מבט לאיראן

12 – 26 במרץ, 2017 מאת: ד"ר רז צימט
עלי סעידי, נציג המנהיג במשמרות המהפכה (ספאה ניוז, 15 במרץ 2017).

עלי סעידי, נציג המנהיג במשמרות המהפכה (ספאה ניוז, 15 במרץ 2017).

רסול סנאא'י-ראד (תסנים, 12 במרץ 2017).

רסול סנאא'י-ראד (תסנים, 12 במרץ 2017).

שר המודיעין האיראני, מחמוד עלוי (תסנים, 14 במרץ 2017).

שר המודיעין האיראני, מחמוד עלוי (תסנים, 14 במרץ 2017).

חברי משלחת תסנים ללבנון מבקרים בקבר עמאד וג'האד מע'ניה (תסנים, 14 במרץ 2017).

חברי משלחת תסנים ללבנון מבקרים בקבר עמאד וג'האד מע'ניה (תסנים, 14 במרץ 2017).

לוחם משמרות המהפכה שנהרג ליד תל-עפר (טוויטר, 19 במרץ 2017).

לוחם משמרות המהפכה שנהרג ליד תל-עפר (טוויטר, 19 במרץ 2017).


עיקרי הדברים
 • סגן מפקד משמרות המהפכה לעניינים פוליטיים הכחיש את הדיווחים, שהתפרסמו בתקשורת לאחר ביקורת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במוסקבה, בנוגע לכוונת איראן להקים נמל ימי בבסיס צבאי בלאד'קיה שבסוריה. הוא טען, כי הדיווחים נועדו להסית את מדינות האזור נגד איראן ולהצדיק את פריסתם של כוחות אמריקאים בסוריה.
 • מחמוד עלוי, שר המודיעין האיראני, עדכן, כי איראן שלחה ציוד מודיעיני לסוריה כדי לאסוף מודיעין על טרוריסטים הפועלים בתחומה.
 • עלי שמח'אני, מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, הזהיר את ארצות-הברית ואת סעודיה מפני שיגור כוחות צבאיים לסוריה.
 • איראן גינתה בחריפות את תקיפת ישראל בסוריה בליל ה-17 במרץ 2017 וקראה לאו"ם לפעול למנוע פעולות נוספות כאלה מצד ישראל.
 • משלחת של סוכנות הידיעות תסנים, הקשורה למשמרות המהפכה, ביקרה בלבנון ובסוריה ונפגשה עם בכירי חזבאללה, ובראשם מזכ"ל הארגון, חסן נצראללה.
 • לוחם משמרות המהפכה נהרג ליד תל-עפר שממערב למוצול.

 

כללי
 • חג'ת אלאסלאם עלי סעידי (Hojjat-ul-Islam Ali Sa'idi), נציג המנהיג העליון במשמרות המהפכה, אמר, כי המהפכה האסלאמית באיראן היא מקדמה לבנאום האסלאם. הוא ציין, כי המהפכה ניצבת בפני איומים פנימיים וחיצוניים, בעיקר מצד "חזית ההתנשאות" בהנהגת ארצות-הברית וליברלים חילוניים מבית. בכנס בטהראן אמר סעידי, כי עוצמתה של המהפכה האסלאמית סיכלה עד כה את כל המזימות והתוכניות האמריקאיות וכי לטענת ארצות-הברית עצמה, איראן היא אחת המעצמות המשפיעות בעולם וניתן לראות השפעה זו במאזן הכוחות באזור. האסטרטגיה האמריקאית לספק ביטחון לציונים לא רק נכשלה, אלא שהציונים הכובשים, ששאפו בעבר לממש את האסטרטגיה של "מהנילוס ועד הפרת", אינם זוכים לביטחון אפילו בתוך "השטחים הכבושים" (ספאה ניוז, 15 במרץ 2017).
 • בהראם קאסמי (Bahram Qasemi), דובר משרד החוץ האיראני, דחה בתוקף את טענות ארצות-הברית על תמיכת איראן בטרור. הוא טען, כי האשמות ארצות-הברית נגד מעורבות איראן בטרור מופרכות, חסרות בסיס ופוליטיות לחלוטין. דברי קאסמי נאמרו בתגובה להחלטת מחלק המדינה האמריקאית להכריז על הארגון הבחרייני בריגדות אלאשתר, הנתמך על-ידי איראן, כארגון טרור ולהטיל סנקציות על פעילים בארגון (תסנים, 18 במרץ 2017).
המעורבות האיראנית בסוריה ובלבנון
 • רסול סנאא'י-ראד (Rasoul Sanaei-Rad), סגן מפקד משמרות המהפכה לעניינים פוליטיים, הכחיש את הדיווחים, שהתפרסמו בתקשורת לאחר ביקור ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במוסקבה, בנוגע לכוונת איראן להקים נמל ימי בבסיס צבאי בלאד'קיה שבסוריה. הוא טען, כי אין בסיס לדיווחים אלה וכי כל מטרתם היא להאשים את איראן בנוכחות קבועה במדינה אסלאמית, להסית את מדינות האזור נגדה ולהצדיק את פריסתם של כוחות אמריקאים בסוריה. סנאא'י-ראד הדגיש, כי איראן אינה מעוניינת בהקמת בסיס צבאי בלאד'קיה, שבה מחזיקה רוסיה בסיס צבאי, וכי נוכחותה בסוריה מבוססת על יועצים בלבד וזאת, בהתאם לבקשתה הרשמית של ממשלת סוריה (תסנים, 12 במרץ 2017).
 • מחמוד עלוי (Mahmoud Alavi),שר המודיעין האיראני, עדכן, כי איראן שלחה ציוד מודיעיני לסוריה כדי לאסוף מודיעין על טרוריסטים הפועלים בתחומה. בכנס באצפהאן אמר השר,  כי צוות טכני של משרד המודיעין התקין בסוריה מכשירי האזנה רבי עוצמה כדי לנטר את פעילותם של בסיסי הטרור במדינה (פארס, 14 במרץ 2017).
 • עלי שמח'אני (Ali Shamkhani), מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, הזהיר את ארצות-הברית ואת סעודיה מפני שליחת כוחות צבאיים לסוריה. שמח'אני ציין, כי נוכחות כוחות זרים בסוריה ללא אישור ממשלתה היא בבחינת "כיבוש" ומהווה תמיכה ביסודות הטרוריסטים במדינה. הוא האשים את הממשל האמריקאי ואת השלטונות הסעודית בתמיכה נמשכת בטרוריסטים הפועלים בסוריה (אירנ"א, 17 במרץ 2017). דברי שמח'אני נאמרו בתגובה לדברי שר ההגנה וסגן יורש העצר הסעודי, הנסיך מחמד בן סלמאן, שאמר לאחר פגישה עם שר ההגנה האמריקאי, ג'יימס מאטיס, כי ריאד עשויה לשקול שליחת כוחות להילחם בתוך סוריה. 
 • איראן גינתה בחריפות את תקיפת ישראל בסוריה בליל ה-17 במרץ 2017. בהראם קאסמי (Bahram Qasemi), דובר משרד החוץ האיראני, קרא לאו"ם לגנות את התקיפה הישראלית ולפעול למניעת פעולות נוספות כאלה מצד "המשטר הציוני" המנוגדות לשלום ולביטחון. הוא ציין, כי הפעולה הישראלית מעידה על כך שהאינטרס הישראלי הוא לחזק את "הטרוריסטים התכפיריים-הציונים" (פארס, 18 במרץ 2017).
 • משלחת של סוכנות הידיעות תסנים, הקשורה למשמרות המהפכה, ביקרה במחצית מרץ בלבנון ובסוריה ונפגשה עם בכירי חזבאללה. בראש המשלחת עמד מנהל הסוכנות, מג'יד קליזאדה (Majid Qolizadeh). בפגישה, שקיימה המשלחת עם חסן נצראללה, מזכ"ל חזבאללה, אמר קליזאדה, כי סוכנות הידיעות תסנים משקיעה כספים רבים במשרדיה בחו"ל כדי לספק כיסוי מיטבי של חדשות בינלאומיות לקוראיה באזור. מזכ"ל חזבאללה עדכן את המשלחת בנוגע להתפתחויות באזור ולפעילות חזבאללה. כמו כן נפגשו חברי המשלחת עם סגן מזכ"ל הארגון, שיח' נעים קאסם, ועם ראש הועד המבצע של חזבאללה, האשם צפי אלדין (תסנים, 14 במרץ 2017).
המעורבות האיראנית בעיראק
 • לוחם משמרות המהפכה, מג'תבא סרדאד (Mojtaba Sardad), נהרג ליד תל-עפר שממערב למוצול.