מבט לג’האד העולמי (27 באפריל- 11 במאי 2017)

מבט לג'האד העולמי

מבט לג'האד העולמי

מתנדבים זרים, שלחמו במסגרת כוחות SDF, אוחזים בדגל דאעש (חשבון הטוויטר @ThomasOz_, 6 במאי 2017).

מתנדבים זרים, שלחמו במסגרת כוחות SDF, אוחזים בדגל דאעש (חשבון הטוויטר @ThomasOz_, 6 במאי 2017).

תעמולה של דאעש לפיה כי באלרקה

תעמולה של דאעש לפיה כי באלרקה "העסקים כרגיל". תמונות מסרטון שהפיץ הארגון בהם נראים תושבי אלרקה קונים בחנויות ברחוב אלואדי בעיר (חק, 30 באפריל 2017).

פעילי דאעש נלחמים נגד כוחות הביטחון העיראקיים בשכונת משירפה (חק, 7 במאי 2017).

פעילי דאעש נלחמים נגד כוחות הביטחון העיראקיים בשכונת משירפה (חק, 7 במאי 2017).

צבא עיראק נלחם בדאעש בשכונת ואדי עכאב, שמדרום ל

צבא עיראק נלחם בדאעש בשכונת ואדי עכאב, שמדרום ל"כביש מספר 1" (מרכז נינוא להסברה, 8 במאי 2017).

אבו ג'נאת העראקי, מחבל מתאבד שביצע פיגוע נגד הכוחות העיראקיים במערב העיר מוצול (חק, 5 במאי 2017).

אבו ג'נאת העראקי, מחבל מתאבד שביצע פיגוע נגד הכוחות העיראקיים במערב העיר מוצול (חק, 5 במאי 2017).

ששת חברי חולית דאעש לפני יציאתם לפיגוע (חק, 7 במאי 2017).

ששת חברי חולית דאעש לפני יציאתם לפיגוע (חק, 7 במאי 2017).

עבד אלחסיב, מנהיג דאעש באפגניסטאן, שנהרג על ידי צבא אפגניסטאן (אלראי אליום, 7 במאי 2017).

עבד אלחסיב, מנהיג דאעש באפגניסטאן, שנהרג על ידי צבא אפגניסטאן (אלראי אליום, 7 במאי 2017).

אינפוגרף הממליץ על פעולות דריסה (רומיה, 4 במאי 2017)

אינפוגרף הממליץ על פעולות דריסה (רומיה, 4 במאי 2017)


עיקרי אירועי השבוע

 • השבוע נכנסה לתוקפה הפסקת אש חדשה, ביוזמת רוסיה ובהשתתפות איראן ותורכיה. ההסכם מגדיר ארבעה "אזורי אי-הסלמה" (De-Escalation Zones), שבהם תופסק הלחימה למשך שישה חודשים. סיכויי יישומו של ההסכם בשטח, הלכה למעשה קלושים, בעיקר משום שהוא אינו כולל את המטה לשחרור פתח אלשאם (המזוהה עם אלקאעדה), המשתף פעולה עם ארגוני המורדים האסלאמיים. "נקודת תורפה" נוספת הינה אי-מעורבות ארה"ב ובעלות בריתה בהסכם.
 • בשטח ראויות לציון ההתפתחויות הבאות:
 • במוצול פתחו כוחות הביטחון העיראקים במתקפה מכיוון צפון, לנוכח "דשדוש" הלחימה בעיר העתיקה של מוצול. הכוחות העיראקים דיווחו על הצלחות ודומה, כי מובלעת דאעש במוצול הולכת ומצטמצמת.
 • כוחות SDFכבשו את העיר אלטבקה מידי דאעש והשתלטו על כפרים ועיירות נוספים באזור אלרקה. המצור על אלרקה הולך ומתהדק ופעילי דאעש שבעיר נערכים ללחימה (מספרם, על פי דובר הקואליציה בראשות ארה"ב, נע בין 3,000 ל-4,000 פעילים).
 • בחצי האי סיני מחריף העימות בין מחוז סיני של דאעש לבין שבט אלתראבין, הגדול בסיני. בני השבט הצהירו כי הם מצויים במלחמה נגד דאעש בסיני, בתאום עם ממשלת מצרים. עימות זה, הקשה ביותר מאז התבססות הסלפים-ג'האדיסטים בסיני, עלול ליצור קרע בין דאעש לאוכלוסייה הבדואית המקומית ולהחליש את כוחו של מחוז סיני.

 

הסכם אסטנה אודות הפסקת אש חדשה בסוריה

 • ב-6 במאי 2017 נכנסה לתוקפה הפסקת אש בארבעה מוקדי לחימה בסוריה, שהוגדרו כאזורי אי-הסלמה (De-Escalation Zones). האזורים עליהם חלה הפסקת האש הם: אדלב, דרעא, חמץ ושכונות באלע'וטה המזרחית, שממזרח לדמשק (ראו מפה). על הסכם הפסקת האש, שהושג באסטנה ביוזמת רוסיה, חתומות גם  איראן ותורכיה. על פי נוסח ההסכם, שפרסם משרד החוץ הרוסי, תופסק הלחימה באזורים הללו לתקופה של שישה חודשים. בתקופה זאתלא יעשה בהם שימוש בנשק, לא תבוצענה תקיפות מהאוויר ויוגש סיוע הומניטארי נרחב לאוכלוסייה.

 

 • לדברי שליח רוסיה לשיחות ההסדרה באסטנה למרות שייאכף איסור טיסות מעל האזורים הללו יוכלו מטוסי הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש להמשיך ולתקוף יעדים של דאעש ושל אלקאעדה (RT, 5 במאי 2017)[1]. סטפן דה מיסטורה, שליח מיוחד מטעם מזכ"ל האו"ם והליגה הערבית לסוריה, אמר כי התוכנית הינה צעד ראשון לקראת הפסקת אש כוללת. ארה"ב, שאינה צד בהסכם, הביעה חשש מפני מעורבות איראן בהסכם. על פי דיווחים בכלי התקשורת סוריים, רוסים  ומערביים נמשכת הלחימה באזורי הפסקת האש, אף כי  כנראה בעצימות נמוכה יותר.
 • "נקודת התורפה" המרכזיתבהסכם שביתת הנשק הינה, שהוא אינו כולל את חזית פתח אלשאם (ג'בהת אלנצרה לשעבר), המזוהה עם אלקאעדה. ארגון זה משתף פעולה עם ארגוני מורדים אסלאמיים אחרים במסגרת המטה לשחרור אלשאם. מעוז כוחו של המטה ושל ארגוני מורדים אחרים, הינו מרחב אדלב, שהינו הגדול ביותר בין אזורי אי-ההסלמה. המשך תקיפות נגד המטה לשחרור אלשאם באזורים הללו עלול להתפרש כתקיפה נגד ארגוני המורדים וכהפרת ההסכם והדבר יכול להביא להסלמה מחודשת בלחימה. "נקודת תורפה" נוספת הינה אי מעורבות ארה"ב ובעלות בריתה בהסכם, דבר שגם כן עלול להקשות על יישומו.

 

עיקרי ההתפתחויות בסוריה

המערכה לכיבוש אלרקה
 • ב-4 במאי 2017 דווח כי לאחר 44 ימי לחימה כבשו כוחות SDFאת העיר אלטבקה מידי דאעש והם שולטים בה באופן מלא. פעילי דאעש נסוגו מהעיר על נשקם יחד עם בני משפחותיהם.זאת במסגרת הסכם שהושג עם כוחות SDF, עלנסיגתם מהעיר ומאזור סכר אלטבקה. חלק מפעילי דאעש יצאו לעבר העיר אלרקה וחלקם הסגיר עצמו לידי כוחות SDF. במהלך הלחימה לכיבוש העיר נהרגו ונפצעו עשרות לוחמי SDF, פעילי דאעש ואזרחים (אלג'זירה, 4 במאי 2017).

 

 • במקביל השתלטו כוחות SDFעל כמה כפרים ועיירות נוספים באזור אלרקה. עתה מכתרים כוחות SDFאת העיר מכיוון צפון, מזרח ומערב. דווח, כי הם נמצאים במרחק של כ-16 ק"מ מצפון לעיר (אלג'זירה, 4 במאי 2017). דאעש מנסה לפגוע ב-SDFבאמצעות פיגועים הכוללים הפעלת מכוניות תופת. לדברי דאעש נהרגו עשרים פעילי SDFועשרה נפצעו מפיצוץ מכונית תופת באזור הכפר חזימה צפונית לאלרקה (זמן אלוצל, 6 במאי 2017).
המצב בעיר אלרקה
 • על פי קולונל ג'ון דוריאן, דובר הקואליציה בראשות ארה"ב. הולך וגובר הכיתור על אלרקה, בשל פעולות מדינות הקואליציה וכוחות-SDF. להערכתו נמצאים עתה באלרקה בין 3,000 ל-4,000 פעילי דאעש, כולל לוחמים זרים (ARA News, 5 במאי 2017).
 • התעמולה של דאעש מנסה לשדר כלפי חוץ, כי החיים באלרקה מתנהלים כסדרם. עיון בגיליון האחרון של אלנבא, ביטאון דאעש, מעלה, כי הארגון עושה מאמץ לגייס לשורותיו פעילים חדשים ולאמן אנשיו בטקטיקות של גרילה מאחורי קווי האויב. באלנבא פורסמה כתבה הסוקרת קורס "לוחמים מסתערים", שהתקיים במחנה אלשיח'ין, באזור אלרקה. לדברי מדריכי הקורס אומנו החניכים בעיקר בפעולות הסתערות והתקפות פתע מאחורי קווי האויב ובשטח האויב שמטרתן להסב לו מירב האבידות בנפש וברכוש. בעמוד נוסף של הביטאון פורסמה מודעה הקוראת לפעילים להתגייס לשורות לוחמי המדינה האסלאמית (אלנבא, 4 במאי 2017). כתבות אלו עשויות להצביע על מצוקת כח אדם של דאעש בשל האבידות שספג, ועל הכנות שעושה הארגון ללוחמת גרילה במהלך הקרב על אלרקה ו"ביום שאחרי".
דיר אלזור
 • בתקשורת הלבנונית דווח, כי דאעש החל בהכנות לקראת מתקפה אפשרית נגדו באזור דיר אלזור. במסגרת זאת החלו פעילי הארגון לחפור מנהרות, להקים סוללות עפר וקירות בטון, להטמין מוקשים, לסגור כבישים בערים ולהגביר את הפיקוח על נהר הפרת כדי למנוע חדירה לעיר באמצעות סירות. במקביל העביר הארגון תגבורות של לוחמים מעיראק וכמויות גדולות של אמצעי לחימה ותחמושת . כמו כן ערך הארגון מספר שינויים אישיים בקרב מפקדיו באזור. נמסר כי רוב מפקדי הגזרות הוחלפו, וכי מושל מחוז פרת הודח ובמקומו מונה מושל חדש. כמו כן הוחלפו כמה בכירים במנגנון המודיעין (אלמדן, אתר חדשות לבנוני, 26 באפריל 2017). בהקשר זה נמסר על מינויו של פעיל שכינויו אבו מקאתל הבלגי כאחראי הצבאי באזור דיר אלזור (אלעהד, 26 באפריל 2017).
אזור תדמור
 • גם לאחר כיבושה מחדש של תדמור על ידי צבא סוריה עדיין מתנהלים עימותים בין פעילי דאעש לבין הכוחות הסורים, בעיקר באזור שממזרח לעיר. נמסר כי פעילי דאעש הצליחו להשתלט על מספר מקומות שבהם שולט צבא המשטר הסורי (רשת תקשורת שאם, 4 במאי 2017). בין האזורים הוזכרו אזור הממגורות בחלקה הצפון מזרחי של העיר ותחנת השאיבה T3לנפט גולמי, כ-42 ק"מ ממזרח לתדמור. צבא סוריה הסתייע בתקיפות נגד דאעש במטוסי קרב (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 2 במאי 2017).

עיקרי ההתפתחויות בעיראק

המערכה לכיבוש מוצול
 • לנוכח הקשיים שבהם נתקלו הכוחות העיראקים בלחימה בעיר פתחו כוחות הביטחון העיראקים חזית חדשה מכיוון צפון. דווח כי את החזית החדשה מנהלים כוחות דיוויזיית השריון התשיעית של צבא עיראק יחד עם לוחמי "כוח התגובה המהירה" של משרד הפנים העיראקי. הכוחות העיראקים מתקדמים לאיטם לאורך "כביש מספר 1" החוצה את מערב העיר מצפון לדרום.

 

 • בהתקפה כבשו הכוחות העיראקים כבשו את שכונת משירפה, שבצפון מערב מוצול, דרכה עובר "כביש מספר 1". מפקד דיוויזיית השריון התשיעית מסר כי במהלך שחרור משירפה הרסו כוחותיו חמש מכוניות תופת, הרגו יותר משלושים פעילי דאעש והרסו יותר משלושה מצבורי נשק (אלע'רביה, 4 במאי 2017).
המענה של דאעש
 • דאעש ממשיך לבצע פיגועים נגד הכוחות העיראקיים. בכיר במשטרה עיראק דיווח כי 14 שוטרים עיראקיים נהרגו ועשרים נוספים נפצעו בגל פיגועי התאבדות שביצעו פעילי דאעש בעיר מוצול (אנטוליה, 29 באפריל 2017). ב-3 במאי 2017 דיווח דאעש כי הרג 12 לוחמים עיראקים בשכונת אלירמוכ, שבמוצול (חק, 3 במאי 2017). ב-7 במאי 2017 דיווח מקור רשמי במשטרה עיראק על מותם של תשעה בכירים ביטחוניים ופציעתם של שלושה נוספים כתוצאה מפיצוץ מכונית תופת במערב העיר (אנטוליה, 7 במאי 2017).
 • במקביל ללחימה במוצול המשיכו פעילי דאעש לבצע פיגועים בערים נוספות בעיראק, בעיקר נגד מטרות ממשל, אוכלוסייה שיעית ובני שבטים המשתפים פעולה עם המשטר העיראקי. הפיגועים הללו מוכיחים כי יש בידי דאעש כוחות להמשיך ולקיים פעילות גרילה בהיקף נרחב, גם לאחר אובדן מוצול. להלן פיגועים עיקריים:

 

 • בגדאד: דאעש קיבל אחריות לפיגוע התאבדות באמצעות מכונית תופת בשכונת אלכראדה, בקרבת התקהלות של שיעים. לטענת דאעש נהרגו בפיגוע יותר משלושים בני אדם (חק, 29 באפריל 2017).
 • סאמראא': דאעש הודיע כי הרג יותר משלושים אנשי ביטחון עיראקיים בתקיפה, שביצעו פעיליו נגד מטה משטרת עיראק בעיר. לטענת הארגון, אחד מפעילי דאעש פוצץ חגורת הנפץ שנשא (חק, 2 במאי 2017).
 • אלרטבה: ארבעה חיילים עיראקים נהרגו וארבעה נוספים נפצעו בתקיפה שערכו פעילי דאעש נגד עמדה של צבא עיראק מזרחית לעיר (רויטרס, 2 במאי 2017).
 • אלרמאדי: בכיר במשטרת עיראק מסר כי שני שוטרים נהרגו בפיצוץ מטען חבלה בעיר אלרמאדי, שבמחוז אלאנבאר (אנטוליה, 8 במאי 2017).
 • חדית'ה: דאעש הודיע כי הרג לפחות 12 חיילים עיראקים ואנשי כוחות השבטים המסייעים להם, דרומית לעיר חדית'ה במחוז אלאנבאר. זאת במהלך הדיפת מתקפה נגד מעוזי דאעש באזור (חק, 9 במאי 2017).
 • כרכוכ: דאעש דיווח כי תקף בסיס חיל אוויר של הכוחות הכורדיים מערבית לעיר כרכוכ, שם דווח על המצאות יועצים צבאיים אמריקאיים. לטענת הארגון, התקיפה בוצעה על ידי חוליה של שישה פעילים, שהתחפשו לחיילי פשמרגה. לפחות שניים מהם נשאו חגורות נפץ.  לדברי דאעש בתקיפה נהרגו עשרות כורדים ומספר חיילים אמריקאים  (חק, רויטרס, 7 במאי 2017).

חצי האי סיני

מחריף העימות בין מחוז סיני של דאעש לבין שבט אלתראבין
 • נמשכים העימותים בצפון חצי האי סיני בין פעילי מחוז סיני של דאעש לבין בני שבט אלתראבין, השבט הבדואי הגדול בחצי האי סיני, אשר משתף פעולה עם השלטונות המצריים במלחמה נגד דאעש. להלן עיקרי ההתפתחויות:
 • בדרום רפיח פוצצה מכונית נגד ריכוז כלי רכב של שבט אלתראבין. הפיצוץ גרם לארבעה הרוגים ולמספר רב של פצועים. בתגובה הציתו בני שבט אלתראבין בן ערובה של דאעש, שהיה בידיהם (עמוד הפייסבוק סינאא' ניוז 24, 25 באפריל 2017).
 • שלושה ימים לאחר מכם חטפו פעילי דאעש שני צעירים בני שבט אלתראבין. בתגובה חטפו אנשי השבט חמושים מהארגון ודרשו לשחרר בתמורה לשחרורם את כל אנשי השבטים העצורים בידי דאעש. דאעש סרב להיענות לדרישה (אלג'זירה, 28 באפריל 2017).
 • ב-2 במאי 2017 הודיע מטה אלתראבין כי אנשיו השמידו שלושה כלי רכב של דאעש, הרג שבעה פעילים ("פעילי כפיר") ולקחו בשבי שלושה נוספים (ובהם האחראי על החסבה, משטרת המוסר של דאעש).
 • ב-3 במאי 2017 פורסו תמונות של עשרה גברים שנחטפו ע"י שבט אלתראבין. בהודעה שפרסם שבט אלתראבין נטען כי החטופים הם אסעד אלעמארין, מפקד במחוז סיני של דאעש, שאיננו בעל אזרחות מצרית ותשעה מאנשיו. בתקשורת המצרית דווח כי אסעד אלעמארין היה אחראי האספקה והמימון במחוז סיני של דאעש (אלערב אליום, 3 במאי 2017;cairolive.com, 3 במאי 2017).
 • ב-6 במאי 2017 התנהלו עימותים בין פעילי דאעש לבין בני שבטים מקומיים בדרום רפיח. במהלך העימותים נתפסו על ידי בני השבטים כמויות גדולות של אמצעי לחימה, חומרי נפץ ומוקשים, שהועברו על ידם לכוחות הביטחון המצריים (עמוד הפייסבוק איחוד שבטי סיני, 6 במאי 2017).
 •  על רקע התפתחויות הללו נערך שבט אלתראבין להמשך המערכה נגד דאעש:
 • "מטה אלתראבין"מינה דובר רשמי בשם מוסא אלדלח, שיפרסם הודעות הקשורות להתפתחויות המערכה נגד דאעש. הדובר פרסם בעמוד הפייסבוק שלו הודעה, כי מטרת המטה הינה להילחם בארגון דאעש בחסות המדינה. הדובר רמז כי בני השבט ישובו לחיי השגרה רק לאחר שיסתיים "הסיוט" המכונה דאעש (אלמדיאן, 7 במאי 2017).
 • ב-8 במאי הודיע שבט אלתראבין כי הוא מקיים מלחמה נגד דאעש, אשר "מבצע מעשי טבח, הרג והרס". השבט ציין כי הוא פועל בתאום עם ממשלת מצרים (בואבת אלקאהרה, 8 במאי 2017).
 • שבט אלתראבין הינו שבט בדואי, הגדול בסיני, שמקורו בערב הסעודית. העימות בינו לבין דאעש הינו הראשון מסוגו, מאז הקמת מחוז סיני של דאעש, ומאז תחילת ההתבססות של הסלפים-ג'האדסיטים בחצי האי סיני. העימות עלול ליצור קרע בין דאעש לבין האוכלוסייה הבדואית בסיני ולהחליש את כוחו של מחוז סיני של  דאעש. ניתן להניח כי כוחות הביטחון המצרים ינצלו את ההזדמנות לסייע לשבט אלתראבין כדי להגביר את הלחצים על דאעש ולהעמיק הקרע בינו לבין האוכלוסייה הבדואית המקומית.

 

דאעש ממשיך לאיים על הקופטים במצרים
 • פעיל בדאעש שהזדהה כמפקד הח'ליפות במצרים, אמר בראיון לביטאון דאעש,  כי ההתקפות נגד הכנסיות במצרים הן חלק מהמלחמה נגד ה"כפירה" וה"כופרים". הוא קרא למוסלמים במצרים להצטרף למדינה האסלאמית והוסיף, כי אם הם אינם יכולים לעשות כן עליהם לבצע פיגועים נגד הנוצרים ונגד "נוטשי האסלאם" ולהסב להם נזק רב. הוא הדגיש כי לפעילי דאעש במצרים קשר הדוק עם מחוז סיני, אשר סולל עבורם את "הדרך לירושלים". אותו פעיל גם הזהיר את המוסלמים במצרים להתרחק ממקומות ריכוז של נוצרים, אזרחים מערביים, צבא ומשטרה וכן ממתקנים צבאיים, כלכליים ומדיניים של השלטון המצרי. זאתמכיוון שהם מהווים עבור דאעש "יעד לגיטימי" לפיגועים (אלנבא, 4 במאי 2017).
 • שבט אלתראבין הינו שבט בדואי, הגדול בסיני, שמקורו בערב הסעודית. העימות בינו לבין דאעש הינו הראשון מסוגו, מאז הקמת מחוז סיני של דאעש, ומאז תחילת ההתבססות של הסלפים-ג'האדסיטים בחצי האי סיני. העימות עלול ליצור קרע בין דאעש לבין האוכלוסייה הבדואית בסיני ולהחליש את כוחו של מחוז סיני של  דאעש. ניתן להניח כי כוחות הביטחון המצרים ינצלו את ההזדמנות לסייע לשבט אלתראבין כדי להגביר את הלחצים על דאעש ולהעמיק הקרע בינו לבין האוכלוסייה הבדואית המקומית.

 

התנהלות המדינה האסלאמית

דיווח כי לוחמים זרים נוטשים את דאעש
 • בתקשורת הבריטית דווח כי בעקבות התבוסות שנחל דאעש בסוריה ובעיראק פעילים זרים רבים ותומכי דאעש נוטשים את המדינה האסלאמית ומנסים להימלט לתורכיה (הגרדיאן, 27 באפריל 2017).
 • לדברי מקורות רשמיים בתורכיה ובאירופה פעילי דאעש רבים שהצטרפו לארגון מאז 2013 יצרו קשר עם שגרירויות מדינות האם שלהם וביקשו לשוב למדינתם. אחרים, המזדהים עם דאעש מבחינה אידיאולוגית, חשודים שבכך שהם מנצלים את בריחתם כדי להסתנן לתורכיה ומשם להגיע לאירופה, במטרה להמשיך את הלחימה. רבים נתפסו בעת שניסו לחצות את הגבול אולם חלק (שמספרם אינו ידוע) הצליחו לחמוק מכוחות הביטחון ונכנסו לתורכיה (בדרכם למדינותיהם).
 • סוכנויות מודיעין מערביות מאמינות, כי בין פעילים אלה ישנם פעילים מזרוע מבצעי החוץ של דאעש (External Operations Arm), שהצטרפו לדאעש ממדינות שונות כגון בריטניה, צרפת, בלגיה ואוסטרליה. על פי ההערכות כ-30,0000 לוחמים זרים נכנסו לסוריה והצטרפו לדאעש.הממשל האמריקאי מעריך כיכ-25,000 מהם נהרגו. בין אלו מצויים כ-850 לוחמים בריטים, אשר הצטרפולדאעש או לארגונים ג'האדיסטים אחרים כגון חזית פתח אלשאם.
 • בהקשר לכך נמסר כי שלטונות תורכיה עצרו במעבר קיליס בדרום תורכיה כמה פעילי דאעש זרים שהגיעו מסוריה. בין העצורים Stefan Aristidou, אזרח בריטי בשנות העשרים לחייו תושב לונדון. הוא נעצר יחד עם אשתו בריטית ממוצא בנגלדשי. כמו כן נעצר Kary Paul Kleman, אזרח אמריקאי בן 46 מפלורידה. השלושה ניסו לעבור לתורכיה לאחר ששהו למעלה משנתיים בסוריה באזורים שבשליטת דאעש. התובעים התורכים מתכוונים לגזור על Aristidouו-Klemanתקופות מאסר של בין שבע וחצי לחמש עשרה שנים. אם יוסגר Aristidouלבריטניה הוא יעמוד בפני תביעה שהעונש המרביעליההינו מאסר עולם (הגרדיאן, 26 באפריל 2017).

פעילות הג'האד העולמי במדינות נוספות

אפגניסטאן
 •  ב-3 במאי 2017 בוצע פיגוע התאבדות באמצעות מכונית תופת בקרבת שגרירות ארה"ב ומשרדי ממשל במרכז קאבול, בירת אפגניסטאן. דאעש קיבל אחריות על הפיגוע. הפיגוע נועד לפגוע בשיירה של חיילים זרים, כנראה חיילי נאט"ו, שעברה במרכז העיר. בפיגוע נהרגו שמונה בני אדם, ונפצעו 28. בין הפצועים שלושה חיילים אמריקאים (וושינגטון פוסט, גרדיאן, רוייטרס, CNN, 3 במאי 2017).

פעילות סיכול ומנע

סעודיה
 • שלטונות סעודיה עצרו בג'דה 46 פעילי דאעש. בין העצורים 32 אזרחים סעודים והשאר אזרחים זרים מפקיסטאן, תימן, אפגניסטאן, מצרים, ירדן וסודאן. הפעילים נעצרו בשל מעורבותם בפיגועים, שהבולט בהם הוא הפיגוע שבוצע על-ידי מחבל מתאבד במסגד הנביא מחמד בעיר אלמדינה בקיץ 2016 (אלשרק אלאוסט, 1 במאי 2017).
פקיסטאן

דווח כי מנהיג דאעש באפגניסטאן, המכונה עבד אלחסיב, נהרג בפעילות הכוחות מיוחדים של צבא אפגניסטאן בחבל ננגרהאר, שבמזרח המדינה. עבד אלחסיב מונה לתפקידו בשנת 2016 לאחר שקודמו, חפיט' סעיד ח'אן, נהרג בתקיפה של כלי טיס בלתי מאויש אמריקני. לעבד אלחסיב מיוחסים מספר פיגועים, שהבולט שבהם הינו ההתקפה נגד בית החולים הצבאי בקאבול (רויטרס, 7 במאי 2017).

פעילות תודעתית

דאעש קורא לאנשיו בחו"ל לבצע פיגועי מיקוח ולגרום להרג המוני (גיליון 9 של ביטאון דאעש רומיה)
 • בגיליון האחרון של ביטאון דאעש רומיה, המופץ באמצעות רשת האינטרנט בעשר שפות. התפרסם פרק נוסף בסדרת הכתבות "טרור צודק" (רומיה, 4 במאי 2017). בפרק זה קורא דאעש לאנשיו  להשיג  אמצעי לחימה ולבצע פיגועי מיקוח. על פי הכתבה לקיחת בני הערובה לא נועדה עבור קבלת כספי כופר אלא כדי לגרום להרג המוני. על-פי הנחיות הניתנות בכתבה אין להחזיק מספר רב של בני ערובה אלא לזרוע טרור באמצעות "שפת הכוח, שפת ההרג, הדקירה ושיסוף הגרונות, כריתת ראשים, דריסה תחת משאיות, ושריפתם בעודם בחיים. [כל זאת] עד שהם ישלמו את חובם כשהם במצב של השפלה".
 • בכתבה גם פורסמה המלצה לבצע את הפעולה במקום הומה אדם בו אמור מבצע הפיגוע להשתלט על הקורבנות ולהספיק להרוג אנשים רבים ככל האפשר עוד לפני התגובה הראשונית של המשטרה. דוגמא לפיגועים מסוג זה הם הטבח בתיאטרון בטקלאן בפריס או הטבח במועדון הלילה באורלנדו. דרך אפשרית להשגת אמצעי לחימה, על פי הכתבה, היא להסיע מכונית אל תוך חנות כלי נשק לאחר שעת הפתיחה שלה לפרוץ אותה ולקחת את כלי הנשק המצויים בה.
 • במקביל מעודד דאעש פיגועי דריסה רבי נפגעים. בביטאון רומיה פורסם אינפוגרף תחת הכותרת "טקטיקות של טרור-התקפות באמצעות משאיות". מפורטים בו יעדים מועדפים להתקפות, פרוט סוגי המשאיות והדרכים להשגתם.
פעילי דאעש מפתחים רשת חברתית חדשה
 • רוב ווינרייט (Rob Wainwright), מנהל יורופול (סוכנות המודיעין הפלילי של האיחוד האירופי, הפועלת כארגון תיאום מודיעיני בין סוכנויות המשטרה ברחבי אירופה), מסר בכנס בנושא ביטחון בלונדון כי במהלך מבצע מודיעני שנערך לאחרונה עלה, כי דאעש פיתח רשת חברתית מקוונת חדשה. לדבריו, זוהי רשת חברתית לכל דבר, בה ניתן לשלוח מסרים וליצור קשר עם קשת רחבה של חברים והיא נמצאת בשימוש פעילים בארגון.
 • לדברי רוב ווינרייט נחשפה הרשת במהלך מבצע נגד פעילות ברשת, שהתמקד בדאעש ובאלקאעדה, במהלכו אותרו למעלה מ-2,000 תכנים קיצוניים, שפורסמו ב-52 רשות החברתית באינטרנט. במהלך המבצע עלה כי פעילי ג'האד גם  עושים שימוש בערוצים פרטיים, כאשר בשנה האחרונה ניכרת פופולאריות רבה בשימוש בטלגרם (Telegram), אשר תכניו מוצפנים (רויטרס, 3 במאי 2017; ג'רוזלם פוסט, 3 במאי 2017).
פיתוח הרשת החדשה על ידי פעילי דאעש  נועד למנוע פגיעה של גופי ביטחון בתקשורת של הארגון. הוא בא בתגובה לקשיים אותם מערימות הרשתות החברתיות באינטרנט, ובראשן פייסבוק וטוויטר,על הפצת תכנים של הארגון

 

[1]סרגי לברוב, שר החוץ הרוסי, התבטא בראיון לכלי תקשורת רוסים, כי רוסיה נחושה להביס את דאעש. לדבריו המדינות החברות ב"ארגון האמנה לביטחון משותף" מוכנות להילחם נגד דאעש במסגרת כוח משותף לתגובה מהירה (טאס, 5 במאי 2017)."ארגון האמנה לביטחון משותף" (CSTO) הינה ברית פוליטית-צבאית, שהוקמה על ידי חבר המדינות, על בסיס ה"אמנה לביטחון משותף", שנחתמה ב⁻15 במאי 1992.