ג'אגריאן אמר, כי רוסיה דוחה את טענות ארה"ב וחלק ממנהיגי מדינות ערב לפיהן איראן מסייעת לטרור באזור. הוא ציין, כי איראן היא קורבן לטרור בעצמה ומשתפת פעולה באופן רציני במאבק נגד הטרור, במיוחד בסוריה. ג'אגריאן הוסיף, כי רוסיה סבורה שלאיראן יש תפקיד חשוב בשמירת היציבות באזור וכי לא ניתן לפתור את המשבר בסוריה בלי מעורבות איראנית. בהתייחסו לאפשרות שחיל האוויר הרוסי ישוב לעשות שימוש בבסיס חיל האוויר האיראני בהמדאן אמר השגריר, כי הדבר אפשרי, אם יהיה בכך צורך בעתיד בהתאם להתפתחויות בסוריה (סוכנות הידיעות מהר 28 במאי 2017).
 • כמה אתרי חדשות איראנים דיווחו, כי במהלך ביקורו של איש הדת הרדיקלי הבכיר, איתאללה מחמד-תקי מצבאח יזדי (Ayatollah Mohammad Taqi Mesbah Yazdi), בלבנון בחודש אפריל 2017, העניק לו מזכ"ל חזבאללה, חסן נצראללה, במתנה מדים שלדבריו הם של חייל ישראל שבוי ממלחמת לבנון השנייה. המדים נמסרו לתצוגה באחד המוזיאונים (משרק ניוז, 24 במאי 2017).
המעורבות האיראנית בעיראק
 • שעבאן נצירי (Sha'aban Nasiri), קצין בכיר במשמרות המהפכה ויוצא מלחמת איראן-עיראק, נהרג ב-26 במאי 2017 בקרבות נגד דאעש במוצול שבעיראק.
 • בתמונות שהופצו ברשתות החברתיות נראה מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, קאסם סלימאני, כשהוא מתועד, לכאורה, לצד לוחמי המיליציות השיעיות העיראקיות בגבול סוריה-עיראק. בשבוע שעבר הודיע האדי אל-עאמרי (Hadi al-Ameri), מזכ"ל תנועת בדר, אחת המיליציות השיעיות, כי המיליציות הגיעו לגבול עם סוריה כחלק מהתקדמות הכוחות בקרבות עם דאעש.
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, קאסם סלימאני, בירך את אסמאעיל הניה על בחירתו כראש הלשכה המדינית החדש של חמאס ואת יחיא סנואר כראש הלשכה המדינית בעזה. באיגרת ברכה כתב סלימאני, כי איראן מייחלת לחיזוק האחדות עם חבריה מחמאס, בעלי בריתה ב"ציר ההתנגדות". הוא איחל להנהגת חמאס החדשה שתמשיך במאמצים לחיזוק ההתנגדות והקו הג'האדיסטי בחמאס, להשיב את סוגיית פלסטין ללב המאבק העולמי של המוסלמים ולשחרר את ירושלים ואת אדמת פלסטין כולה לנוכח ניסיונות "ההתנשאות העולמית" (כינוי למערב) והציונים להסיט את הג'האד מדרכו האסלאמית ו"לחטוף" את ירושלים (פארס, 24 במאי 2017).
 • לטענת העיתון הסעודי אלשרק אלאוסט" היוצא לאור בלונדון (30 במאי 2017), כי בשיחות שהתקיימו לאחרונה בלבנון בין בכירי חמאס לנציגים ממשמרות המהפכה ומחזבאללה הגיעו איראן וחמאס להסכמה עקרונית על חידוש התמיכה הכספית של טהראן בחמאס ועל חיזוק שיתוף הפעולה ביניהן. עוד דיווח העיתון מפי מקורות פלסטינים, כי יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, צפוי להגיע בקרוב בראש משלחת חמאס לטהראן כדי לגשר על חילוקי הדעות בין איראן לחמאס ולחזק את הקשרים ביניהן לאחר המשבר בין טהראן לחמאס, שנמשך מאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה. בכיר חמאס, מוסא אבו-מרזוק, הכחיש בריאיון לעיתון הפלסטיני אלקדס את הדיווח באלשרק אלאוסט והגדיר אותו כשקרי וכחסר בסיס. הוא ציין, כי לא חל כל שינוי ביחסים בין איראן לחמאס.
 • חסין אמיר עבדאללהיאן (Hossein Amir Abdollahian), יועצו של יו"ר המג'לס לעניינים בינלאומיים, נפגש ב-28 במאי 2017 עם נציג חמאס בטהראן, ח'אלד אלקדומי (Khaled al-Qaddumi) (מהר, 28 במאי 2017).