חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (16-10 באוגוסט 2016)

קריקטורה של חמאס המציגה איום הנשקף כביכול למסגד אלאקצא תחת הכותרת:

קריקטורה של חמאס המציגה איום הנשקף כביכול למסגד אלאקצא תחת הכותרת: "הפלישות החוזרות ונשנות של המתנחלים למסגד אלאקצא" (חשבון הטוויטר PALINFO, 14 באוגוסט 2016)

עימותים בין מוסלמים לבין כוח משטרה ברחבת הר הבית, על רקע כניסת יהודים למתחם במהלך תשעה באב (יוטיוב, 14 באוגוסט 2016).

עימותים בין מוסלמים לבין כוח משטרה ברחבת הר הבית, על רקע כניסת יהודים למתחם במהלך תשעה באב (יוטיוב, 14 באוגוסט 2016).

קומת המגורים שנהרסה בבית המחבל מחמד טראירה בבני נעים (דף הפייסבוק QUDSN, 15 באוגוסט 2016).

קומת המגורים שנהרסה בבית המחבל מחמד טראירה בבני נעים (דף הפייסבוק QUDSN, 15 באוגוסט 2016).

סכיני הקומנדו שסוכלה הברחתם לרצועת עזה (מנהלת המעברים משרד הביטחון, 10 באוגוסט 2016)

סכיני הקומנדו שסוכלה הברחתם לרצועת עזה (מנהלת המעברים משרד הביטחון, 10 באוגוסט 2016)

אימוני קורס מנגנוני הביטחון (משרד הפנים הפלסטיני בעזה, 14 באוגוסט 2016).

אימוני קורס מנגנוני הביטחון (משרד הפנים הפלסטיני בעזה, 14 באוגוסט 2016).

בלאל כאיד (פאלאינפו, 12 ביולי 2016)

בלאל כאיד (פאלאינפו, 12 ביולי 2016)

עצרת תמיכה בבלאל כאיד מול מטה הצלב האדום בירושלים בהשתתפותו של מופתי ירושלים השיח' מחמד חסין (ופא, 12 באוגוסט 2016).

עצרת תמיכה בבלאל כאיד מול מטה הצלב האדום בירושלים בהשתתפותו של מופתי ירושלים השיח' מחמד חסין (ופא, 12 באוגוסט 2016).

אוהל הזדהות שהקים ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין בעזה (פאלטודי, 11 באוגוסט 2016)

אוהל הזדהות שהקים ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין בעזה (פאלטודי, 11 באוגוסט 2016)

 • השבוע בלטו פיגוע  דקירה ושני ניסיונות לפיגועי דקירה בשכונת א-טור במזרח ירושלים, במחסום סמוך לישוב שקד (צפון השומרון) ובמחסום בחברון. צעיר ישראלי ולוחמת, נפצעו באורח קל. כמו כן התקיימו עימותים במתחם הר הבית על רקע עליית יהודים ביום צום תשעה באב. דוברים המזוהים עם הרשות הפלסטינית ועם חמאס ניצלו את האירועים ל"חימום האווירה".
 • כוחות הביטחון הישראליים חשפו לאחרונה מספר חוליות של תושבי יהודה ושומרון, אשר גויסו על ידי פעילי חזבאללה מלבנון ומרצועת עזה. החוליות הונחו לבצע פיגועי ירי נגד צה"ל ופיגוע התאבדות באוטובוס ישראלי. חשיפתן סיכלה כוונות אלה. גם בעבר פעל חזבאללה לגיוס פעילים מיהודה, שומרון רצועת עזה ואף מקרב ערביי ישראל לביצוע פעולות טרור נגד ישראל. 
 • 14 באוגוסט 2016- פלסטינית ניסתה לבצע פיגוע דקירה במחסום סמוך לישוב שקד (צפון השומרון). הפלסטינית הגיעה עם הוריה למחסום בכלי רכבם, היא  ירדה ממנו בעמדת הבידוק ושלפה סכין. הפלסטינית נעצרה לאחר מאבק עם החיילים שאיישו את המחסום. אחת הלוחמות במחסום נפצעה. התקשורת הפלסטינית דיווחה, כי הפלסטינית היא אמאל ג'מאל מחמד כבהא, בת 15, מהכפר טורה, דרומית מערבית לג'נין (דניא אלוטן, אלאיאם, 14 באוגוסט 2016). ברשתות החברתיות באזור ג'נין טענו (כמקובל), כי המדובר במעצר שווא.
 • 11 באוגוסט 2016- בוצע פיגוע דקירה בשכונת א-טור במזרח ירושלים. צעיר שיצא מבית העלמין בהר הזיתים הותקף על ידי פלסטיני שדקר אותו באמצעות מברג בצווארו ובגבו. הצעיר נפצע באורח קל.  המחבל נמלט מהמקום.
 • 9 באוגוסט 2016 – בוצע ניסיון דקירה במחסום בחברון על ידי פלסטינית תושבת חברון. הפלסטינית נעצרה על ידי כוחות הביטחון הישראליים. לא היו נפגעים.  
פיגועים ביהודה, שומרון וישראל בחתך חודשי מאז תחילת מתקפת הטרור העממי

פיגועים ביהודה, שומרון וישראל בחתך חודשי מאז תחילת מתקפת הטרור העממי

עימותים בהר הבית על רקע תשעה באב
 • השבוע התנהלו עימותים במתחם הר הבית על רקע עליית יהודים ביום צום תשעה באב (14 באוגוסט 2016). המתפללים המוסלמים קראו קריאות גנאי לעבר היהודים שעלו להר הבית. כוח משטרה שנכח במקום פיזר את המפגינים המוסלמים. שבעה יהודים נעצרו לאחר שהפרו את כללי הביקור בהר הבית. התקשורת הפלסטינית דיווחה על פצועים פלסטינים.
 • ברשות הפלסטינית ובחמאס ניצלו את האירועים להעלאת נושא מסגד אלאקצא לכותרות ול"חימום האווירה":
 • משרד החוץ הפלסטיני גינה בחריפות את פעולותיה של ישראל במקומות הקדושים בירושלים ומסר, כי ישקיע מאמצים להביא לכינוס פגישה דחופה של הליגה הערבית וארגון שיתוף הפעולה המוסלמי, כדי לדון בהסלמה הישראלית בהר הבית (קדס.נט, 14 באוגוסט 2016).
 • יוסף אלמחמוד, דובר ממשלת ההסכמה, הזהיר מפני תוצאות "התוקפנות" של המתנחלים במסגד אלאקצא ודרש מהקהילה הבינלאומית להתערב בהקדם כדי "לרסן את התוקפנות בירושלים ובמקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות" (צפא, 14 באוגוסט 2016).
 • עדנאן אלחסיני מושל מחוז ירושלים והשר לענייני ירושלים, קרא לתושבי מזרח ירושלים להגן על מסגד אלאקצא מפני "הפריצות הישראליות" המתרחשות מידי יום. לדבריו ישראל עושה במסגד אלאקצא ככל העולה על רוחה (צוות פלסטין, 15 באוגוסט 2015).
 • אסמאעיל רצ'ואן, בכיר חמאס, אמר כי התקיפות הנמשכות נגד מסגד אלאקצא מצד המתנחלים הן בגדר הסלמה חמורה המחייבת את "ההתנגדות" בכל האמצעים  העומדים לרשותה (קדס פרס, 14 באוגוסט 2016).
גיוס פלסטינים למשימות טרור על-ידי חזבאללה
 • כוחות הביטחון הישראליים חשפו לאחרונה מספר חוליות של תושבי יהודה ושומרון אשר גויסו על ידי מפעילים מחזבאללה המתגוררים בלבנון וברצועת עזה. הפעילים גויסו באמצעות דפי פייסבוק שהכילו תכנים אנטי-ישראליים. לאחר גיוסם נפתחו עבורם תיבות דואר אלקטרוני והם קיבלו תוכנות  הצפנה. הפעילים הונחו על ידי מפעיליהם לבצע פיגועי ירי והתאבדות נגד יעדים ישראליים. כמו כן התבקשו לסייע בגיוס פעילים נוספים. במקביל יצרו פעילי חזבאללה קשר באופן דומה עם אזרחים ערבים  ישראליים אולם ניסיונות הגיוס אותרו טרם גיוסם.  אין זו הפעם הראשונה בה פועל ארגון חזבאללה לגיוס פעילים מיהודה, שומרון, רצועת עזה וישראל לביצוע פעולות טרור נגד ישראל.
 • להלן פרטים על ארבע חוליות שגויסו על ידי חזבאללה (תקשורת שירות הביטחון הכללי, 16 באוגוסט 2016):
 • חוליה מאזור קלקיליה: בראש החוליה עמד מצטפא כמאל הנדי, יליד 1998. הוא גויס בשנת 2015. מפעילו מטעם חזבאללה כונה "בלאל" ועימו הוא עמד בקשר באמצעות הפייסבוק. לאחר מכן נמשך הקשר באמצעות תיבת דואר אלקטרוני שפתח בהנחייתו. מצטפא הנדי הונחה לגייס פעילים ולבצע פיגועים נגד מטרות ישראליות כולל פיגוע נגד סיור צה"ל. הוא גייס מספר פעילים והחוליה בראשותו החלה לאסוף מידע אודות סיורי צה"ל באזור קלקיליה . חברי החוליה ביצעו אימוני ירי ברובי צייד ואימוני חבלה במטענים מאולתרים. חברי החוליה נעצרו בטרם הוציאו לפועל את הפיגוע שלקראתו התכוננות.
 • חוליה מיהודה ושומרון שהופעלה מרצועת עזה: בראש החוליה עמד פאיז אבו ג'דיאן, פעיל חזבאללה מרצועת עזה. הוא גייס פעילים מיהודה ושומרון באמצעות הפייסבוק. המגויסים עמדו בקשר עם פעילי חזבאללה בלבנון וברצועת עזה. חברי החוליה קיבלו כספים מחזבאללה והונחו  לגייס פעילים נוספים. משימתם הייתה לבצע פיגועי ירי והתאבדות באוטובוס ישראלי.  
 • חוליה מאזור ג'נין: בראש החוליה עמד מא'מן עצאם עבד אלרחמן נשרתי, תושב מחנה הפליטים ג'נין. הוא גויס לחזבאללה באמצעות הפייסבוק והונחה לרכוש רובה ולבצע פיגוע ירי נגד כוחות צה"ל.
 • חוליה מאזור טמון: בראש החוליה עמד מצטפא עלי מחמוד בשאראת, פעיל החזית העממית לשחרור פלסטין, שהיה כלוא בישראל.
הריסת ביתו של מחבל
 • בהתאם להנחיות הדרג המדיני הרסו כוחות הביטחון הישראליים בליל 15-14 באוגוסט 2016  קומת מגורים בבית בעיירה בני נעים (סמוך לחברון)  שבה התגורר מחמד נאצר טראירה. מחמד טראירה ביצע את פיגוע הדקירה בו נרצחה הלל יפה אריאל ז"ל בת ה-13 בביתה בקרית ארבע ב-30 ביוני 2016. פלסטינים שניסו להפריע לפעילות כוחות הביטחון יידו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות הביטחון במהלך פעולת ההריסה. בעקבות הריסת הבית הושמעו קריאות לפתוח "במבצע עממי" שמטרתו לאסוף כספים מתושבי בני נעים ובמוסדות העיירה לשם שיקום הבית (חשבון הטוויטר פאל אינפו, 15 באוגוסט 2016).
מעצר מחבל פלסטיני שביצע פיגוע דקירה
 • כוחות הביטחון הישראליים עצרו את מחמד יונס עלי אבו חנק , בן 21, תושב עבידיה, באזור בית לחם. העצור ביצע ב-23 בדצמבר 2013 פיגוע דקירה בו נפצע שוטר באורח בינוני. ביום הפיגוע הוא רכש סכין, עלה על מונית מראמאללה לכיוון בית לחם כדי לבחור מטרה אקראית לביצוע הפיגוע. כאשר הבחין בשוטר החליט לבצע את הפיגוע. הוא עצר את המונית, התקרב לעבר השוטר, דקר אותו ונמלט מהמקום (תקשורת שירות הביטחון הכללי, 15 באוגוסט 2016).
ירי רקטות לעבר ישראל
 • במהלך השבוע לא אותרו נפילות של רקטות במערב הנגב.

ירי רקטות לעבר ישראל

תפיסת משלוח סכיני קומנדו
 • כוחות הביטחון הישראליים יחד עם בודקים ביטחוניים של רשות המעברים במשרד הביטחון במעבר כרם שלום סיכלו ניסיון הברחה של סכיני קומנדו לרצועת עזה. הסכינים הוסתרו בשני ארגזים שהסוו בתוך משלוח של כלי אינסטלציה. כמו כן סוכלה הברחה של רצועות גרפיט שיועדו לחברת החשמל הפלסטינית. הגרפיט משמש גם כחומר גלם לייצור דלק רקטי (רשות המעברים משרד הביטחון, 10 באוגוסט 2016).
תגובת חמאס להעברת כספים מארגוני סיוע בינלאומיים לידיה
 • מעצר עובדים מארגוני צדקה וסיוע שהעבירו משאבים, שהיו מיועדים לרווחת תושבי רצועת עזה, לידי חמאס והזרוע הצבאית שלה, על ידי כוחות הביטחון הישראליים עורר תגובות נזעמות בקרב בכירי חמאס שהכחישו מכל וכל את האשמותיה של ישראל
 • חמאס פרסמה הודעה רשמית בה נאמר כי הצהרות ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו לפיהן כספים של מספר מוסדות בינלאומיים הגיעו לידי חמאס הן שקר ואין להן כל קשר למציאות . לדברי ההודעה מטרת ההצהרות היא להטעות את דעת הקהל העולמית ולהפעיל לחץ על מוסדות הסיוע הבינלאומיים הפועלים ברצועת עזה (אתר חמאס, 14 באוגוסט 2016).
 • סאמי אבו זהרי, דובר חמאס, אמר כי הדברים הם חסרי ביסוס. הוא הבהיר כי זהו ניסיון של ישראל לחזק את המצור על רצועת עזה באמצעות מעקב אחר ארגוני סיוע בינלאומיים ברצועת עזה כמו גם הגברת הלחץ עליהם. הוא הזהיר את ישראל לבל תמשיך במדיניות זו (אתר חמאס, 9 באוגוסט 2016). התבטאות נוספת אמר סאמי אבו זהרי כי העובדה שהאו"ם הפריך את האשמות ישראל היא הוכחה נוספת לכך שדברי ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בנושא הם שקרים והדגיש כי המוסדות והגורמים הבינלאומיים לא נפלו בפח בשקריו של נתניהו (אתר חמאס, 15 באוגוסט 2016).
הנהלת פייסבוק חסמה דף של בכיר חמאס
 • הנהלת פייסבוק חסמה את דף הפייסבוק הרשמי של צלאח אלברדאויל, בכיר חמאס. בתגובה לסגירת הדף אמר אלברדאויל כי מזה כחודשיים הוא לא כתב דבר בדף הפייסבוק שלו והוסיף כי ברור שצעד זה ננקט בעקבות ההשפעה הרבה שיש לישראל על פייסבוק (קדס פרס, 13 באוגוסט 2016).עבד אללטיף אלקאנוע, דובר חמאס, גינה את הלחצים שישראל מפעילה על הנהלות הרשתות החברתיות כדי שאלה תסגורנה עמודים של פעילים מחמאס. לטענתו היענותן של אותן חברות ללחצים כמוה כשיתוף פעולה עם ישראל (אלרסאלה.נט, 15 באוגוסט 2016). 
אימוני חמאס
 • הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה סרטון קצר המתעד את אימוני יחידת הנח'בה, יחידת העילית של גדודי עז אלדין אלקסאם. בסרטון ניתן לראות אימוני זחילה, הסתערות וירי, הסוואה בשטח ולוחמה בשטח בנוי (אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 15 באוגוסט 2016).

תמונות מסרטון אימוני יחידת הנח'בה (אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 15 באוגוסט 2016)
תמונות מסרטון אימוני יחידת הנח'בה (אתר גדודי עז אלדין אלקסאם, 15 באוגוסט 2016)

 • ב-14 באוגוסט 2016 פתחו מנגנוני הביטחון של חמאס ברצועת עזה את הקורס השלישי למפקדי פלוגות. הקורס מתקיים במתקנים צבאיים של חמאס ברפיח ובח'אן יונס. הקורס כולל אימונים צבאיים כגון טופוגרפיה, קריאת מפות ויישום ופעולות לשחרור אסירים מידי אויב (משרד הפנים הפלסטיני בעזה, 14 באוגוסט 2016). האימונים הללו מהווים עדות נוספת על אופים הצבאי של מנגנוני הביטחון ברצועה ועל כוונת חמאס להפעיל אותם בעת חירום ככוח צבאי לכל דבר.
מותו של איש חמאס בעת חפירת מנהרה
 • הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה רשמית על מותו של מחמד ח'מיס עיד שלוף, בן 26, מרפיח. לדברי ההודעה הוא נהרג כתוצאה מהתחשמלות במהלך עבודות חפירה במנהרה של הזרוע הצבאית באזור רפיח (אתר הזרוע הצבאית של חמאס, 13 באוגוסט 2016).

מחמד ח'מיס עיד שלוף, שנהרג במהלך עבודתו במנהרה באזור רפיח  (חשבון הטוויטר של גדודי עז אלדין אלקסאם, 13 באוגוסט 2016)
מחמד ח'מיס עיד שלוף, שנהרג במהלך עבודתו במנהרה באזור רפיח  (חשבון הטוויטר של גדודי עז אלדין אלקסאם, 13 באוגוסט 2016)

סרטון להנצחת פעיל ג'האד שנהרג בעיראק
 • מרכז אבן תימיה, זרוע ההסברה של התנועה הסלפית-ג'האדית ברצועת עזה, פרסמה סרטון לזכרו של ח'ליל עטא אלנג'אר, שנהרג במחוז צלאח אלדין בעיראק ב-16 באוקטובר 2015 בעת שנלחם בשורות דאעש. ח'ליל עטא אלנג'אר היה פעיל ביחידה המובחרת (אלנח'בה) של הזרוע הצבאית של חמאס בעזה. הוא פרש ממנה, והצטרף לזרם הסלפי-ג'האדי בעזה. הוא נעצר על-ידי חמאס, שוחרר, הצטרף למג'לס שורא אלמג'אהדין (התארגנות ברצועת עזה המזוהה עם דאעש) ויצא להלחם בשורות דאעש.  בצוואתו המתועדת בסרטון קרא אלנג'אר להצטרף למדינה האסלאמית (חק, 13 באוגוסט 2016).

מימין: ח'ליל עטא אלנג'אר כפי שהופיע בסרטון. משמאל: אלנג'אר מקריא את צוואתו (חק, 13 באוגוסט 2016).
מימין: ח'ליל עטא אלנג'אר כפי שהופיע בסרטון. משמאל: אלנג'אר מקריא את צוואתו (חק, 13 באוגוסט 2016).

פעילות אנטי-ישראלית של הרשות הפלסטינית בזירה הבינלאומית
 • צאלח ראפת, חבר הועד הפועל של אש"ף, אמר כי הרשות הפלסטינית מתכוונת להגיש בסוף חודש אוגוסט למועצת הביטחון של האו"ם הצעת החלטה לגינוי ההתנחלויות ולקיים הצבעה על ההצעה במהלך ספטמבר. לדבריו אם תטיל ארה"ב וטו על הצעת ההחלטה תפנה הרשות הפלסטינית לעצרת הכללית של האו"ם. ריאצ' אלמאלכי, שר החוץ בממשלת ההסכמה הלאומית, מסר כי מופעלים על הפלסטינים לחצים ערביים ובינלאומיים כדי לשכנע אותם שלא לפנות בשלב זה למועצת הביטחון של האו"ם בנושא ההתנחלויות. לדבריו צרפת אינה מעוניינת במהלך במועצת הביטחון לפני כינוס העצרת הכללית של האו"ם מכיוון שהיא רוצה לקיים קודם לכן פגישת שרים לגיבוש רעיונות שיוצעו במועצת הביטחון במסגרת ההצעה (קדס.נט, 9 באוגוסט 2016).
 • בתוך כך הודיע צאא'ב עריקאת, מזכ"ל הועד הפועל של אש"ף, כי תיק "פשעי ההתנחלויות"  נמסר לידי בית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC). עריקאת הביע תקווה שבית הדין יקבל החלטה לפתוח באופן מיידי בחקירה בנושא (ופא, 15 באוגוסט 2016).
שביתת עציר מנהלי פעיל החזית העממית
 • העציר המנהלי בלאל אלכאיד, פעיל החזית העממית לשחרור פלסטין, המאושפז בבית החולים ברזילי באשקלון, שובת רעב למעלה מחמישים יום. אל העציר הצטרפו בשביתת הרעב לאות הזדהות עשרות אסירים פעילי החזית העממית לרבות מזכ"ל הארגון השוהה בכלא.
 • בלאל אלכאיד, נולד בסוריה בשנת 1981. בשנת 1995 שבה משפחתו והשתקעה בכפר עצירה אלשמאליה (צפונית לשכם). בלאל אלכאיד שירת במשטרה הפלסטינית. בשנת 2001 שימש כאחד משומרי ראשו של מחמוד אבו הנוד (פעיל חמאס בכיר, אשר שימש כראש הזרוע הצבאית של הארגון ביהודה ושומרון. נהרג בשנת 2001 מירי מסוק קרב ישראלי לעבר כלי רכבו). לאחר מכן הצטרף לשורות החזית העממית לשחרור פלסטין והיה פעיל בזרוע הצבאית של הארגון. ב-14 בדצמבר 2001 נעצר ע"י כוחות צה"ל באשמת מעורבות בביצוע פיגועים. הוא נידון ל-14.5 שנות מאסר בכלא הישראלי. ביום שחרורו הוצא נגדו צו מעצר מנהלי למשך שישה חודשים. לדברי גורמים בצה"ל צו המעצר הוצא בעקבות מידע עדכני וחסוי לפיו הוא משמש כפעיל בכיר בארגון ומעורב בפעילות ארגונית וצבאית שלו המסכנת את ביטחון המדינה.  הוא  דחה הצעה ישראלית לגרשו לארבע שנים לירדן. ופתח בשביתת רעב (הארץ, 15 ביוני 2016 ; מען, 11 באוגוסט 2016).
 • בירושלים, יהודה, שומרון ורצועת עזה התקיימו הפגנות ועצרות תמיכה בבלאל כאיד: בראמאללה נערכה תהלוכה בכיכר אלמנארה המפגינים ניסו להגיע לבית-אל אולם נעצרו על ידי מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית. במהלך התהלוכה קראו המפגינים להסלים את העימות עם "הכיבוש". בירושלים התקיימה עצרת תמיכה מול מטה הצלב האדום בהשתתפות מופתי ירושלים שיח' מחמד חסין (ופא, 12 באוגוסט 2016). בשכם קיימו נהגי מוניות במרכז העיר תהלוכת תמיכה (PALINFO, 13 באוגוסט 2016). בגבול ישראל רצועת עזה התכנסו עשרות פלסטינים, שנשאו כרזות עם תמונתו של בלאל אלכאיד. בעיר עזה פתח ארגון הג'האד האסלאמי בפלסטין אוהל הזדהות ומחאה למען שחרורו של בלאל כאיד (פאלטודי, 11 באוגוסט 2016).

טקס סיום מחנה קיץ של פתח במחנה הפליטים אלפואר (דרומית לחברון) בו משחקים הילדים במשחק "בית כלא ישראלי". בתמונה נראים אסירים פלסטינים כורעים על ברכיהם מולם עומדם סוהרים ישראליים חמושים. מחנה הקיץ נקרא על שמו של מחמד אלשובכי, אשר ביצע פיגוע דקירה נגד חייל צה"ל ב-25 בנובמבר 2015 בכניסה למחנה הפליטים אלפואר. אביו של המחבל השתתף בטקס הסיום ואף נשא דברים (דניא אלוטן, 12 באוגוסט 2016).
טקס סיום מחנה קיץ של פתח במחנה הפליטים אלפואר (דרומית לחברון) בו משחקים הילדים במשחק "בית כלא ישראלי". בתמונה נראים אסירים פלסטינים כורעים על ברכיהם מולם עומדם סוהרים ישראליים חמושים. מחנה הקיץ נקרא על שמו של  מחמד אלשובכי, אשר ביצע פיגוע דקירה נגד חייל צה"ל ב-25 בנובמבר 2015 בכניסה למחנה הפליטים אלפואר. אביו של המחבל השתתף בטקס הסיום ואף נשא דברים (דניא אלוטן, 12 באוגוסט 2016). 

[1]נכון ל-16באוגוסט 2016. נתונים סטטיסטיים אלו אינם כוללים ירי פצצות מרגמה. כמו כן הנתונים הללו אינם כוללים רקטות, שנפלו בתחום רצועת עזה.
[2]נתונים אלה אינם כוללים ירי פצצות מרגמה. כמו כן לא נכללות בהם נפילת רקטות בשטח רצועת עזה.