מבט לג’האד העולמי (6 – 19 באפריל 2017)

מבט לג'האד העולמי

מבט לג'האד העולמי

שרי החוץ טילרסון ולברוב במסיבת העיתונאים (אתר מחלקת המדינה של ארה

שרי החוץ טילרסון ולברוב במסיבת העיתונאים (אתר מחלקת המדינה של ארה"ב, 12 באפריל 2017).

גופות ילדים מהכפרים אלפועה וכפריא ואוטובוס הרוס בזירת הפיגוע.

גופות ילדים מהכפרים אלפועה וכפריא ואוטובוס הרוס בזירת הפיגוע.

מחבל מתאבד המכונה אבו אבראהים אלעראקי, שביצע פיגוע התאבדות בשכונת אלת'ורה (חק, 17 באפריל 2017).

מחבל מתאבד המכונה אבו אבראהים אלעראקי, שביצע פיגוע התאבדות בשכונת אלת'ורה (חק, 17 באפריל 2017).

הטלת פצצה באמצעות כלי טייס בלתי מאויש על ריכוז של כוחות הביטחון העיראקיים, בעיירה תל זלט, כ-25 ק

הטלת פצצה באמצעות כלי טייס בלתי מאויש על ריכוז של כוחות הביטחון העיראקיים, בעיירה תל זלט, כ-25 ק"מ דרומית-מערבית לעיר מוצול (חק, 17 באפריל 2017).

זירת פיגוע ההתאבדות של דאעש בכנסיית סנט ג'ורג' בטנטא (חק, 9 באפריל 2017).

זירת פיגוע ההתאבדות של דאעש בכנסיית סנט ג'ורג' בטנטא (חק, 9 באפריל 2017).

אכברג'ון דזלילוב, שביצע פיגוע התאבדות ברכבת התחתית של סנט פטרבורג (חשבון הטוויטר simulacra deorum@digitalfolklore, 6 באפריל 2017).

אכברג'ון דזלילוב, שביצע פיגוע התאבדות ברכבת התחתית של סנט פטרבורג (חשבון הטוויטר simulacra deorum@digitalfolklore, 6 באפריל 2017).


עיקרי אירועי השבוע

 • במוסקבה התקיימו ב-12 באפריל 2017 שיחות בין שר החוץ האמריקאי טילרסון לבין עמיתו הרוסי לברוב והנשיא פוטין.ברקע השיחות עמדה המתיחות בין שתי המעצמות, שנוצרה בסוריה, בעקבות הפעלת חומר לחימה כימי נגד אזרחים ע"י המשטר הסורי ותקיפת בסיס חיל האוויר הסורי אלשעיראת ע"י ארה"ב. הפגישות הניבו הודעה על הקמת מנגנוני הידברות בין ארה"ב לרוסיה ויתכן גם, שיובילו להפחתת ההתקפות התקשורתיות ביניהם. עם זאת חילוקי הדעות הבסיסיים בין ארה"ב לרוסיה בנוגע לסוריה נותרו בעינם.
 • הפעלת חומר הלחימה הכימי נגד אזרחים ע"י המשטר הסורי וירי הטילים האמריקאי שבוצע בתגובה, לא הביאו לשינויים משמעותיים במצב בשטח, בזירות הלחימה השונות בסוריה: באזור שמצפון לחמאה נחל המשטר הסורי הישג מול ארגוני המורדים, בעוד שבדרעא ידם של המורדים על העליונה ובאזור שממזרח לדמשק עדיין נמשכת הלחימה. בינתיים משלימים כוחות ה-SDFאת כיתור העיר אלרקה והם נערכים עתה לשלב המכריע של כיבוש העיר.
 • בעיר העתיקה שלמוצול מתנהלת הלחימה בעצלתיים. הכוחות העיראקיים סופגים אבידות קשות בשל ההתנגדות העיקשת של דאעש. בינתיים מחמיר המצב ההומניטארי במערב מוצול, בה מתגוררים כ-400,000 תושבים. תושבים אלו לכודים בין הכוחות הנלחמים, סובלים ממחסור במזון ומנועים מלהימלט מאזורי הקרבות ע"י דאעש הרואה בהם "מגן אנושי".

 

ארה"ב ורוסיה

שיחות שר החוץ האמריקאי במוסקבה
 • ברקע השיחות במוסקבה עמדו האירועים הדרמטיים בסוריה, שהחלו 8 ימים קודם לכן: ב-4 באפריל 2017 הפעיל חיל האוויר הסורי חומר לחימה כימי (כנראה גז סארין) נגד אזרחים בעיירה ח'אן שיח'ון (כ-54 ק"מ מדרום לאדלב). בהתקפה נהרגו לפחות מאה אזרחים ומאות נפצעו. בתגובה שיגרה ארה"ב ב-7 באפריל 59 טילי שיוט מספינות בים התיכון לעבר שדה תעופה של חיל האוויר הסורי אלשעיראת (כ-31 ק"מ מדרום לחמץ). ההתקפה האמריקאית על שדה התעופה אלשעיראת הייתה הראשונה שבוצעה בסוריה נגד יעד של המשטר הסורי, מאז פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה. היא היוותה איתות ברור לרוסיה ולאויביה האחרים של ארה"ב, כי הנשיא האמריקאי החדש אינו מהסס לאמץ "כללי משחק" חדשים בסוריה, וכי הוא עלול לעשות זאת גם בזירות עימות אחרותרוסיה מצידה התייצבה באופן נחרץ לצד בעלת בריתה סוריה, טענה כי המשטר הסורי אינו אשם בתקיפה הכימית באלשעיראת, הגנה על סוריה במועצת הביטחון, ותבעה להקים ועדת חקירה, שתבדוק את האירוע.

 

 • בשיחות שקיים טילרסון במוסקבה נדונו מכלול סוגיות התלויות ועומדות בין ארה"ב לרוסיה בזירות שונות ברחבי העולם אך דומה כי ההתפתחויות האחרונות בסוריה עמדו במרכז השיחות. לאחר פגישות טילרסון עם לברוב ופוטין התקיימה מסיבת עיתונאים. להלן עיקרי הנושאים בהקשר הסורי, שעלו בה:
 • מחלוקת בעניין האחריות להפעלת הנשק הכימי בח'אן שיח'ון: המחלוקת נותרה בעינה גם לאחר השיחות. שה"ח טילרסון הדגיש, כי בידי ארה"ב יש מידע חד-משמעי המצביע, כי מתקפת הנשק הכימי תוכננה, הונחתה ובוצעה ע"י כוחות המשטר הסורי. לדבריו התקפה זאת הינה האחרונה בסדרה ארוכה של עשיית שימוש בנשק כימי מסוגים שונים ע"י המשטר הסורי. מנגד, שה"ח לברוב דחה את האשמות ארה"ב נגד המשטר הסורי והדגיש, כי רוסיה עומדת על ביצוע "חקירה אובייקטיבית" בעניין זה.
 • מניעת חיכוכים בין חילות האוויר של רוסיה ושל ארה"ב והקואליציה הפועלים בסוריה: שה"ח לברוב מסר, כי בשיחות נדון עניין חידוש פעילות המנגנון למניעת חיכוכים במהלך הפעילות האווירית בסוריה של רוסיה ושל הקואליציה בהנהגת ארה"ב (de-confliction memorandum)[1]. פעילותו של מנגון זה הופסקה ב-7 באפריל 2017, בעקבות התקיפה האמריקאית בסוריה. הנשיא פוטין, לדברי לברוב, אישר את נכונות רוסיה להשיב אותו על בסיס מה שהוגדר על ידו כמטרה המשותפת של המלחמה בג'בהת אלנצרה (שלוחת אלקאעדה בסוריה) ודאעש[2].
 • הקמת "קבוצת עבודה" שתבחן נושאים שבמחלוקת: שה"ח טילרסון הגדיר את הפגישה עם הנשיא פוטין כפרודוקטיבית. לדבריו קיימת הסכמה בין ארה"ב לרוסיה סביב שורה של נושאים הנוגעים לסוריה ובהם קיום סוריה כמדינה מאוחדת ויציבה ומניעת הפיכתה למקום מפלט לטרוריסטים. אולם לדבריו קיימים גם חילוקי דעות בין שני הצדדים. הוא מסר, כי שני הצדדים הסכימו להקים "קבוצת עבודה", שתדון על נושאים שבמחלוקת, במטרה לייצב את מערכת היחסים שביניהם.

עיקרי ההתפתחויות בסוריה

המערכה לכיבוש אלרקה
 • כוחות ה-SDF, בסיוע אווירי של מטוסי הקואליציה, השתלטו על האזורים הכפריים שממערב, ממזרח ומצפון לעיר אלטבקה וסיימו לכתר אותה (אלמיאדין, 12 באפריל 2017). ב-15 באפריל 2017 הודיעו כוחות ה-SDFעל תחילת הכניסה לעיר דרך שכונותיה המזרחיות והמערביות. לדברי מפקד ב-SDFכבשו כוחותיו מידי דאעש את אחת השכונות בחלקה הדרום מערבי של אלטבקה (אלג'זירה, 16 באפריל 2017).
 • ה-SDFהודיע, כי כוחותיו החלו את ה"שלב הרביעי" של כיבוש אלרקה. לדבריו מטרתו של שלב זה היא לכתר את העירולנתק אותה משאר האזורים שבשליטת דאעש (אראניוז, אח'באר אלעאם, 13 באפריל 2017). בצד זאת הודיעו כוחות ה-SDFעל הקמת גוף בשם "המועצה האזרחית של אלרקה" אשר ינהל את העיר לאחר שכוחותיהם ישתלטו עליה. הפגישה הראשונה של המועצה נערכה בעיירה עין עיסא, שמצפון לאלרקה (ח'טוה, 17 באפריל 2017).

 

 • ב-11 באפריל 2017 תקפו מטוסי הקואליציה יעדים של דאעש מדרום לאלטבקה. בתקיפה נהרגו בשוגג 18 לוחמים מה-SDF. משרד ההגנה האמריקאי הודיע, כי במקום זוהתה עמדת קרב של דאעש, וה-SDFביקש מהאמריקאים לתקוף אותה. אולם בפועל הסתבר כי הייתה זאת עמדת קרב קדמית של ה-SDF. עוד נמסר כי הקואליציה בוחנת את הסיבות לאירוע והיא תנקוט בכל אמצעי הביטחון הנחוצים על מנת למנוע תקריות דומות בעתיד (Defence.gov, 13 באפריל 2017).
אזור חמאה
 • באזור שמצפון לחמאה ממשיכים הכוחות הסורים להחזיר לעצמם את השליטה על עיירות וכפרים שנכבשו ע"י ארגוני המורדים בראשית ההתקפה. מצפון לחמאה בלט כיבושה של העיירה צוראן, הנמצאת כ-16 ק"מ מצפון לחמאה (בקרבת הכביש הבינלאומי דמשק-חלב), מידי המטה לשחרור אלשאם.
 • ההסברה הסורית טוענת, כי בקרבות בין הצדדים מצפון לחמאה נהרגו 2,308 פעילים של ארגוני המורדים, נפצעו 1,325, והושמדו אמצעי לחימה רבים כולל תשעה טנקים וארבעה נגמ"שים (הטלוויזיה הסורית, 17 באפריל 2017). מנגד, הודיעו ארגוני המורדים כי הם הפציצו את שדה התעופה הצבאי בחמאה והוציאו אותו מכלל שימוש. על פי ההודעה נהרס מטוס מיג 23 ונגרם נזק רב למתקני השדה (סוכנות הידיעות שאם, 16 באפריל 2017).
העיר דרעא
 • ארגוני המורדים, בהנהגת המטה לשחרור אלשאם, הצליחו לאחר כחודשיים של קרבות להשתלט על מרבית שכונת אלמנשיה, שבדרום מערב דרעא. חמ"ל ארגוני המורדים הודיע כי "שחרר" 9 גושי מבנים, המהווים כ-85% מהשכונה, וכי כוחותיו עומדים להשלים את שחרור השכונה (זמאן אלוצל, 15 באפריל 2017). הצבא הסורי מצידו הפגיז בארטילריה את דרעא העתיקה (דרעא אלבלד), שבידי ארגוני המורדים. הטלוויזיה הסורית דיווחה כי ב-16 באפריל 2017 ספג המטה לשחרור אלשאם למעלה מעשרה הרוגים ופצועים בדרעא העתיקה.
חלב: פיצוץ מכונית תופת נגד אוטובוסים, שהובילו אזרחים, שפונו מהכפרים השיעים אלפועה וכפריא
 • ב-15 באפריל 2017 פוצצה מכונית תופת בשכונת אלראשדין, שבמערב חלב. לפחות 126 אנשים נהרגו ועשרות נפצעו. הפיגוע בוצע נגד אוטובוסים, שהובילו אזרחים מהכפרים השיעים אלפועה וכפריא, כ-8 ק"מ מצפון לאדלב. מרבית ההרוגים (109) הינם תושבי שני הכפרים והשאר חמושים ומלווים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 16 באפריל 20177).

 

 • עד כה אף ארגון לא נטל אחריות לפיגוע. דאעש דיווח באופן אינפורמטיבי על הארוע וציין כי זהות המבצעים אינה ידועה (חק, 15 באפריל 2017). משפחות ההרוגים פרסמו הודעה בה הטילו את האחריות לפיגוע על המטה לשחרור אלשאם ועל ארגוני מורדים אחרים, שהיו שותפים להסכם הפינוי מהכפרים השיעים (מוסד ההסברה הקרבית של צבא סוריה, 17 באפריל 2017).
 • פינוי הכפרים השיעים אלפועה וכפריא נעשה במסגרת הסכם, שהושג בין המשטר הסורי לבין ארגוני המורדים. במסגרת הסכם זה פונו תושבים וכמה מאות לוחמים תומכי המשטר הסורי משני כפרים שיעים נצורים, זאת תמורת פינוי למעלה מ-2000 חמושים המשתייכים לארגוני המורדים מהעיירה מצ'איא ומהעיר זבדאני, שבסמוך לגבול סוריה לבנון (רויטרס, 16 באפריל 2016).

עיקרי ההתפתחויות בעיראק

המערכה לכיבוש מוצול
 • כוחות הביטחון העיראקים חידשו ב-16 באפריל את הפעילות ההתקפית בעיר העתיקה של מוצול. הלחימה בעיר העתיקה מתנהלת בעצלתיים והכוחות העיראקיים סופגים אבידות רבות. זאת בשל ההתנגדות העיקשת של דאעש ואופיה של העיר העתיקה המאוכלסת בצפיפות.

 

 • מפקד המשטרה הפדרלית העיראקית מסר, כי המשטרה השתלטה על אזור מסגד אלנורי (אלערביה אלחדת', 16 באפריל 2017). עם זאת נראה כי המסגד עצמו עדיין לא נכבש ע"י הכוחות העיראקים. מפקד עיראקי נוסף דיווח כי למעלה מ-60 פעילי דאעש נהרגו באזור המסגד (ספוטניק, 17 באפריל 2017).
 • בינתיים מחמיר המצב ההומניטארי במערב מוצול, בה מתגוררים כ-400,000 תושבים. ליז גראנד, המתאמת מטעם האו"ם לעניינים הומניטאריים, ציינה כי מדיווחים שהתקבלו מהעיר עולה, שדאעש יורה באזרחים המנסים לברוח מהאזורים שבשליטתו. היא ציינה, כי על ממשלת עיראק לדאוג לדרכים לפינוי האזרחים, הסובלים ממחסור במזון (אלחיאת, 18 באפריל 2017).
המענה של דאעש
 • דאעש מגלה לחימה עיקשת וממשיך להפעיל מגוון טקטיקות לחימה נגד הכוחות העיראקים: ביצוע פיגועי התאבדות, ירי רקטות, והפעלת כלי טיס בלתי מאוישים (כטב"מים) נגד כוחות עיראקים המצויים מחוץ למוצול.

חצי האי סיני

שני פגועי התאבדות של דאעש נגד כנסיות של נוצרים קופטים
 • ב-9 באפריל 2017 בוצעו שני פגועי התאבדות של דאעש בשתי כנסיות קופטיות בערים טנטא (מצפון לקהיר) ואלכסנדריה, הפיגועים בוצעו בעת חגיגות לקראת חג הפסחא ע"י מחבלים מתאבדים, שפוצצו עצמם באמצעות חגורות נפץ. בשני הפיגועים הללו נהרגו למעלה מ-50 אנשים ונפצעו למעלה מ-150. משרד הפנים המצרי מסר כי האפיפיור הקופטי שהה בכנסיה באלכסנדריה בעת הפיגוע אך הוא לא נפגע. בעקבות הפיגועים הכריז הנשיא סיסי על מצב חרום, שיימשך שלושה חודשים.

 

 • הפיגוע הראשון בוצע ב-9 באפריל 2017 סמוך לשעה 11:30 בבוקר בכנסיית סנט  ג'ורג' שבטנטא. הפיגוע בוצע ע"י מחבל מתאבד בשם ממדוח אמין מחמד בע'דאדי, שפוצץ עצמו באמצעות אפוד נפץ בתוך הכנסייה. בפיגוע נהרגו כ-30 אנשים וכ-100 נפצעו. הפיגוע השני בוצע כעבור כמה שעות בכנסיית סנט מרכוס באלכסנדריה כעבור כמה שעות. מחבל מתאבד בשם מחמוד חסן מבארכ עבדאללה פוצץ עצמו בכניסה לכנסייה משום שמאבטח מנע כניסתו. בפיגוע נהרגו 20 אנשים ונפצעו למעלה מ-50 (רויטרס, 13 באפריל 2017, אלמצרי אליום, 14 באפריל 2017).
 • ב-9 באפריל נטל דאעש אחריות על שני הפיגועים. בהודעת נטילת האחריות נאמר כי שני המחבלים המתאבדים פוצצו עצמם באמצעות חגורות נפץ בקרב התקהלויות של ה"צלבנים" (קרי, הנוצרים הקופטים). ההודעה מסתיימת באיום כי "החשבון בינינו לבינם (בין הקופטים) גדול מאוד, והם עוד ישלמו את החשבון בדם בניהם, שיישפך כנהרות…" (חק, 9 באפריל 2017).
 • ברקע הפיגועים הללו עומדת הסתה קשה שמנהל דאעש בחודשים האחרונים נגד הקופטים, במצרים. הקופטים מוצגים על ידי כלי התקשורת של דאעש כמי שמשתפים פעולה עם המערב נגד המוסלמים. הסתה זאת לוותה בהתנכלויות לאוכלוסייה הקופטית באלעריש (שהובילו לבריחת תושבים קופטים מהעיר אל ערים סמוכות, בעיקר אסמאעיליה) ובפיגועי תופת שבוצעו במצרים גופא (הפיגוע הבולט, לפני שני הפיגועים הנוכחיים, אירע בקתדרלה קופטית בקהיר ב-11 בדצמבר 2016. בפיגוע זה נהרגו 25 אנשים).

 

פיגוע ירי בקרבת מנזר סנטה קטרינה
 • ב-18 באפריל 2017 בוצע פיגוע ירי ע"י מספר חמושים לעבר כח מצרי בקרבת מנזר סנטה קטרינה בדרום סיני. קצין מצרי נהרג וארבעה נפצעו (אלערביה, 18 באפריל 2017). משרד הפנים המצרי הודיע כי במקום התנהלו חילופי אש וכי כמה חמושים נפצעו, אך הם הצליחו לברוח (רויטרס וכלי התקשורת הערביים ומצריים, 18, 19 באפריל 2017). דאעש נטל אחריות על הפיגוע.

פעילות הג'האד העולמי במדינות נוספות

מעצר חשודים בפיגוע ההתאבדות בסנט פטרסבורג
 • ב-3 באפריל 2017 בוצע פיגוע התאבדות ברכבת התחתית בסנט פטרסבורג. כתוצאה מכך נהרגו 14 נוסעים ונפצעו-55. בתקשורת הרוסית פורסם, כי מבצע הפיגוע הינו אכברג'ון דזלילוב (Akbarzhon Dzhalilov) בעל אזרחות רוסית וקירגיזית. המחבל המתאבד, שביצע את הפיגוע, עבר הכשרה צבאית במחנות דאעש בסוריה בשנים 2016-2015. שירות הביטחון הפדראלי (ה-FSB) עצר בעקבות הפיגוע 8 חשודים ממוצא רוסי, קירגיזי ואוזבקי, המשתייכים לדאעש. בחיפוש בדירתם נמצא מטען הזהה למטען, שהופעל ברכבת התחתית (טאס, 6,7 באפרל 2017).
 • ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה, ציין בתגובה לפיגוע בסנט פטרסבורג, כי נשקלת האפשרות לשלול את אזרחותם של אזרחים רוסים המצטרפים לארגון המדינה האסלאמית. לדבריו, לוחמים בסוריה כ-20,000 אזרחים זרים, ביניהם כ-4,000 אזרחים רוסים (טאס, 12 באפריל 2017). אלכסנדר בורטניקוב, ראש ה-FSB(שירות הביטחון הפדראלי הרוסי), התייחס לתופעת המתנדבים הזרים. לדבריו, במהלך שנת 2016 סוכלו 16 פעולות טרור בשטח רוסיה, בהן היו מעורבים אזרחי חבר המדינות שהיו בכ- 46 תאי טרור שנוטרלו. לדבריו רוב החברים בתאים הללו היו אזרחי חבר המדינות, שהגיעו לרוסיה בחיפוש אחר עבודה. חלקם, לדבריו, "עברו הכשרה מיוחדת והשתתפו בפעילויות עוינות בסוריה ובעיראק" (טאס, 11 באפריל 2017).
הפצצה על מערך תת-קרקעי של דאעש באפגניסטאן
 • משרד ההגנה האמריקאי הוגיע כי ב-13 באפריל הותקף מערך תת-קרקעי של דאעש במחוז ננגרהאר, שבמזרח אפגניסטאן (סמוך לגבול עם פקיסטאן). המערך הותקף ע"י פצצה מדגם GBU-23  המכונה "אם כל הפצצות" (ראשי תיבות באנגלית, MOAB ). בתקשורת האמריקאית דווח , כי הייתה זאת הפעם הראשונה בה נעשה שימוש בפצצה זאת השוקלת כ-9.5 טון ויכולה לחדור 60 מטר בטון.
 • ארה"ב ודאעש ניסו להפיק רווח תקשורתי מהאירוע:
 • דובר הבית הלבן שון ספייסר אמר כי השימוש בפצצה זאת ממחיש, כי ארה"ב רצינית במאבקה בדאעש. מפקד הכוחות האמריקאים באפגניסטאן ג'ון ניקולסון מסר כי הפסדי דאעש באזור גוברים ולוחמיו נאלצים להשתמש בבונקרים כדי להגן על עצמם (אי.פי והארץ, 14 באפריל 2017).
 • דאעש מצידו פרסם הודעה ב-14 באפריל בה טען, כי אף אחד מפעילי הארגון לא נפגע בתקיפה. הוא התפאר בכך, שבאמצעות מטען קטן מאולתר גרם למותם של 220 נוסעי המטוס הרוסי מעל שמי סיני, בעוד שהממשל האמריקאי השתמש בפצצת ענק, שלא הצליחה להפיל אפילו חלל אחד מקרב פעילי הארגון (חק, 15 באפריל 2017).

פעילות סיכול ומנע

סיכול כוונה לבצע פיגוע בפאריס ערב הבחירות
 • פרנוסאה מולינס, התובע הראשי בפריז, מסר, כי ב-18 באפריל נעצרו במרסיי 2 אזרחים צרפתים, שתכננו לבצע פיגוע טרור בערב הבחירות לנשיאות צרפת. בדירת החשודים נמצא 3 ק"ג חומר נפץ, אקדחים, מקלעים ודגל של ארגון דאעש. השניים בשנות ה-20 לחייהם, מוכרים למשטרה, לאחר שריצו מאסר בכלא הצרפתי. השניים המירו את דתם והפכו אסלאמיסטים קיצונים (French 24, 19 באפריל 2017).
סיכול פיגוע ראווה בתורכיה ביום קיום משאל העם
 • בתקשורת התורכית דווח, כי היחידה ללוחמה בטרור במשטרת איסתנבול פשטה על כמה שכונות בעיר ועצרה 5 מחבלים המשתייכים לדאעש. על פי גרסאות אחרות מגיע מספר העצורים ל-9. העצורים חשודים בכך, שתכננו לבצע פיגועים בקלפיות במהלך משאל העם. אחד מהעצורים הינו אזרח טג'יקיסטאן (aa.com.tr, 14 באפריל 2017; "Hurriyat Daily News").

[1]המדובר במזכר הבנות עליו חתמו ארה"ב ורוסיה בסוף אוקטובר 2015. המזכר נוגע לשיתוף פעולה לביטחון אווירי במהלך המבצעים בסוריה. במזכר נוסחו מספר נהלים, שמטרתם למנוע תאונות בין כוחות האוויריים של רוסיה וחיל האוויר של ארה"ב.  לדברי משרד ההגנה הרוסי להסכם יש ערך מעשי חשוב שכן הוא מווסת את תנועת כלי הטיס המאוישים והלא מאוישים של הצבאות השונים בשמי סוריה. לדברי משרד ההגנה הרוסי צבא ארה"ב התחייב להעביר את המזכר לשאר מדינות הקואליציה (אתר משרד ההגנה הרוסי, 29 באוקטובר 2015).
[2] זוהי אינה מטרה משותפת של רוסיה וארה"ב. מטרת המעורבות האמריקאית בסוריה הינה להילחם בדאעש ולהשמיד אותו. המלחמה בחזית פתח אלשאם (הכינוי החדש של ג'בהת אלנצרה), המשתפת פעולה עם ארגוני מורדים נוספים, לא הוגדרה כמטרה אמריקאית. לעומת זאת הרוסים, בשל עניינם לסייע למשטר הסורי רואים את ג'בהת אלנצרה, כיעד חשוב של "המלחמה בטרוריסטים" ומעוניינים לגרור את האמריקאים להשתתף בכך.