מבט לג’האד העולמי (30 במרץ-5 באפריל 2017)*

מבט לג'האד העולמי

מבט לג'האד העולמי

רכב שטח של SDF עולה באש ממערב לאזור אלכראמה, שמדרום מזרח לאלרקה, לאחר שנפגע מטיל נ

רכב שטח של SDF עולה באש ממערב לאזור אלכראמה, שמדרום מזרח לאלרקה, לאחר שנפגע מטיל נ"ט של דאעש. (חק, 1 באפריל 2017).

מפקד כוח קדס קאסם סלימאני מבקר באזור חמאה (אלחדת' ניוז, 2 באפריל 2017).

מפקד כוח קדס קאסם סלימאני מבקר באזור חמאה (אלחדת' ניוז, 2 באפריל 2017).

למעלה: פעילי דאעש נלחמים בכוחות העיראקיים במערב העיר (חק, 2 באפריל 2017). למטה: שני פיגועי התאבדות נגד כוחות הביטחון העיראקיים במערב העיר (אעמאק, 30 במרץ 2017).

למעלה: פעילי דאעש נלחמים בכוחות העיראקיים במערב העיר (חק, 2 באפריל 2017). למטה: שני פיגועי התאבדות נגד כוחות הביטחון העיראקיים במערב העיר (אעמאק, 30 במרץ 2017).

סלאמה אבו אד'אן אלתראבין אלאנצארי, ממייסדי מחוז סיני של דאעש, שנהרג בתקיפה אווירית (חק, 1 באפריל 2017).

סלאמה אבו אד'אן אלתראבין אלאנצארי, ממייסדי מחוז סיני של דאעש, שנהרג בתקיפה אווירית (חק, 1 באפריל 2017).

הפצת כרוזים מטעם מחוז סיני המזהירים מפני משתפי-פעולה עם הממשלה המצרית (חק, 1 באפריל 2017).

הפצת כרוזים מטעם מחוז סיני המזהירים מפני משתפי-פעולה עם הממשלה המצרית (חק, 1 באפריל 2017).

פעיל דאעש, המכונה אבו פארוק הפרסי, מתאר את רדיפת המוסלמים סונים ע

פעיל דאעש, המכונה אבו פארוק הפרסי, מתאר את רדיפת המוסלמים סונים ע"י השושלת הצפוית, שאימצה את השיעה במאה ה-16


עיקרי אירועי השבוע

 • בסוריה ובעיראק גוברים הלחצים המופעלים על דאעש:
 • לאחר כיבוש סכר אלטבקה ושדה התעופה שמדרום לו פנו כוחות SDFהפועלים בסיוע אמריקאי לעבר העיר אלטבקה, שבשליטת דאעש (כ-60,000 תושבים). העיר כותרה כמעט לחלוטין. נפילתה תסמל אובדן מרחב חיוני נוסף של דאעש, והתגברות הלחצים על מעוז דאעש באלרקה.
 • לאחר קרבות שנמשכו מספר שבועות כבשו הכוחות הסורים את העיירה דיר חפר, הממוקמת על הציר המוליך מאלבאב לאגם אסד ולסכר הפרת. בשלב זה טרם ברור האם צבא סוריה ינסה לנצל את ההצלחה, ולהמשיך בהתקדמותו מזרחה, לנוכח הלחצים שמפעילים ארגוני המורדים על המשטר הסורי באזורי הליבה בדמשק ובחמאה.
 • הלחימה במערב מוצול ממשיכה להתמקד בעיר העתיקה, ללא שינוי משמעותי בשטח. נראה כי דאעש מגלה לחימה עיקשת וכי פעיליו, המיומנים בלחימה בשטח בנוי, מערימים קשיים על הכוחות העיראקים התוקפים. מכל מקום הדרג המדיני העיראקי מגלה אופטימיות. שר הפנים של עיראק הצהיר כי שחרור מוצול מידי דאעש יושג תוך כמה שבועות.
 • תורכיה הודיעה השבוע על סיומו המוצלח של מבצע "מגן הפרת". במהלך המבצע הצליחה תורכיה ליצור אזור בטחון במרחב שממערב לפרת, שנשלט בעבר ע"י דאעש, וליצור חיץ בין אזור השליטה הכורדי ממזרח לפרת לבין המובלעת הכורדית שבמערב (אזור עפרין). על ההישג התורכי מעיבים הכישלון להשתלט על העיר מנבג' וסביבותיה, שנותרו מעין "מובלעת" כורדית באזור הביטחון התורכי, והעדפת ארה"ב את כוחות SDFשבדומיננטיות כורדית על פני תורכיה.

 

מדינות הקואליציה

תורכיה הודיעה על סיומו המוצלח של מבצע "מגן הפרת"
 • בתום ישיבה בראשות נשיא תורכיה, טאיפ ארדואן,  הודיעה מועצת הביטחון הלאומי של תורכיה על סיומו המוצלח של מבצע "מגן הפרת" בצפון סוריה (שהחל באוגוסט 2016). מטרות המבצע, על פי ההודעה, היו להבטיח את ביטחונה הלאומי של תורכיה, להחזיר פליטים סוריים לבתיהם ולהרחיק את איום דאעש מהגבול התורכי-סורי (אנטוליה, 29 במרץ 2017). מבלוט צ'אבושאוע'לו, שר החוץ של תורכיה, הודיע כי למרות סיומו המוצלח של מבצע "מגן הפרת", כוחות צבא תורכיה לא ייסוגו בקרוב מהשטחים, שעליהם השתלטו. לדבריו לפני נסיגת הכוחות יש לשקם את המרחבים העירוניים באזור ולאמן ולצייד את כוחות הביטחון המקומיים (אנטוליה, הורייט, 1 באפריל 2017). פיקרי אישיק, שר ההגנה התורכי, הדגיש כי הכוחות התורכיים אינם עומדים לסגת, שכן האיומים על תורכיה לא פסקו. עוד ציין, כי תורכיה לא תהסס לפתוח במבצע נוסף במידה ותחוש מאוימת (דמשק אלא'ן, 31 במרץ 2017).
 • בראייתה של תורכיה הסתיים מבצע "מגן הפרת" בהצלחה. כוחות המורדים הנתמכים ע"י תורכיה (צבא סוריה החופשי), בסיוע צבא תורכיה, כבשו את מרבית המרחב שהיה בשליטת דאעש ממערב לפרת ויצרו בו אזור ביטחון בהשפעה תורכית. הישג נוסף, בראייה התורכית, הינו יצירת חיץ בין אזור השליטה הכורדי ממזרח לפרת לבין המובלעת הכורדית שבמערב (אזור עפרין). אולם על הישגים הללו מעיבים, בראייה התורכית, שני כישלונות: האחד, בשל התערבות המעצמות לא הצליחו תורכיה ותומכיה להשתלט על העיר מנבג' וסביבותיה, שנותרו מעין "מובלעת" כורדית באזור הביטחון התורכי, שממערב פרת; והשנייה, כוחות SDF, שבדומיננטיות כורדית, מנהלים בסיוע אמריקאי את המערכה לכיבוש אלרקה, בעוד שתורכיה נותרה (לפחות לעת עתה) "מחוץ למשחק". צפוי כי שתי הסוגיות הללו תעלינה בשיחות בין תורכיה לארה"ב.

 

פגישת מזכיר המדינה האמריקאי עם בכירי הממשל התורכי
 • יום לאחר פרסום ההודעה התורכית בדבר סיום מבצע "מגן הפרת" רקס טילרסון, מזכיר המדינה של ארה"ב, ביקר בתורכיה ונועד עם בכירי הממשל. בפגישות דנו הצדדים בתיאום המהלכים בהמשך המערכה נגד דאעש בעיראק ובסוריה. במסיבת עיתונאים שערך טילרסון לאחר פגישתו עם שר החוץ התורכי אמר כי שתי המדינות בחנו מספר אופציות וחלופות  כדי להמשיך להלחם דאעש ולכבוש את אלרקה. טילרסון הודה, כי ארה"ב מתמודדת עם "בחירות קשות" בנוגע לשותפותיה במאבק נגד דאעש (cbsnews.com, 30 במרץ 2017).

עיקרי ההתפתחויות בסוריה

התקדמות צבא סוריה לכיוון עמק הפרת
 • לאחר קרבות שנמשכו מספר שבועות כבשו הכוחות הסורים ב-29 במרץ 2017 את העיירה דיר חאפר, הממוקמת על הציר המוליך מאלבאב לאגם אסד ולעמק הפרת. כמו כן נכבשו מידי דאעש כמה עיירות וכפרים במרחב דיר חאפר. פעילי דאעש החלו לסגת מהאזור (אלדרר אלשאמיה, 24 במרץ 2017). נמסר, כי במערכה לכיבוש דיר חאפר נהרגו ונפצעו מאות פעילי דאעש והושמדו עשרות כלי רכב משוריינים. כמו כן נמסר, כי בעיירה היו מפקדות של דאעש, תעשייה צבאית ובתי חולים (all4syria, 29 במרץ 2017). בשלב זה לא ברור האם ובאיזה היקף תימשך ההתקדמות הסורית לעבר עמק הפרת, לנוכח הלחצים המופעלים על המשטר הסורי בדמשק ובחמאה (ראו להלן).
המערכה לכיבוש אלרקה
כיתור העיר אלטבקה
 • בעקבות כיבוש סכר אלטבקה ושדה התעופה שמדרום לו פנו כוחות SDF, בתמיכה אמריקאית, לעבר העיר אלטבקה. בעיר כ-60,000 תושבים, והיא נשלטת ע"י דאעש. ב-31 במרץ 2017 התקדמו כוחות SDFוכוחות מיוחדים אמריקאים לעבר אלטבקה מכיוון שדה התעופה הצבאי, שמדרום לעיר. במקביל התקדמו הכוחות גם מכיוון סכר אלטבקה, שמצפון מזרח לעיר. ב-3 באפריל 2017 הם הגיעו לכניסה  המזרחית של אלטבקה וכיתרו אותה כמעט לחלוטין. הקרבות באזור עדיין נמשכים (אראניוז, 3 באפריל 2017).

 

 • מטוסי הקואליציה הבינלאומית  נגד דאעש פיזרו באלרקה כרוזים הקוראים לאזרחים להתפנות ולפעילי דאעש להיכנע. על פי מספר מקורות נפתח "מעבר ביטחון" לאזרחים דרך סכר נהר הפרת, שנועד לאפשר להם להימלט מאלרקה לאזורים שבשליטת כוחות SDF(אלערביה אלחדת', 31 במרץ 2017). במקביל נמשכים הדיווחים לפיהם מפנה דאעש את אנשיו מהעיר. באתר המזוהה עם מתנגדי דאעש נמסר, כי פעילי דאעש פינו את משפחותיהם בנצלם את זרם הפליטים שיצא מהעיר. מספר פעילי דאעש שיצאו מהעיר מוערך בכמה מאות. נמסר כי הם הועברו לעיר אלמיאדין, שבמורד עמק הפרת, דרומית מזרחית לדיר אלזור (raqqa-sl.com, 3 באפריל 2017).  
עבודות שיקום שדה התעופה הצבאי, שמדרום לאלטבקה
 • בעקבות כיבוש שדה התעופה הצבאי (26 במרץ 2017) החלו מהנדסים וצוותים טכניים אמריקאים לשקם את השדה. לדברי מפקד בכוחות SDFעתידים כוחות הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש להשתמש בשדה התעופה במהלך המבצע לשחרור העיר (ספוטניק, 29 במרץ 2017). בכירים כורדיים ציינו, כי לאחר שיקום שדה התעופה הוא יוכל לשמש כבסיס למשלוח אספקה, אמצעי לחימה וכוחות לוחמים במערכה לכיבוש אלרקה (Voice of America, 2 באפריל 2017).
 • פעילי דאעש ממשיכים לבצע פעולות גרילה נגד הכוחות בשדה התעופה, גם לאחר כיבושו. ב-31 במרץ 2017 הודיע דאעש כי בתקיפה של נגד מוצבי SDFסמוך לשדה התעופה הצבאי אלטבקה, נהרגו שלושים פעילי SDFוהושמדו כלי רכב צבאיים (חק, 1 באפריל 2017). כוחות SDFדיווחו, כי הפילו סמוך לשדה התעופה כלי טיס לא מאויש של דאעש שנשא פצצות (ח'טוה, 3 באפריל 2017).
מרחב דמשק
 • גם השבוע נמשכה הלחימה בשכונות המזרחיות של דמשק. התנופה של מתקפת ארגוני המורדים דעכה והכוחות הסורים הצליחו להחזיר לעצמם כמה מקומות, שנכבשו ע"י ארגוני המורדים בראשית ההתקפה. למרות שצבא סוריה הכריז כי החזיר לעצמו את השליטה על שכונת ג'ובר נמסר כי ארגוני המורדים הצליחו להדוף התקפה של כוחות המשטר הסורי באזור התעשייה שבשכונה (רשת התקשורת אלשאם, 2017).  כמו כן דווח כי מטוסי קרב סוריים בסיוע מטוסים רוסיים ביצעו תקיפות אינטנסיביות נגד יעדים בשכונת ג'ובר (ועדות התיאום המקומיות, 3 באפריל 2017). הקרבות בשכונות המזרחיות של דמשק עדיין נמשכים.
אזור חמאה
 • גם באזור שמצפון לחמאה דעכה תנופת ההתקפה של ארגוני המורדים. דווח כי הכוחות הסורים כבשו חזרה מידי ארגוני המורדים מספר עיירות וכפרים. על פי המרכז הסורי לזכויות אדם הצליחו הכוחות הסוריים, בסיוע איראן וחזבאללה, לכבוש מחדש 75% מהשטחים שנכבשו ע"י ארגוני המורדים מצפון לחמאה (אלערביה, 1 באפריל 2017).
 • בחשבון טוויטר התפרסמה תמונה בה נראה קאסם סלימאני מפקד כוח קדס האיראני מבקר באזור חמאה. נמסר כי קאסם סלימאני נועד עם מפקד הכוחות הסוריים באזור (אלחדת' ניוז, 2 באפריל 2017). נראה כי ביקורו נערך על רקע מעורבות איראן וחזבאללה במאמץ הסורי לבלום את מתקפת המורדים מצפון לחמאה (בסוף מרץ דיווחו כלי התקשורת האיראנים על מותם של  שני מפקדים במשמרות המהפיכה בלחימה באזור חמאה).

עיקרי ההתפתחויות בעיראק

המערכה לכיבוש מוצול
 • נמשכת הלחימה במערב מוצול המתמקדת בעיר העתיקה, ללא שינוי משמעותי במצב בשטח מאז השבוע שעבר.צבא עיראק ממשיך להילחם ברחובות הסמוכים למסגד אלנורי, בעל הערך הסמלי. שר הפנים של עיראק הצהיר, כי שחרור מוצול מידי דאעש יושג תוך שבועות ספורים. לדבריו שולט כיום דאעש רק על כ-30%-25% משטחה של מערב מוצול (ספוטניק, 1 באפריל 2017).
 • דאעש ממשיך לעשות שימוש נרחב בפיצוץ מכוניות תופת. בסרטון שפורסם ב-29 במרץ 2017 תעד דאעש שני פיגועי התאבדות, שבוצעו בזה אחר זה, בשכונת אלירמוכ במערב העיר. לטענת הארגון הפיגועים הללו התבצעו ע"י שתי פעילות של הארגון (אעמאק, 29 במרץ 2017). בסרטון נוסף שפרסם דאעש ב-30 במרץ 2017 תועד ביצוע פיגוע התאבדות נוסף במערב העיר (אעמאק, 30 במרץ 2017).
הריגת פעילי דאעש בכירים
 • השבוע דווח על הריגת מספר פעילי דאעש בכירים:
 • מפקד חיל האוויר העיראקי מסר כי איאד אלג'מילי, שהוגדר כ"שר המלחמה" ואחד מסגניו של מנהיג דאעש, נהרג במהלך תקיפה אווירית של הכוחות העיראקיים באזור אלקאא'ם (שבקרבת הגבול העיראקי-סורי).
 • צבא ארה"ב דיווח כי בתקיפה של כוחות הקואליציה ב-25 במרץ 2017 באזור אלקאא'ם נהרג אבראהים אלאנצארי, שעמד בראש מנגנון  התעמולה של דאעש. יחד עימו נהרגו, על פי הדיווח, ארבעה מעוזריו. לדברי גורמים אמריקאים מילא אלאנצארי תפקיד מפתח בגיוס פעילים זרים לדאעש ובעידוד פיגועי טרור נגד ארה"ב ותורכיה (משרד ההגנה של ארה"ב, 30 במרץ 2017).
 • מפקד במשטרה הפדראלית של עיראק הצהיר כי "שר הבריאות" של דאעש סעד אבו שועיב נהרג ע"י הכוחות העיראקים. הוא נורה על ידי כוחות משטרה בעת ששהה ברכבו סמוך לבית החולים באזור העיר העתיקה של מוצול (ספוטניק, 29 במרץ 2017).

חצי האי סיני

 • בתחילת אפריל 2017 ערכו כוחות הביטחון המצרים "מבצע ביטחוני" נרחב בשכונת אלסמראן באלעריש במטרה לעצור מבוקשים ופעילי טרור (אלוטן, 2 באפריל 2017). המבצע נועד להערכתנו להשיב את הביטחון ולחזק את המשילות המצרית באלעריש, המהווה לאחרונה יעד מרכזי לפעילות מחוז סיני של דאעש.
 • כוחות הביטחון המצריים דיווחו, כי בתקיפות מהאוויר שביצעו ב-18 במרץ 2017 נהרגו 18 פעילי דאעש ביניהם פעיל בכיר בשם סלאמה אלאנצארי, אחד מייסדי מחוז סיני של דאעש, שהיה אחראי על חימוש ואימון פעילים (עמוד הפייסבוק הרשמי של הכוחות המזוינים, 2 באפריל 2017).  מחוז סיני של דאעש הודיע על מותו של סלאמה אבו אד'אן אלתראבין אלאנצארי בכיר הארגון ואחד ממייסדיו, כתוצאה מתקיפה אווירית (אלערבי אלג'דיד, 1 באפריל 2017).
 • פעילי מחוז סיני של דאעש עצרו אוטובוס הסעה של  מורות העובדות ברפיח ודרשו מהן לעטות רעלה ואיימו  עליהן כי ייענשו (סולא פרס, 28 במרץ 2017). מחוז סיני של דאעש הפיץ כרוזים המאיימים על התושבים, שלא לשתף פעולה עם הממשלה. פעילי דאעש גם הוציאו להורג מספר תושבים, שהואשמו על ידם בריגול.

מדינות נוספות

הפיליפינים
 • ב-31 במרץ 2017 קיבל דאעש אחריות לפיצוץ מטען חבלה נגד כלי רכב של צבא הפיליפינים שגרם למותם של ששה חיילים ופציעתם של חיילים נוספים. הפיגוע ארע באזור ממספנו (Mamasapano), אזור אוטונומי במינדנאו (Mindanao) המוסלמית, שבדרום הפיליפינים (חק, 1 באפריל 2017).

פעילות סיכול ומנע

תורכיה
 • במבצע משותף של כוחות הביטחון התורכיים נעצר  Safwan Qahwati, אזרח סורי, שעל פי החשד הינו פעיל בכיר בדאעש, שגייס לוחמים ממדינות אירופאיות לשורות הארגון ואימן אותם. יחד עימו נעצרה אשתו. על פי הדיווחים, נכנסו השניים באופן לא חוקי ב-15 במרץ 2017 מסוריה למחוז הטאי שבדרום תורכיה. השניים נסעו לאיסטנבול במטרה להגיע משם לאירופה. הרשויות בתורכיה מצאו קשר בין הפעיל לבין שני בכירים נוספים בדאעש: מחמד לבן, אזרח דני, שנעצר באדנה ב-10 בפברואר 2017; ואזרח שבדי בשם מחמד תופיק צאלח (אנטוליה, 29 במרץ 2017).

פעילות תודעתית

איומים של דאעש על איראן
 • ב-27 במרץ 2017 פרסם מחוז דיאלא של דאעש (בעיראק) סרטון באורך כ-35 דקות, ובו איומים נגד איראן. הסרטון, דובר בשפה הפרסית עם כתוביות בערבית. בסרטון הופיע פעיל דאעש דובר פרסית, המכונה אבו פארוק הפרסי שציין כי השושלת הצפוית, שאימצה במאה ה-16 את השיעה, נגסה בשטחים מעיראק, אזרביג'אן וח'ראסאן (איראן-אפגניסטאן של היום) ואילצה רבים מהמוסלמים הסונים להפוך לשיעים. דובר נוסף בסרטון, המכונה אבו מג'אהד הבלוצ'י, גם הוא דובר פרסית, ציין כי איראן הינה "כופרת" ומשמשת מרכז לרקימת מזימות נגד המוסלמים הסונים בעולם. דובר נוסף קרא בשפה הערבית לבני העדה הסונית באיראן לפתוח בג'האד נגד המשטר האיראני (חק, 27 במרץ 2017).
 • מחסן רצ'אא'י , מזכיר המועצה לקביעת האינטרסים באיראן, התייחס בעמוד האינסטגרם שלו לאיום דאעש נגד איראן. מחסן רצ'אא'י איים מצידו כי אם דאעש יבצע צעד כלשהו, אפילו הקטן ביותר, או שיפעל נגד האינטרסים של איראן, תגיב איראן בחריפות. הוא הדגיש כי הלקח שילמד מכך דאעש יהיה גדול יותר מהתבוסה שנחל במוצול ובחלב (פארס, 2 באפריל 2017).
ממצאי מחקר במכון בריטי: ירידה בנפח הפעילות התעמולתית של דאעש ושינויים בתכני התעמולה
 • צ'ארלי ווינטר, חוקר בכיר במכון המחקר הבריטי ICSR, ערך מחקר מקיף אודות פרסומי התעמולה המופיעים בכלי התקשורת של דאעש. המחקר כיסה את פרסומי התעמולה במהלך חודש פברואר 2017 (30 בינואר- 28 בפברואר) בהשוואה לתקופה שבין 17 ביולי- 15 באוגוסט 2015 (שבה היה דאעש בשיאו). מהמחקר עולה, כי במהלך התקופה האחרונה חלה ירידה משמעותית (כ-36%) בנפח הפעילות התעמולתית של דאעש וחלו שינויים בתכני התעמולה.
 • מספר תובנות שעלו במחקר:
 • הרוב הגדול של חומרי התעמולה של דאעש הופקו בעיראק ובסוריה. לעומת זאתנפח חומרי התעמולה, שהופקו במחוזות האחרים של דאעש, הינו מצומצם.

 • הושם דגש על פרסומים העוסקים בלחימה: דאעש שינה לחלוטין את הנרטיב בו התמקדה התעמולה שלו. בתקופה האחרונה בולטים בעיקר חומרי תעמולה העוסקים בלחימה (80% בפברואר 2017) והם מאפילים על  תיאורי החיים בח'ליפות  שהיוו בעבר חלק משמעותי ואיכותי בפרסומי דאעש (53%).

 • שינוי בתכני התעמולה בנוגע למערכה על מוצול: בחודשים הראשונים של הלחימה במוצול הפיץ דאעש סרטונים המתעדים את חיי היום-יום בעיר, שלטענת הארגון לא נפגעו בשל הלחימה. לאחרונה פחתה הפצת סרטונים אלה. עתה מופצים בעיקר סרטונים המדגישים את ההרס ואת סבל התושבים בעיר .
 • השינויים בנפח התעמולה של דאעש ובתכני התעמולה הם להערכתנו פועל יוצא מהלחצים הכבדים שלהם נתון דאעש בעיראק ובסוריה. מותם של בכירים במנגנון התעמולה של דאעש, אובדן שטחים חיוניים, בצד הירידה בהכנסות הארגון, פגעו ביכולות הגבוהות שהיו לדאעש בתחום המלחמה על התודעה. החזון האוטופי של החיים האידיליים בח'ליפות האסלאמית פינה את מקומו לתעמולה בעלת אופי צבאי, שנועדה להרתיע את אויבי דאעש ולהעלות את מורל הלוחמים בחזיתות הלחימה השונות, בדגש על מוצול. הסרטים המציגים את ההרס ואת סבל התושבים נועדו להערכתנו לחזק את תמיכת האוכלוסייה המוסלמית סונית בדאעש, להשניא את ארה"ב והקואליציה על האוכלוסייה, ובו בזמן לעורר ביקורת פנימית בקרב מדינות המערב בתקווה למתן את התקיפות האוויריות על דאעש.

 

[*]בשל חופשת הפסח לא יתפרסם מבט לג'האד העולמי בשבוע הבא. אנו מאחלים לכל קוראינו חג שמח.