מבט לג’האד העולמי (14-8 בדצמבר 2016)

מבט לג'האד העולמי

מבט לג'האד העולמי

הריסות חלב (דף הפייסבוק חלב טודיי, 11 בדצמבר 2016; אח'באר אלח'ליג', 13 בדצמבר 2016)

הריסות חלב (דף הפייסבוק חלב טודיי, 11 בדצמבר 2016; אח'באר אלח'ליג', 13 בדצמבר 2016)

גופות של תושבים שרועות על הקרקע בחלב (דף הפייסבוק חלב טודיי, 13 בדצמבר 2016).

גופות של תושבים שרועות על הקרקע בחלב (דף הפייסבוק חלב טודיי, 13 בדצמבר 2016).

קאסם סלימאני, מפקד כח קדס האיראני, מבקר באזורי הלחימה בחלב. הוא מופיע בסרטון, שהפיצה

קאסם סלימאני, מפקד כח קדס האיראני, מבקר באזורי הלחימה בחלב. הוא מופיע בסרטון, שהפיצה "תנועת אלנג'באא'", מליציה שיעית עיראקית המופעלת ע"י איראן (ערוץ אלעאלם האיראני, 4 בדצמבר 2016)

אזרחים גוררים בעגלה גופות יקיריהן תחת הגשם השוטף בחלב (אוריינט ניוז, 13 בדצמבר 2016).

אזרחים גוררים בעגלה גופות יקיריהן תחת הגשם השוטף בחלב (אוריינט ניוז, 13 בדצמבר 2016).

פעילי דאעש ליד טנק סורי (אעמאק, 11 בדצמבר 2016).

פעילי דאעש ליד טנק סורי (אעמאק, 11 בדצמבר 2016).

נשק שלל שנתפס על-ידי דאעש.

נשק שלל שנתפס על-ידי דאעש.

תגבורת של הכוחות הסוריים בדרכה לתדמור (אתר בלוגים בשפה הרוסית, livejournal, 12 בדצמבר 2016).

תגבורת של הכוחות הסוריים בדרכה לתדמור (אתר בלוגים בשפה הרוסית, livejournal, 12 בדצמבר 2016).

פעילי דאעש בסמוך לאוהלים במתחם הבסיס הרוסי בתדמור (אעמאק, 13 בדצמבר 2016).

פעילי דאעש בסמוך לאוהלים במתחם הבסיס הרוסי בתדמור (אעמאק, 13 בדצמבר 2016).

פעילי דאעש בוחנים ארגזי תחמושת בבסיס הרוסי בתדמור.

פעילי דאעש בוחנים ארגזי תחמושת בבסיס הרוסי בתדמור.

מחבלים מתאבדים, שביצעו פיגוע נגד כוחות הביטחון העיראקיים בשכונת אלתאמים (חק, 9 בדצמבר 2016). מימין: המחבל המתאבד אבו אחמד הסורי . במרכז אבו חמזה אלמצלאוי. משמאל: אבו אלע'אמדי כנצפרה (חק, 9 בדצמבר 2016).

מחבלים מתאבדים, שביצעו פיגוע נגד כוחות הביטחון העיראקיים בשכונת אלתאמים (חק, 9 בדצמבר 2016). מימין: המחבל המתאבד אבו אחמד הסורי . במרכז אבו חמזה אלמצלאוי. משמאל: אבו אלע'אמדי כנצפרה (חק, 9 בדצמבר 2016).

שרידי אחת ממכוניות התופת, שהתפוצצו באלפלוג'ה (אלעאלם, 11 בדצמבר 2016).

שרידי אחת ממכוניות התופת, שהתפוצצו באלפלוג'ה (אלעאלם, 11 בדצמבר 2016).

נוסח נטילת האחריות של דאעש על הפיגוע בקתדרלה בקהיר (חק, 13 בדצמבר 2016).

נוסח נטילת האחריות של דאעש על הפיגוע בקתדרלה בקהיר (חק, 13 בדצמבר 2016).

תצלום ארכיון של ג'לאל אלדין התוניסאי (אלג'מהוריה, תוניס, 30 בספטמבר 2016).

תצלום ארכיון של ג'לאל אלדין התוניסאי (אלג'מהוריה, תוניס, 30 בספטמבר 2016).


עיקרי אירועי השבוע

 • הכוחות הסורים בסיוע אווירי רוסי הולכים ומסיימים את כיבוש מזרח חלב מידי ארגוני המורדים. כוחות המורדים קרסו הגם שהם נאחזים עדיין בשטח קטן, שבמרכז העיר. בדיווחי כלי התקשורת נמסר על הוצאות המוניות להורג ומעשי טבח וביזה, שמבצעים הכוחות הסורים ומליציות המשתפות עמם פעולה, באזרחים בלתי חמושים. בינתיים מתקיימים מגעים להסכם הפסקת אש שבמסגרתה יפונו המורדים ואו התושבים ממזרח חלב החל מבוקר ה-14 בדצמבר. מסוריה דווח, כי יישום ההסכם נדחה (בוקר ה-14 בדצמבר).
 • נפילתה הצפויה של חלב לידי משטר אסד, לאחר ארבע שנות לחימה מהווה הישג משמעותי למשטר הסורי והיא צפויה להחליש את כוחם של ארגוני המורדים שהגנו על חלב ובמיוחד חזית פתח אלשאם (ג'בהת אלנצרה לשעבר), שהיוותה מרכיב חשוב בקואליציה של המורדים בחלב. ההישג בחלב יחזק גם את מעמדם של רוסיה ושל איראן וחזבאללה, בעלות בריתו של המשטר הסורי ויחליש את מעמדם של ארה"ב וארגוני המורדים שבחסותה (קאסם סלימאני מפקד כח אלקדס, כבר הזדרז "להפגין נוכחות" באזורי הלחימה בחלב).
 • בעוד הצבא הסורי משלים את השתלטותו על מזרח חלב, ביצע דאעש מתקפת פתע על העיר תדמור וסביבותיה. כוח גדול של דאעש (אלפי פעילים וכלי רכב משוריינים), אשר התארגן במזרח סוריה תקף את העיר תדמור, כבש אותה, ובהמשך השתלט על שטח גדול שממערב לעיר (עד לשדה התעופה T-4והעיר אלקריתין). מתקפת הפתע על תדמור הייתה יוזמה צבאית חריגה מצידו של דאעש, שבשנתיים האחרונות נחל רצף של כישלונות ונאלץ לעבור למגננה אסטרטגית בסוריה ובעיראק.
 • המהלך מצביע על ביטחון עצמי של דאעש למרות הלחצים המופעלים עליו, ועל יכולתו לרכז ולנייד כח צבא גדול למהלך התקפי, תוך השגת הפתעה מודיעינית. בראייתו של דאעש נועד המהלך לכבוש מחדש את המרחב החיוני של תדמור, על הנכסים הצבאיים והכלכליים שבו, להסיט במקצת את תשומת הלב מחלב וממוצול, ולשגר מסר מדיני והסברתי לתומכיו ולמתנגדיו, כי הוא שומר עדיין על יכולותיו הצבאיות (מערכת ההסברה של דאעש פתחה בקמפיין לניצול ההישג בתדמור).  מנגד הומחש כי הכוחות העומדים לרשות צבא סוריה ובעלות בריתה אינו מספיקים לצרכים התקפיים והגנתיים במקביל, בזירות הלחימה השונות בסוריה, וכיהמאמץ ההתקפי בחלב גבה מצבא סוריה מחיר בזירת תדמור .

 

עיקרי ההתפתחויות בסוריה

המערכה לכיבוש חלב לקראת סיום
 • הכוחות הסורים, בסיוע אווירי רוסי, הולכים ומסיימים את כיבוש מזרח חלב מידי ארגוני המורדים. נראה, כי ההתנגדות המאורגנת של המורדים קרסה, הגם שהם נאחזים עדיין בשטח קטן במרכז העיר. בדיווחים תקשורתיים נמסר, כי הושגה הפסקת אש, שבחסותה יפונו אזרחים ולפי גירסא אחרת גם פעילי המורדים מחלב. הכוונה היא שפעילי המורדים יתפנו לחלב בעוד שהפליטים יועברו לקרבת הגבול התורכי. בינתיים מתרבים הדיווחים על מעשי טבח, שוד וביזה כלפי אזרחים המתגוררים בשכונות שנכבשו ע"י צבא סוריה.

 

 • הכוחות הסורים המשיכו השבוע להתקדם בדרום מזרח ובמרכז חלב, פרצו את קווי ההגנה של המורדים, וכבשו את מרבית שכונות מזרח העיר. בין השאר השתלט צבא סוריה על חלב העתיקה ועל אזור מבצר חלב. ב-12 בדצמבר 2016,  דיווח משרד ההגנה הרוסי, כי הכוחות הסורים שולטים על כ- 95% משטחה של העיר (סקיי ניוז, 12 בדצמבר 2016). במרכז העיר חלב נותר עדיין שטח קטן שבשליטת המורדים, המכותר ע"י הכוחות הסורים.עם זאת עדיין לא הכריז המשטר הסורי באופן פומבי ורשמי על סיום המערכה וייתכן, כי הכרזה שכזאת תבוא בימים הקרובים (אלנשרה, סקיי ניוז, 13 בדצמבר 2016).
 • בעקבות השתלטות הכוחות הסורים על מרבית מארגוני השכונות במזרח חלב התרבו הדיווחים מארגוני זכויות אדם, גורמי או"ם ותושבים מקומיים, על הוצאות להורג של אזרחים בלתי חמושים, בתוכם נשים וילדים (במזרח חלב נותרו לכודים כ-100,000 אזרחים). נמסר, כי בשכונות שנכבשו משוטטות כנופיות חמושות המבצעות מעשי הרג, שוד וביזה. לאזורים נרחבים במזרח העיר ולתשתיות האזרחיות שלה (כולל בתי חולים) נגרם הרס רב, אשר יקשה מאוד על השבת החיים למסלולם ושיקום העיר.
 • צבא סוריה הצליח לאבטח את הכביש המוביל מחלב לשדה התעופה הבינלאומי, שמדרום מזרח לעיר (הטלוויזיה הסורית, 11 בדצמבר 2016). בסאם מנצור, מנהל שדה התעופה הבינלאומי בחלב, הודיע, כי הושלמו כל ההכנות הטכניות להפעלת שדה התעופה בתקופה הקרובה. לדבריו,  הכוחות הסורים, שהשתלטו על מרחב שדה התעופה, יכולים עתה לאבטח את תנועת המטוסים בשדה (דמשק אלא'ן, 8 בדצמבר 2016).
הסכם הפסקת האש בחלב
 • כלי תקשורת בסוריה דיווחו, כי הושג הסכם הפסקת אש, במסגרתו יפונו אזרחים ממזרח חלב. מקורות סוריים מסרו לאתר הסורי אלדרר אלשאמיה, כי מטרת ההסכם הינה לפנות 70,000 אזרחים הנצורים בחלב. האזרחים צפויים לצאת החל מבוקר ה-14 בדצמבר לכיוון האזור הכפרי המערבי של חלב ותורכיה תסייע ביציאתם (אלדרר אלשאמיה, 13 בדצמבר 2016). על פי גירסא אחרת (רוסית) המדובר בפינוי של החמושים, ולא של האזרחים (ראו להלן). מנגד, הכחישה ממשלת סוריה את הידיעות על הפסקת אש בחלב (אלעהד, 13 בדצמבר 2016).

 

 • שגריר רוסיה באו"ם, ויטאלי צ'ורקין, מסר בישיבת מועצת הביטחון, כי נחתם הסכם, שיאפשר לחמושים לצאת ממזרח חלב תוך כמה שעות. לדבריו כאשר יעזבו החמושים תהייה השליטה על העיר בידי משטר אסד ולכן לא יהיה צריך בעזיבת האזרחים (RT, 13 בדצמבר 2016).לדבריו יוכלו החמושים לצאת מחלב עם בני משפחותיהם לכל מקום שיבחרו, כולל אדלב (ספוטניק, 13 בדצמבר 2016). צ'ורקין הוסיף, כי הלחימה בחלב פסקה וכי ממשלת סוריה השיגה שליטה מלאה במזרח העיר לאחר שהוסכם על נסיגת החמושים ממנה (RT, 13 בדצמבר 2016).

הגירסאות השונות בדבר אופי ההסכם משקפות, להערכתנו, אינטרסים שונים -ולעיתים מנוגדים – של השחקנים השונים המעורבים במערכה בחלב ביישום ההסכם. לפיכך יש להמתין ולראות האם וכיצד הוא יתבצע בשטח הלכה למעשה. סוכנות רויטרס דיווחה, כי פינוי מזרח חלב נדחה וכי בינתיים התחדשו ההתקפות האוויריות הרוסיות.

 

כיבוש מרחב תדמור
עיקרי תמונת המצב
 • ב-10 בדצמבר 2016 פתח דאעש במתקפת פתע על העיר תדמור ועל מוצבי צבא סוריה שמסביבה. מטרת ההתקפה, על פי סרטון שהפיק דאעש הינה לכבוש את העיר, להשתלט על שדה התעופה T-4 , שממערב לה (ראו מפה)ולהגיע עד לחמץ (אעמאק, 12 בדצמבר 2016). הצבא הסורי שהגן על העיר וסביבותיה לא הראה התנגדות אפקטיבית וכוחותיו נסוגו מערבה. ב-12 בדצמבר יצא דאעש ב"הצהרת ניצחון" פומבית בה הודגש המסר, כי "עוד נשוב לכל השטחים שנסוגנו מהם".

 

 

 • מרכז הדיווח הרוסי בחמימים מסר, כי 4,000 פעילי דאעש התארגנו מחדש, ובסיוע טנקים שהובאו מאלרקה ומדיר אלזור, פתחו בהתקפה לכיבושה מחדש של העיר תדמור (RT, 11 בדצמבר 2016). בתקשורת הרוסית דווח (11 בדצמבר), כי דאעש השתלט על פאתי העיר ועל המבצר שבעיר (מבצר פח'ר אלדין אלמעני). בהמשך הצליח דאעש ככל הנראה להשתלט על העיר כולה והצבא הסורי, שהיה בה נסוג לכיוון הכפר טיאס, כ-55 ק"מ מערבית לתדמור, ולשדה התעופה T-4, הנמצא בקרבתו. מטוסי רוסיה וסוריה העניקו חיפוי אווירי לכוחות הסורים הנסוגים.
 • לאחר ההשתלטות על תדמור המשיכו כוחות דאעש להתקדם מערבה. הם כבשו את שדות הגז ג'האר ואלמהר, הגיעו עד למרחב שדה התעופה T-4 והכפר טיאס,כבשו את צומת אלקריתין (ראו מפה). באזור שדה התעופה השתלטו פעילי דאעש על מקומות שולטים ועתה הם צרים על שדה התעופה ומנהלים לחימה נגד הכוחות הסורים שבמקום. דאעש דיווח, כי הרס שלושה מטוסי קרב שהיו בשדה התעופה. כמו כן דווח, כי דאעש השתלט על גדוד הגנה אווירית מדרום ל-T-4 (אוריינט ניוז, 13 בדצמבר 2016).
הקמפיין ההסברתי של דאעש
 • דאעש חגג באלרקה את כיבושה מחדש של תדמור (אעמאק, 12 בדצמבר 2016).כדרכו הזדרז דאעש לעשות ניצול תעמולתי מירבי בהצלחתו. כלי התקשורת שלו הפיצו סרטונים וצילומים המתעדים את הלחימה, את שליטת דאעש על העיר, את השלל הרב שנלקח מצבא סוריה ואת השתלטות הארגון על שדות גז.
 • ב-12 בדצמבר 2016 פרסם דאעש נתונים מספריים אודות אבדות צבא סוריה במערכה על תדמור: לצבא סוריה נגרמו 352 הרוגים ונלקחו 22 שבויים. כמו כן נתפס נשק שלל רב: 44 טנקים, 7 נגמ"שים, 7 תותחי 130 מ"מ, 14 תותחי 23 מ"מ נישאים על גבי רכבי שטח, מספר כנים לשיגור טילי נ"ט, עשרות טילי נ"ט, כלי נשק אוטומטיים, כלי רכב צבאיים ותחמושת.
כיבוש בסיס צבאי רוסי, לטענת דאעש
 • ב-13 בדצמבר 2016 פרסם דאעש סרטון בו נראה לטענתו בסיס צבאי רוסי בתדמור שנכבש על-ידי הארגון. ניתן לראות בסרטון את מתחם הבסיס, אוהלים, חדר אוכל, מגורי חיילים ואמצעי לחימה שנתפסו (רובי קלצ'ניקוב רבים, תותחי נ"מ דו-קניים בקוטר 23 מ"מ וארגזי תחמושת רבים) (חק; אעמאק, 13 בדצמבר 2016).
תקיפה אמריקאית בתדמור
 1. בתקיפה הנרחבת ביותר עד כה, שביצעו כוחות הקואליציה בראשות ארה"ב ב-8 בדצמבר 2016, נמסר כי הושמדו 168 מיכליות נפט סמוך לתדמור. לדברי דובר אמריקאי נועדה התקיפה למנוע הכנסות במזומנים של דאעש ולפגוע בכלכלת הארגון. להערכת של אותו דובר נגרם בתקיפה נזק לדאעש בהיקף של 2 מיליון $ (inherentresolve.mil, 8 בדצמבר 2016).
הערכות לכיבושה של העיר אלבאב
 • צבא סוריה החופשית בסיוע צבא תורכיה ממשיך לטהר את מרחב העיר אלבאב ונערך לכיבוש העיר. נמסר כי צבא סוריה החופשית הצליח לחדור את קווי ההגנה הראשונים של דאעש בחלקה הצפוני של אלבאב (חלב אליום, 9 בדצמבר 2016). ב-9 בדצמבר 2016 דווח, כי צבא סוריה החופשית בסיוע צבא תורכיה השתלט על הכביש המהיר המקשר בין אלבאב למנבג' (אעמאק, 9 בדצמבר 2016).
 • נמסר, כי צבא תורכיה שלח 300 לוחמים מהכוחות המיוחדים כתגבור למבצע "מגן הפרת", לקראת ההשתלטות על העיר אלבאב. מטוסים תורכיים שביצעו תקיפות מהאוויר דיווחו על פגיעה בכמה עשרות מטרות של דאעש באזור אלבאב  (רויטרס, ח'טוה, 10 בדצמבר 2016). מטוסים תורכיים גם פזרו כרוזים הקוראים לתושבי העיר להימלט ממנה למקומות מסתור בטוחים (אלנשרה, 12 בדצמבר 2016).
התקדמות איטית לעבר אלרקה
 • הכוחות הסורים הדמוקרטים (SDF), בסיוע אווירי של ארה"ב והקואליציה, הודיעו על תחילתו של השלב השני במערכה לשחרור אלרקה מידי דאעש ("מבצע זעם הפרת"). במהלך השבוע נמשכו עימותים במרחב הכפרי שמצפון וממערב לאלרקה במהלכו השתלטו הכוחות הסורים הדמוקרטים על מספר כפרים. עם זאת נראה שההתקדמות לפי שעה לעבר אלרקה מתבצעת באיטיות משום שהסד"כ של הכח התוקף את אלרקה קטן מדי.
 • אשטון קרטר, מזכיר המדינה של ארה"ב, אמר בוועידה במנאמה שבבחרין, כי מאתיים חיילים אמריקאים נוספים יישלחו לחזית באלרקה כדי לסייע ללוחמים (קרי, לוחמי SDF)במאבקם נגד דאעש. בין החיילים גם כוחות מיוחדים, שיצטרפו לשלוש מאות חיילים, שהוסמכו לכך קודם לכן. החיילים האמריקים יעסקו בעיקר בארגון, אימון וייעוץ לכוחות המורדים (קרי, SDF) במאבקם נגד דאעש (AP, 10 בדצמבר 2016).

עיקרי ההתפתחויות בעיראק

המערכה לכיבוש מוצול
המאמץ המזרחי
 • לאחר התקדמות איטית בשבועות האחרונים דיווחו הכוחות העיראקיים, כי נחלו מספר הצלחות בשכונות, שבדרום מזרח העיר. ב-10 בדצמבר 2016 דיווח המנגנון ללוחמה בטרור, כי שחרר מידי דאעש את שכונות אלקאדסיה, אלקאדסיה אלאולא ואלמרור (אלסומריה, 10 בדצמבר 2016). ב-11 בדצמבר 2016, דווח על לחימה בעומק שכונת אלפלאחאת (עמוד הפייסבוק של מרכז נינוא להסברה, 11 בדצמבר 2016). כוחות הביטחון העיראקיים טענו, כי הם שולטים עתה בכ-55% מהשכונות המזרחיות של העיר.
 • למרות הדיווחים הללו נראה, כי לפי שעה נבלמה התקדמות הכוחות העיראקיים במזרחה של מוצול בשל התנגדות עזה מצד פעילי דאעש. התנגדות זאת מוצאת ביטויה לא רק בלחימה בקוי החזית אלא גם בתקיפות המתבצעות בשכונות, שכבר שוחררו מידי דאעש. דאעש ממשיך להפעיל בהיקף נרחב מחבלים מתאבדים ומכוניות תופת, שגרמו השבוע לעשרות הרוגים לצבא עיראק. לטענת צבא עיראק דאעש מלכד מדרכות, גדרות ובתים אזרחיים (עמוד הפייסבוק של מרכז נינוא להסברה, 11-10 בדצמבר 2016). ב-12 בדצמבר 2016 מסר בכיר ביחידה ללוחמה בטרור של צבא עיראק, כי כוחותיו הקפיאו את המבצעים הצבאיים המתבצעים במזרח העיר, כדי לטהר את השכונות שנכבשו מנוכחות פעילי דאעש (אנטוליה, 12 בדצמבר 2016).

 

מצב האזרחים בעיר מוצול
 • דאעש ממשיך לפרסם צילומים ממוצול, שנועדו לחזק את המסר התעמולתי כאילו נמשכים כסדרם חיי היום-יום בעיר. ב-11 בדצמבר 2016 פורסם סרטון נוסף בו נראה שוק הומה מאדם ביום שישי (אעמאק, 11 בדצמבר 2016). לא ברור לנו היכן ומתי צולם הסרטון.
 • התעמולה של דאעש עומדת בסתירה לנתוני האו"מ  לפיהם מחריף המצב ההומניטארי בעיר. על פי הדיווחים עד כה עקרו מהעיר כ-82,000 פליטים. זאת בנוסף למאות אלפים, שנמלטו מהפריפריה שסביבה (אלג'זירה, 8 בדצמבר 2016). כמו כן נמסר על רעב השורר בעיר (אלערב, 12 בדצמבר 2016). האזרחים שנותרו בעיר סובלים מיד קשה המופעלת נגדם ע"י פעילי דאעש. כך למשל, נמסר כי פעילי דאעש הוציאו להורג תושבים שסירבו למסור את בתיהם לצרכי הלחימה (מרכז נינוא להסברה, 10 בדצמבר 2016).
לוחמת טרור וגרילה ברחבי עיראק
 • ברחבי עיראק ממשיך דאעש לנהל לוחמת טרור וגרילה. בולט במיוחד השימוש במטענים ובמכוניות תופת הנהוגות ע"י מחבלים מתאבדים. להלן כמה פיגועים שבוצעו השבוע:
 • ב-7 בדצמבר 2016 התפוצצו ארבעה מטעני חבלה בארבעה כלי רכב בשכונות שונות במזרח בגדאד. ארבעה בני-אדם נהרגו ו-22 נפצעו (צדא אלבלד, 7 בדצמבר 2016; אלחרה, 7 בדצמבר 2016).
 • ב-11 בדצמבר 2016 נהרג אדם וחמישה נפצעו בהתפוצצות מטען ברחוב ראשי במזרח העיר בגדאד. אדם נוסף נהרג ושמונה נפצעו בהתפוצצות שני מטענים נוספים בשוק הנמצא בדרום העיר (kurdistan24.net, 11 בדצמבר 2016).
 • שתי מכוניות תופת התפוצצו בעיר פאלוג'ה. 13 בני אדם נהרגו ומספר לא ידוע נפצעו. מכונית ראשונה התפוצצה ליד מחסום של משטרת עיראק והשנייה בבית קפה הומה מאדם (אלחרה, 11 בדצמבר 2016; אלעאלם, 11 בדצמבר 2016). דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע.

מצרים וחצי האי סיני

 • ב-12 בדצמבר 2016 אירע פיצוץ בקתדרלה קופטית בשכונת אלעבאסיה בקהיר. לפחות 25 בני אדם נהרגו ו-38 נפצעו בפיצוץ. מקורות בטחוניים מצריים מסרו לעיתון "אל חיאת", כי מאחורי פיגוע ההתאבדות עומדת שלוחת דאעש בסיני. המחבל המתאבד הינו ככל הנראה מחמוד שפיק מחמד מצטפא, המכונה אבו דג'אנה אלכנאני, בן 22, שהצטרף למחוז סיני לפני כשנתיים והשתתף במספר פיגועים. בעקבות הפיגוע נעצרו ארבעה חשודים (אלחיאת, 12 בדצמבר 2016).

 

 • ב-13 בדצמבר 2016 נטל דאעש אחריות על הפיגוע בכנסיה בקהיר. על פי ההודעה פוצץ עצמו מחבל מתאבד באמצעות חגורת נפץ בלב קהל של "צלבנים" (קרי, נוצרים). על פי ההודעה נועד הפיגוע להעביר את המסר, כי "… מדינת הח'ליפות ממשיכה לשפוך את דמם ולצלות את גופם [של "הצלבנים" ואלו שנסוגו מהאסלאם "הכופרים"], עד אשר" כל הדת תהייה של אללה" (חק, 13 בדצמבר 2016). נטילת האחריות הופיעה מטעם "מצרים" ולא מטעם "מחוז סיני" של המדינה האסלאמית.

הג'האד העולמי במדינות נוספות

לוב
 • יו"ר מועצת הנשיאות של ממשלת ההסכמה, פאיז אלסראג', נועד ב-7 בדצמבר 2016 עם מפקדים וקצינים בחדר המבצעים של המבצע לכיבוש סרת לאחר הפגישה הוכרז על סיום הקרבות בסרת ועל תחילתה של תוכנית להשבת הביטחון לעיר. במסגרת התוכנית מבוצעת פעילות לפירוק מוקשים, מתבצעים חיפושים אחר פעילי דאעש שעדיין מסתתרים בשכונות העיר ונעשית הכשרה של העיר לקראת חזרת התושבים. סוכם כי לאחר השלמת הפעולות הללו יוכרז באופן רשמי  על שחרור סרת (דף הפייסבוק של לשכת ההסברה של אלסראג', 7 בדצמבר 2016).
 • מרכז ההסברה של מבצע "הבניין הבנוי לתלפיות" דיווח, כי מאז תום הקרבות ב"שכונה הימית", המעוז האחרון של דאעש בסרת, פונו מהמקום קרוב ל-500 גופות של פעילי דאעש. ב-8 בדצמבר 2016 איתרו שלושה פעילי דאעש שהסתתרו. שניים מהם נתפסו השלישי פוצץ עצמו מבלי לגרום לאבידות (דף הפייסבוק של מרכז ההסברה של מבצע "הבניין הבנוי לתלפיות", 8 בדצמבר 2016).
 • על פי מקורות מערביים שהו בסרת כ-6,000 פעילי דאעש (הגארדיאן הבריטי, 9 ביוני 2016). על פי ממשלת ההסכמה בלוב נהרגו במבצע יותר מ-2,500 פעילי דאעש (אלחיאת, 10 בדצמבר 2016). ניתן להעריך, כי מאות רבות של פעילים, ואולי גם כמה אלפים, הצליחו להימלט מהעיר, רובם לאזורים המדבריים חסרי המשילות של דרום לוב.
 • בכירים לובים וחוקרים העוסקים בנושא הלובי מביעים חשש, כי גם לאחר שדאעש איבד את סרת, הוא ינסה לארגן את שורותיו וישוב להילחם בעיקר באזור שמדרום לסרת. לאזור זה נמלטו על פי ההערכות  מאות פעילי דאעש עוד לפני פרוץ הקרבות בסרת בשלבים הראשונים של המערכה לכיבוש העיר. ע"פ דיווחים שונים, בספטמבר 2016 מונה ג'לאל אלדין התוניסאי לאמיר החדש של דאעש בלוב (במקום האמיר הקודם שמצא את מותו בקרבות בסרת). לדברי חוקר המתמחה בלוב, זהו אחד המנהיגים, שיכינו את הגל הבא של המתקפות דאעש מדרום לסרת (רויטרס, 9 בדצמבר 2016).
 • מחמד בן סאלם אלעיוני, המכונה ג'לאל אלדין התוניסאי, נולד ב-1982 בעיר מסכאן שבמזרח תוניס. מתוניס הוא עבר לצרפת שם השיג אזרחות צרפתית. בשנים 2012-2011 הוא יצר קשר עם קבוצה של ג'האדיסטים, שפעלה בגבול תוניסיה-לוב, והניע אותה להישבע אמונים למנהיג דאעש. בשנים 2014-2013 הוא נסע לסוריה ולעיראק שם הצטרף לדאעש. הוא אף הופיע בתקשורת (2014) בסרט שעסק ב"הסרת הגבולות" בין עיראק לסוריה. ב-27 בספטמבר 2016 מינה אותו מנהיג דאעש לאמיר החדש במקום אבו חביב אלג'זראוי, מנהיג דאעש בלוב, שנהרג בקרבות בסרת.

 

פעילות סיכול ומנע

הולנד
 • בעקבות מידע מודיעיני עצרו שוטרים ממשטרת רוטרדם גבר כבן שלושים בחשד, כי תכנן לבצע פיגוע בהשראת דאעש בהולנד. בדירת החשוד נמצא רובה סער מסוג קלצ'ניקוב, שתי מחסניות, ארבעה ארגזים המכילים זיקוקים, טלפון נייד, סכום כסף גדול ותמונה גדולה של דגל דאעש  (רויטרס, 9 בדצמבר 2016).