מבט לג’האד העולמי (24-18 באוגוסט 2016)

אזור בית הספר הטכני של חיל האוויר הסורי מכיוון דרום.

אזור בית הספר הטכני של חיל האוויר הסורי מכיוון דרום.

פעילי חזית פתח אלשאם באזור בית הספר הטכני (חשבון היוטיוב של חזית פתח אלשאם, 20 באוגוסט 2016).

פעילי חזית פתח אלשאם באזור בית הספר הטכני (חשבון היוטיוב של חזית פתח אלשאם, 20 באוגוסט 2016).

לוחמי דיביזיה 13 של כוחות המורדים נערכים לשיגור טיל נ

לוחמי דיביזיה 13 של כוחות המורדים נערכים לשיגור טיל נ"ט לעבר פעילי דאעש באזור אלראעי (חק, 19 באוגוסט 2016).

מבנה באלראעי שבו שכן

מבנה באלראעי שבו שכן "המכון השרעי" של המדינה האסלאמית (חשבון היוטיוב של דיביזיה 13, 19 באוגוסט 2016).

מחבל מתאבד, המכונה אבו חמזה אלמוצלי, שפוצץ מכונית תופת כנגד צבא עיראק מדרום לשרקאט.

מחבל מתאבד, המכונה אבו חמזה אלמוצלי, שפוצץ מכונית תופת כנגד צבא עיראק מדרום לשרקאט.


עיקרי אירועי השבוע

 • הלחימה בסוריה התמקדה השבוע במרחב העיר חלב ובמרחב שבין חלב לבין נהר הפרת, בקרבת הגבול הסורי-תורכי. במסגרת זאת:
 • במרחב חלב הצליחו ארגוני המורדים (בהובלת חזית פתח אלשאם) להדוף התקפות של צבא סוריה ולשמור על המסדרון הלוגיסטי בדרום העיר. עיקר הלחימה התנהלה בשכונה אלראמוסה, שבדרום חלב, ובשטחים שולטים שלאורך הדרך המובילה מחלב דרומה. עד כה לא הושגה הכרעה בקרבות.
 • במרחב שבין חלב לנהר הפרת מתנהלת מערכה לשחרור ערים נוספות שבשליטת דאעש, לאחר שחרור מנבג'. כוחות SDF, שבדומיננטיות כורדית, מתקדמים כנראה לעבר העיר ג'ראבלוס, שבקרבת הגבול התורכי ובו בזמן מעודדת תורכיה את צבא סוריה החופשי לכבוש את העיר. צבא סוריה החופשי זכה השבוע להישג כשהשתלט על העיר אלראעי, מעוז דאעש מצפון לחלב, וכוחותיו מאיימים גם על העיר אלבאב, שמדרום לאלראעי. דאעש מצידו מנהל לוחמת גרילה במרחב מנבג' ומארגן מחדש את כוחותיו במרחב.

 

המערכה נגד דאעש בהנהגת ארה"ב

 • במהלך השבוע נמשכו התקיפות אוויריות של מדינות הקואליציה נגד יעדי דאעש בסוריה ובעיראק, הגם שעדיין בהיקף נמוך יחסית בהשוואה לשבועות קודמים. בסוריה התמקדו התקיפות באזור העיר מארע, שמצפון לחלב. כמו כן בוצעו תקיפות  בדיר אלזור, אבו כמאל ואלרקה. בעיראק התמקדו התקיפות באזורי ארביל ומוצול. בלוב נמשכו התקיפות האמריקאיות נגד מטרות דאעש בעיר סרת כסיוע לכוחות ממשלת ההסכמה הנלחמים בעיר (אתר משרד ההגנה של ארה"ב).
 • Lt. Gen. Stephen J. Townsend, המפקד החדש של המערכה שמנהלות ארה"ב ומדינות הקואליציה נגד דאעש,העריך כי הכוחות הנתמכים על ידי ארה"ב בסוריה ובעיראק מוכנים לקראת "הקרב המכריע" נגד דאעש במוצול בעיראק ובאלרקה בסוריה. לדבריו תסייע ארה"ב לכוחות המקומיים באמצעות הגברה משמעותית של קצב התקיפות מהאוויר וכן באימון וציוד הכוחות המקומיים. עם זאת הוא הדגיש,כי הסיוע האמריקאי לא יכלול הרחבת המעורבות הקרקעית של צבא ארה"ב (וושינגטון פוסט, 21 באוגוסט 2016).  בשלב זה נראה, כי הכרזה זאת לוקה באופטימיות יתר ולהערכתנו "הקרב המכריע" אינו צפוי להתבצע בתקופה הקרובה.
תאום התקיפות האוויריות בין ארה"ב לבין רוסיה
 • משרד ההגנה של ארה"ב הזהיר את סוריה ורוסיה לאחר שתקיפות אוויריות נגד הכורדים שביצע חיל האוויר הסורי במרחב חסכה, סיכנו כוחות אמריקאים.לדברי ג'ף דיוויס, דובר מחלקת המדינה של ארה"ב, מטוסי הקואליציה בראשות ארה"ב חגו מעל העיר חסכה לאחר שמטוסים סורים תקפו יעדים כורדים בסמוך לבסיסים של הכוחות המיוחדים של ארה"ב, אשר הוצבו באזור (פוקס ניוז, 19 באוגוסט 2016).
 • במהלך מסיבת עיתונאים, בעת ביקורו בקניה, הביע ג'ון קרי, מזכיר המדינה של ארה"ב תקווה, שהשיחות בין רוסיה לארה"ב בנוגע לשיתוף הפעולה מבצעי בסוריה נגד דאעש קרובות לסיומן. לדבריו יתכן, כי תתקיים פגישה בקרוב בעניין זה בינו לבין עמיתו הרוסי סרגיי לברוב (רויטרס, 22 באוגוסט 2016).

מעורבות רוסיה בלחימה

תקיפות אוויריות בסוריה
 • ב-18 באוגוסט 2016 תקפו מטוסים רוסיים מטרות דאעש בדיר אלזור באמצעות טילים ארוכי טווח. דווח כי במהלך התקיפה הושמדו חמישה מחסני נשק, שש מפקדות וכלי רכב משוריינים. כמו כן נפגעו פעילי דאעש. משרד ההגנה של רוסיה דיווח, כי ספינות מלחמה רוסיות, הממוקמות בים התיכון, שיגרו ב-19 באוגוסט 2016 שלושה טילי שיוט נגד מטרות של חזית פתח אלשאם בעיר חלב (ג'בהת אלנצרה לשעבר). זהו שיגור ראשון של טילי שיוט מספינות הנמצאות באזור הים התיכון(טאס, 18 באוגוסט 2016).
 • באיראן נמתחה ביקורת על השימוש, שעשתה רוסיה בשדה התעופה חמדאן שבמערב המדינה לשם תקיפת מטרות בסוריה.בתגובה הודיע דובר משרד ההגנה הרוסי איגור קונשנקוב, כי המטוסים הרוסיים שפעלו מאיראן השלימו את המשימות שהוטלו עליהם ושבו לשטח רוסיה. הוא הוסיף כי כל שימוש נוסף של מטוסים רוסיים בשדה התעופה יהיה מבוסס על הסכמים עם איראן (טאאס, 22 באוגוסט 2016). משרד ההגנה האיראני ציין כי לא נחתם הסכם בין איראן לבין רוסיה בנוגע לשימוש בשדה התעופה וכי שיתוף הפעולה בין השתיים היה זמני (טאאס, 22 באוגוסט 2016).
פעילות צבאית של תורכיה
 • במהלך השבוע ביצעה תורכיה ירי ארטילרי לעבר יעדים בסוריה הסמוכים לגבול בין שתי המדינות. במסגרת זאת הותקפו יעדי דאעש בג'ראבלס (מעוז דאעש הנמצא בקרבת הגבול התורכי, צפונית למנבג') ויעדים של הכורדים במנבג' (אח'באר אלא'ן, 22 באוגוסט 2016) מנגד, דווח על ירי משטח סוריה לעבר תורכיה. נמסר כי צבא סוריה החופשי, הנתמך ע"י המערב, מתכנן פעולה משותפת עם צבא תורכיה במטרה לכבוש את העיר ג'ראבלס מידי דאעש.  במסגרת ההכנות מרכז עתה צבא סוריה החופשי פעילים ואמצעי לחימה באזור (אלדראר אלשאמיה, רויטרס 21 באוגוסט 2016).

ג'ראבלוס הינה אחד ממעוזי דאעש במרחב שממערב לפרת, השוכנת קרוב לגבול הסורי-תורכי. לאחר נפילת העיר מנבג' נמצאת ג'ראבלוס "על הכוונת" של כוחות SDFהמתקדמים לעברו (ראו פרק סוריה). נראה, כי תורכיה, החוששת מיצירת רצף שליטה כורדי לאורך גבולה, מעודדת את צבא סוריה החופשי לכבוש את ג'ראבלוס ולמנוע בכך את תפיסת העיר ע"י כוחות SDF.

 

עיקרי ההתפתחויות בסוריה

המערכה בחלב

גם השבוע הצליחו ארגוני המורדים לשמור על המסדרון מדרום לחלב, דרכו נשמר הקשר עם ארגוני המורדים שבמזרח העירולמנוע כיתורה של העיר מחדש. הקרבות בין  כוחות המשטר הסורי ולבין כוחות המורדים בהנהגת חזית פתח אלשאם המשיכו להתמקד בדרום העיר. על פי דיווחי חזית פתח אלשאם במערכה הנוכחית בחלב נגרמו לצבא סוריה והכוחות המסייעים לו 322 הרוגים, בהם שבעים קצינים בדרגות שונות (חשבון הטוויטרأخبار جيش الفتح@Lionshunters, 20 באוגוסט 2016).

 

 • הקרבות בין ארגוני המורדים לצבא סוריה והכוחות המסייעים לו המשיכו להתמקד בשכונת אלראמוסה, שבדרום חלב. קרבות קשים התחוללו בבית הספר הטכני של חיל האוויר הסורי שבשכונה, השולט על נתיבי תנועה, המקשרים בין העיר חלב לבין אזור הכפרי, שמדרום לה. כמו כן מנסים שני הצדדים לכבוש שטחים שולטים לאורך הכביש הראשי המוביל לאזור ח'אן טומאן, שבשליטת ארגוני המורדים.
 • מצפון מזרח לחלב התנהלו עימותים בין דאעש לבין צבא סוריה החופשי. צבא סוריה החופשי כבש מידי דאעש את העיר אלראעי, השוכנת כ-2 ק"מ מדרום לגבול סוריה-תורכיה (חשבון היוטיוב של דיביזיית אלסלטאן מראד, 19 באוגוסט 2016). משמעות הדבר הינה אובדן מאחז חשוב נוסף של דאעש והחלשות מעמדו במרחב שבין הפרת לבין חלב, בקרבת הגבול הסורי-תורכי.
אזור העיר מנבג'
 • לאחר כיבוש העיר מנבג' ממשיכים כוחות SDFלטהר את הכפרים שבסביבותיה. נמסר, כי הם מתקדמים עתה לכיוון העיר ג'ראבלוס, שבקרבת הגבול הסורי-תורכי. תורכיה, החוששת מפני נפילת העיר לידי כוחות שבדומיננטיות כורדית, מעודדת את צבא סוריה החופשי, שכבש את אלראעי לכבוש את ג'ראבלוס (כפי שפורט לעיל).
 • דאעש מצידו מגיב כדרכו בפעולות גרילה וטרור: מחבל מתאבד בשם ראמי מוסא חמד המכונהאבו אחמד העזתי פוצץ מכונית תופת באזור היערכות של כוחות  SDFמדרום מערב למנבג'. נמסר, כי כתוצאה מהפיצוץ נהרגו כשלושים חיילים (חשבון הטוויטר Imâd Âd-Dîn Âz-Zânki@At_Tunissi, 19 באוגוסט 2016). מחבל מתאבד נוסף שכינויו ח'טאב התוניסאי, פוצץ מכונית תופת כנגד אזור הערכות SDF, שמדרום מערב למנבג' (חק, 19 באוגוסט 2016). פעילי דאעש פוצצו צינור מים בפאתי העיר מנבג' (וועדות התיאום המקומיות, 22 באוגוסט 2016). סוכנות הידיעות אעמאק, זרוע ההסברה של דאעש, טענה כי חייל אמריקאי נהרג סמוך למנבג'. פיקוד מרכז של צבא ארה"ב הכחיש את הדיווח.

עיקרי ההתפתחויות בעיראק

נמשכות פעולות הטרור והגרילה של דאעש
 • דאעש ממשיך במתקפת הטרור והגרילה האינטנסיבית נגד השיעים, כוחות הביטחון העיראקים, הממשל העיראקי ותושבים, הנתפסים כמתנגדי דאעש, במחוזות השונים של עיראק:
 • 22 באוגוסט 2016– שישה בני אדם נהרגו וחמישה נפצעו כתוצאה ממטען צד שהניחו פעילי דאעש באזור אלחויג'ה במחוז כרכוכ, שבצפון עיראק (אלערביה, 22 באוגוסט 2016).
 • 21 באוגוסט 2016– משטרת עיראק דיווחה על קטין שנתפס בעת שניסה לבצע פיגוע התאבדות באמצעות חגורת נפץ בעיר כרכוכ. בחקירתו מסר, כי הוא הגיע ממוצול, שם נחטף על ידי רעול פנים, שהלביש אותו בחגורת הנפץ ושלח אותו לאזור (אלערביה, 21 באוגוסט 2016).
 • 21 באוגוסט 2016–שוטר נהרג ואחר נפצע כתוצאה מפיצוץ מטען חבלה כנגד סיור ממונע כ-16 ק"מ ממערב לרמאדי (אלסומריה, 21 באוגוסט 2016).
 • 20 באוגוסט 2016-חמישה מחבלים מתאבדים פוצצו חמש מכוניות תופת כנגד צבא עיראק מדרום ומדרום מערב לשרקאט (מדרום למוצול, ממערב לכרכוכ). עשרות חיילים נהרגו ונפצעו והושמד ציוד צבאי רב (חשבון הטוויטר الـ /ـصـاملـة@mh__511_, 20 באוגוסט 2016).
 • 19 באוגוסט 2016–פעילי דאעש הרגו 14 אזרחים עיראקים בעיר מוצול, שהואשמו בהעברת מידע לכוחות העיראקים. הם הוכנסו לכלובי מתכת במרכז העיר מוצול והוטבעו (אלבואבה, 19 באוגוסט 2016).
אזור העיר אלקיארה
 • צבא עיראק דיווח כי הצליח לכבוש כ-75% מהעיר אלקיארה, השוכנת כ-60 ק"מ מדרום למוצול. נמסר כי פעילי דאעש רבים נהרגו במהלך הלחימה. מקורות צבא עיראקים מסרו שצבא עיראק הצליח להשתלט על מרכז העיר וכי פעילי דאעש נסוגו ממנה (אלג'זירה, 23 באוגוסט 2016). מחבל מתאבד מדאעש פוצץ עצמו בקרב הכוחות העיראקים במרכז אלקיארה (אלנשרה, 23 באוגוסט 2016). אזור אלקיארה נתפס כקרש קפיצה עתידי לכיבושה של העיר מוצול, מעוז דאעש בעיראק.
הג'האד העולמי במדינות נוספות
לוב
המערכה לשחרור העיר סרת
 • במהלך השבוע נמשך המאמץ להשלמת כיבוש העיר סרת מידי דאעש. כוחות צבא לוב הנלחמים בסרת ממשיכים לקבל סיוע מחיל האוויר של צבא ארה"ב. הכוחות הלובים התקדמו וכבשו מידי דאעש מספר עמדות ושכונות, כולל "שכונה מס' 1" הנמצאת בלב האזור, שנותר עדיין בשליטת דאעש. כמו כן כבשו הכוחות הלובים את מפקדת בטחון הפנים (הלובית) לשעבר, אשר שימשה כבית כלא של דאעש, ואת מטה משטרת המוסר האסלאמית של דאעש (אלחסבה) (אלג'זירה, 22 באוגוסט 2016, דף הפייסבוק של מרכז ההסברה של מבצע "הבניין הבנוי לתלפיות", 21 באוגוסט 2016).
 • דובר מטעם כוחות ממשלת לוב אמר, כי מחבלים מתאבדים מדאעש ביצעו פיגוע באמצעות שתי מכוניות תופת במערב העיר סרת. כתוצאה מכך נהרגו עשרה חיילים ונפצעו עשרים. לאחר ההתקפה ביצוע כוחות הממשלה פשיטה על שכונת מגורים בסרת במהלכה נהרגו שלושה פעילידאעש (AP, 18 באוגוסט 2016). במהלך הלחימה הרגו כוחות צבא לוב את אבו מרים אלמצרי בכיר דאעש בסרת. אבו מרים אלמצרי הוא זה שפסק להוציא להורג בפברואר 2015  21 קופטים. כמו כן הוא פסק גזרי דין מוות על יותר מחמישים אזרחים לוביים (אלפג'ר, 19 באוגוסט 2016).
רוסיה
 • ב-17 באוגוסט 2016  הותקפו שני שוטרי תנועה רוסיים באזור באלאשיקה (Balashikha), כעשרים ק"מ מזרחית למוסקבה.שני השוטרים נפצעו, אחד מהם באורח קשה. שני חמושים, שנשאו עמם גם גרזנים, ירו בשוטרים ופצעו אותם. השניים נורו למוות בידי כוחות הביטחון. נמסר כי שני המחבלים הינם ממוצא צ'צ'ני.
 •  סוכנות עאמאק, זרוע ההסברה של דאעש, קיבלה אחריות לביצוע הפיגוע.בסרטון, שפרסמה הסוכנות יום לאחר הפיגוע (הכולל כתוביות בערבית), נראים שני המחבלים לפני יציאתם לפיגוע. השניים, מכונים עות'מאן מרדלוב וסלים ישראילוב. אחד המחבלים המדבר רוסית וערבית מצהיר  בסרטון כי הם "לוחמים של המדינה האסלאמית", אשר נשבעו אמונים לאבו בכר אלבע'דאדי (heavy.com, 18 באוגוסט 2016). בקלטת נאמר כי הפיגוע בוצע כנקמה על תקיפות חיל האוויר הרוסי בסוריה (רויטרס, 18 באוגוסט 2016).
 • מוקדם יותר באותו יום נהרגו ארבעה חשודים במהלך פשיטה שערכו כוחות מיוחדים של רוסיה בבניין דירות בעיר סנט פטרסבורג. לדברי הועדה הרוסית למלחמה בטרור היו החשודים מנהיגי "מחתרת טרור" הפועלת באזור קברדינו בלקריה שבצפון קווקז. לפחות שלושה מההרוגים היו מבוקשים. לדברי כוחות הביטחון נהרגו החשודים לאחר שפתחו באש לעברם בעת שכיתרו את הבניין בו שהו. בדירה שהסתתרו החשודים נמצאו אמצעי לחימה וחומרי נפץ .
תורכיה
 • במרכז העיר הכורדית גזיאנטפ, שבדרום תורכיה, בוצע פיגוע התאבדות במהלך חתונה. דווח על 51 הרוגים ו-69 פצועים. הפיגוע בוצע בידי מחבל מתאבד, נער בשנות העשרה לחייו. טאיפ ארדואן, נשיא תורכיה  מסר, כי ישנם סימנים לפיהם הפיגוע בוצע ע"י דאעש (AFP, 20 באוגוסט 2016). לפי שעה לא קיבל דאעש אחריות פומבית לביצוע הפיגוע ואין בידינו מידע הקושר אותו לפיגוע.

פעילות סיכול ומנע

גרמניה
 • משטרת גרמניה עצרה אדם שהיה תחת פיקוח המשטרה. בדירתו של החשוד נמצאו זיקוקים, מסכות גז, חליפות הסוואה רובה קלצ'ניקוב דמה, וחומרים המקשרים אותו לדאעש (רויטרס 17 באוגוסט 2016).
בריטניה
 • שתי נשים נעצרו  לאחר שניסו להגיע לסוריה להצטרף לדאעש. לדברי משטרת לונדון  העצורות הן בגילאי 20 ו-16 והן נעצרו במרכז לונדון. לדברי המשטרה חלה לאחרונה עליה במספר הצעירים המנסים להצטרף לשורות דאעש. שבוע קודם לכן נהרגה בתקיפות אוויריות בעיר אלרקה נערה בריטית, אחת משלוש תלמידות בית ספר, שהצטרפו לשורות דאעש (אינדיפנדנט, 22 באוגוסט 2016).
פיליפינים
 • שלושה חשודים כפעילים באנצאר אלח'ליפה, קבוצה מקומית המזוהה עם דאעש בדרום הפיליפינים נהרגו על ידי כוחות הביטחון. לדברי המשטרה כוח פעולה מיוחד שחיפש אחר מנהיג הארגון נכנס לדירה בה נמצאו דגלי דאעש, חומרים להכנת מטעני נפץ והוראות הכנה. יתכן והשלושה שנהרגו היו מעורבים בביצוע פיגוע במהלך פסטיבל בחודש יוני 2016 בו נפצעו שמונה בני אדם (The Manila Times, 20 באוגוסט 2016).

פעילות תודעתית

סגירת חשבונות טוויטר של פעילי ג'האד
 • הנהלת  טוויטר הודיעה שמאז מחצית שנת 2015 היא סגרה 360,000 חשבונות באמצעותם התנהלה תעמולה בשם ארגוני טרור. לדברי ההנהלה היא  קיצרה את זמן התגובה והגדילה את הצוות הסורק את ההודעות. יצוין כי בעבר נמתחה ביקורת על הנהלת טוויטר על כך שהיא איננה עושה די להפסקת פעילותם של חשבונות המזוהים עם דאעש (חק, 19 באוגוסט 2016). דאעש הודיע כי הוא רואה בכל מי שפעיל ברשתות החברתיות לוחם לכל דבר (חשבון הטוויטר العدناني@1313apparel, 20 באוגוסט 2016).