מבט לג’האד העולמי* (24-18 במאי 2017)

מבט לג'האד העולמי

מבט לג'האד העולמי

משתתפי הפסגה הערבית-אסלאמית-אמריקנית בריאד (עמוד הטוויטר הרשמי של הפסגה, 21 במאי 2017).

משתתפי הפסגה הערבית-אסלאמית-אמריקנית בריאד (עמוד הטוויטר הרשמי של הפסגה, 21 במאי 2017).

צבא סוריה על כביש דמשק-בגדאד כמאה ק

צבא סוריה על כביש דמשק-בגדאד כמאה ק"מ ממעבר אלתנף (חשבון הטוויטר Yusha Yuseef‏, 24 במאי 2017).

סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי, במסיבת העיתונאים (אתר משרד החוץ הרוסי, 19 במאי 2017).

סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי, במסיבת העיתונאים (אתר משרד החוץ הרוסי, 19 במאי 2017).

סמל

סמל " קומנדו המהפכה", ארגון מורדים הפועל במרחב אלתנף בתמיכת ארה"ב (חשבון הטוויטר مغاوير الثورة@MaghaweirThowra).

כוח של

כוח של "קומנדו המהפכה" (בלדי ניוז, 18 במאי 2017).

מסמכי זהות של חיילים מצבא סוריה שנהרגו בקרבות עם דאעש מצפון לשדה התעופה הצבאי T-4.

מסמכי זהות של חיילים מצבא סוריה שנהרגו בקרבות עם דאעש מצפון לשדה התעופה הצבאי T-4.

לחימה של הכוחות העיראקיים במערב העיר מוצול (מרכז נינוא להסברה, 20 במאי 2017).

לחימה של הכוחות העיראקיים במערב העיר מוצול (מרכז נינוא להסברה, 20 במאי 2017).

אבו ח'טאב העיראקי מחבל מתאבד של דאעש, שפוצץ עצמו במערב מוצול (חק, 16 במאי 2017).

אבו ח'טאב העיראקי מחבל מתאבד של דאעש, שפוצץ עצמו במערב מוצול (חק, 16 במאי 2017).

אינפוגרף שפרסם דאעש ב-24 במאי 2017 המסכם את פעילות הארגון במוצול בחודש בין ה-18 באפריל 2017 ועד ל-17 במאי 2017. לטענת דאעש הוא ביצע מגוון פיגועים, ובתוכם 44 פיגועי התאבדות, שגרמו ל-750 הרוגים בקרב כוחות הביטחון העיראקים (חק, 24 במאי 2017).

אינפוגרף שפרסם דאעש ב-24 במאי 2017 המסכם את פעילות הארגון במוצול בחודש בין ה-18 באפריל 2017 ועד ל-17 במאי 2017. לטענת דאעש הוא ביצע מגוון פיגועים, ובתוכם 44 פיגועי התאבדות, שגרמו ל-750 הרוגים בקרב כוחות הביטחון העיראקים (חק, 24 במאי 2017).

זירת הפיגוע בשכונת אלדורה בבגדאד (סומר ניוז, 19 במאי 2017).

זירת הפיגוע בשכונת אלדורה בבגדאד (סומר ניוז, 19 במאי 2017).

פעילי מחוז סיני של דאעש (חק, 20 במאי 2017).

פעילי מחוז סיני של דאעש (חק, 20 במאי 2017).

הודעת קבלת האחריות של דאעש על הפיגוע במנצ'סטר (אעמאק, 23 במאי 2017).

הודעת קבלת האחריות של דאעש על הפיגוע במנצ'סטר (אעמאק, 23 במאי 2017).

אינפוגרף שפרסם דאעש בעקבות הפיגוע במנצ'סטר תחת הכותרת

אינפוגרף שפרסם דאעש בעקבות הפיגוע במנצ'סטר תחת הכותרת "ההתקפה במנצ'סטר, אחת ההתקפות הקטלניות ביותר נגד הצלבנים בבריטניה". מתחת נכתב: " 62 ימים לאחר פעולת הדריסה מול הפרלמנט בלונדון ב-22 במרץ 2017". משמאל למעלה מופיעה תמונה של אולם הארנה במנצ'סטר. משמאל למטה נכתב: "אחד מחיילי המדינה האסלאמית הטמין מטעני חבלה בתוך אולמי ארנה במנצ'סטר, שגרמו לשלושים הרוגים ולשבעים פצועים" (אלצוארם, 23 במאי 2017).


עיקרי אירועי השבוע

 • במוקד ארועי השבוע עמדה תקיפת כוח סורי ממונע, שהתקדם לעבר מעבר אלתנף במשולש הגבולות סוריה-ירדן-עיראק, ע"י מטוסי ארה"ב. הכוח הורכב מחיילים סורים ומפעילי חזבאללה ומליציות שיעיות המופעלות ע"י איראן. השתלטות הכוח על מרחב אלתנף הייתה עלולה לפגוע באופן משמעותי במאמצי ארה"ב וירדן ליצור חיץ בטחוני לאורך גבול סוריה-ירדן והייתה מאפשרת למשטר הסורי ולאיראנים לשלוט על קטע חשוב בכביש דמשק-בגדאד.
 • התקיפה גררה התנצחויות תקשורתיות בין ארה"ב לרוסיה. אולם כאשר "שקע האבק" החלה הידברות בין בכירים משני הצבאות סביב השאלה כיצד ניתן למנוע חיכוכים בין רוסיה לארה"ב במזרח סוריה (כשברקע המערכה המתקרבת לכיבוש אלרקה "בירת דאעש" בסוריה). לדברי יו"ר המטות המשולבים של צבא ארה"ב הציעה ארה"ב לרוסיה תוכנית מפורטת בעניין זה הנדונה כעת.
 • במנצ'סטר שבבריטניה בוצע פיגוע הרג בתום הופעה של זמרת פופ אמריקאית בפיגוע נהרגו 22 בני אדם ו-59 נפצעו. הפיגוע בוצע באמצעות פיצוץ מטען מאולתר בעת שקהל הנוכחים היה בדרכו החוצה. המחבל שנהרג זוהה כיליד מנצ'סטר ממוצא לובי. דאעש קיבל אחריות לפיגוע. בשלב זה לא ברור האם המחבל פעל לבד או במסגרת התארגנות טרור. כמו כן לא ברור האם מדובר בפיגוע השראה או בפעולה שבוצעה באכוונת דאעש ובידיעה מוקדמת שלו.

 

מדינות הקואליציה

הצהרת הפסגה בריאד: שיתוף פעולה הדוק בין ארה"ב לבין מדינות ערביות ואסלאמיות בלחימה בטרור

 • ב-21 במאי 2017התקיימה בריאד שבסעודיה ועידת פסגה בהשתתפות נשיא ארה"ב טראמפ ומנהיגים או נציגים מ-55 מדינות ערביות ואסלאמיות. בתום הועידה פורסמה הצהרה המתמקדת בשיתוף פעולה בין המדינות השונות במאבק נגד הטרור והקיצוניות. להלן עיקרי ההצהרה (SPA, סוכנות הידיעות הרשמית של סעודיה):
 •  כינון שותפות הדוקה ("("close partnershipבין מנהיגי המדינות הערביות והאסלאמיות לבין מנהיג ארה"ב בעימות עם הקיצוניות והטרור. זאתבמגמה להגיע לשלום ויציבות במזה"ת ובעולם כולו.
 • המדינות מחויבות ללחימה בטרור על כל צורותיו. יש להתמודד עם שורשיו הרעיוניים של הטרור, "לייבש" את מקורות המימון שלו ולמנוע "פשעי טרור", תוך שיתוף פעולה הדוק בין כל המדינות.
 • הקמת מרכז עולמי שיפעל נגד אידיאולוגיות קיצוניות, שבסיסו יהיה בריאד ("Global Center for Countering Extremist Thought"). מרכז זה ילחם בקיצוניות הרעיוניות, התקשורתית והדיגיטלית ויפעל לקידום  דו-קיום וסובלנות בין העמים.
 • החלפת מידע על הלוחמים הזרים (foreign fighter)  ועל תנועותיהם בין ארגוני הטרור, במגמה למנוע התקפות טרור.
 • יצירת "קואליציה אסלאמית צבאית" ("Islamic Military Coalition"למלחמה בטרור, אשר תספק כוח עתודה (reserve force), שימנה 34,000 לוחמים. מטרת הכוח תהייה תמיכה במבצעים נגד ארגוני טרור בעיראק ובסוריה, כאשר יהיה צורך בכך.
 • לחימה נגד מימון הטרור: במסגרת זאת יוקם בריאד מרכז ללחימה ממוקדת במימון הטרור ("Terrorist Financing Targeting Center").
 • התנגדותלכל ניסיון לקשר בין טרור לבין דת, תרבות או גזע. הבעת נחישות להגן ולקדם תרבות של סובלנות, דו-קיום ושיתוף פעולה קונסטרוקטיבי בין מדינות, דתות ותרבויות שונות. הדגשת חשיבותו של אסלאם מתון, הקורא לסובלנות, אהבה, חמלה ושלום, וקריאה להתמודדות עם תפיסות מוטעות הרווחות לגבי האסלאם (קרי, תפיסות הקושרות את האסלאם לטרור).
 • התנגדות נחרצת למדיניות המשטר האיראני, החותרת לערער את היציבות והביטחון במזרח התיכון ובעולם כולו. גינוי התמיכה המתמשכת של איראן בטרור ובקיצוניות; גינוי ההתערבות המתמשכת של איראן בענייני הפנים של מדינות אחרות; גינוי תוכנית הטילים המסוכנת של איראן. המנהיגים שהשתתפו בפסגה קראו להיאבק נגד פעולות החתרנות של איראן באמצעות שתוף פעולה בין המדינות.
 • לשם מימוש עקרונות אלו קראו המנהיגים לגיבוש תוכניות-המשך בתחומי שתוף הפעולה השונים בין ארה"ב לבין מדינות הערביות והמוסלמיות ("following-up the programs and activities in areas of partnership…").
 • הודעה מפורטת זאת משקפת, להערכתנו, "עליית מדרגה", הצהרתית לפחות, מצד מדינות ערביות ואסלאמיות כל הנוגע להידוק שיתוף הפעולה עם ארה"ב במערכה נגד הטרור (כולל בתחומים קונקרטיים כגון מימון הטרור ושתוף פעולה מודיעיני). ההצהרה אף קוראת לגבש תוכניות ולהקים מנגנונים ייעודיים לשם מימושה (שבסיסם יהיה בריאד שבסעודיה). מבחנה המעשי של הצהרת ריאד יהיה במידת נכונותן של המדינות השונות ליישמה ולצקת תוכן מעשי בסעיפיה השונים (בעיקר הידוק שיתוף הפעולה במערכה נגד דאעש והארגונים הג'האדיסטים בסוריה ובעיראק, ובכל הנוגע לבלימת הטרור והחתרנות של איראן).
 • מאחורי הצהרה זאת עומדת להערכתנו מעין "עסקה" אמריקאית סעודית: הנשיא טראמפ ויתר על זיהוי הטרור עם האסלאם, הכיר במעמדה הבכיר של סעודיה בעולם הערבי והאסלאמי ונתן בולטות רבה למאבק נגד המשטר האיראני; הסעודים מצידם סייעו לארה"ב לרתום  למערכת שיתוף הפעולה נגד הטרור והקיצוניות עשרות מדינות ערביות ואסלאמיות, שניאותו (הצהרתית לפחות) להילחם גם נגד שורשיו האידיאולוגיים של הטרור ולקדם את האסלאם המתון והסובלני.

 

נשיא תורכיה: תורכיה לא תיטול חלק במערכה לכיבוש אלרקה
 • לאחר פגישתו עם דונאלד טראמפ נשיא ארה"ב אמר נשיא תורכיה רג'פ טייפ ארדואן כי לא ניתן למנוע מתורכיה ליטול חלק בקבלת החלטות בנוגע לסוריה מכיוון שתורכיה נוכחת בשטחי הלחימה בסוריה ובעיראק (הורייט דיילי ניוז, 18 במאי 2017). ארדואן הוסיף, כי תורכיה לא תיקח חלק במערכה לכיבוש אלרקה מכיוון שארה"ב מתכוונת לכלול בה כוחות כורדיים. הוא הוסיף כי תורכיה לא תהסס לפתוח במבצע נוסף כמו מבצע "מגן הפרת" בצפון סוריה (רויטרס, 18 במאי 20177).

עיקרי ההתפתחויות בסוריה

סטאטוס הפסקת האש (הסכם אסטנה)
 • הפסקת האש בארבעת מוקדי הלחימה, שהוגדרו בהסכם אסטנה כאזורי אי-הסלמה, עדיין נשמרת ברובה. עם זאת נמשכו עימותים מקומיים במוקדים השונים, בדגש על דרעא ומרחב דמשק.
אזור משולש הגבולות סוריה-עיראק-ירדן
 • ב-18 במאי 2017 תקפו מטוסי הקואליציה כח סורי ממונע, שהתקדם לעבר אזור מעבר אלתנף במשולש הגבולות סוריה-ירדן-עיראק. על-פי הדיווחים השונים כלל הכוח גם פעילים מחזבאללה ומליציות שיעיות הפועלות בסוריה מטעם איראן. מקורות באופוזיציה הסורית דיווחו על שמונה הרוגים ושני פצועים בקרב צבא סוריה (זמן אלואצל, 19 במאי 2017). מקור אחר דיווח על 35 הרוגים מקרב צבא סוריה, חזבאללה והמיליציות השיעיות העיראקיות (ועדות התיאום המקומיות, 19 במאי 2017). על פי מקורות סוריים נמצא צבא סוריה (במשתמע הכוח שהותקף ע"י ארה"ב) על כביש דמשק-בגדאד, במרחק של כמאה ק"מ ממעבר אלתנף (בטולאת אלג'יש אלסורי, 21 במאי 2017;  חשבון הטוויטר Yusha Yuseef‏, 24 במאי 2017).

 

 • התקיפה עוררה הד תקשורתי נרחב וגררה חילופי האשמות בין ארה"ב לבין  רוסיה ואיראן, בעלות בריתה של סוריה:
 • גורם רשמי אמריקאי מסר, כי ארה"ב תקפה באזור אלתנף כוחות סורים נאמנים למשטר אסד, שנכנסו לאזור אי-ההסלמה ללא אישור ועל כן נתפסו כאיום. בהצהרה מטעם כוחות הקואליציה נמסר כי הכוחות אימו על חיילי ארה"ב וכי התקיפה לוותה ביריות אזהרה ( AP, 19 במאי 2017). על-פי אנשי ממשל אמריקאים ומומחים, ברקע ההתקפה על אלתנף עמד ניסיונה של איראן לבסס שליטה אסטרטגית ("strategic control") על אזור המהווה מעין מסדרון דרכו ניתן להגיע מלבנון וסוריה לבגדאד ומשם לטהראן. במסיבת עיתונאים מסר שר ההגנה האמריקאי מאטיס, כי הכוח שהותקף התקדם באופן שאיים על מחנה מורדים סמוך לגבול הירדני, שבו שהו יועצים אמריקאים (וושינגטון פוסט, 20 במאי 20177).
 • סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי,אמר במסיבת עיתונאים, כי תקיפת ארה"ב איננה חוקית וכי היא הפרה את ריבונות סוריה. לדבריו מטרת התקיפה הייתה לעודד את האופוזיציה ואת הארגונים הקיצוניים להלחם בממשלת סוריה. הוא הביע דאגה מכך שרעיון המלחמה בדאעש מתחיל להישחק (טאס, אתר משרד החוץ הרוסי, 19 במאי 2017).
 • מטרת הכוח הסוריהייתה, להערכתנו, להשתלט על מרחב אלתנף ולפגוע באופן משמעותי במאמצי ארה"ב וירדן ליצור חיץ בטחוני לאורך הגבול הסורי-ירדני, השתלטות על מרחב אלתנף הייתה מאפשרת למשטר הסורי ולאיראנים לפקח על כביש דמשק-בגדאד העובר בקרבת משולש הגבולות. כמו כן הייתה ההשתלטות מנתקת את כוח המורדים ("קומנדו המהפיכה"), ששוגר בתמיכת ארה"ב (14 במאי 2017) מאזור אלתנף אל העיר אבו כמאל המוחזקת ע"י דאעש[1].

 

 • ראויה לציון השתתפות חזבאללה ומליציות שיעיות, להערכתנו בהנחייה איראנית, במאמצי צבא סוריה להשתלט על אזורי מפתח במזרח סוריה, כוח חזבאללה משתתף בהתקדמות צבא סוריה לכיוון אגם אסד ועמק הפרת (כפי צויין לעיל) וכוח נוסף שולב בכוח הסורי, שנשלח להשתלט על אזור אלתנף. סוכנות הידיעות האיראנית פארס מסרה בהקשר לכך, כי 3,000 לוחמי חזבאללה הוצאו ממקומות הנמצאים בגבול סוריה-לבנון ובבקעת הלבנון כדי לקחת חלק במבצעים במדבר הסורי. עוד מסרה סוכנות פארס, בהסתמך על "מקור יודע דבר", כי כוחות הנאמנים למשטר הסורי לא יאפשרו לארה"ב ולבנות בריתה ליצור אזור חיץ בדרום סוריה, אשר יהווה מקום מקלט עבור "החמושים" (פארס, סוכנות הידיעות המזוהה עם משמרות המהפיכה, 18 במאי 20177).
 • מעבר להתנצחויות התקשורתיות, נראה כי התקרית באלתנף הניעה את ארה"ב ורוסיה לקיים מגעים אינטנסיביים בין בכירים משני הצבאות, שנועדו למנוע עימות מזויין בין השתיים במזרח סוריהג'וזף דנפורד, יו"ר המטות המשולבים של צבא ארה"ב, מסר במסיבת עיתונאים כי ארה"ב הציעה לרוסיה תוכנית מפורטת, הנדונה עתה ביניהם. תוכנית זאת נועדה למנוע חיכוך וליצור הפרדה בין מבצעי שני הצבאות, לוודא שהמערכה של ארה"ב מתנהלת נגד דאעש ולשמור על שלום האמריקאים המוצבים באזור. לדבריו אנשי הצבא הרוסיים להוטים למצוא דרך שתמנע עימות מזוין בין רוסיה לארה"ב באזור דיר אלזור ובעמק הפרת (וושינגטון פוסט, 20 במאי 2017).

 

המערכה לכיבוש אלרקה
טיהור מרחב אלטבקה
 • כוחות SDFהמשיכו השבוע לטהר את מרחב אלטבקה, לאחר כיבוש העיר והסכר שעל הפרת. בין SDFלבין דאעש התנהלו עימותים מקומיים. דווח כי כוחות SDFהשתלטו על כמה כפרים נוספים מצפון וממזרח לאלטבקה (רשת תקשורת שאם, 18 , 20 במאי 2017). מוקד לחימה נוסף בין כוחות SDFלדאעש היה אזור הנידה (Hanidah), כ-16 ק"מ ממזרח לאלטבקה, על הגדה הדרומית של הפרת (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 20 במאי 2017).
התקדמות צבא סוריה לכיוון עמק הפרת
 • לאחר שהכוחות הסורים השתלטו בשבוע על שדה התעופה הצבאי אלג'ראח, הם המשיכו להתקדם לעבר העיירה מסכנה, שממערב לאגם אסד (כ-17 ק"מ מדרום מזרח לאלג'ראח). צבא סוריה ביצע ירי ארטילרי לעבר שטחים שבשליטת דאעש במרחב הכפרי הסמוך לעיירה. במקביל ביצעו מטוסי חיל האוויר הרוסי תקיפות אוויריות (רשת התקשורת שאם, 17 במאי; מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 20 במאי 2017).

 

 • דאעש הודיע כי למעלה מ-22 חיילי צבא סוריה והמיליציות (השיעיות) הפועלות עימו נהרגו ונוספים נפצעו בעימותים שהיו  מדרום לשדה התעופה אלג'ראח. דאעש דיווח, כי במהלך העימותים פוצצו אנשיו מכונית תופת בקרבת כפר הנמצא כ-2.5 ק"מ מדרום לשדה התעופה. טנק ונגמ"ש של צבא סוריה נפגעו ורכב שטח הושמד (חק, 20 במאי 2017).
מרחב תדמור
 • צבא סוריה עדיין לא הצליח לייצב את המצב במרחב תדמור. דאעש פרסם תמונות המתעדות אמצעי לחימה וציוד שפעילי הארגון לקחו שלל מצבא סוריה לאחר קרב שהתנהל באזור שמצפון לשדה התעופה הצבאי T-4(ממערב לתדמור). בתמונות ניתן לראות נשק אישי ותחמושת, טילי נ"ט ומשגר, נגמ"ש, דחפור, משאית וכן מסמכי זהות צבאיים וגופות של חיילים הסורים (חק, 19 במאי 2017).
מרחב דמשק
 • בתקשורת הסורית דווח, כי דאעש החל להיערך לפינוי מעוזיו שמדרום לדמשק ובמרכזם מחנה הפליטים אלירמוכ והעיירה אלחג'ר אלאסוד שבקרבתו (אלוטן, 21 במאי 2017). דאעש פתח מוקדי רישום עבור המתפנים (אתר שבכת אלשאם, 21 במאי 2017). הפעילים והאזרחים שיתפנו יעברו לשטחי שליטתו של דאעש במזרח ובכלל זה אזורי אלרקה ודיר אלזור (ראי אליום, 21 במאי 20177).

עיקרי ההתפתחויות בעיראק

המערכה לכיבוש מוצול
 • כוחות הביטחון העיראקיים כבשו השבוע שכונות נוספות במערב העיר. השטח הנמצא בשליטת דאעש הולך ומצטמצם. ב-20 במאי 2017 דיווח מפקד מטעם הכוחות העיראקיים, כי עתה שולט דאעש על שטח של כשמונה קמ"ר בלבד במערב העיר (AP, 20 במאי 2017).

 

המענה של דאעש
 • דאעש המשיך לבצע פעולות טרור וגרילה הן במערב מוצול והן מחוץ לעיר. ב-21 במאי 2017 הודיע בכיר עיראקי כי שישה חיילי  צבא עיראק נהרגו וארבעה נפצעו כתוצאה מפיצוץ מכונית תופת ע"י מחבל מתאבד צפונית מערבית למוצול. בפיגוע התאבדות נוסף במערב העיר נהרגו שמונה חיילים ונפצעו תשעה (אנטוליה, 21 במאי 2017).
 • בנוסף לכך פעל דאעש בערים נוספות ברחבי עיראק:
 • בגדאד: ב-19 במאי 2017 התפוצצו שתי מכוניות תופת בשכונת אלדורה, שבדרום בגדאד, האחת הייתה נהוגה בידי מחבל מתאבד, והשנייה, שהתפוצצה מייד אחרי הראשונה, הייתה נהוגה בידי שני מחבלים מתאבדים. כתוצאה מהפיגוע, נהרגו 13 בני-אדם ונפצעו 15 נוספים (אלסומריה, 19 במאי 2017). דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע (חק, 20 במאי 2017; צוארם, 20 במאי 2017).
 • מחוז כרכוכ: הכוחות הכורדיים הודיעו, כי הדפו התקפה רחבת היקף של דאעש דרומית לעיר כרכוכ (כורדיסטאן 24, 18 במאי 2017).  באותו יום דיווח מקור עיראקי, כי שני חיילי פשמרגה נהרגו באזור וחייל נוסף מכוח תורכמני, הפועל בתאום עם הפשמרגה (אלקדס אלערבי, 18 במאי 2017).
 • מחוז בצרה: מחבל מתאבד פוצץ את כלי רכבו במחסום רומילה, שבכביש הראשי, סמוך לעיר בצרה. שמונה בני אדם נהרגו ביניהם שני חיילים (אלערביה, 19 במאי 2017). דאעש קיבל אחריות לביצוע פיגוע התאבדות באמצעות מכונית תופת בעיר בצרה (חק, 20 במאי 2017; ערוץ אלאא'ן, 19 במאי 2017).
 • אזור העיר ביג'י:דאעש קיבל אחריות להריגת שלושים חיילים עיראקיים בתקיפה שביצעו פעילי הארגון נגד עמדות צבא עיראק באזור ג'בל מכחול, כעשרה ק"מ צפונית לעיר ביג'י (חק, 20 במאי 2017).

חצי האי סיני

 • דאעש נטל אחריות על שורה של פיגועים, שבוצעו נגד כוחות הביטחון המצרים באלעריש: ב-20 במאי 2017 הודיע דאעש כי ארבעה שוטרים מצרים נהרגו מירי שביצעו צלפים לעבר מחסום, שבדרום אלעריש; בדרום אלעריש הופעל מטען חבלה נגד משוריין של צבא מצרים; מטען חבלה שהופעל ברחוב אלבחר באלעריש הרס כלי רכב ממוגן של צבא מצרים; מטען חבלה נוסף הופעל נגד נגמ"ש מדגם M-113במרכז אלעריש (חק, 20 במאי 2017).
 • מרכז אבן תימיה (מוסד המזוהה עם הזרם הסלפי-ג'האדי ברצועת עזה) ואתר חק של דאעש דיווחו כי צבחי מחמד אלעטאר נהרג בסיני " כאשר לחם את מלחמות השריעה". צבחי אלעאטר הינו בן אחיו של ראא'ד אלעטאר, מפקד לשעבר של חטיבת רפיח בגדודי עז אלדין אלקסאם, שנהרג במהלך מבצע "צוק איתן". אתר חק של דאעש מסר, כי צבחי מחמד אלעטאר "היגר" ל"מדינת הח'ליפות" של דאעש בסיני, לפני מספר חודשים יחד עם צעירים פלסטינים נוספים בהם פעילי חמאס והזרוע הצבאית שלה. כמה שנים קודם לכן ניסה צבחי אלעטאר לעבור לסיני אך הוחזר על-ידי המבריחים לרפיח (מרכז אבן תימיה, חק, 20 במאי 2017).
 • נראה לנו, כי הריגת צבחי אלעטאר משקפת תופעה של הצטרפות פלסטינית מהרצועה, בדגש על חמאס, לשורות מחוז סיני של דאעש. לאחרונה דיווח דאעש על פלסטיני נוסף מהרצועה בשם אבראהים דאוד אבו מחסן, שנהרג אף הוא בסיני. היקפה של התופעה אינו ברור לנו, אך ניכר כי דאעש מנסה לתת תהודה תקשורתית נרחבת להצטרפות פלסטינים לשורותיו כדי לנגח את חמאס ולנסות ולתקוע טריז בינה לבין מצרים.

 

התנהלות המדינה האסלאמית

ההתנהלות הכספית של המדינה האסלאמית
 • ראש רשות המטבע במדינה האסלאמית מסר, כי למרות המכשולים המוערמים על הארגון נמשך פרויקט "המטבע האסלאמי" עליו הכריז אבו בכר אלבע'דאדי. פרויקט זה הגיע לשלב החשוב של תחילת המסחר בשלושה סוגי מטבעות: זהב, כסף ונחושת. לדבריו כל משרדי ולשכות המדינה האסלאמית עושים שימוש במטבע. כל הסחורות במדינה האסלאמית ניתנות לרכישה במטבע זה בלבד.  הוא קרא לכל המוסלמים להיפטר מהכסף שאינו של המדינה האסלאמית והוסיף, כי אחת ממטרות הפרויקט היא להביא להרס הכלכלה העולמית "הנשלטת על ידי יהודים" (אלנבא', 18 במאי 2017).

פעילות הג'האד העולמי במדינות נוספות

פיגוע הרג במנצ'סטר (תמונת מצב עדכנית ל-24 במאי 2017)
 • בליל ה-22 במאי 2017, בתום מופע של זמרת הפופ האמריקאית אריאנה גראנדה, בוצע פיגוע הרג בקרב קהל, שעזב את  אולם ההופעה. בפיגוע נהרגו 22 בני אדם, רבים מהם בני נוער, ונפצעו 59. מפקד משטרת מנצ'סטר, איאן הופקינס, מסר, כי בשלב זה הוא סבור, שהפיצוץ בוצע ע"י אדם אחדשפוצץ מטען מאולתר בזירת הפיגוע (BBC, 23 במאי 2017). ראש הממשלה, תרזה מיי, כינסה את ממשלת בריטניה לישיבת חרום. היא ציינה כי זהו האירוע הקטלני ביותר מאז יולי 2005, כאשר ארבעה אזרחים מוסלמים תושבי בריטניה הרגו 52 בני אדם בפיגוע התאבדות במערכת התחבורה של לונדון (BBC, 23 במאי 2017).
 • מפקד משטרת מנצ'סטר דיווח במסיבת עיתונאים (23 במאי 2017), כי המחבל שנהרג בפיגוע הינו סלמאן רמדאן עבדי (Salman Ramadan Abedi). המחבל נולד במנצ'סטר ב-1994 להורים שנמלטו מלוב בימי שלטונו של קד'אפי. הוא השני בין ארבעה אחים. בתחילה התגוררה המשפחה בלונדון ובהמשך עברה למנצ'סטר. הוא למד בבית ספר מקומי וב-2014 החל ללמוד מנהל עסקים באוניברסיטת סאלפורד. בשלב מסוים הוא הפסיק את לימודיו. הוא היה מוכר לשירותי הביטחון הבריטיים. לפני כשלושה שבועות הוא יצא לביקור בלוב ממנו שב מספר ימים לפני ביצוע הפיגוע. יתכן כי ביקר גם בסוריה. גורמי ביטחון סבורים שהוא עבר אימונים בלוב. לאחרונה הוא עבר תהליך הקצנה דתית, לבש גלבייה והתפלל במסגד מקומי. אחיו הבכור אסמאעיל הוא מורה ללימודי קוראן. שירותי הביטחון הבריטיים חוקרים את נסיעותיו האחרונות ללוב (טלגרף, 24 במאי 2017).
 • דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע. סוכנות הידיעות אעמאק פרסמה ב-23 במאי 2017 הודעות קבלת אחריות בערבית, אנגלית ובשפות נוספות. בהודעות נאמר: "אחד מחיילי הח'ליפות הצליח להטמין מטעני חבלה במקומות כינוס של צלבנים בעיר מנצ'סטר בבריטניה. המטענים התפוצצו במבנה הארנה (המשמש) למסיבות פריצות והביאו למותם של כשלושים צלבנים ולפציעת שבעים נוספים". הודעת קבלת האחריות מסתיימת באיום: "What comes next will be more severe on the worshipers of the Cross and their allies…"(אעמאק, 23 במאי 2017).

תקיפת בניין הרדיו הממלכתי באפגניסטאן

 •  מחוז ח'ראסאן של המדינה האסלאמית קיבל אחריות לתקיפה נגד בניין הרדיו הממלכתי האפגאני במזרח העיר ג'לאלאבאד שבמחוז ננגרהאר. בתקיפה נהרגו לפחות שישה בני אדם ביניהם, ככל הנראה, שני שוטרים ונפצעו לפחות 17 נוספים. על פי הדיווחים בתקיפה נטלו חלק ארבעה פעילים. אחד מהם פוצץ עצמו בכניסה למבנה. שלושה אחרים נהרגו בחילופי ירי שנמשכו כשלוש ארבע שעות (רויטרס, 17 במאי 2017).  דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע, שבוצע ע"י שני אחים פעילי הארגון (חק, 17 במאי 2017).

[*] בשל חופשת חג השבועות תידחה הוצאת השבועי הבא.
[1]נראה כי האירוע באלתנף עיכב או בלם את התקדמות הכוח לעיר אבו כמאל. בינתיים נמסר כי דאעש מלכד את הדרכים המובילות לאבו כמאל וחפר שוחות להגנה על פעיליו (אוריינט ניוז, 23 במאי 2017).