מבט לג’האד העולמי (22-16 בפברואר 2017)

מבט לג'האד העולמי

מבט לג'האד העולמי

תמונות מסרטון שפרסמה חטיבת אלחמזה של צבא סוריה החופשי המתעד את הלחימה באלבאב (יוטיוב, 20 בפברואר 2017).

תמונות מסרטון שפרסמה חטיבת אלחמזה של צבא סוריה החופשי המתעד את הלחימה באלבאב (יוטיוב, 20 בפברואר 2017).

ג'ונתן ג'פרי (אבו אבראהים הצרפתי), שנלכד ע

ג'ונתן ג'פרי (אבו אבראהים הצרפתי), שנלכד ע"י כוחות המורדים בקרבת אלבאב (חשבון הטוויטר ناصر ناصر@nasrbnd, 19 בפברואר 2017).

תמונות מסרטון המתעד תקיפה רוסית נגד מפקדת דאעש באלרקה (משרד ההגנה הרוסי, 18 בפברואר 2017

תמונות מסרטון המתעד תקיפה רוסית נגד מפקדת דאעש באלרקה (משרד ההגנה הרוסי, 18 בפברואר 2017

תמונות מסרטון שפרסם דאעש המתעד תקיפת צבא סוריה באזור צומת אלביצ'ה אלשרקיה ממזרח לשדה התעופה הצבאי T-4 (חק, 17 בפברואר 2017).

תמונות מסרטון שפרסם דאעש המתעד תקיפת צבא סוריה באזור צומת אלביצ'ה אלשרקיה ממזרח לשדה התעופה הצבאי T-4 (חק, 17 בפברואר 2017).

טנק של צבא סוריה יורה לעבר כוחות המורדים באלמנשיה.

טנק של צבא סוריה יורה לעבר כוחות המורדים באלמנשיה.

אמצעי לחימה, שנתפסו ע

אמצעי לחימה, שנתפסו ע"י צבא ח'אלד אבן אלוליד, אשר הופצו ע"י דאעש (חק, 21 בפברואר 2017)

נערים שביצע פיגועי התאבדות מטעם דאעש נגד כוחות הביטחון העיראקים במוצול (יוטיוב, 20 בפברואר 2017).

נערים שביצע פיגועי התאבדות מטעם דאעש נגד כוחות הביטחון העיראקים במוצול (יוטיוב, 20 בפברואר 2017).

זירת הפיגוע בדרום מערב בגדאד (אלג'זירה, 17 בפברואר 2017).

זירת הפיגוע בדרום מערב בגדאד (אלג'זירה, 17 בפברואר 2017).

זירת הפיגוע במדינת צדר, הרובע השיעי בבגדאד (שפק ניוז, 15 בפברואר 2017).

זירת הפיגוע במדינת צדר, הרובע השיעי בבגדאד (שפק ניוז, 15 בפברואר 2017).

פעיל דאעש רעול פנים המכונה אבו זביר המצרי המאיים על הקופטים במצרים וקורא ללוחמי הג'האד להרוג בהם (חק, 20 בפברואר 2017).

פעיל דאעש רעול פנים המכונה אבו זביר המצרי המאיים על הקופטים במצרים וקורא ללוחמי הג'האד להרוג בהם (חק, 20 בפברואר 2017).

ילדים יזידים, שאוסלמו עוברים אינדוקטרינציה דתית על-ידי אנשי דאעש.

ילדים יזידים, שאוסלמו עוברים אינדוקטרינציה דתית על-ידי אנשי דאעש.

ילדים יזידים שנשלחו לבצוע פיגועי התאבדות (יוטיוב, 20 בפברואר 2017).

ילדים יזידים שנשלחו לבצוע פיגועי התאבדות (יוטיוב, 20 בפברואר 2017).

מנהיג ארגון אלקאעדה, השיח' אימן אלט'ואהרי, נושא את דבריו בסרטון החדש (יוטיוב, 19 בפברואר 2017).

מנהיג ארגון אלקאעדה, השיח' אימן אלט'ואהרי, נושא את דבריו בסרטון החדש (יוטיוב, 19 בפברואר 2017).


עיקרי אירועי השבוע

 • ב-19 בפברואר 2017 פתחו הכוחות העיראקים, בסיוע אווירי של ארה"ב ומדינות הקואליציה, בהתקפה לשחרור מערב מוצול. במערכה משתתפים צבא עיראק (כולל יחידות עילית ללוחמה בטרור, המשטרה הפדראלית ומליציות שיעיות פרו איראניות ("הגיוס העממי"). מול הכוחות התוקפים (המונים כמה עשרות אלפי לוחמים) מגנים על מערב מוצול כמה אלפי פעילי דאעש.
 • הכוחות העיראקים פתחו בהתקפה על פאתיה המערביים והדרומיים של מוצול. בשלב זה מכוון המאמץ העיראקי להשתלט על מתקני מפתח ובהם שדה התעופה של מוצול ותחנת הכוח הראשית המספקת חשמל למערב העיר. דאעש מצידו ממשיך בלוחמת גרילה וטרור הן במזרח מוצול והן בבגדאד ובמקומות נוספים בעיראק.
 • בעיר אלבאב, שמצפון-מזרח לחלב, נמשכת הלחימה. צבא סוריה החופשי וצבא תורכיה ממשיכים לטהר את שכונותיה והם מתקדמים לעבר מרכז העיר. במקביל התקיימו שיחות בין הרמטכ"ל התורכי לבין יו"ר המטות המשולבים של צבא ארה"ב על המשך המהלכים לאחר כיבוש אלבאב. המדיניות של תורכיה חותרת לבסס "אזור ביטחון" בהשפעתה ממערב לפרת, לעקר את כוחם של הכוחות הכורדים ולנטרל את תפקידם המרכזי במערכה לכיבוש אלרקה.

 

עיקרי ההתפתחויות בסוריה

מרחב אלבאב

 • צבא סוריה החופשי בשיתוף עם צבא תורכיה ממשיכים לטהר את העיר אלבאב אולם כיבושה עדיין לא הושלם. הכוחות התוקפים כבשו אזורים במערב העיר ובצפונה. הם ממשיכים להתקדם לעבר מרכז העיר כשהם עורכים סריקות בבתים וברחובות. בתקשורת התורכית דווח כי בסריקות הללו נמצאו מטעני חבלה ובתוך אחד הבתים התגלה כלי רכב ממולכד (milliyet.com, 21 בפברואר 2017)

 

 • גם השבוע התמקדו הקרבות בפרברים המערביים והצפוניים של אלבאב. כוחות צבא סוריה החופשי תקפו יעדי דאעש בסיוע ירי ארטילרי ותקיפות אוויריות של צבא תורכיה וחיל האוויר הרוסי (טאס, 16 בפברואר 2017). הכוחות הסורים, שהגיעו למבואות הדרומיים של העיר, נמנעו מלהיכנס אליה ופנו לכיוון דרום מזרח. הם התקדמו בציר המוביל מאלבאב לדיר חאפר, הגיעו לעיירה רסם אלחרמל אלאמאם (הרחוקה כשבעה ק"מ מדיר חאפר), וכבשו אותה מידי דאעש. בפעילותם הסתייעו הכוחות הסורים במטוסים רוסיים. הכוחות הסורים מצויים עתה בפרברי דיר חאפר (קאסיון, 21 בפברואר 2017).
 • ב-19 בפברואר 2017 נמסר כי ג'ונתן ג'פרי (Jonathan Jeffrey) המכונה אבו אבראהים הצרפתי, שהיה אחראי הגיוס עבור דאעש באירופה, נלכד בידי כוחות המורדים בקרבת אלבאב (חשבון הטוויטר ناصر ناصر@nasrbnd, 19 בפברואר 2017).
שיחות בין תורכיה לארה"ב אודות המהלכים לאחר כיבוש אלבאב
 • ג'וזף דנפורד, יו"ר המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגיע לתורכיה לפגישה עם הולוסי ואקאר, רמטכ"ל צבא תורכיה. הפגישה נערכה בבסיס האווירי אינצ'רליק (אנטוליה, 17 בפברואר 2017). בפגישה מסר רמטכ"ל צבא תורכיה, כי צבא סוריה החופשי השתלט על רוב שטחה של אלבאב (וושינגטון פוסט, 17 בפברואר 2017). הרמטכ"ל התורכי הצהיר כי הוא רואה חשיבות רבה בהגברת התמיכה של מדינות הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב במבצע "מגן הפרת", שמנהלת תורכיה בסוריה (Military Times, 18 בפברואר 2017).
 •  על פי העיתונות התורכית במהלך הפגישה הציג הרמטכ"ל התורכי בפני עמיתו האמריקאי שתי תוכניות למבצע צבאי משותף לכיבוש אלרקה. דווח, כי תורכיה מעדיפה את תוכנית לפיה כוחות מיוחדים תורכיים ואמריקאים בגיבוי כוחות קומנדו וכוחות מורדים סוריים יכנסו לסוריה דרך עיירת הגבול תל אביצ', הנמצאת בשליטת הכורדים. הכוחות הללו ינועו דרומה לכיוון אלרקה דרך שטחים הנשלטים על ידי הכורדים. האפשרות השנייה, הפחות מועדפת על התורכים, היא להפנות את הכוחות מאלבאב לעבר העיר מנבג' המוחזקת ע"י הכוחות הדמוקרטים של סוריה ומשם לנוע לעבר אלרקה (haberturk, רויטרס, 18 בפברואר 2017). התוכניות הללו מבוססות על נטרול הכוחות הכורדים הנמצאים בפאתי אלרקה (ראו להלן) מתפקידם המרכזי במערכה והעברת הדומיננטיות לידי צבא תורכיה והארגונים הנתמכים על ידו[1].
אלרקה
 • הכוחות הדמוקרטיים של סוריה (SDF) ממשיכים לטהר את המרחב שמצפון וממזרח לאלרקה. פעילות זאת, המלווה בתקיפות אוויריות אינטנסיביות, מציבה איום מוחשי על תשתיות דאעש ב"בירה" אלרקה. בהקשר לכך מסר ג'ף דיוויס, דובר משרד ההגנה של ארה"ב, כי בידי ארה"ב עדויות לפיהן החלו בכירי דאעש ופקידי ממשל רבים של המדינה האסלאמית לעזוב את אלרקה לכיוון הערים דיר אלזור ומהעיר עדאן (הנמצאת בעמק הפרת, כ-65 ק"מ דרומית מזרחית לאלרקה, במחצית הדרך שבין אלרקה לדיר אלזור). הדובר ציין, כי נראה שהעזיבה היא מאורגנת והיא כוללת גם פעילים שאינם משמשים כלוחמים והדבר מעיד, כי דאעש חש, שנפילת העיר קרובה (רויטרס, 17 בפברואר 2017).
 •  המשטר הסורי דיווח, כי דאעש הציף שטחים נרחבים באזור חלב באמצעות שאיבת כמויות גדולות של מים בתחנת השאיבה אלבאבירי (Al Babiri), שעל גדות ימת אסד. את המים הנשאבים מזרים דאעש באמצעות תעלות למרחב הכפרי שממזרח לחלב במטרה להציף כפרים ולפגוע בתושבים ובאדמותיהם. יתכן גם שההצפות הללו נועדו להפריע להתקדמות הכוח הסורי שבמרחב דיר חאפר. הממשל הסורי שלח צוותים טכניים וציוד הנדסי כבד כדי להטות את תוואי זרימת המים ולהפחית את הנזקים הנגרמים (הטלוויזיה הסורית, 17 בפברואר 2017).
 • משרד ההגנה הרוסי דיווח כי מפציצים אסטרטגיים מדגם TU-95תקפוב-17 בפברואר 2017 באמצעות טילי שיוט מטרות דאעש סמוך לאלרקה. לדברי הרוסים יצאו  המפציצים מבסיס חיל האוויר ברוסיה, עברו דרך המרחב האווירי של איראן ועיראק, ותקפו מחנות צבאים, מרכז אימונים, ומרכז פיקוד של אחת היחידות המרכזיות של הארגון. את התקיפה ליווי מטוסי Su-30SM ו- Su-35Sרוסים, אשר המריאו מבסיס חמימים בסוריה (טאס, 17 בפברואר 2017, אתר 1tv, 18 בפברואר 2017).
מרחב תדמור
 • במרחב תדמור נמשכו השבוע קרבות עזים בין דאעש לבין צבא סוריה. דאעש תקף ריכוז של כוחות המשטר באזור צומת אלביצ'ה אלשרקיה, כ-25 ק"מ ממזרח לשדה התעופה הצבאי T-4.לכוח נגרמו תשעה הרוגים (ועדות התיאום המקומיות, 16 בפברואר 2017). משרד ההגנה הרוסי הודיע כי ב-16 בפברואר 2017 נהרגו ארבעה חיילים רוסיים ושניים נפצעו מפיצוץ מטען בכלי הרכב בו נסעו בשיירה של צבא סוריה, שנעה על הציר המוביל ל T-4(רויטרס, 20 בפברואר 2017).דרום סוריה
 • בעיר דרעא נמשכו השבוע הקרבות בין ארגוני המורדיםלבין הכוחות הסורים. ארגוני המורדים מנסים להשלים את ההשתלטות על שכונת אלמנשיה, שבדרום מערב דרעא. נמסר כי הכוחות התוקפים פרצו את קווי ההגנה הקדמיים של צבא סוריה וכבשו מספר עמדות מפתח בשכונה (Aranews, 17 בפברואר 2017). הלחימה באלמנשיה עודנה נמשכת ללא הכרעה. ארגוני המורדים הודיעו כי מאז תחילת המתקפה על אלמנשיה נהרגו למעלה ממאה חיילים מצבא סוריה והמיליציות המסייעות לו, ביניהם מפקד איראני (חלב אליום, חשבון הטוויטר عاجل-الجيش الحر@saalh1995, 19 בפברואר 2017).
 • באגן הירמוך, שבדרום רמת הגולן, מנהל צבא ח'אלד אלוליד המזוהה עם דאעש, התקפה נגד ארגוני המורדים. מקור בצבא ח'אלד אלוליד מסר, כי ההתקפה מתבצעת בשל כיתור אזורי השליטה של הארגון ע"י ארגוני המורדים ומניעת כניסת אספקה לאזורים הללו. על פי התקשורת הערבית השתמש צבא ח'אלד אבן אלוליד בכלי רכב משוריינים ובתוכם כמה טנקים (אלערביה, 21 בפברואר 2017) (אעמאק, 20 בפברואר 2017).
עיקרי ההתפתחויות בעיראק

המערכה לכיבוש מוצול

 • חידר אלעבאדי, ראש ממשלת עיראק, הודיע, כי ב-19 בפברואר 2017 פתחו הכוחות העיראקים בהתקפה לשחרור מערב מוצול. בתקיפה משתתפיםצבא עיראק, יחידות עילית ללוחמה בטרור, המשטרה הפדראלית העיראקית והמליציות השיעיות הפרו-איראניות ("הגיוס העממי"). ההתקפה על מערב מוצול מתבצעת מדרום וממערב בשל הקושי הלוגיסטי להתקדם ממזרח העיר למערבה (הגשרים שעל החידקל פוצצו).

 

 • על פי "בכירים בצבא עיראק" שלב זה של המבצע לשחרור מוצול צפוי להיות קשה בשל צפיפות האוכלוסייה במערב העיר (שם מתגוררים כ-650,000 תושבים) ומערכת הביצורים הטובה שהקים דאעש במערב העיר. במבצע אמורים לקחת חלק כ-30,000 חיילים[2], אנשי משטרה ומיליציות (שיעיות) (גרדיאן, 19 בפברואר 2017). מספר פעילי דאעש המגנים על מערב העיר מוערך בכמה אלפים[3]. שילוב המליציות השיעיות בהתקפה במערב מוצול עשויים להערכתנו  להעיד על שחיקה בקרב צבא עיראק, ובעיקר בקרב יחידות העילית שלו, כתוצאה מהלחימה הקשה במזרח העיר.  
 • ערב המתקפה על מערב מוצול פיזר חיל האוויר העיראקי כרוזים שקראו לתושבי מערב העיר להתכונן לכניסת הכוחות העיראקיים, שמטרתם היא לשחרר את התושבים מידי דאעש. כמו כן קראו הכרוזים לפעילי דאעש להניח את נשקם ולהיכנע (אלג'זירה, אלערביה, 19 בפברואר 2017).
 • עם תחילת ההתקפה התבצעו תקיפות אוויריות אינטנסיביות וירי ארטילרי נגד יעדי דאעש במערב העיר (בי.בי.סי בערבית, 21 בפברואר 2017). הכוחות העיראקים פתחו בהתקפה על פאתיה המערביים והדרומיים של מוצול. על פי הדובר העיראקי של המבצע כבש הכוח התוקף אזור השולט על שדה התעופה של מוצול ועל הכביש המהיר המוביל לעיר (AP, 22 בפברואר 2017). כמו כן נמסר כי הכוחות העיראקים השתלטו על תחנת הכוח הראשית, שמדרום מערב לעיר, המספקת חשמל למערב מוצול (ספוטניק, 20 בפברואר 2017).
המענה של דאעש
 • דאעש ממשיך לתקוף את הכוחות העיראקים שכבשו את מזרח מוצולבמגוון שיטות. בכיר בצבא עיראק המצוטט ע"י כתב סוכנות הידיעות התורכית  דיווח, כי דאעש שיגר כלי טיס לא מאוישים חמושים ממערב מוצול למזרחה. בהתקפה נהרגו שני ילדים ושלושה נפצעו. בהתקפה אחרת נפגע מרכז רפואי ו-13 אזרחים נהרגו ונפצעו (aydinlik.com, 21 בפברואר 2017).
 • במקביל ממשיך דאעש להפעיל מחבלים מתאבדים. ב-19 בפברואר 2017 ביצעו פעילי דאעש שני פיגועי התאבדות באמצעות חגורות נפץ במזרח העיר: פיגוע אחד בוצע במסעדה, שבה נכחו אנשי כוחות הביטחון העיראקיים, והשני בוצע נגד ריכוז של כוחות ביטחון עיראקיים. כמו-כן קיבל דאעש אחריות לפיצוץ מכונית תופת נגד צבא עיראק. בפעולות התאבדות במזרח מוצול השתתפו נערים רבים וביניהם נערים יזידים שנפלו בשבי דאעש, התאסלמו ועברו תהליך אינדוקטרינציה. השימוש הנרחב בנערים עשוי להערכתנו להעיד על הידלדלות מאתר המחבלים המתאבדים של דאעש המופעלים בעיראק באופן נרחב במהלך המערכה על מוצול.
 • במקביל המשיך דאעש במתקפת טרור במקומות שונים ברחבי עיראק בדגש עלהבירה בגדאד:

 

בפיצוץ מכונית תופת שחנתה בשוק למכירת מכוניות משומשות בשכונת אלביאע, בדרום-מערב בגדאד נהרגו 52 בני אדם. עשרות נוספים נפצעו. דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע, שהינו הגדול ביותר בבגדאד מתחילת שנת 2017 (אלג'זירה, 17 בפברואר 2017; חק, 16 בפברואר 2017).

במדינת צדר, הרובע השיעי בבגדאד,  פוצץ מחבל מתאבד מכונית תופת. 18 בני אדם נהרגו וכחמישים נוספים נפצעו (רויטרס, 15 בפברואר 2017) דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע (חק, 15 בפברואר 2017)

פעילות הג'האד העולמי במדינות נוספות

מצרים
ירי רקטות לעבר ישראל
 • ב-20 בפברואר 2017 שוגרו שתי רקטות שוגרו מחצי האי סיני לעבר ישראל. הרקטות נפלו בשטח פתוח סמוך לגבול מצרים בשטח השיפוט של המועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. יום קודם לשיגור הרקטות פרסם מחוז סיני של דאעש, כי כלי טיס לא מאויש של ישראל פגע במכונית והרג חמישה מאנשי הארגון בכפר שיבאנה בדרום רפיח (אעמאק, 19 בפברואר 2017). ב-21 בפברואר 2017 הודיע דאעש כי פעיליו שיגרו שתי רקטות גראד לעבר המועצה האזורית אשכול (המכונה "ההתנחלות") (אעמאק, 21 בפברואר 2017).
 • השבוע הפיץ דאעש סרטון הקורא להילחם בקופטים במצרים. בסרטון נשמע קריין המסביר כי הנוצרים במצרים שולטים בכלכלה, בעיתונות ובפוליטיקה ומהווים את ראש החץ של "הצלבנים" (קרי, מדינות המערב) במלחמתם נגד המוסלמים. לפיכך, לדברי הקריין, על "לוחמי הקודש" לפגוע בהם. בהמשך הסרטון מופיע פעיל המכונה אבו אלזביר המצרי המעודד את אלה אשר אינם יכולים להגיע להלחם בסוריה ובעיראק לפגוע בקופטים  ("אויבי אללה נמצאים מולכם"). הקריין מבטיח כי הפיגוע שבוצע בכנסיה הקופטית במצרים היה רק פעולה ראשונה נגד הנוצרים במצרים, שאחריה תבואנה פעולות נוספות[4].
פקיסטאן
 • ב-16 בפברואר 2017 בוצע פיגוע התאבדות במקדש צופי בעיר סהוואן (Sehwan), שבדרום מזרח פקיסטאן (כ-177 ק"מ מצפון לבירה קראצ'י). מחבל מתאבד הפעיל רימוני יד ופוצץ עצמו באמצעות אפוד נפץ בתוך המקדש. כשבעים בני אדם נהרגו וכמאתיים נפצעו (Dawn.com, 17 בפברואר 2017). מחוז ח'ראסאן של המדינה האסלאמית קיבל אחריות לביצוע הפיגוע (אעמאק, 17 בפברואר 2017). דווח כי בפעילות של צבא פקיסטאן, שבוצע בתגובה  לפיגוע, נהרגו למעלה ממאה פעילי טרור ברחבי המדינה (רויטרס, 17 בפברואר 2017).

פעילות תודעתית

עידוד פיגועי התאבדות
 • מחוז נינוא של דאעש פרסם סרטון המעודד ביצוע פעולות התאבדות בסרטון מופיעים לוחמים ממוצא שונה, שהצטרפו לדאעש והחליטו לשמש כמחבלים מתאבדים. בסרטון הם מספרים על עברם ועל ההכשרה שעברו לאחר שהצטרפו לדאעש. בסרטון מתועדות תמונות של ילדים יזידים, שנחטפו ע"י דאעש, העוברים הכשרה במחנות אימונים ומשתתפים בשיעורי הלכה של הארגון. הילדים היזידים מופעלים ע"י דאעש לביצוע פיגועי התאבדות במוצול ובמקומות נוספים.
אלקאעדה: נאום שיח' אימן אלט'ואהרי
 • מוסד ההסברה אלסחאב פרסם ב-18 בפברואר 2017 נאום חדש של השיח' אימן אלט'ואהרי, שבו התייחס בעיקר למצרים. להלן מספר נושאים אליהם התייחס בנאומו:
 • פעילי הג'מאעה אסלאמיה (שמשורותיהם יצא רוצחו של אנואר סאדאת): אלט'ואהרי קורא להם לשוב לפעילות ולחזור ל"ימי התהילה שלהם".
 • תנועת האחים המוסלמים: אלט'ואהירי נוזף בפעילי התנועה ומותח עליהם ביקורת בטענה  כי הם "התדרדרו" במשך השנים וכי דרכם, בהנהגתו של מחמד מרסי, אינה תואמת את ההלכה האסלאמית (השריעה). לדבריו על פעילי התנועה "לתקן את דרכם" לנטוש את הסכמי הכניעה עם ישראל ואת הברית עם ארה"ב ולהכריז על ג'האד למען השריעה.
 • מחוז סיני של דאעש: אלט'ואהרי  נוזף במנהיג  דאעש  אבו בכר אלבע'דאדי לנוכח דברי השקר, שהעליל עליו.
 • בסיום הנאום פירט אלט'ואהרי את סדר העדיפויות שהוא רואה בפעילות הג'האדיסטית במצרים ומחוצה לה. לדבריו האינטרסים האמריקאיים והיהודים הם היעדים החשובים ביותר לפגיעה, אחריהם באים האינטרסים של מדינות הקואליציה ולאחר מכן פגיעה במוסדות השלטון המצרים: כוחות הביטחון והמודיעין, העיתונאים והשופטים.

[1]ראו פרסום מרכז המידע מה-15 בפברואר 2015: "תורכיה נערכת להקמת 'רצועת ביטחון' לאורך הגבול שלה עם סוריה לאחר שיושלם כיבוש אלבאב ומנסה לרתום את נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ לתמיכה ברעיון".
[2]על פי התקשורת התורכית משתתפים במבעע כ-60,000 חיילים עיראקים.
[3]  בכיר מטעם המודיעין האמריקאי העריך כי במערב העיר מצויים 2,000 פעילי דאעש (אלערביה, 20 בפברואר 2017).
[4]ב-12 בדצמבר 2016 אירע פיצוץ בכנסיה קופטית בשכונת אלעבאסיה בקהיר. לפחות 25 בני אדם נהרגו ו-38 נפצעו . על פי מקורות ביטחוניים מצריים מאחורי ביצוע הפיגוע עמד מחוז סיני של דאעש .