חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (28 בדצמבר 2016- 3 בינואר 2017)

מחרטה לייצור אמצעי לחימה, שנמצאה על ידי כוחות הביטחון הישראליים בשכם (דף הפייסבוק עזה אלאן, 28 בדצמבר 2016).

מחרטה לייצור אמצעי לחימה, שנמצאה על ידי כוחות הביטחון הישראליים בשכם (דף הפייסבוק עזה אלאן, 28 בדצמבר 2016).

מחרטה לייצור אמצעי לחימה, שנמצאה על ידי כוחות הביטחון הישראליים בשכם (דף הפייסבוק עזה אלאן, 28 בדצמבר 2016).

מחרטה לייצור אמצעי לחימה, שנמצאה על ידי כוחות הביטחון הישראליים בשכם (דף הפייסבוק עזה אלאן, 28 בדצמבר 2016).

קריקטורה של חמאס בעקבות החלטה 2334 במועצת הביטחון:

קריקטורה של חמאס בעקבות החלטה 2334 במועצת הביטחון: "גינוי ההתנחלויות ...בעיטה אחורית" (אתר ערוץ אלאקצא, 31 בדצמבר 2016)

קריקטורה שהתפרסמה ביומון הפלסטיני אלקדס (היוצא לאור במזרח ירושלים) בעקבות דבריו של אבו מאזן כי שנת 2017 תהיה שנת הכרה הבינלאומית במדינת פלסטין. המסר בקריקטורה הוא שהדרך למדינה פלסטינית עודנה קשה ומורכבת (אלקדס, 31 בדצמבר 2016).

קריקטורה שהתפרסמה ביומון הפלסטיני אלקדס (היוצא לאור במזרח ירושלים) בעקבות דבריו של אבו מאזן כי שנת 2017 תהיה שנת הכרה הבינלאומית במדינת פלסטין. המסר בקריקטורה הוא שהדרך למדינה פלסטינית עודנה קשה ומורכבת (אלקדס, 31 בדצמבר 2016).

מצעד צבאי שערכו גדודי חללי אלאקצא, הזרוע הצבאית של פתח ברצועת עזה (דף הפייסבוק קדס, 31 בדצמבר 2016)

מצעד צבאי שערכו גדודי חללי אלאקצא, הזרוע הצבאית של פתח ברצועת עזה (דף הפייסבוק קדס, 31 בדצמבר 2016)

 • גם השבוע נמשך הטרור העממי שמצא ביטויו בניסיון לפיגוע דקירה במעבר קלנדיא, סמוך לראמאללה. כמו כן בוצע  ירי מכלי רכב חולף לעבר עמדה של צה"ל באזור ג'נין.
 • כוחות הביטחון הישראליים חשפו חוליית טרור, שפעיליה אזרחי ישראל, תכננו לבצע פיגוע נגד חיילי צה"ל באזור הנגב. הפיגוע תוכנן כנקמה על הוצאתו מחוץ לחוק של הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית.
 • ברשות הפלסטינית נערכים למינוף החלטה 2334 של מועצת הביטחון של האו"ם. על הפרק הגשת "תיק ההתנחלויות"  לבית הדין הבינלאומי בהאג (ICC) . לדברי אחמד מג'דלאני, חבר הועד הפועל של אש"ף, תגיש הרשות באופן רשמי את "תיק ההתנחלויות" לבית הדין לקראת השבוע האחרון של ינואר 2017. 

 

פיגועים/ניסיונות לפיגועים
 • 30 בדצמבר 2016 – פלסטינית הגיעה למעבר קלנדיא סמוך לראמאללה כשבידה סכין. היא התקדמה במעבר המיועד לכלי רכב התקרבה לאנשי הביטחון ולא נענתה לקריאותיהם לעצור. אנשי הביטחון ירו בה והיא נפצעה באורח קל-בינוני. על פי התקשורת הפלסטינית הצעירה היא ג'האן מחמד חשימה, בת 35, מעיסאויה, בעלת תעודת זהות ישראלית. חסאם בדראן דובר חמאס אמר, כי פציעתה במחסום קלנדיא מהווה הוכחה "לברוטאליות של ישראל" (אתר חמאס, 30 בדצמבר 2016).
 • 30 בדצמבר 2016- ירי בוצע מכלי רכב חולף לעבר עמדה של צה"ל בצומת מבוא דותן סמוך לכפר יעבד (אזור ג'נין) לא היו נפגעים. כלי הרכב נמלט לכפר יעבד. כיממה לאחר מכן עצרו כוחות הביטחון שלושה פלסטינים, שעל פי החשד הם שביצעו את הירי(דף הפייסבוק צבע אדום, 31 בדצמבר 2016).
הפגנות, עימותים והפרות סדר
 • השבוע נמשכו הפגנות, עימותים והפרות סדר. בלטו השלכת בקבוקי התבערה ויידויי האבנים. להלן מספר אירועים בולטים:
 • 2 בינואר 2017 – אבנים יודו לעבר כלי רכב ישראליים סמוך לכפר לובן אלשרקיה (צפוניתמזרחית לראמאללה). לא היו נפגעים. נזק נגרם לשמשת כלי הרכב (דף הפייסבוק צבע אדום, 3 בינואר 2017).
 • 2 בינואר 2017 –אבנים יודו לעבר אוטובוס ליד אם סלמונה בגוש עציון. לא היו נפגעים. נזק נגרם לשמשת האוטובוס (דף הפייסבוק צבע אדום, 3 בינואר 2017). 
 • 31 בדצמבר 2016 – פלסטיני נעצר על ידי כוחות הביטחון בצומת דיר שרף בשומרון. בכליו נמצאה סכין. הוא נעצר והובא לחקירה (דף הפייסבוק צבע אדום, 31 בדצמבר 2016).
 • 30 בדצמבר 2016 – אבנים יודו לעבר כלי רכב בכביש גוש עציון חברון סמוך לבית אמר. לא היו נפגעים. נגרם נזק לכלי הרכב(דף הפייסבוק צבע אדום, 30 בדצמבר 2016).
 • 29 בדצמבר 2016 – אבנים יודו לעבר כלי רכב סמוך לעיסאויה. לא היו נפגעים נגרם נזק לכלי הרכב (דף הפייסבוק צבע אדום, 29 בדצמבר 2016).
 • 28 בדצמבר 2016 – מטען צינור הושלך לעבר כוחות צה"ל סמוך לקבר רחל בבית לחם. לא היו נפגעים (דף הפייסבוק צבע אדום, 28 בדצמבר 2016).
 • 28 בדצמבר 2016 – ירי בוצע לעבר כוחות צה"ל שפעלו, בג'נין. לא היו נפגעים(דף הפייסבוק צבע אדום, 30 בדצמבר 2016).

פיגועים משמעותיים בשנה האחרונה

מעצר חוליה שתכננה לבצע פיגועים נגד חיילי צה"ל
 • כוחות הביטחון הישראליים חשפו חוליית טרור שפעיליה, אזרחי ישראל, תכננו לבצע פיגוע נגד חיילי צה"ל באזור הנגב. זאת, כנקמה על הוצאתו מחוץ לחוק של הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית. יוזם הפיגוע הוא תושב באר שבע בן 37, שריצה בעבר עונש של 12 שנות מאסר בגין מעורבות בפעילות טרור. שותפו היה תושב כסיפה, בן 24. שניהם עבדו בסופרמרקט בבאר שבע. אזרח שלישי שהיה מעורב הוא תושב קלנסוה, שריצה אף הוא עונש מאסר בגין עבירות ביטחוניות.
 • במסגרת ההכנות לביצוע הפיגוע ערכו השניים סיור מקדים לאיסוף מידע אודות מקומות, שבהם ביקשו לבצע את הפיגוע. במהלך החקירה הוסגרו תת מקלע מסוג קארל גוסטב וכמות גדולה של מערכות להפעלה מרחוק של מטענים (אתר שירות הביטחון הכללי, 27 בדצמבר 2016).
החזרת גופות מחבלים לרשות הפלסטינית
 • ישראל החזירה לרשות הפלסטינית שתי גופות נוספות של מחבלים: מען אבו קרע, שביצע ניסיון פיגוע בצומת עפרה; וחאמד אלשיח', שביצע פיגוע בעיר העתיקה בירושלים ב-14 בדצמבר 2016. במהלך ההלוויה היו הפרות סדר בבית סוריכ במסגרתן יודו אבנים לעבר כוחות הביטחון הישראליים.
ירי רקטות לעבר ישראל
 • במהלך השבוע לא אותרו נפילות רקטות בשטח ישראל.

ירי רקטות לעבר ישראל

מעצר פעיל הזרוע הצבאית של חמאס שחצה את הגבול לישראל
 • בלאל רזאינה, בן 24 תושב רצועת עזה פעיל הזרוע הצבאית של חמאס נעצר ב-27 בנובמבר 2016 על ידי כוחות הביטחון הישראליים לאחר שחצה את גדר הביטחון לישראל. בחקירתו עלה כי במסגרת פעילותו בזרוע הצבאית של חמאס היה מעורב בפעילות צבאית נרחבת (בין השאר שימש כצלף, סייע בחפירת מנהרות, מילא תפקידי שמירה). כמו כן שימש כמלווה לאחיו  מצטפא רזאינה, ראש מנגנון ביטחון הפנים של חמאס בצפון רצועת עזה (אתר שירות הביטחון הכללי, 28 בדצמבר 2016).
 •  במהלך חקירתו מסר פרטים אודות מוצבים של חמאס, תוואי מנהרות שנחפרו בצפון רצועת עזה ועל שיטות הפעולה של חמאס בתחום. בהקשר זה עלה בחקירתו כי בשטח בית משפחתו נחפרה מנהרה המובילה למנהרות רבות באזור, אשר משמשת, בין השאר, כמחסן אמצעי לחימה. כמו כן מסר, כי במהלך מבצע "צוק איתן" הסתתרו אחיו ובכירי חמאס נוספים בבית החולים כמאל עדואן ברצועת עזה ומשם ניהלו את הלחימה. הוא עצמו שימש כשליח להעברת מסרים בין אחיו לבכירי חמאס. הוא מסר גם מידע רב אודות שימוש, שעשו פעילי חמאס בבתי אזרחים, לביצוע פעולות טרור (אתר שירות הביטחון הכללי, 28 בדצמבר 2016).
בית החולים על שם השהיד כמאל עדואן נמצא בצפון רצועת עזה, באזור בית לאהיא. ברשותנו מידע לפיו במהלך "מבצע עופרת יצוקה" עשתה חמאס שימוש במתקני בית החולים ובית החולים היווה מוקד פעילות מרכזי של המשטרה ומנגנוני הביטחון בצפון הרצועה. במסגרת זאת: נמסר, כי פעילים מבצעיים של חמאס הקימו חדר מלחמה מאולתר בבית החולים;  הם שהו במהלך המבצע בבית החולים כשהם לבושים בבגדים אזרחיים והעבירו אמצעי לחימה. בעת הכניסה הקרקעית של צה"ל התאספו פעילים מבצעיים בבית החולים, נצפו פעילים חמושים המסתובבים בשטח בית החולים. כמו כן נמסר כי פתחי חמאד, בכיר חמאס (שמונה לאחר המבצע כשר הפנים), קבע מושבו בבית החולים[2].

 

הודעה לרגל יום השנה השמיני למבצע "עופרת יצוקה"
 • ברצועת עזה צוין יום השנה השמיני למבצע "עופרת יצוקה" בהודעה, שפרסמה חמאס, נאמר כי "ההתנגדות החמושה" תישאר חוד החנית בהכרעת המערכה נגד הכיבוש הישראלי. עוד נאמר כי ישראל נכשלה בהשגת מטרותיה ברצועת עזה. יחד עם זאת צוין בהודעה, כי חמאס איננה ממהרת לצאת למלחמה אבל אם ישראל תפתח במלחמה היא תופתע ותובס (אתר חמאס, 27 בדצמבר 2016).  
יחסי חמאס מצרים
 • מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, נועד בקהיר עם בכירים מצריים ודן עימם, בין השאר, בנושא פתיחת מעבר רפיח ובנושאים ביטחוניים הקשורים לגבול שבין רצועת עזה למצרים. בתום הפגישה אמר כי חמאס פתחה "דף חדש" ביחסיה עם מצרים וכי יחסי חמאס מצרים נמצאים כיום במצב הטוב ביותר(אלע'ד, 29 בדצמבר 2016). על פי פרשנים עיתונאיים צפויות מצרים וחמאס להגיע במהלך השנה הקרובה להבנות חדשות בנוגע ליחסים ביניהן לאחר שמצרים שיגרה מסרים לחמאס כי היא מעוניינת בשיפור היחסים עימה במטרה לסייע לביטחונה בצל האיומים מחצי האי סיני (ערבי 21, 30 בדצמבר 2016).
חמאס מול גורמים סלפים ברצועת עזה
 • ב-31 בדצמבר 2016 דווח כי מנגנוני הביטחון של חמאס עצרו את מחמד ארמילאת נציג מחוז סיני של דאעש בעזה (סוכנות הידיעות וטן 24, 31 בדצמבר 2016). מנגד, גורמים סלפים ברצועת עזה דיווחו על השלכת בקבוק תבערה לעבר ביתו של אימן נופל, מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס, במחנה הפליטים אלבוריג'. נמסר כי בקבוק התעברה הושלך בשעה שבבית נכחו בכירים ביטחוניים של חמאס ובראשם תופיק אבו נעים מפקד מנגנוני הביטחון (חשבון הטוויטר של טאמח העזתי, 29 בדצמבר 2016).
 • אתרים המזוהים עם פתח דיווחו כי דאעש בחצי האי סיני גייס לשורותיו את מחמוד טבאסי, בכיר במנגנון ביטחון הפנים בחמאס ואחד מפעילי אלנח'בה, המתמחה בצליפה. לדברי הכתבה אלטבאסי מחזיק במידע רגיש הנוגע לזרוע הצבאית של חמאס. לדברי הכתבה מוטרדים בחמאס מתופעת עריקה של פעילי הזרוע הצבאית לדאעש, שהלכה והתגברה לאחרונה (וטן24, 31 בדצמבר 2016).
הרוגים בזרוע הצבאית של חמאס
 • הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה מידע לפיו במהלך שנת 2016 נהרגו 29 פעילי הזרוע הצבאית ממערך ההכשרה, ההכנה והלחימה בישראל. 21 מהם נהרגו במנהרות, שניים באימונים ושישה במאבק נגד ישראל, חלקם בהתנקשויות מצד ישראל (אלרסאלה.נט, 1 בינואר 2017). 
תגובות לנאום ג'ון קרי
 • מזכיר המדינה של ארה"ב ג'ון קרי נשא ב-28 בדצמבר 2016, לקראת סיום כהונתו, נאום ארוך ומקיף שהוקדש כולו לנושא הסכסוך הישראלי פלסטיני. בנאום הציג קרי את עקרונות ממשל אובמה לפיתרון הסכסוך. בדבריו התייחס קרי גם להחלטתה של ארה"ב לאפשר למועצת הביטחון לאמץ את החלטה 2334 בנושא ההתנחלויות ולתהליך שקדם לה. לדבריו ארה"ב לא עמדה מאחורי ההחלטה והיא נוסחה ועל ידי הפלסטינים והמצרים.
 • בקרב בכירים ברשות הפלסטינית ניכרה שביעות רצון מנאומו של ג'ון קרי בשל הביקורת, שלטענתם מתח על מדיניות ישראל, הגם שבנאומו של קרי נכללו מרכיבים שאינם נוחים לפלסטינים (כגון ההכרה במדינת ישראל כמדינה יהודית). להלן כמה מהתגובות:
 • ג'בריל רג'וב, חבר הועדה המרכזית של פתח, הבהיר כי נאומו של קרי הינו בגדר "כתב אישום" נגד המדיניות הישראלית המנוהלת על ידי ממשלה "פשיסטית וגזענית". לדבריו כולל הנאום יסודות הקושרים בין יציבות באזור ושלום עולמי לבין הקמת המדינה הפלסטינית העצמאית על בסיס גבולות 1967, שבירתה מזרח ירושלים. לדבריו ההנהגה הפלסטינית רואה בנאום מסר ברור עבור הקהילה הבינלאומית, אשר נדרשת לעשות בדק בית ולהגביר את מודעותה סביב יחסה להתנהלות ממשלת ישראל וליישום היוזמה הערבית המהווה בסיס לסיום הסכסוך (אלערביה, 28 בדצמבר 2016).
 • תיסיר ח'אלד, חבר הועד הפועל של אש"ףשיבח את נאומו של קרי. הוא ציין, כי אפשר היה למנוע מממשלת ישראל ליישם את מדיניותה אילו הממשל האמריקאי היה מכבד את החוק הבינלאומי ומוותר על מתן הגנה מדינית ודיפלומטית לישראל בעת שהיא מפרה את זכויות האדם הפלסטיניות (דניא אלוטן, 29 בדצמבר 2016).
 • מנגד, ריאצ' אלמאלכי, שר החוץ בממשלת ההסכמה הלאומית, אמר כי בנאומו לא חידש קרי דבר מלבד ניסיונו "המסוכן" להביא את הפלסטינים להכרה במדינה היהודית, רעיון שנדחה על ידי הפלסטינים על הסף. הוא הדגיש כי אסור לפלסטינים לעסוק בהכרה במדינה יהודית כפי שאסור להם להסכים להסדרי וצרכי הביטחון הישראליים כאשר הם באים על חשבון האדמות והזכויות הפלסטיניות. כמו כן ציין, כי קרי ניסה במחצית הראשונה של נאומו לתרץ את הצבעתה האחרונה של ארה"ב במועצת הביטחון של האו"ם בעניין ההתנחלויות הישראליות ולהסביר כיצד התגלגלו הדברים ואילו בחציו השני של הנאום הוא שב וחזר על רעיונותיו המדיניים עליהם דיבר במהלך השנים האחרונות (מען, 28 בדצמבר 2016).
המשך תגובות פלסטיניות להחלטה 2334 של מועצת הביטחון של האו"ם
 • ברשות הפלסטינית החלו לפעול למינוף החלטה 2334 של מועצת הביטחון של האו"ם בעיקר מול מוסדות בינלאומיים כגון בית הדין הבינלאומי בהאג (ICC). לדברי אחמד מג'דלאני, חבר הוועד הפועל של אש"פ, תגיש הרשות באופן רשמי את תיק ההתנחלויות לבית הדין בהאג לקראת השבוע האחרון של ינואר 2017. לדבריו, מתקיימים מגעים ותיאומים מתמשכים עם משרד התובע הכללי של בית הדין בהאג במגמה להתחיל את פעולות החקירה הבינלאומית בסוגיה (אלרסאלה, 1 ינואר 2017).

 

 • ריאצ' מנצור, נציג הרשות הפלסטינית באו"ם,שלח איגרות למזכ"ל האו"ם, ליו"ר מועצת הביטחון של האו"ם, וליו"ר העצרת הכללית, בהן קרא ליישם לאלתר את החלטה 2334 כדי שתהיה לה השפעה ניכרת. במסגרת זו, קרא להפסיק את הבנייה בהתנחלויות בציינו כי בנייה זו נוגדת את החוק הבינלאומי (מען, 30 בדצמבר 2016).

התבטאויות פלסטיניות סביב ועידת בפריס

 • להלן כמה התבטאויות פלסטיניות סביב ועידת השלום האמורה להתקיים ב-15 בינואר 2017 בפריס:
 • בראיון לערוץ פלסטין לרגל יום השנה להקמת פתח הדגיש אבו מאזן את חשיבותה של ועידת השלום הצרפתית. הוא ציין את "הניצחון ההיסטורי" במועצת הביטחון של האו"ם והביע תקווה שבמסגרתה יוחלט על בניית מנגנון שיפקח על יישום ההחלטות בשטח. כמו כן הוא מצפה, שתיקבע תוכנית פעולה אשר תשען על לוח זמנים לסיום הכיבוש והכרזה על מדינה פלסטינית.
 • סלמן אלהרפי, שגריר הרשות הפלסטינית בצרפת, אמר כי חולקו הזמנות לנציגי שבעים מדינות להשתתפות בועידת השלום הבינלאומית הצפויה להיערך בפריס ב-15 בינואר 2017. לדבריו הצד הפלסטיני והישראלי אינם מוזמנים לוועידה עקב סירובה של ישראל לקחת בה חלק (צות פלסטין, 2 בינואר 2017).
 • צאא'ב עריקאת, מזכיר הועד הפועל של אש"ף, אמר כי ההנהגה הפלסטינית משקיעה מאמצים כדי להבטיח את הצלחתה של ועידת פריז לשלום. הוא הבהיר כי ההנהגה הפלסטינית תפנה לקהילה הבינלאומית פעם נוספת בבקשה לקבל חברות מלאה באו"ם. לדבריו במקרה וישראל תסרב לקחת חלק בוועידה ישתמע מכך שהיא אינה מכבדת את הקהילה הבינלאומית (דניא אלוטן, 28 בדצמבר 2016).
 • אחמד מג'דלאני, חבר הועד הפועל של אש"ף, אמר כי אי-השתתפותה של ישראל בועידת השלום בפריס עלול להביא לבידודה הפוליטי במיוחד לאור ההחלטה האחרונה במועצת הביטחון של האו"ם בנושא ההתנחלויות. לדבריו החלטתה של ישראל עשויה לגרום למדינות נוספות להכיר במדינה פלסטינית. הוא ציין כי במקביל  נמשכים המגעים עם התובע הכללי של בית הדין הפלילי הבינלאומי ( ICC) כדי לתאם את הצעד הפלסטיני וכדי להתחיל בחקירה (אלרסאלה.נט, 1 בינואר 2017).
יום השנה להקמת פתח
 • תנועת פתח ציינה 52 שנים להקמתה בשורה של טקסים. בטקס הדלקת הלפיד בראמאללה נכח אבו מאזן יו"ר הרשות הפלסטינית. בדברים שנשא בטקס אמר כי הוועידה שביעית של פתח נחלה הצלחה במישור הלאומי והבינלאומי ותבע מישראל להפסיק את כל פעולותיה בהתנחלויות. הוא הדגיש כי שנת 2017 תהיה שנת ההכרה הבינלאומית בפלסטין (ראיא, 31 בדצמבר 2016).

מימין:: אבו מאזן מדליק לפיד בטקס יום השנה ה-52 להקמת פתח (ופא, 31 בדצמבר 2016). משמאל: אחמד חלס חבר הועדה המרכזית של פתח מדליק את הלפיד בעזה (ופא, 31 בדצמבר 2016).
מימין: אבו מאזן מדליק לפיד בטקס יום השנה ה-52 להקמת פתח (ופא, 31 בדצמבר 2016). משמאל:אחמד חלס חבר הועדה המרכזית של פתח מדליק את הלפיד בעזה (ופא, 31 בדצמבר 2016).

מימין: פעילי פתח חמושים ורעולי פנים בעצרת שנערכה במחנה הפליטים ג'לזון שליד ירושלים (דף הפייסבוק של פתח, 30 בדצמבר 2016). משמאל: פעילי פתח חמושים ליד האנדרטה לזכר שהידים בעצרת במחנה הפליטים דהישה בבית לחם (דף הפייסבוק של הפתח, 1 בינואר 2017).
מימין: פעילי פתח חמושים ורעולי פנים בעצרת שנערכה במחנה הפליטים ג'לזון שליד ירושלים (דף הפייסבוק של פתח, 30 בדצמבר 2016). משמאל: פעילי פתח חמושים ליד האנדרטה לזכר שהידים בעצרת במחנה הפליטים דהישה בבית לחם (דף הפייסבוק של הפתח, 1 בינואר 2017).

 •  ברחובות בית לחם נערך מצעד בהשתתפות בכירי פתח. במצעד נשאו המשתתפים דגלי פתח, כרזות שהידים ודגלי המדינות שהצביעו בעד ההחלטה 2334 במועצת הביטחון של האו"ם. חברי הוועד המרכזי הדליקו את הלפיד ועמדו דקת דומיה לזכר השהידים (PNN, דף הפייסבוק של הפתח, 1 בינואר 2017)

מימין: המצעד ברחובות בית לחם. משמאל: כרזות עליהן מופיעים אבו מאזן ויאסר ערפאת במרכז כרזה של דלאל אלמע'רבי, המחבלת שהשתתפה בפיגוע בכביש החוף ב- 1978 והפכה לסמל ולמודל לחיקוי (דף הפייסבוק של הפתח, 1 בינואר 2017).
מימין: המצעד ברחובות בית לחם. משמאל: כרזות עליהן מופיעים אבו מאזן ויאסר ערפאת במרכז כרזה של דלאל אלמע'רבי, המחבלת שהשתתפה בפיגוע בכביש החוף ב- 1978 והפכה לסמל ולמודל לחיקוי (דף הפייסבוק של הפתח, 1 בינואר 2017).

 • ברצועת עזה קיימו פעילי גדודי חללי אלאקצא מפגן צבאי. דובר הגדודים מסר כי הם ידבקו באופציה של המאבק המזוין כדרך היחידה לשחרור פלסטין (קדס.פרס, 31 בדצמבר 2016). בעצרת שהתקיימה בכיכר החייל האלמוני בעזה התפתחו עימותים בין תומכי דחלאן לתומכי אבו מאזן (ופא, דף הפייסבוק של גדודי חללי אלקאצא, 31 בדצמבר 2016).
מותו של הארכיבישוף הלאריון קפוצ'י
 • השבוע הלך לעולמו בגיל 94 הארכיבישוף הילאריון קפוצ'י. קאפוצ'י שימש בין השנים 1974-1965 כארכיבישוף של קיסריה וארץ ישראל מטעם הכנסייה היוונית הקתולית. בשנת 1974 נתפס ע"י כוחות הביטחון בישראל כשהוא מבריח ברכבו אמצעי לחימה עבור אנשי פתח תוך ניצול מעמדו הדיפלומטי. קאפוצ'י נידון ל-12 שנות מאסר, אולם שוחרר בשנת 1978 בעקבות דרישת האפיפיור מנשיא המדינה אפרים קציר. לאחר שחרורו גורש מישראל. בשנת 2010 השתתף קאפוצ'י במשט המרמרה לעזה. בשנת 2013 העניק לו אבו מאזן, במהלך ביקורו ברומא, את אות "כוכב ירושלים".
 • בהודעה שפרסם בעקבות מותו כינה אותו אבו מאזן בשם "הלוחם הגדול" (ופא, 1 בינואר 2017). יוסף אלמחמוד, דובר הממשלה הפלסטינית, פרסם הודעה בה צוין, כי מותו הותיר עצב רב בלב כל פלסטיני בשל עמדותיו ומאבקו למען העם הפלסטיני (ופא, 1 בינואר 2017). במאמר מערכת שפרסם היומון אלחיאת אלג'דידה, ביטאונה הרשמי של הרשות הפלסטינית כונה קפוצ'י "גיבור" שיש ללמוד ממנו כיצד לשלב את הדת יחד עם המאבק הלאומי (אלחיאת אלג'דידה, 3 בינואר 2017).

מימין: אבו מאזן מעניק לארכיבישוף הילאריון קאפוצ'י את אות כוכב ירושלים כהוקרה והערכה על פועלו למען העם הפלסטיני (ופא, 16 באוקטובר 2016) . משמאל: אמצעי הלחימה שהוסלקו ברכבו של הארכיבישוף הילאריון קאפוצ'י ויועדו עבור אנשי פתח (אתר שירות הביטחון הכללי)
מימין: אבו מאזן מעניק לארכיבישוף הילאריון קאפוצ'י את אות כוכב ירושלים כהוקרה והערכה על פועלו למען העם הפלסטיני (ופא, 16 באוקטובר 2016). משמאל: אמצעי הלחימה שהוסלקו ברכבו של הארכיבישוף הילאריון קאפוצ'י ויועדו עבור אנשי פתח (אתר שירות הביטחון הכללי)

[1]נתונים אלה אינם כוללים ירי פצצות מרגמה. כמו כן לא נכללות בהם נפילת רקטות בשטח רצועת עזה.
[2]פירוט ראו פרסום מרכז המידע מ-23 ביולי 2014: "שימושים צבאיים במתקנים רפואיים ובאמבולנסים ע"י חמאס ושאר ארגוני הטרור הפועלים ברצועת עזה".