מבט לג’האד העולמי (28 באוקטובר- 2 בנובמבר 2016)

מבט לג'האד העולמי

מבט לג'האד העולמי

צבא עיראק בעיירה אלשורה (אלסומריה, 29 באוקטובר 2016).

צבא עיראק בעיירה אלשורה (אלסומריה, 29 באוקטובר 2016).

תמונות שפרסם דאעש המתעדות את המערכה בעיירה אלשורה (חק, 30 באוקטובר 2016).

תמונות שפרסם דאעש המתעדות את המערכה בעיירה אלשורה (חק, 30 באוקטובר 2016).

לוחמי המיליציות השיעיות בקרבת תל עפר (אלערביה, 29 באוקטובר 2016).

לוחמי המיליציות השיעיות בקרבת תל עפר (אלערביה, 29 באוקטובר 2016).

הכנות לשיגור רקטות לעבר האקדמיה הצבאית אלאסד בדרום מערב חלב (חשבון היוטיוב جيش المجاهدين, 30 באוקטובר 2016).

הכנות לשיגור רקטות לעבר האקדמיה הצבאית אלאסד בדרום מערב חלב (חשבון היוטיוב جيش المجاهدين, 30 באוקטובר 2016).

פעיל דאעש יורה אש מקלע לעבר עמדות צבא סוריה בכפר רסם אלעבוד ממזרח לשדה התעופה הצבאי כוירס (חק, 29 באוקטובר 2016).

פעיל דאעש יורה אש מקלע לעבר עמדות צבא סוריה בכפר רסם אלעבוד ממזרח לשדה התעופה הצבאי כוירס (חק, 29 באוקטובר 2016).

סא

סא"ל ראמי חסנין, מפקד גדוד קומנדו 103, שנהרג בצפון סיני (דף הפייסבוק של דובר צבא מצרים, 29 באוקטובר 2016).

אבו אלוליד אלצחראוי, מנהיג גדוד אלמאביטון בצפון מאלי, נשבע אמונים לאבו בכר אלבע'דאדי ומכריז על הצטרפותו לדאעש (אעמאק, 31 באוקטובר 2016).

אבו אלוליד אלצחראוי, מנהיג גדוד אלמאביטון בצפון מאלי, נשבע אמונים לאבו בכר אלבע'דאדי ומכריז על הצטרפותו לדאעש (אעמאק, 31 באוקטובר 2016).

אקדחו של קצין המשטרה האלג'ירי, שנרצח בידי פעילי דאעש (אעמאק, 29 באוקטובר 2016).

אקדחו של קצין המשטרה האלג'ירי, שנרצח בידי פעילי דאעש (אעמאק, 29 באוקטובר 2016).

ארבעה פעילי דאעש, שנעצרו על רקע תכנון לבצע פיגוע תופת במשחק כדורגל בג'דה שבסעודיה (אלערביה, 30 באוקטובר 2016).

ארבעה פעילי דאעש, שנעצרו על רקע תכנון לבצע פיגוע תופת במשחק כדורגל בג'דה שבסעודיה (אלערביה, 30 באוקטובר 2016).


עיקרי אירועי השבוע

 • כשבועיים לאחר תחילת המערכה לכיבוש העיר מוצול מצטיירת תמונת המצב הבאה: צבא עיראק, המתקדם לעיר מדרום, נתקל בקשיים בשל התנגדות עזה של דאעש, על אף הישגים נקודתיים; כוחות פשמרגה הכורדים וכוחות עיראקים הגיעו למוצול מצפון וממזרח והשלימו את טיהור המרחב הכפרי המזרחי של העיר. הכוחות נמצאים עתה בפאתיה המזרחיים של מוצול אך עדיין לא נכנסו לתוכה; המיליציות השיעיות, הנתמכות ע"י איראן, מתקדמות לעבר העיר תל עפר, 55 ק"מ ממערב למוצול. זאת במטרה להשלים את כיתורה של מוצול ולנתק את קווי האספקה של דאעש המובילים ממוצול לאלרקה, שבסוריה.
 • דאעש ממשיך בפעולות גרילה וטרור, שמטרתם לעכב את הכוחות המתקדמים. במקביל מנהל דאעש לוחמה הסברתית במסגרתה הוא מדגיש את חשיבות ההתקפות בעורף הכוחות המתקדמים למוצול. ההסברה של דאעש קוראת לתומכי הארגון ברחבי העולם, ובכלל זה בארה"ב ובתורכיה, ליזום התקפות, שמטרתן לסייע לח'ליפות האסלאמית. במהלך השבוע קיבל דאעש אחריות על שורה של תקיפות בקניה, גרמניה, רוסיה ואלג'יריה, שלטענתו בוצעו ע"י פעיליו ("חיילי המדינה האסלאמית") כהיענות לקריאות.
 • בסוריה פתחו ארגוני המורדים הסורים בהובלת חזית פתח אלשאם (ג'בהת אלנצרה לשעבר) בהתקפה בעיר חלב. במהלכה כבשו מספר שכונות במערב העיר ובדרומה. מטרת ההתקפה לפרוץ את המצור, שהטילו הכוחות הסורים על השכונות המזרחיות של העיר. צבא סוריה בסיוע אווירי רוסי מנסה להשיב את השליטה באזורים שנכבשו. הלחימה בשכונות הללו עדיין נמשכת.

 

המערכה לכיבוש מוצול

עיקרי תמונת המצב
 • נמשכת המערכה לכיבוש מוצול, שהחלה ב-17 באוקטובר 2016. הכוחות התוקפים המשיכו בהתקדמותם בגזרות השונות וזכו למספר הצלחות. נמסר כי הכוחות התוקפים נמצאים עתה  קילומטרים ספורים מהעיר. מטוסי הקואליציה הבינלאומית בראשות ארצות-הברית המשיכו להעניק סיוע אווירי לכוחות הקרקעיים.
 • להלן עיקרי ההתפתחויות בגזרות השונות:
 • צבא עיראק המשיך לתקוף את מוצול מדרום וממזרח. מכיוון דרום מתקדם צבא עיראק באיטיות.ב-30 באוקטובר 2016 הודיע הצבא, כי כבש את העיירה אלשורה (כ-35 ק"מ מדרום לעיר מוצול), שהיוותה מעוז דאעש. במקביל נמשכה ההתקדמות המהירה מכיוון מזרח. צבא עיראק שיחרר השבוע מספר כפרים ממזרח למוצול והודיע על כניעתו של הכפר האחרון, שבשליטת דאעש. הכוחות העיראקים הודיעו, כי לראשונה מתקיימים קרבות בפאתיה של מוצול. קצין עיראקי דיווח, כי כח הלחימה בטרור נכנס לאזור התעשייה השוכן במזרח מוצול, והוא נמצא עתה במרחק של ק"מ מהעיר (רויטרס, 31 באוקטובר 2016). עם זאת, להערכתנו, הידיעות שהתפרסמו בתקשורת על כניסת כוחות עיראקים לתוך  העיר מוצול אינן נכונות.
 • כוחות פשמרגה הכורדיים המשיכו לטהר את אזור העיירה בעשיקה (כ-13 ק"מ צפונית מזרחית למוצול). בשבוע שחלף הם שחררו באזור זה מספר כפרים נוספים מידי דאעש (אלסומריה, 30 באוקטובר 2016). מפקד הכוחות הכורדים מסר, כי כוחותיו נמצאים עתה במרחק של בין חמישה לשישה ק"מ ממוצול (ספוטניק, 31 באוקטובר 2016).
 • המיליציות השיעיות במסגרת הגיוס העממי פתחו בהתקפה ממערב למוצול שמטרתה להשלים את הכיתור על העיר מוצול ולנתק את קווי האספקה של דאעש המחברים בין מוצול לבין אלרקה שבסוריה. דובר מטעם גדודי חזבאללה (מיליציה שיעית עיראקית הנתמכת על ידי איראן) מסר, כי הארגון פתח בהתקפה על העיר תל עפר (55 ק"מ מערבית למוצול) בסיוע יועצים איראניים וכלי טיס עיראקיים (AP, 29 באוקטובר 2016)[1]. המיליציות השיעיות השתלטו על כמה כפרים ממערב למוצול והן מתקדמות עתה לעבר העיר (אלעאלם, ה-1 בנובמבר). דובר מטעם גדודי חזבאללה הצהיר, כי כוחות המיליציה השיעית לא ייכנסו לעיר מוצול (אלערביה, 29 באוקטובר 2016).
 • מפקד בכיר בכוחות העיראקיים הצהיר, כי לאחר 14 ימי מערכה לכיבוש מוצול כבשו הכוחות התוקפים למעלה משישים כפרים. לדברי אותו מפקד ספג דאעש יותר משבע מאות הרוגים. כמו כן נהרסו לדאעש למעלה משלוש מאות כלי רכב מבצעיים. גנרל ג'וזף ווטל מפקד פיקוד המרכז של צבא ארה"ב, אמר כי דאעש ספג עד כה 900-800 הרוגים (סי אן אן, 28 באוקטובר 2016). כמות זאת של אבידות מהווה, להערכתנו פגיעה קשה בארגון, שמספר פעיליו במוצול מוערך בכ-5,000- 6,000.
המענה הצבאי וההסברתי של דאעש
 • דאעש מצידו המשיך בפעולות גרילה נגד הכוחות התוקפים במטרה לעכב התקדמותם. פעילי דאעש פוצצו מכוניות תופת, ביצעו פיגועי התאבדות נגד ריכוזי כוחות עיראקיים ונגד המליציות השיעיות, וגרמו להם לאבדות. נראה, כי עיקר פעילות הגרילה מתבצעת מדרום למוצול שם עלה בידי דאעש לעכב את התקדמות צבא עיראק. כמו כן דווח כי פעילי דאעש חטפו כ-8,000 אזרחים מהאזורים הסובבים את מוצול והעבירו אותן לתוך העיר כדי להשתמש בהם כ"מגן אנושי" (אלערביה, 28 באוקטובר 2016). בבגדאד נמשכו פיגועי ההתאבדות של דאעש נגד ריכוזי אוכלוסייה (בעיקר שיעיים).
 • בתקשורת העיראקית דווח, כי במהלך הפעילות במזרח מוצול גילו הכוחות העיראקיים מספר גדול של מוקשים המופעלים בשלט רחוק. כמו כן התגלתה מנהרה באורך של כ-3 ק"מ המציידת ברשת חשמל ובמערכת קירור (אלסומריה, 28 באוקטובר 2016). כתב הערוץ הלבנוני אלמיאדין, שביקר במנהרה, נמסר כי היא שימשה את פעילי הארגון לתנועה ברחבי העיר ואף אפשרה להם לצאת דרכה לכיוון הפרברים. הכניסה למנהרה נחפרה באחד הבתים במוצול (אלמיאדין, 27 באוקטובר 2016).
 • דאעש ממשיך במלחמה התודעתית במטרה להעלות את מורל פעילי הארגון בלחימה ולעודד פעילים בחו"ל לבצע פיגועים:
 • במאמר מערכת שפורסם בשבועון דאעש אלנבא' הודגשה חשיבות מלחמת ההתשה בעורף האויב במערכת מוצול. לדברי המאמר, הפעולות הצבאיות, שבוצעו על ידי פעילי הארגון בכרכוכ, אלרטבה וסנג'אר, מוכיחות כי יש לנהל מלחמה בתחבולות וכי "מהלומה בגב עדיפה על פני מהלומות בפנים או בחזה" (אלנבא', 27 באוקטובר 2016). 
 •  סוכנות הידיעות חק המזוהה עם דאעש פרסמה קריאה (נוספת) לתומכי דאעש בכל מקום בעולם ליזום התקפות נגד הצבאות נלחמים בה. זאת, תוך העלאת הטיעון, כי הח'ליפות שייכת לאומה האסלאמית כולה, ובכלל זה לאלו, שאינם יכולים להתגורר בשטחה. בקריאה  נאמר כי יש להעביר את המערכה לארה"ב ולהתנקם בצבא תורכיה המסייע לצבא עיראק (אלחק, 26 באוקטובר 2016).

עיקרי ההתפתחויות בסוריה

העיר חלב וסביבותיה
 • השבוע פתחו ארגוני המורדים הסוריםבהתקפת נגד במערב ובדרום העיר חלב, במטרה לפרוץ את המצור שהטילו כוחות המשטר הסורי על השכונות המזרחיות של העיר. בקרב הכוחות התוקפים בולט ארגון חזית פתח אלשאם (ג'בהת אלנצרה לשעבר). ארגוני המורדים זכו להישגים וכבשו כמה שכונות במערב העיר ובדרומה, אולם הלחימה בשכונות הללו עודנה נמשכת.

 

 • ב-30 באוקטובר 2016 הודיע צבא אלפתח (מסגרת-על של המורדים בדומיננטיות של חזית פתח אלשאם), כי הסתיים השלב הראשון של הסרת המצור מעל העיר חלב. זאת לאחר שכוחות המורדים השתלטו מחדש על מספר אזורים בדרום העיר ובמערבה, וביניהם: "רובע אלאסד", "פרויקט 1070", "פרויקט 3000", "שכונת חלב החדשה" ו"האקדמיה הצבאית אלאסד" (Al Asad Military Academy). צבא פתח אלשאם הכריז על מספר שכונות בעיר כעל "אזורים צבאיים" ותושביהם התבקשו להישאר בבתיהם (זמאן אלואצל, 30 באוקטובר 2016).
 • בפריפריה של חלב התנהלו עימותים במוקדים שונים ובתוכם שדה התעופה הצבאי אלנירב (המהווה חלק משדה התעופה הבינלאומי של חלב, הממוקם ממזרח לעיר). כמו כן דווח דאעש כי פעיליו תקפו עמדות של צבא סוריה בכפר רסם אלעבוד, ממזרח לשדה התעופה הצבאי כוירס, כ-33 ק"מ ממזרח לחלב (חק, 29 באוקטובר 2016). יתכן כי ארגוני המורדים עושים מאמץ להסיט את תשומת הלב של צבא סוריה מהלחימה בעיר חלב ולהקשות את השימוש בשדות התעופה הצבאיים.
המרחב שממערב לפרת
 • ארגוני מורדים סוריים, בסיוע צבא תורכיה, ממשיכים להתקדם לעבר העיר אלבאב, השוכנת   כ-38 ק"מ צפונית מזרחית לעיר חלב, אלבאב המהווה את המעוז החשוב האחרון שנותר לדאעש ממערב לפרת. נמסר על עימותים המתקיימים בין ארגוני המורדים המתקדמים לבין פעילי דאעש במרחב הכפרי, שבקרבת העיר.

מצרים וחצי האי סיני

 • מחוז דאעש בסיני ממשיך בפעילות אינטנסיבית נגד כוחות הביטחון המצריים, חרף המכה שספג לאחרונה. השבוע בלטו מספר פיגועי ראווה בצפון סיני:
 • סגן אלוף ראמי חסנין, ששימש מפקד גדוד הקומנדו 103 בצפון חצי האי סיני, נהרג ב-29 באוקטובר 2016 כתוצאה מפיצוץ מטען חבלה בשיח' זויד. יחד עימו נהרג קצין נוסף וארבעה נפצעו (עמוד הפייסבוק של הכוחות המזוינים,29 באוקטובר 2016). גדוד הקומנדו 103 הינו כוח המורכב מבני השבטים בסיני, שהקים צבא מצרים, הלוחם לצד כוחות הביטחון המצריים נגד דאעש .
 • ב-30 באוקטובר 2016 התפוצצה מכונית תופת בכביש הבינלאומי סמוך לאלעריש. המכונית התפוצצה בזמן שעברה בו מכונית לגילוי חומרי נפץ של כוחות הביטחון המצריים. מונית שעברה במקום נפגעה. שלושה אזרחים נפצעו (אלוטן, 30 באוקטובר 2016). מכונית תופת נוספת התפוצצה בקרבת חדר האח"מים בשדה התעופה באלעריש. ארבעה אזרחים נפצעו. שלושה בתים נהרסו כתוצאה מהפיצוץ (אלוטן, 30 באוקטובר 2016).

הג'האד העולמי במדינות נוספות

לוב
 • כוחות  ממשלת ההסכמה נכנסו ב-27 באוקטובר 2016 ל"שכונה הימית", המעוז האחרון של דאעש בעיר סרת, והצליחו להשתלט על חלקים ממנה. כוחות ממשלת ההסכמה השמיעו ברמקולים קריאה אחרונה לפעילי דאעש ולתושבי השכונה לעזוב אותה לפני שיפרצו אליה (אלערביה.נט, 30 באוקטובר 2016).
 • בשורת ראיונות שהעניק דובר מבצע "הבניין הבנוי לתלפיות" מטעם ממשלת ההסכמה, הוא הביע בטחונו, ששחרורה המלא של העיר סרת יסתיים תוך כמה ימים. לדבריו התקיפות מהאוויר נגד פעילי דאעש ב"שכונה הימית" אינן מועילות ועל כן נאלצים הכוחות התוקפים להלחם נגד פעילי דאעש בקרבות פנים מול פנים (אלערביה.נט, 27 באוקטובר 2016; אלערבי אלג'דיד, 29 באוקטובר 2016).
מאלי
 • זרוע ההסברה של דאעש, פרסמה סרטון, בו נשבע גדוד אלמראבטון בצפון מאלי, בהנהגתו של אבו אלוליד אלצחראוי, אמונים לאבו בכר אלבע'דאדי ומכריז על הצטרפותו לדאעש (אעמאק, 31 באוקטובר 2016). שבועת האמונים מעידה על הפיצול, שהתרחש בארגון המראבטון שעל הקמתו בצפון מאלי הוכרז ב-23 באוגוסט 2013. בעוד שחלקו של הארגון נשבע אמונים לדאעש, חלקו האחר בראשות בלמח'תאר הצטרף כבר בדצמבר 2015 לארגון אלקאעדה במע'רב.
קבלת אחריות לביצוע פיגועים ברחבי העולם
 • במהלך השבוע פרסמה אעמאק, זרוע ההסברה של דאעש, שורה של הודעות בהן קיבל הארגון אחריות לביצוע פיגועי דקירה, ירי וחיסול בקניה, גרמניה, רוסיה ואלג'יריה. בחלק מההודעות נמסר, כי הפיגועים בוצעו כמענה לקריאת דאעש לפעיליו לפגוע במדינות הקואליציה. להלן פרוט:
 • פיגוע דקירה בקניה:אזרח קנייתי דקר קצין משטרה, שעסק באבטחת מחלקת הויזות בשגרירות ארה"ב בניירובי. התוקף נהרג מירי קצין משטרה. התוקף זוהה כאזרח קנייתי שמוצאו מאזורWajir , הגובל בסומליה, שבו מנסה ארגון אלשבאב הסומלי לגייס פעילים (New York Times, 27 באוקטובר 2016; cbsnews, 27 באוקטובר 2016). דאעש קיבל אחריות לפיגוע. בהודעת קבלת האחריות נאמר, כי "מבצע פיגוע הדקירה נגד אחד משומרי שגרירות ארה"ב בניירובי הינו חייל של המדינה האסלאמית, שביצע זאת מתוך היענות לקריאות לפגוע במדינות הקואליציה הצלבנית" (אעמאק, 29 באוקטובר 2016)[2].
 • גרמניה: ב-30 באוקטובר 2016 דווח כי אלמוני דקר בעיר האמבורג מספר פעמים נער בן 16 ודחף נערה בת 15 שהיתה עמו לעבר הנהר. הנער מת מפצעיו. הנערה הצליחה להמלט. על-פי משטרת המבורג, הדוקר היה בעל חזות ים תיכונית, בן 23-25 ובעל זקן. ההודעה נמנעה מליחס את האירוע לדאעש (רויטרס בערבית, 30 באוקטובר 2016). ב-30 באוקטובר 2016 הודיע דאעש כי "חייל של המדינה האסלאמית" דקר שני בני אדם בעיר האמבורג.
 • פיגועי ירי ברוסיה:
 • כלי תקשורת ברוסיה דיווחו, כי שני מחבלים נהרגו מאש כוחות המשטרה בעיר ניז'ני נובגורוד. האירוע החל כאשר ניידת משטרה עצרה מכונית חשודה לבדיקה. שני נוסעי המכונית החלו לירות לעבר השוטרים ובחילופי האש נהרגו שני המחבלים. בחיפוש במכונית התגלה מטען חבלה. שני שוטרים נפצעו באורח קל (New York Times, 23 באוקטובר 2016).
 • דאעש קיבל אחריות לניסיון הפיגוע. בהודעת קבלת האחריות נאמר כי "שני חיילים של המדינה האסלאמית ביצעו התקפה מזויינת נגד בסיס צבאי בעיר ניז'ני נובגורוד במערב רוסיה" (אעמאק, 26 באוקטובר 2016). סוכנות אעמאק גם פרסמה סרטון שבו נראה אחד הפעילים כשהוא נשבע אמונים לאבו בכר אלבע'דאדי ונשבע לצאת לג'האד נגד "הכופרים", כחייל של המדינה האסלאמית. על-פי הדיווח, שמו של הפעיל, שהופיע בסרטון, הינו אג'נד בייעתי (אעמאק, 27 באוקטובר 2016).
 • הריגת קצין משטרה באלג'יריה: דאעש קיבל אחריות להריגתו של קצין בדרגת עמיד (מקביל לדרגת ניצב) במשטרת אלג'יריה, בעיר קונסטנטין, ב-28 באוקטובר 2016 (אעמאק, 29 באוקטובר 2016). שלטונות אלג'יריה אישרו כי קצין משטרה נהרג על ידי קבוצת טרור לא ידועה אך לא התייחסו לטענת דאעש (gulfnews, 31 באוקטובר 2016).

פעילות סיכול ומנע

חשיפת חוליות טרור של דאעש בסעודיה
 • כוחות הביטחון הסעודים חשפו חוליה של דאעש, שתכננה לפוצץ מכונית תופת בחניון בג'דה. החניון ממוקם מול אצטדיון הכדורגל אלג'והרה בעיר הספורט על שם המלך עבדאללה (King Abdullah Sports City). הפיגוע תוכנן להתבצע ב-11 באוקטובר 2016 בעת שהתקיים באצטדיון משחק בין נבחרות הכדורגל של סעודיה ואיחוד האמירויות. בין  ארבעת חברי החוליה העצורים שני פקיסטנים, סורי וסודאני (אלערביה, 30 באוקטובר 2016).
 • בנוסף לכך נחשפה בסעודיה חוליה נוספת של דאעש, שמנתה ארבעה פעילים בעלי אזרחות סעודית. חברי החוליה, שפעלו ממחוז אלשקראא' (כ-155 ק"מ מצפון מערב לבירה ריאצ'), תכננו לפגוע באנשי ביטחון סעודים. חברי החוליה עמדו בקשר עם אחד ממפקדי דאעש בסוריה, שהעביר להם הוראות לביצוע הפיגוע (אלערביה, 30 באוקטובר 2016)

[1]בתל עפר מתגוררים כיום כ-200,000-150,000 תושבים (בשנת 2010 התגוררו בה למעלה מ-280,000 תושבים). האוכלוסייה הינה ממוצא תורכמאני התושבים הינם דוברי ניב תורכי. כ-75% מהתושבים הינם מוסלמים סונים וכ-25% שיעים.
[2]אין זו הפעם הראשונה בה מבצע דאעש פיגוע בקניה. ב-13 בספטמבר 2016 נכנסו שלוש נשים לתחנת משטרה במומבסה, קניה, לכאורה בכוונה לדווח על גניבה. עם כניסתן הן קראו "אללה אכבר" דקרו שני שוטרים והשליכו פצצת תבערה. השלוש נהרגו בידי שוטרים. לדברי המשטרה בבית בו שהו שלושת הנשים נמצא דף נייר עליו נכתבה בכתב יד שבועת אמונים לדאעש.  לדברי המשטרה שתיים מהנשים היו קנייתיות.  אחת מהן לבשה אפוד נפץ שלא התפוצץ.