מבט לג’האד העולמי (9-3 בנובמבר 2016)

מבט לג'האד העולמי

מבט לג'האד העולמי

תושבי שכונת אלאנתצאר מריעים לחיילי צבא עיראק (עמוד הטוויטר של צבא עיראק, 7 בנובמבר 2016).

תושבי שכונת אלאנתצאר מריעים לחיילי צבא עיראק (עמוד הטוויטר של צבא עיראק, 7 בנובמבר 2016).

המחבל המתאבד של דאעש שביצע את פיגוע התופת בתכרית (חשבון הטוויטר ahmed@non_greasy, 6 בנובמבר 2016).

המחבל המתאבד של דאעש שביצע את פיגוע התופת בתכרית (חשבון הטוויטר ahmed@non_greasy, 6 בנובמבר 2016).

מחבל מתאבד של דאעש שביצע פיגוע התאבדות במקום הערכות של כוחות ביטחון שיעים בעיר סאמראא' (חשבון הטוויטר ahmed@non_greasy, 6 בנובמבר 2016).

מחבל מתאבד של דאעש שביצע פיגוע התאבדות במקום הערכות של כוחות ביטחון שיעים בעיר סאמראא' (חשבון הטוויטר ahmed@non_greasy, 6 בנובמבר 2016).

פעילי דאעש מתגאים בתפיסת נשק שלל בשכונת עדן בעיר מוצול (אעמאק, 6 בנובמבר 2016).

פעילי דאעש מתגאים בתפיסת נשק שלל בשכונת עדן בעיר מוצול (אעמאק, 6 בנובמבר 2016).

חיי השגרה המתנהלים על פי תעמולת דאעש בעיר מוצול (אעמאק, 3 בנובמבר 2016).

חיי השגרה המתנהלים על פי תעמולת דאעש בעיר מוצול (אעמאק, 3 בנובמבר 2016).

הפיקוד הבכיר של הכוחות הסורים הדמוקרטיים מכריז על פתיחת מבצע

הפיקוד הבכיר של הכוחות הסורים הדמוקרטיים מכריז על פתיחת מבצע "זעם הפרת" לכיבוש העיר אלרקה והמרחב הכפרי שלה (press23, 6 בנובמבר 2016).

פעילות הכוחות הסורים הדמוקרטיים בשעות הראשונות לפתיחת מבצע כיבוש העיר אלרקה (All4Syria, 6 בנובמבר 2016).

פעילות הכוחות הסורים הדמוקרטיים בשעות הראשונות לפתיחת מבצע כיבוש העיר אלרקה (All4Syria, 6 בנובמבר 2016).

הרס נרחב בעיר חלב (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 4 בנובמבר 2016).

הרס נרחב בעיר חלב (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 4 בנובמבר 2016).


עיקרי אירועי השבוע

 • כשלושה שבועות לאחר תחילת המערכה לכיבוש מוצול מצטיירת תמונת המצב הבאה:
 • בפאתיה המזרחיים של מוצול מתנהלת לחימה אינטנסיבית. במהלכה נכנס צבא עיראק לעיר וכבש מספר שכונות, אך נאלץ לסגת מהם (או מחלקן) בשל התנגדות עזה של דאעש.
 • מדרום למוצול עלה בידי צבא עיראק להתגבר על מוקד התנגדות משמעותי של דאעש, והכוחות העיראקים מתקרבים עתה לפאתיה הדרומיים של העיר.
 • ממערב למוצול ממשיכות המיליציות השיעיות להתקדם לעבר העיר תל עפר והן מאיימות לקטוע את ציר האספקה של דאעש מעיראק לסוריה.
 • מצפון ומצפון מזרח ממשיכים הכוחות הכורדים (הפשמרגה) לטהר את האזור הכפרי מפעילי דאעש, ללא ניסיון לפרוץ לעיר.
 • דאעש ממשיך בפעולות טרור וגרילה נגד הכוחות התוקפים ובמקביל ביצע פיגועי התאבדות רבי נפגעים בתכרית ובסמראא', שמצפון לבגדאד. במישור התעמולתי מדגיש דאעש את המסר השקרי, כי ידו על העליונה וכי אנשיו מנצחים בזירות הלחימה השונות. התעמולה השקרית של דאעש, המציגה מציאות מדומה, נועדה לעודד את פעיליו ותומכיו ומשקפת להערכתנו את המצוקה בה נתון הארגון.
 • ב-6 בנובמבר 2016 הכריזו הכוחות הסורים הדמוקרטים (SDF) על תחילת מבצע "זעם הפרת" לכיבוש אלרקה, בירת דאעש בסוריה. המבצע נהנה מסיוע אמריקאי. לפי שעה מתנהלים עימותים באזור הכפרי שמדרום לעיר עין עיסא, כ-50 ק"מ מצפון לאלרקה.

 

המערכה לכיבוש מוצול

עיקרי תמונת המצב
 • נמשכת המערכה לכיבוש העיר מוצול, שהחלה ב-17 באוקטובר 2016. ההתקדמות המשמעותית של צבא עיראק הושגה מכיוון מזרח שם התנהלה לחימה בכמה שכונות, שבפאתי מוצול (ללא הכרעה, בשלב זה). בגזרות האחרות המשיכו הכוחות העיראקים, הכורדים והמיליציות השיעיות בהתקדמותם ורשמו כמה הצלחות מקומיות. מטוסי הקואליציה הבינלאומית בראשות ארצות-הברית העניקו סיוע אווירי לכוחות הקרקעיים המתקדמים.

 

 • להלן עיקרי הפעילות של צבא עיראק בגזרות השונות:
 • המאמץ המזרחי: בשכונות המזרחיות של מוצול נמשכה לחימה אינטנסיבית תוך התקדמות איטית של כוחות צבא עיראק, שנתקלו בהתנגדות עזה מצד פעילי דאעש. הכוחות המיוחדים העיראקים הצליחו לכבוש לפחות שש שכונות בפאתי מוצול. מאוחר יותר מסר "מקור ביטחוני" עיראקי, כי הכוחות העיראקיים נסוגו מהשכונות המזרחיות שכבשו לעבר הכניסה לעיר לאחר שנתקלו בהתנגדות קשה מצד דאעש. ב-7 בנובמבר 2016 הודיע צבא עיראק כוחותיו נכנסו לשכונת אלאנתצאר, שבמזרח העיר מוצול (עמוד הטוויטר של צבא עיראק, 7 בנובמבר 2016).
 • המאמץ הדרומי: הכוחות העיראקים המשיכו בהתקדמות איטית למוצול מכיוון דרום. השבוע השתלטו הכוחות על העיירה חמאם אלעליל, הממוקמת כ-15 ק"מ ממוצול. עיירה זאת היוותה את המעוז המשמעותי האחרון של דאעש בדרך למוצול (אלג'זירה, 5 בנובמבר 2016). פעילי דאעש, שנסוגו מהמקום, הציתו בארות נפט ומחסני זפת (אלמיאדין, 7 בנובמבר 2016). הכוחות העיראקים דיווחו, כי הם נמצאים עתה במרחק של כארבעה ק"מ משדה התעופה של מוצול (רויטרס, 7 בנובמבר 2016).
 • המאמץ הצפוני: הכוחות העיראקים  דיווחו כי הצליחו להגיע לשטח השיפוט של מוצול גם מצפון, אולם טרם נכנסו לעיר עצמה. ב-6 בנובמבר 2016 דווח כי צבא עיראק הגיע לעיירה בעויזה, הממוקמת כ-3.5 ק"מ צפונית לעיר מוצול, וכי הוא מנהל בה "קרבות רחוב" (שפק ניוז, 6 בנובמבר 2016).
 • להלן עיקרי הפעילות של המיליציות השיעיות וכוחות פשמרגה הכורדים ממערב ומצפון למוצול:
 • במהלך השבוע המשיכו המיליציות השיעיות להתקדם מערבה לכיוון העיר תל עפר במסגרת מאמציהם לקטוע את צירי האספקה של דאעש בין מוצול לאלרקה שבסוריה. המיליציות השיעיות דיווחו כי הן כבשו 48 כפרים מידי דאעש וכי לראשונה עלה בידן לאיים על צירי האספקה של דאעש. על פי ידיעה בודדת הצליחו המיליציות השיעיות לקטוע את הכביש המחבר בין מוצול לאלרקה (אוריינט, 3 בנובמבר 2016).
 • הכוחות הכורדיים (פשמרגה) ניהלו קרבות עם פעילי דאעש באזור העיר בשיקה, הממוקמת כ-15 ק"מ צפונית מזרחית למוצול. כוחות פשמרגה הודיעו, כי הם נכנסו לעיר והשתלטו עליה. פעילי דאעש ניסו לעצור את התקדמות הכוחות הכורדיים  באמצעות הפעלת  שתי מכוניות תופת (AP, 7 בנובמבר 2016). ב-8 בנובמבר 2016 דווח כי הכוחות הכורדים נמצאים במרכז העיירה (אלג'זירה, 8-7 בנובמבר 2016).
פגיעה בבכירים בדאעש
 • מקורות עיראקים דיווחו על כמה פעילים בכירים בדאעש, שנהרגו במהלך תקיפות במוצול ומצפון לבגדאד:
 • אבו חמזה אלמהאג'ר אלאנצרי, מפקד בכיר שנחשב ל"איש מספר שלוש" בדאעש, נהרג בקרבות מדרום לעיר מוצול (אנטוליה,  6 בנובמבר 2016).
 •  יו"ר מועצת השורא של דאעש, פעיל ממוצא ירדני, נהרג  בפיצוץ של כלי רכב בו נסע בעיר מוצול (ח'ברני, 4 בנובמבר 2016).
 • הכוח ללוחמה בטרור של ממשלת עיראק הודיע ב-7 בנובמבר 2016, כי "אמיר" מחוז בגדאד מטעם דאעשהמכונה אבו מרים, נהרג בתקיפה אווירית מצפון לבגדאד (עמוד הפייסבוק של המנגנון ללוחמה בטרור של עיראק, 7 בנובמבר 2016).
המענה הצבאי של דאעש
 • דאעש המשיך בפעולות טרור וגרילה נגד הכוחות התוקפים ובמקביל ביצע פיגועי התאבדות נגד יעדים אזרחיים וצבאיים בערים סמראא' ותכרית, שמצפון לבגדאד. זאת במטרה לעכב את ההתקדמות לעבר מוצול, להסיט קשב ומשאבים למקומות אחרים ולהעלות את המורל של פעילי דאעש ותומכיו.

 

 • פעילי דאעש ביצעו מספר פיגועי התאבדות נגד הכוחות העיראקיים באזור מוצול(אלג'זירה, 7 בנובמבר 2016). כמו כן בוצעו ב-6 בנובמבר 2016שני פיגועי התאבדות בערים סמראא' ותכרית, שמצפון לבגדאד:
 • בדרום תכרית בוצע ב-6 בנובמבר 2016 פיגוע כפול באמצעות פיצוץ חבית נפץ ומכונית תופת. הפיגוע בוצע נגד מפקדה של צבא עיראק. בפיגוע נהרגו לפחות 15 בני אדם ונפצעו 33 (ערוץ היוטיוב alrafidain live, 6 בנובמבר). נמסר כי בין ההרוגים קצין עיראקי בדרגת תא"ל ובנו (אלסומריה, 6 בנובמבר 2016). דאעש פרסם הודעה כי מחבל מתאבד של הארגון בשם אבו צהיב אלשמרי ביצע פיגוע התאבדות נגד אזור הערכות של כוחות הביטחון העיראקים.
 • בעיר סאמראא', בוצע ב-6 בנובמבר 2016 פיגוע התאבדות באמצעות מכונית תופת במקום הערכות של כוחות ביטחון שיעים. דווח על כארבעים הרוגים ופצועים (ערוץ היוטיוב alrafidain live, 6 בנובמבר 2016).דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע.
המענה התעמולתי של דאעש
 • במישור התעמולתי ממשיך דאעש להדגיש את המסר, כי ידו על העליונה וכי הוא נוחל הישגים בזירות הלחימה השונות, בניגוד מוחלט למציאות בשטח עד כה. זרועות ההסברה של דעאש מדווחות על ניצחונות בשדה הקרב, התקפות נגד מוצלחות והמשך שיגרת החיים במוצול ללא הפרעה. התעמולה השקרית של דאעש, המציגה מציאות מדומה, שנועדה לעודד את פעילי הארגון ותומכיו, משקפת להערכתנו את המצוקה בה נתון הארגון.

 

 • במקביל להודעות על הישגים צבאיים פרסמו זרועות ההסברה של דאעש מאמרים, תמונות וסרטונים שנועדו להפגין, כי למרות ההתקפה על העיר מוצול מתקיימים בה חיי שגרה. כך למשל במאמר שפרסם אתר אלחק מובאת "עדות" של אדם, שביקר במוצול. המבקר מציין, כי העיר מלאה במהגרים ובזרים, המסעדות פתוחות, המסגדים מלאים וכולם מאוחדים ברצון להגן על מוצול. בניגוד מוחלט לדיווחים תעמולתיים אלו נמסר כי פעילי דאעש הציבו מחסומים בגבול סוריה עיראק כדי למנוע מתושבי העיר מוצול לברוח לשטח סוריה. עשרות משפחות, שניסו להימלט ממוצול וסביבתה נאלצו לשוב אליה (אלדראר של שאמיה, 7 בנובמבר 2016).
 • עדות למצוקה וללחץ שבה דאעש ולמאמץ שעושה דאעש להעלות את המורל של הפעילים והתושבים ניתן למצוא בקלטת שמע של מנהיג הארגון אבו בכר אלבע'דאדי[1]. הקלטת פורסמה ע"י מוסד אלפרקאן ב-2 בנובמבר 2016 תחת הכותרת: "זה מה שציווה עלינו אללה ושליחו". המסרים המופיעים בה מופנים בעיקר לפעילי דאעש ולאזרחים הסונים של המדינה האסלאמית ומנסים להרים את המורל ולעודד אותם לעמידה איתנה. התבטאויות של אבו בכר אלבע'דאדי מתפרסמות רק לעיתים רחוקות (בפעם האחרונה פרסם אלבע'דאדי קלטת שמע בדצמבר 2015).

 

 • להלן עיקרי דבריו של אבו בכר אלבע'דאדי בקלטת השמע (יוטיוב, 2 בנובמבר 2016):
 • קריאה לעמידה איתנה במוצול: אלבע'דאדי קרא לפעילי דאעש במוצול להמשיך להיאבק, לעמוד איתן, להיות סבלניים ולדבוק באמונתם באללה ובצדקת דרכם. אלבע'דאדי קרא ל"שיירות המתאבדים": "צאו לדרככם בברכתו של אללה, היפכו את לילותיהם של הכופרים ליום, הרסו את בתיהם, הפכו את דמם לנהרות… ".
 •  הצגת דאעש כמגן המוסלמים הסונים במאבקם נגד השיעים: אלבע'דאדי פרט את הלחצים והעוולות הנעשים נגד המוסלמים הסונים בסוריה ובעיראק: "האם אינכם רואים כי ערי עיראק מתרוקנות מהסונים… הנה היא [העיר] חלב מתמודדת בפני קמפיין לחימה נצירי [קרי- עלוי] אכזרי ונטול רסן, בתמיכה רוסית ואמגושית [קרי- איראנית]…".
 • קריאה לתומכי דאעש בחו"ל להסלים את פעולותיהם נגד מדינות הקואליציה: אלבע'דאדי קרא לפעילי הארגון לפגוע בתורכיה החילונית, "נוטשת האסלאם". הוא גם קרא לפעילי הארגון בסעודיה לפגוע במשפחת המלוכה "המושחתת" הנלחמת באסלאם בעיראק ובסוריה ודוחפת את התושבים ל"כפירה".
 • דברי עידוד למחוזות השונים של המדינה האסלאמית: אלבע'דאדי פונה ללוחמי הג'האד בח'ראסאן (אפגניסטאןפקיסטאן), בנגלדש, קווקז, אינדונזיה, הפיליפינים, תימן, חצי האי ערב, מצרים וסיני, אלג'יריה, תוניס, לוב, סומליה ומערב אפריקה :"זכרו שאתם עמודי התווך של האסלאם והיתדות של הח'ליפות האסלאמית… הוכחתם את עצמכם… היו סובלניים, עימדו עמידה איתנה ואל תפחדו… דעו לכם שאם ימותו מפקדיכם, אללה יחליף אותם בטובים יותר… בל תיפול רוחכם". אלבע'דאדי הזכיר את עמידתם האיתנה של לוחמי הג'האד בעיר סרת שבלוב, אשר לדבריו לימדו לקח את האויב הנלחם נגדם.

עיקרי ההתפתחויות בסוריה

הודעה על תחילת מערכה לשחרור העיר אלרקה
 • ב-6 בנובמבר 2016 הכריזו הכוחות הסורים הדמוקרטיים (SDF), מסגרת צבאית כורדית-ערבית בדומיננטיות של הכורדים[2], על תחילתו של מבצע "זעם הפרת". המבצע נועד לשחרר את העיר אלרקה, "בירת" המדינה האסלאמית בסוריה, ואת המרחב הכפרי שסביבה. על פי ההודעה תכלול המערכה שני שלבים: שלב ראשון של בידוד העיר ושלב השני של כיבושה (ח'טוה, 6 בנובמבר 2016). על פי הדיווחים כ-30,000 לוחמים משתתפים במערכה. לצורך תיאום המערכה  בין הכוחות המשתתפים בה לבין הקואליציה הבינלאומית בראשות ארה"ב הוקם חדר מבצעים משותף (ח'טוה, 6 בנובמבר 2016).

 

 • לפי שעה מתמקדת המערכה באזור הכפרי שמצפון לאלרקה. במסגרת זו התנהלו עימותים בין הכוחות הדמוקרטיים לדאעש בדרום העיר עין עיסא (כחמישים ק"מ מצפון לאלרקה) ובכמה כפרים שמדרום ומדרום מזרח לעיר עין עיסא (דמשק אלא'ן, 6 בנובמבר 2016). נסמר כי הכוחות הסורים הדמוקרטים השתלטו על מספר כפרים ועל כמה עמדות של דאעש. מטוסי מדינות הקואליציה בראשות ארה"ב מסייעים לכוחות באמצעות תקיפות מהאוויר נגד יעדי דאעש (דמשק אלא'ן,מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 6 בנובמבר 2016).
מעורבות ארה"ב במבצע לשחרור אלרקה
 • לפני תחילת המערכה לכיבוש אלרקה הגיע ג'וזף דנפורד, יו"ר המטות המשולבים של ארה"ב לביקור בתורכיה ונועד לשיחות תיאום עם המטכ"ל התורכי  (אנטוליה, 6 בנובמבר 2016). ברט מקגורק השליח מיוחד מטעם נשיאות ארה"ב לקואליציה הבינלאומית נגד דאעש, אישר את מעורבות ארה"ב במבצע. לדבריו פועלת ארה"ב בשיתוף פעולה הדוק עם תורכיה כדי לתאם את המבצע.
 • אלכסנדר חרולנקו, הפרשן הצבאי הבכיר של סוכנות הידיעות הרוסית הממסדית Ria Novosti, מתח ביקורת על המבצע לשחרור אלרקה. לדבריו מבצע זה שונה מהמערכה לכיבוש מוצול משום שהאמריקאים לא טרחו לקבל אישור רשמי ממשלת סוריה ובכך פגעו בריבונות הסורית. כמו כן חושף המבצע את התעלמות האמריקאים מהאינטרסים של תורכיה, הרואה בקבוצות החמושות הכורדיות "טרוריסטים" (Ria Novosti,7 בנובמבר 2016).
העיר חלב וסביבותיה
 • השבוע נמשכה הלחימה האינטנסיבית במערב העיר חלב בין הכוחות הסורים לכוחות המורדים, בהובלת חזית פתח אלשאם. עימותים מקומיים במערב חלב ובצפונה עודם נמשכים, אולם ללא שינויים משמעותיים בשטח. על פי כמה דיווחים נמשכו התקיפות האוויריות של מטוסים רוסיים על יעדים בחלב, למרות הודעות דוברים רוסיים כי חילות האוויר של רוסיה וסוריה נמנעים מביצוע תקיפות אוויריות באזור חלב.

 

 • ב-4 בנובמבר 2016 הודיעו רוסיה וכוחות המשטר הסורי על הפוגה הומניטארית שתמשך כשמונה שעות במזרח העיר. בהודעה נמסר, כי במהלך ההפוגה יהיו פתוחים שמונה "מעברים הומניטאריים" ליציאת חמושים ואזרחים. ההודעה ביקשה מהחמושים לנצל את ההזדמנות (האחרונה לדבריהם) ולעזוב את העיר עם כלי נשקם האישיים (מוסד ההסברה הקרבית, רויטרס, 4 בנובמבר 2016). לטענת ארגוני זכויות אדם הפניה כמעט ולא זכתה להיענות ולא נרשמה יציאה של אזרחים או קבוצות מורדים ממזרח העיר.

מצרים וחצי האי סיני

 • מחוז דאעש בחצי האי סיני המשיך בפעילות אינטנסיבית נגד כוחות הביטחון המצריים.  ב-4 בנובמבר 2016  התנקשו שלושה חמושים בחייו של השאם מחמד מחמוד אבו אלעזם שאהין, קצין בדרגת תא"ל בחיל האוויר המצרי והרגו אותו. ההתנקשות ארעה בעיר אלעריש (אלמצרי אליום, 4 בנובמבר 2016). מחוז סיני של דאעש קיבל אחריות על הרצח (אעמאק, 4 בנובמבר 2016). זוהי ההתנקשות השלישית בקציני צבא מצרים בשבועיים האחרונים (22 באוקטובר 2016 בוצעה התנקשות בצפון קהיר, וב-29 באוקטובר בצפון סיני).

הג'האד העולמי במדינות נוספות

לוב
 • נמשכת התקדמות איטית של כוחות ממשלת ההסכמה ב"שכונה הימית", המעוז האחרון של דאעש בסרת. הכוחות השתלטו השבוע על כמה עמדות נוספות ב"שכונה הימית". דובר המבצע מסר ב-2 בנובמבר 2016 כי הכוחות טיהרו עשרים מבנים מתוך שבעים המבנים בשכונה. מחוז טריפולי של דאעש דיווח כי בקרבות שהתנהלו בין פעיליו לבין כוחות ממשלת ההסכמה בשכונה נהרגו ונפצעו מעל חמישים חיילים (justpaste.it, 2 ו-5 בנובמבר 2016; אעמאק, 5 בנובמבר 2016).
תורכיה
 • ב- 4 בנובמבר 2016 אירע פיצוץ סמוך למפקדת המשטרה במרכז העיר דיארבקיר  בירת המחוז הכורדי בדרום מזרח תורכיה. בפיצוץ נהרגו לפחות 11 בני אדם, מהם שני שוטרים, וכמאה נפצעו.הפיגוע בוצע באמצעות מכונית תופת, אשר חנתה בחזית הבניין.דאעש קיבל אחריות לפיגוע. הפיגוע בוצע יומיים לאחר שמנהיג דאעש אבו בכר אלבע'דאדי קרא  לפעילי דאעש לתקוף מטרות בתורכיה בשל השתתפותה בהתקפה נגד דאעש.
תוניסיה
 • ב-6 בנובמבר 2016 פרסם דאעש הודעה לפיה התנקשו פעיליו בחייו של חייל צבא תוניסיה בביתו שבג'בל מע'ילה (Jbal Mghilah), כ-170 ק"מ מדרום מערב לבירה תוניס. להודעה שפרסם הארגון צורף צילום תעודת החייל שנרצח (חשבון הטוויטר ابوعمرالقريشي@gharyydo23, 6 בנובמבר 2016). בכלי התקשורת בתוניסיה פורסם כי החייל נרצח בביתו על ידי תוקפים בלתי מזוהים (middle East online, 6 בנובמבר 2016).
רוסיה
 • נתונים שפרסם השירות החשאי הרוסי ( FSB) מצביעים על כך כי עד דצמבר 2015 עזבו כ-2,900 אזרחים רוסים את המדינה ועברו להילחם לצד ארגוני הטרור במזרח התיכון. על-פי נתונים עדכנים 90% מהם עזבו את רוסיה עד מחצית שנת  2013 (רויטרס, 5 בנובמבר 2016).

פעילות סיכול ומנע

סיכולים ממוקדים נגד בכירי אלקאעדה ע"י הכוחות האמריקאיים
 • פיטר קוק, דובר הפנטגון, אישר כי פארוק אלקחטאני, מנהיג אלקאעדה באפגניסטאן, נהרג ב-23 באוקטובר 2016 בעת תקיפה אווירית של כוחות ארה"ב בקונאר שבאפגניסטאן . אלקחטאני שימש כ"אמיר" אלקאעדה במזרח אפגניסטאן (אתר מחלקת המדינה של ארה"ב, 5 בנובמבר 2016). משרד ההגנה של ארה"ב פרסם כי חידר קירקאן, פעיל אלקאעדה לשעבר, שהיה מקורב לאסאמה בן לאדן, נהרג בתקיפה מהאוויר באדלב שבסוריה ב-17 באוקטובר 2016. לדברי גורמי מודיעין אמריקאים הוא התכוון לבצע פיגועים נגד מדינות המערב (אתר משרד ההגנה של ארה"ב, 2 בנובמבר 2016).

פעילות תודעתית

קריאות לביצוע פיגועים בתורכיה
 • בגיליון האחרון של שבועון דאעש אלנבא' התפרסם מאמר המפרט את "פשעיה" של תורכיה נגד דאעש וקורא לפגוע בשוטרים, שופטים, אנשי צבא, אנשי דת, תומכי מפלגת השלטון כמו גם באזרחים מערביים השוהים בתורכיה. המאמר מצטרף לקריאה לפגוע בתורכיה, שהשמיע  בנאומו אבו בכר אלבע'דאדי.
קריאה לבצע פיגועים בארה"ב ביום הבחירות
 • אלחיאת, מוסד ההסברה של דאעש, פרסם מסמך העוסק בבחירות לנשיאות ארה"ב. המסמך קורא למוסלמים שלא לקחת חלק בהליך הבחירות (הנוגד לטענתו את האסלאם) ולבצע פיגועים ברחבי ארה"ב נגד מצביעים, כולל נשים. לדברי המסמך "ראוי יותר שדם הבוחרים יישפך מאשר דם החיילים האמריקאים" מכיוון שהם חלק מהמערכת הדימוקרטית "השטנית", ששולחת את החיילים להלחם נגד האסלאם.

[1]סוגיית מקום הימצאו של אלבע'דאדי עדיין נותרה פתוחה. ב-6 בנובמבר 2016 הודיע צבא עיראק כי מתחקור פעילי דאעש שנעצרו בימים האחרונים, עולה כי אבו בכר אלבע'דאדי, עזב בימים האחרונים את העיר מוצול יחד עם 150 משפחות מבני העיר (חשבון הטוויטר של צבא עיראק, 6 בנובמבר 2016). לא ברורה מהימנות הדיווח.
[2]הכוחות הסוריים הדמוקרטיים (SDF)הינם מסגרת צבאית המורכבת מלוחמים כורדים ובני שבטים ערבים, אך משרתים בה גם ארמנים ותורכמנים. המסגרת הוקמה בסוריה בסיוע אמריקאי באוקטובר 2015 לשם מאבק נגד דאעש וג'בהת אלנצרה. הקמת המסגרת התאפשרה בעקבות הסכם שיתוף פעולה, שנחתם בין המחתרת הכורדית הפועלת בצפון סוריה (YPG) לבין קבוצות אופוזיציה ערביות. ארה"ב תומכת במסגרת הצבאית והיא מעניקה לה ייעוץ צבאי בשטח, סיוע לוגיסטי ואימון הלוחמים. מסגרת זאת פעלה נגד דאעש במרחב שממערב לפרת ואף זכתה להישגים טריטוריאליים אולם היא נאלצה "להוריד פרופיל" ולסגת מכמה מקומות שכבשה בשל לחציה של תורכיה ופעילותה הצבאית במרחב זה.