מבט לג’האד העולמי (25 במאי- 1 ביוני 2017)

מבט לג'האד העולמי

מבט לג'האד העולמי

אחד ממרכזי התקשורת של אלרקה, שנהרסו בתקיפה (חק, 31 במאי 2017).

אחד ממרכזי התקשורת של אלרקה, שנהרסו בתקיפה (חק, 31 במאי 2017).

ריאן משעל, אחד ממייסדי זרוע ההסברה אעמאק של דאעש, שנהרג בתקיפה באלמיאדין (חק, 31 במאי 2017).

ריאן משעל, אחד ממייסדי זרוע ההסברה אעמאק של דאעש, שנהרג בתקיפה באלמיאדין (חק, 31 במאי 2017).

סרטון מטעם משרד ההגנה הרוסי המתעד את תקיפת השיירה של דאעש שנטען כי עשתה דרכה לאזור תדמור  (27 במאי 2017).

סרטון מטעם משרד ההגנה הרוסי המתעד את תקיפת השיירה של דאעש שנטען כי עשתה דרכה לאזור תדמור (27 במאי 2017).

תמונה מתוך סרטון המתעד שיגור טילי השיוט (אתר משרד ההגנה הרוסי, 30 במאי 2017).

תמונה מתוך סרטון המתעד שיגור טילי השיוט (אתר משרד ההגנה הרוסי, 30 במאי 2017).

טיל, שלטענת דאעש פגע בכוחות המשטרה העיראקית במערב העיר מוצול (חק, 28 במאי 2017).

טיל, שלטענת דאעש פגע בכוחות המשטרה העיראקית במערב העיר מוצול (חק, 28 במאי 2017).

לחימה של פעילי דאעש נגד כוחות הביטחון העיראקיים (חק, 25 במאי 2017).

לחימה של פעילי דאעש נגד כוחות הביטחון העיראקיים (חק, 25 במאי 2017).

זירת הפיגוע בעיר הית (ערוץ אלאא'ן, 31 במאי 2017).

זירת הפיגוע בעיר הית (ערוץ אלאא'ן, 31 במאי 2017).

זירת הפיגוע במרכז בגדאד (ערוץ אלאא'ן, 30 במאי 2017).

זירת הפיגוע במרכז בגדאד (ערוץ אלאא'ן, 30 במאי 2017).

: טור כוחות ממונע של הגיוס העממי בסמוך לגבול עיראק-סוריה (חשבון הטוויטר של ההסברה הצבאית של הגיוס העממי, 30 במאי 2017).

: טור כוחות ממונע של הגיוס העממי בסמוך לגבול עיראק-סוריה (חשבון הטוויטר של ההסברה הצבאית של הגיוס העממי, 30 במאי 2017).

: טור כוחות ממונע של הגיוס העממי בסמוך לגבול עיראק-סוריה (חשבון הטוויטר של ההסברה הצבאית של הגיוס העממי, 30 במאי 2017).

: טור כוחות ממונע של הגיוס העממי בסמוך לגבול עיראק-סוריה (חשבון הטוויטר של ההסברה הצבאית של הגיוס העממי, 30 במאי 2017).

האוטובוס שהותקף וזירת הפיגוע (אלמצרי אליום, 27 במאי 2017).

האוטובוס שהותקף וזירת הפיגוע (אלמצרי אליום, 27 במאי 2017).


עיקרי אירועי השבוע

 • דאעש ממשיך לעמוד בפני לחצים הולכים וגוברים בעיראק ובסוריה:
 • בעיראק: המערכה לכיבוש מוצול מתקרבת לשלביה הסופיים; כוחות הגיוס העממי (המליציות השיעיות שבתמיכת איראן) הגיעו לגבול עיראק-סוריה (מערבית לסנג'אר). הם החלו לנוע דרומה, לעבר העיר קאא'ם, שעל הפרת, במטרה לטהר את מרחב הגבול מכוחות דאעש (מהלך היוצר מתיחות עם הכורדים השולטים בצידו הסורי של הגבול).
 • בסוריה: מתהדק המצור על "עיר הבירה" אלרקה, כשלפעילי דאעש נותר נתיב מילוט דרומה בלבד, כנראה בהיתר של כוחות SDF. הרוסים חוששים כי פעילי דאעש הנמלטים מאלרקה ימצאו דרכם למרחב תדמור, שם מנהל צבא סוריה פעילות אינטנסיבית נגד דאעש. בעקבות זאת תקפו הרוסים השבוע שיירות ויעדים של דאעש במרחב אלרקה, באמצעות חיל האוויר וטילי שיוט ששוגרו מפריגטה וצוללת במזרח הים התיכון. לדאעש נגרמו אבידות קשות.
 • האבידות הקשות, שדאעש ממשיך לספוג, פוגעות בין השאר במערך המבצעי שלו ובמערך ההסברה. מטוסי הקואליציה הרגו השבוע שלושה פעילים מבצעיים בכירים ופעיל הסברה בכיר, בתקיפה נגד מטרות דאעש בעיר אלמיאדין, שבמורד הפרת.
 • המענה של דאעש מתבטא בהגברת התקפות הטרור והגרילה, למרות חודש רמצ'אן (המכונה ע"י דאעש "חודש הפלישות והכיבושים, ששינו את מהלך ההיסטוריה"). פיגועי הרג רבי נפגעים בוצעו בבגדאד (ובערים נוספות ברחבי עיראק) ובחו"ל (בלטו פיגוע ירי רב נפגעים נגד אוטובוס בו נסעו נוצרים קופטים במצרים, ופיצוץ מיכלית תופת ברובע השגרירויות בקאבול שבאפגניסטאן, שבוצע כנראה ע"י דאעש). יש לקחת בחשבון, שפעילי או תומכי דאעש ינסו במהלך חודש רמצ'אן להוציא לפועל פיגועים גם במדינות המערב.

 

מדינות הקואליציה

 • משרד ההגנה של ארה"ב פרסם את ממצאי החקירה בנוגע לתקיפה, שבוצעה ב-17 במרץ 2017 בשכונת אלג'דידה במוצול, שכתוצאה ממנה נהרגו  107 אזרחים. על פי ממצאי החקירה נהרגו האזרחים כתוצאה מפיצוץ משני של מטענים שהניחו פעילי דאעש באזור, אשר הופעלו על ידם בעקבות התקיפה האווירית. משרד ההגנה הדגיש כי אמצעי הלחימה, שבהם השתמשה ארה"ב, לא יכלו לגרום לנזק מסוג זה (אתר משרד ההגנה של ארה"ב, 25 במאי 2017).
 • דאעש ממשיך לספוג אבידות בקרב פעילים בכירים, המעורבים בתכנון פעילות מבצעית בסוריה, עיראק ובחו"ל. אבידות אלו פוגעות ביכולותיו המבצעיות של דאעש. השבוע דיווח פיקוד המרכז האמריקאי על הריגת שלושה פעילים זרים בכירים בתקיפות של מטוסי הקואליציה (אתר centercom, 26 במאי 2017):
 • מצטפא גונס (Mustafa gunes): פעיל בזרוע פיגועי חו"ל של דאעש, שפעל מסוריה. נהרג במתקפה נגד מיאדין, ב-27 באפריל 2017. גונס זוהה כמי שעסק בגיוס פעילים לשורות דאעש בקוניה, שבמרכז תורכיה. כמו כן הוא היה קשור להעברת סיוע כספי לתכנון התקפות נגד המערב מחוץ לסוריה ועיראק.
 • אבו עאצם אלג'זארי (Abu Asim al-Jazaeri):נהרג בתקHפת מטוסי הקואליציה בקרבת מיאדין. ב-11 במאי 2017. גם הוא היה פעיל בזרוע פיגועי חו"ל של דאעש, ופעל מסוריה. הוא היה מעורב באימון דור חדש של צעירי דאעש ("גורי האריות של הח'ליפות").
 • אבו ח'טאב אלראוי (abu Khattab al-Rawi): פעיל צבאי בכיר/ נהרג במהלך פעולה באלקאא'ם שבעיראק. הוא פעל במחוז אלאנבאר במערב עיראק והיה אחראי על תיאום תקיפות המטוסים הבלתי מאוישים של דאעש במחוז אלאנבאר.

עיקרי ההתפתחויות בסוריה

המערכה לכיבוש אלרקה
 • כוחות SDFממשיכים להדק את המצור על אלרקה מצפון, ממזרח וממערב. על פי תחנת השידור הלבנונית אלנור המזוהה עם חזבאללה הם נמצאים עתה במרחק של קילומטר ממזרח לשכונת אלמשלב, שבמזרח אלרקה (תחנת אלנור, 31 במאי 2017). עם זאת עדיין קיימים נתיבי מילוט, שדרכם יכולים פעילי דאעש ובני משפחותיהם לעזוב את העיר דרומה. בתקשורת הסורית דווח, כי כוחות SDFקראו לפעילי דאעש להניח את נשקם עד סוף מאי 2017, לפני תחילת ההתקפה המתוכננת (רשת תקשורת שאם, 25 במאי 2017). בינתיים תוקפים מטוסי הקואליציה יעדי דאעש באלרקה בעוד שכוחות SDFמבצעים ירי ארטילרי לעבר העיר (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 31 במאי 2017).

 

 • פעילי דאעש מנסים לבלום  את התקדמות כוחות SDF, המסתייעים בכוחות אמריקאים מיוחדים ובסיוע אווירי לעבר סכר אלבעת' (כ-23 ק"מ ממערב לאלרקה). דאעש מזרים תגבורות לגדה הדרומית של נהר הפרת. אם כוחות SDFיכבשו סכר זה, שהוא יהיה השלישי שנכבש על-ידם לאחר סכר תשרין וסכר אלטבקה (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 27 במאי 2017).
פגיעה במתקני תקשורת באלרקה והריגת פעיל הסברה בכיר
 • דאעש פרסם סרטון המתעד את תוצאות התקיפה שביצעו מטוסי הקואליציה נגד שני מרכזי תקשורת באלרקה. התקיפה נועדה, על פי דאעש, לנתק את אלרקה מהעולם החיצוני. דאעש הודה כי מרכזי התקשורת הללו יצאו מכלל שימוש (חק, 31 במאי 2017).
 • הריסת מרכז התקשורת של דאעש עשויה להערכתנו להקשות על התקשורת של דאעש מהבירה אלרקה עם פעיליו בסוריה ובעיראק, ויתכן גם מול שאר מדינות העולם. לכך נוסף מותם של אנשי הסברה בכירים, שמילאו תפקידים מרכזיים במערכת התעמולה של דאעש. האחרון שבהם הינו ריאן משעל, פעיל הסברה בכיר, שנהרג בתקיפת מטוסי הקואליציה  נגד אלמיאדין. ריאן משעל הצטרף לדאעש ב-2013 והוא היה אחד ממייסדי אעמאק, סוכנות הידיעות של דאעש (חק, 31 במאי 20177).

 

פתיחת נתיבי מילוט לפעילי דאעש מאלרקה והתגובה הרוסית
 • על פי התקשורת הרוסית אפשרו כוחות SDFלפעילי דאעש להימלט מאלרקה כדי להפחית את ההתנגדות הצפויה בעת כיבוש העיר. טלאל סלו, דובר SDF, הכחיש את הדבריםואמר כי אין שום הסכם בינם לבין דאעש (אלג'זירה, 27 במאי 2017). התקשורת הרוסית טענה כי לדאעש הוצעו שני נתיבי מילוט: אחד לכיוון דרום (לכיוון תדמור) ואחד לכיוון מערב (לכיוון אדלב). התקשורת הרוסית הוסיפה, כי כוחות SDFעודדו את לוחמי דאעש לצאת מאלרקה בעיקרלכיוון דרום משום שנתיב זה נחשב יותר בטוח (Interfax, ספוטניק, 1tv.ru, 27 במאי 2017). הרוסים הודיעו כי לא יאפשרו יישום הסכם שכזה וחיל האוויר הרוסי וכוחות מיוחדים רוסיים ימנעו את יציאת הפעילים מאלרקה דרומה.
 • נראה כי הרוסים חוששים, כי פעילי דאעש הנמלטים מאלרקה  ימצאו דרכם לאזורי הפעילות של צבא סוריה, בעיקר במרחב תדמור, שם מתנהלת פעילות אינטנסיבית נגד דאעש. סוכנות טאאס מסרה, כי לאחר שהתקבל המידע בעניין זה נקטה מפקדת הכוחות הרוסיים בסוריה שורת צעדים כדי למנוע נסיגת פעילי דאעש מאלרקה (טאאס, 27 במאי 2017).

 

 • גורם במשרד ההגנה הרוסי דיווח כי ב-25 במאי 2017 תקף חיל האוויר הרוסי שיירה של לוחמי דאעש, שכללה 39 טנדרים, שהייתה בדרכה מאלרקה לאזור תדמור. כתוצאה מהתקיפה נהרגו  מעל ל-120 פעילי דאעש והושמדו 32 טנדרים, שעליהם היו מותקנים מקלעים כבדים. עוד מסר אותו גורם, כי כל ניסיון של דאעש לנוע לכיוון תדמור ולתגבר שם את כוחותיו יסוכל. לטענת הרוסים התקיפה הפתיעה את דאעש, מכיוון שהם ציפו שחיל האוויר הרוסי יתקוף מטרות נייחות כגון מחסנים ומחנות אימון ובשל העובדה שהנתיב הוצג בפניהם כנתיב נסיגה בטוח (Interfax, ספוטניק, 1tv.ru, 27 במאי 2017).
 • ב-31 במאי 2017 מסר מקור במשרד ההגנה הרוסי, כי בשעות הלילה בצעו אנשי דאעש ניסיון נוסף להתקדם מאלרקה לעבר העיר תדמור. הם עזבו את אלרקה בחסות החשיכה ונעו בדרכים חלופיות. תנועתם אותרה ע"י המודיעין הרוסי. חיל האוויר הרוסי ביצע מספר תקיפות, שבהן נהרגו למעלה משמונים פעילי דאעש והושמדו כלי רכב ואמצעי לחימה. משרד ההגנה הרוסי הזהיר, כי כל ניסיון של דאעש לעזוב את אלרקה לכיוון תדמור יסוכל (טאס, 1 ביוני 2017).
 • ב-30 במאי 2017 שוגרו ארבעה טילי שיוט מפריגאטה וצוללת, ששהו במזרח הים התיכון. על פי משרד ההגנה הרוסי יעדי התקיפה היו מטרות דאעש במזרח תדמור וכוחות דאעש שהועברו מאלרקה. עוד נמסר כי רוסיה יידעה את הפיקוד של ארה"ב, תורכיה וישראל על התקיפה בערוצי התקשורת המשותפים (את משרד ההגנה הרוסי, 31 במאי 2017).
גבול סוריה-עיראק-ירדן
 • כוח המורדים "קומנדו המהפיכה", בסיוע אמריקאי, המשיך השבוע להתקדם לעבר העיר אבו כמאל, המהווה בסיס עורפי חשוב עבור דאעש (המכון הסורי למחקרים אסטרטגים נורס, 28 במאי 2017). זאת, לאחר אתנחתא בשל ההתקפה האמריקאית לעבר כוח סורי ממוכן, שנע לעבר אלתנף. דווח כי מטוסי הקואליציה הטילו עלונים, שבהם הוזהר הכוח הסורי (שהפסיק בינתיים התקדמותו) מלהתקרב לאזור מעבר אלתנף, שבמשולש הגבולות סוריה-עיראק-ירדן (ענב בלדי, 29 במאי 2017).
מרחב תדמור
 • הכוחות הסוריים המשיכו להרחיב את שליטתם במרחב תדמור. הכוחות הסורים כבשו את ציר דמשק-תדמור ופתחו בהתקדמות קרקעית לעבר מרחב אלקריתין (כשבעים ק"מ דרומית מערבית לתדמור). נמסר כי ארגון דאעש נסוג ממספר עמדות באזור שמדרום לתדמור ובדרום אלקריתין (אלדרר אלשאמיה, 25 במאי 2017).
התקדמות צבא סוריה לעבר עמק הפרת
 • הכוחות הסורים המשיכו להתקדם לעבר העיירה אלמסכנה, שממערב לאגם אלאסד. הם נמצאים עתה בקרבתה. צבא סוריה ביצע ירי ארטילרי לעבר העיירה וכמו כן בוצעה תקיפה אווירית לעבר צירים המובילים אליה (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 31 במאי 2017).

עיקרי ההתפתחויות בעיראק

המערכה לכיבוש מוצול
 • המערכה על מוצול הולכת ומתקרבת לשלביה הסופיים. בשבוע שחלף השתלטו הכוחות העיראקיים על שכונות נוספות במערב העיר. מעוז ההתנגדות האחרון נותר בעיר העתיקה. על פי הערכות עיראקיות פחות מ-10% משטחה של העיר נותר עדיין בשליטת דאעש (מרכז נינוא להסברה, 28 במאי 20177).

 

 • ב-27 במאי 2017 פתחו הכוחות העיראקיים בהתקפה, שנועדה לכבוש את המעוז האחרון של דאעש בעיר העתיקה של מוצול ושלושה אזורים סמוכים בקרבת הגדה המערבית של החידקל (רויטרס, 27 במאי 2017). קודם לכן השליכו הכוחות העיראקיים עלונים בהם ביקשו מתושבי העיר העתיקה של מוצול להתפנות לפני תחילתה של התקפה צבאית חדשה (אלערביה, 26 במאי 2017). כוחות דאעש פרסו בעיר העתיקה צלפים, מחבלים מתאבדים במכוניות תופת, ומחבלים מתאבדים רגליים (AP, 28 במאי 2017).
 • למרות צמצום שטחי שליטתו במוצול, ונפילתה הקרבה, ממשיכה מערכת התעמולה של דאעש
 • דווח כי במהלך הקרבות עם דאעש במוצול נהרג שעבאן נצירי, מפקד במשמרות המהפכה של איראן. על פי מקור בצבא עיראק שימש נצירי כיועצו של קאסם סלימאני, מפקד כוח קדס, לענייני הגיוס העממי (המיליציות השיעיות) בעיראק (משרק, AP, 27 במאי 2017).
פעולות טרור וגרילה של דאעש ברחבי עיראק
 • בעוד דאעש הולך ומאבד שליטתו במוצול, הולכות וגוברות מתקפות הטרור והגרילה ברחבי עיראק. ייתכן וברקע עומד מאמץ של דאעש להגביר את עצימות ההתקפות בחודש רמצ'אן, שאותו כינה דאעש "חודש הפלישות והכיבושים, ששינו את מהלך ההיסטוריה" (חק, 30 במאי 2017). ההתקפות הללו מצביעות, כי בידי דאעש נותרו עדיין יכולות מבצעיות גבוהות מחוץ למוצול, שבהן ימשיך להשתמש גם לאחר נפילת העיר.

 

 • עיקרי האירועים השבוע:
 • בגדאד: ב-30 במאי 2017 התפוצצה מכונית תופת במרכז בגדאד, סמוך לגשר אלשהדאא'. תשעה בני אדם נהרגו ו-36 נפצעו (אלסומריה, 30 במאי 2017). ככל הנראה דאעש עמד מאחורי הפיגוע.
 • הית: ב-30 במאי 2017 פוצץ עצמו מחבל מתאבד, שנשא על גופו חגורת נפץ, סמוך לעמדת בידוק ביטחוני בעיר. 14 בני אדם נהרגו ו-23 נפצעו (אלסומריה, 30 במאי 2017; ערוץ אלאא'ן, 31 במאי 2017).
 • בגדאד: ב-29 במאי 2017 פוצצה מכונית תופת בשכונת אלכראדה, במרכז ההומה של בגדאד, ליד חנות לממכר מזון. 27  בני אדם נהרגו וכ-30 נפצעו (ערוץ אלאא'ן, 30 במאי 2017). דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע ההתאבדות ומסר כי הוא בוצע בקרב התקהלות של שיעים באמצעות מכונית תופת (חק, 30 במאי 2017).
 • אלרמאדי: דאעש קיבל  אחריות לפיצוץ מכונית תופת במרכז העיר אלרמאדי. הפיצוץ גרם, לטענתו, למותם של לפחות שבעה שוטרים עיראקיים (חק, 26 במאי 2017).
 • בעקובה: דאעש קיבל אחריות לביצוע פיגוע התאבדות בקרב התקהלות שוטרים בעיר בעקובה, כ-50 ק"מ צפונית-מזרחית לבגדאד. לטענת הארגון, הפיגוע גרם למותם של לפחות 13 שוטרים ולפציעתם של 18 נוספים (חק, 28 במאי 2017).
 • דרומית לכרכוב: דאעש הודיע כי הרג לפחות עשרה פעילי פשמרגה באזור נמל התעופה של טוזח'ורמאתו (חק, 28 במאי 2017).
פעילות המליציות השיעיות בקרבת הגבול העיראקי-סורי
 • בסוף מאי 2017 הגיעו כוחות הגיוס העממי (מליציות שיעיות הנתמכות ע"י איראן) לקרבת גבול עיראק-סוריה, ממערב לסנג'אר. המליציות החלו לטהר את אזור הגבול ולנוע דרומה לעבר העיר אלקאא'ם, שבידי דאעש (אלג'זירה, 1 ביוני 2017; דמשק אלא'ן, 29 במאי 2017). ב-1 ביוני  2017 דווח כי כוחות הגיוס העממי מתקדמים לעבר העיר אלבעאג', כ-32 ק"מ מדרום מערב לסנג'אר (חשבון הטוויטר של ההסברה הצבאית של הגיוס העממי, 1 ביוני 2017).

 

 • כרים אלחקאני, מפקד החטיבה השנייה בגיוס העממימסר כי התקדמות זאת נעשתה בהתאם להנחיות חיידר אלעבאדי, נשיא עיראק (סוכנות הידיעות העיראקית צדא, 30 במאי 2017). נשיא עיראק הצהיר על תוכנית המתבצעת בתאום עם הגיוס העממי, שמטרתה לפקח על גבול עיראק-סוריה (אלמיאדין, 30 במאי 2017).
 • כוחות SDF, השולטים בצידו הסורי של הגבול, הזהירו את מליציות הגיוס העממי מפני כניסת כוחותיהם לסוריה (אלג'זירה, 1 ביוני 2017). מנגד, כרים אלנורי, דובר הגיוס העממי הצהיר, כי הם מתכוונים להלחם בדאעש גם בשטחי סוריה בתאום עם המשטר הסורי (דמשק אלא'ן, 29 במאי 2017). והיה והמליציות השיעיות המזוהות עם איראן תעבורנה את הגבול לצד הסורי, עלול להערכתנו להיווצר מוקד מתיחות חדש בין הכורדים הנתמכים ע"י ארה"ב למליציות השיעיות הנתמכות ע"י איראן.

חצי האי סיני ומצרים

חצי האי סיני
 • נמסר כי פעילי דאעש בסיני פועלים נגד מבריחים במנהרות, שנותרו עדיין בין רצועת עזה לחצי האי סיני. במסגרת זאת פוצצו פעילי הארגון, זו לראשונה, מנהרה ששימשה להברחת מוצרי מזון. רוב העוסקים בהברחות לרצועת עזה מסיני הם בני שבט התראבין. תקיפת המנהרות מתבצעת במסגרת העימות בין פעילי דאעש לבין אנשי שבט תראבין (אלערבי אלג'דיד, 27 במאי 2017).
מצרים
 • ב-29 במאי 2017 בוצע פיגוע ירי לעבר אוטובוס שהסיע קופטים שהיו בדרכם למנזר סנט סמואל מצפון לאלמניא (דרומית לקהיר).על פי דיווחים מצריים בוצע הירי משלושה כלי רכב על ידי עשרה רעולי פנים שחלקם היו לבושים במדים צבאיים. הם ירו ללא אבחנה לעבר האוטובוס. לפחות 29 נוצרים קופטים נהרגו (אלמצרי אליום, 26 במאי 2017). דאעש קיבל אחריות לפיגוע.
 • סאמח שכרי, שר החוץ המצרי,מסר כי פעילי דאעש שביצעו את הפיגוע התאמנו במחנות אימונים בלוב (אלמצרי אליום, 27 במאי 2017). בתגובה תקף חיל האוויר המצרי מספר פעמים יעדים באזור העיר דרנא, שבצפון מזרח לוב (אלערביה, עמוד הפייסבוק של דובר הכוחות המזוינים המצריים, 27  במאי 2017). על פי סוכנות הידיעות הלובית נהרגו בתקיפה האווירית עבד אלמנעם סלאם (אבו טלחה) מנהיג במועצת השורא של דרנא המזוהה עם אלקאעדה וארבעה מאנשיו (אליום אלסאבע, 27 במאי 2017). בתקיפה האווירית השתתפו גם מטוסים לובים מצבאו של ח'פתר.

התנהלות המדינה האסלאמית

דאעש מייצר מטולי כתף לרקטות תקניות
 • בגיליון מס' 82 של אלנבא', שבועון דאעש, פורסמה כתבה הסוקרת את יכולות הייצור העצמי של דאעש של מטולי כתף חד-פעמיים מסוגים שונים. המטולים המיוצרים ע"י דאעש מיועדים לרקטות תקניות לטווח קצר ובינוני. על פי הכתבה מיוצרים המטולים על-ידי מנהלת היצור והפיתוח של המדינה האסלאמית החל מאוקטובר 2016 (חק, 26 במאי 2017; אלנבאא', 25 במאי 2017).
קמפיין לגיוס חיילים לשורות דאעש
 • בכתבה שפורסמה בשבועון דאעש אלנבא' נטען כי מאות בני אדם הגיעו למרכזי הגיוס של דאעש כדי להצטרף ללוחמים. זאת במסגרת קמפיין גיוס שביצע הארגון במחוזות אלח'יר (דיר אלזור) אלרקה והפרת. ראש מרכז הגיוס במחוז אלח'יר אמר כי רוב המתגייסים הם צעירים אך יש גם מספר לא מבוטל של מבוגרים בקרב המתגייסים. הוא גם ציין כי בקרב המתגייסים ישנן נשים רבות, רובן תושבות דיר אלזור, שביקשו להצטרף ללחימה. במקביל לקמפיין הגיוס נערך קמפיין של עידוד מוסלמים גברים, נשים וצעירים לבצע פעולות התאבדות. הקמפיין נערך באמצעות כרזות, ספרים קלטות וסרטונים וכן באמצעות פגישות עם התושבים (אלנבא', 25 במאי 2017).
לוב
 • מקורות ביטחוניים בלוב מסרו כי לאחר שאיבדו את מקורות ההכנסה עם סילוקם מסרת, בנע'אזי ודרנה, חברו פעילי דאעש  לגורמי פשיעה לוביים והחלו במסחר בלתי חוקי והברחת סחורות, בעיקר דלק. נמסר כי ההברחות נעשות דרך הגבול הלובי לתוניסיה, ניז'ר, צ'אד וסודאן (אח'באר ליביא 24, 25 במאי 2017). בתחילת מאי 2017 עצר כוח מקומי במחסום באזור הגבול עם תוניסיה 14 מכליות שהיו בדרכן לתוניסיה כשהן מלאות בדלק, סולר ומוצרי נפט נוספים.  על פי אותם מקורות הפכה הברחת הדלק לאחד ממקורות ההכנסה העיקריים של פעילי דאעש הממוקמים באזור שמדרום לסרת (אח'באר ליביא 24, 25 במאי 2017).

פעילות הג'האד העולמי במדינות נוספות

אפגניסטאן
 • ב-31 במאי 2017 התפוצץ רכב תופת, ברובע הדיפלומטי המאובטח בבירה קאבול. בפיגוע נהרגו למעלה מתשעים בני אדם ונפצעו 463, בהם 11 אמריקאים. חומרי הנפץ ששימשו לפיצוץ הוסלקו בתוך מיכלית לשאיבת מי ביוב (רויטרס, 31 במאי 2017). דובר משטרת קאבול ציין כי הפיצוץ אירע בכיכר הנמצאת סמוך לשגרירות גרמניה. איש ביטחון אפגאני שאבטח את השגרירות נהרג. חלק מעובדי השגרירות הגרמנית נפצעו. כמו כן נפגעו מבני השגרירויות של איחוד האמירויות ומצרים. תנועת הטאליבאן הכחישה כל קשר לפיגוע (ערוץ החדשות הסעודי, אפגניסטאן טיימס, 31 במאי 2017). במספר דיווחים בתקשורת הערבית נמסר כי דאעש קיבל אחריות על ההתקפה. לדיווחים אלו אין עדיין אימות.
פיליפינים
 • נשיא הפיליפינים הכריז על משטר צבאי בדרום האי מינדאנו (Mindanao), לאחר שחמושים המזוהים עם דאעש השתלטו מרבית שטחה של עיר הבירה מאראוי (Marawi). החמושים שחררו אסירים מוסלמים, עצרו נוצרים ושרפו מבנים רבים. פעילי דאעש נכנסו לבירה לאחר שהכוחות הפיליפינים ביצעו פעולה שנועדה ללכוד את Isnilon Hapilon, ככל הנראה מנהיג דאעש בדרום מזרח אסיה. לפי שעה נמצאת הבירה בידי פעילי דאעש. התושבים התבקשו להישאר בבתיהם (ניוזוויק, 27 במאי 2017). באי מינדאנו מתגוררים 22 מיליון תושבים ופועלות בו מספר התארגנויות חמושות המזוהות עם דאעש ועם הג'האד העולמי.
 • ב-30 במאי 2017 הודיע דאעש כי שבעה חיילים מצבא הפיליפינים נורו למוות מאש צלפי הארגון בעיר מראוי (חק, 30 במאי 2017). קודם לכן, ב-27 במאי 2017 פורסם סרטון בו נראים פעילי דאעש מסיירים ברחובות העיר מראוי. צלם הסרטון ברך לשלום בערבית את הפעילים (חשבון הטוויטר של אתר החדשות הכוויתי مباشر نيوز@mobashernewss, 27 במאי 2017).

פעילות סיכול ומנע

חשיפת התארגנות דאעש במוסקבה
 • שירות הביטחון הרוסי ((FSBעצר ב-25 במאי 2017 ארבעה פעילי דאעש במוסקבה, בחשד שתכננו מתקפת טרור בשירותי התחבורה ברוסיה. לשכת העיתונות של שירות הביטחון הרוסי מסרה, כי החשודים הינם אזרחים רוסים, וחלקם אזרחי מרכז אסיה, אשר תכננו לפוצץ מטעני חבלה מאולתרים במתקני התחבורה במוסקבה, בעקבות הוראות שקיבלו מארגון דאעש בסוריה. בסיום מתקפת הטרור תכננו החשודים לצאת מרוסיה ולהצטרף לשורות דאעש בסוריה. נמסר כי בחיפוש בדירת החשודים נמצאה מעבדת נפץ, מטען חבלה מאולתר מוכן לשימוש, חומרים להכנת מטענים נוספים, כלי נשק אוטומטים, וחומרי הסתה (טאס, 25 במאי 2017).