מבט לג’האד העולמי (10-4 באוגוסט 2016)

שלט הכניסה למפקדת המכללה הצבאית לארטילריה של צבא סוריה בשכונה אלראמוסה (חשבון הטוויטר أخبارجيشالفتح@Lionshunters, 5 באוגוסט 2016).

שלט הכניסה למפקדת המכללה הצבאית לארטילריה של צבא סוריה בשכונה אלראמוסה (חשבון הטוויטר أخبارجيشالفتح@Lionshunters, 5 באוגוסט 2016).

נגמ

נגמ"שים וטנקים של צבא אלפתח לפני יציאתם למערכה להסרת המצור מעל העיר חלב.

תמונה מסרטון בו נראים פעילי צבא אלפתח פוגשים פעילים של ארגוני המורדים, שהיו נצורים בעיר חלב (חשבון הטוויטר الجبهةالإسلامية@islamic_front; חשבון היוטיוב الجبهة الإسلامية, 7 באוגוסט 2016).

תמונה מסרטון בו נראים פעילי צבא אלפתח פוגשים פעילים של ארגוני המורדים, שהיו נצורים בעיר חלב (חשבון הטוויטר الجبهةالإسلامية@islamic_front; חשבון היוטיוב الجبهة الإسلامية, 7 באוגוסט 2016).

תמונות שפרסם דאעש על ההרס שנגרם במנבג' לאחר תקיפות של מטוסי הקואליציה (חק, 6 באוגוסט 2016).

תמונות שפרסם דאעש על ההרס שנגרם במנבג' לאחר תקיפות של מטוסי הקואליציה (חק, 6 באוגוסט 2016).

שכונת אלע'סאניה מצפון מזרח למרכז העיר מנבג', שנכבשה על ידי כוחות SDF (דף הפייסבוק של הכוחות הסורים הדמוקרטים, 6 באוגוסט 2016).

שכונת אלע'סאניה מצפון מזרח למרכז העיר מנבג', שנכבשה על ידי כוחות SDF (דף הפייסבוק של הכוחות הסורים הדמוקרטים, 6 באוגוסט 2016).

תמונות מסרטון שפרסם דאעש המתעד ירי פצצות מרגמה לעבר צבא עיראק מדרום לאלקיארה (חק, 7 באוגוסט 2016).

תמונות מסרטון שפרסם דאעש המתעד ירי פצצות מרגמה לעבר צבא עיראק מדרום לאלקיארה (חק, 7 באוגוסט 2016).

מחמד פריג' זיאדה (מימין), שנהרג בתקיפה אווירית של צבא מצרים. משמאל: אחיו תופיק פריג' זיאדה, שנהרג לפני כשנתיים (ניילנט, 7 באוגוסט 2016).

מחמד פריג' זיאדה (מימין), שנהרג בתקיפה אווירית של צבא מצרים. משמאל: אחיו תופיק פריג' זיאדה, שנהרג לפני כשנתיים (ניילנט, 7 באוגוסט 2016).

דוברים בסרטון שהפיץ דאעש העוסק במצב בלוב.

דוברים בסרטון שהפיץ דאעש העוסק במצב בלוב.

דוברים בסרטון שהפיץ דאעש העוסק במצב בלוב.

דוברים בסרטון שהפיץ דאעש העוסק במצב בלוב.

הודעת דאעש כי פעיל הארגון ביצע את הפיגוע בשרלרואה, בלגיה (חק, 6 באוגוסט 2016).

הודעת דאעש כי פעיל הארגון ביצע את הפיגוע בשרלרואה, בלגיה (חק, 6 באוגוסט 2016).


עיקרי אירועי השבוע

 • במוקד אירועי השבוע עמדה הצלחתם של ארגוני המורדים, עימם משתף פעולה ארגון חזית פתח אלשאם (ג'בהת אלנצרה לשעבר), לפרוץ את המצור על העיר חלב. ארגוני המורדים כבשו את אחת השכונות שמדרום לעיר, פתחו מסדרון לשכונות הנצורות במזרח חלב, וחברו עם ארגוני המורדים הנצורים. אולם הישגי ארגוני המורדים עדיין אינם יציבים ובדרומה של חלב נמשכים הקרבות.
 • כוחות SDFהכורדים-ערבים הולכים ומשלימים את כיבוש העיר מנבג',. שממערב לפרת, סמוך לגבול התורכי. נראה, כי מרבית העיר נכבשה אולם ונותרו בה כיסי התנגדות מעטים של פעילי דאעש. כיבוש מנבג', הדרך על הנתיב המובילה לגבול הסורי-תורכי, יגרום לפגיעה בקשר הלוגיסטי שבין דאעש בסוריה ובעיראק לבין העולם החיצון ויעמיד בסכנה את המעוזים האחרים של דאעש, המצויים ממערב לפרת בקרבת הגבול התורכי (הערים ג'ראבלוס, אלבאב ואלראעי).

 

המערכה נגד דאעש בהנהגת ארה"ב

 • במהלך השבוע נמשכו תקיפות אינטנסיביות של מדינות הקואליציה בראשות ארה"ב נגד יעדי דאעש בסוריה ובעיראק. רוב התקיפות התמקדו בסוריה באזור העיר מנבג', שם הצליחו כוחות SDFלהשתלט על מרבית שכונות העיר (ראו להלן). כמו כן התקיימו תקיפות באזורי אלרקה ודיר אלזור. בעיראק התמקדו התקיפות באזורי ארביל ומוצול. גם בלוב נמשכו התקיפות האמריקאיות נגד מטרות דאעש באזור העיר סרת (אתר משרד ההגנה של ארה"ב).
 • במהלך מסיבת עיתונאים שערך ברק אובמה נשיא ארה"ב ציין כי ארה"ב ביצעה עד כה יותר    מ-14,000 תקיפות נגד יעדי דאעש. הוא הביע את שביעות רצונו מהתקדמות המערכה נגד דאעש אך הדגיש כי בידי דאעש עדיין מצויה היכולת לבצע תקיפות. הוא ציין כי דווקא ההפסדים של דאעש בעיראק וסוריה מניעים אותו לשים דגש רב יותר על תקיפות טרור מחוץ לעיראק ולסוריה, כולל בארה"ב. עוד אמר כי אי אפשר להכניע את ארגוני הטרור באמצעות כוח צבאי ועל כן יש להשקיע מאמצים בייצוב האזור (CNBC, 4 באוגוסט 2016).

עיקרי ההתפתחויות בסוריה

 • השבוע הצליחו ארגוני המורדיםלהסיר את המצור מעל העיר חלב, שבה מתגוררים עדיין     כ-300,000 תושבים. הסרת המצור הושבה בתום מתקפה, שנמשכה כשבוע, אשר בה השתתף גם ארגון חזית פתח אלשאם (ג'בהת אלנצרה לשעבר). ארגוני המורדים הצליחו לכבוש את שכונת אלראמוסה, שבדרום חלב, וממנה לחבור לארגוני המורדיםהנצורים במזרח העיר. עם זאת המסדרון שיצרו ארגוני המורדים בין האזור הכפרי הדרומי של חלב לבין מזרח העיר עדיין אינו יציב ושני הצדדים נערכים להמשך הקרבות.

 

 • ב-6 באוגוסט 2016, כשבוע לאחר תחילת המערכה להסרת המצור מעל חלב,הודיעו המורדים כי עלה בידם להשתלט על שכונת אלראמוסה (Al Ramousah ). שכונה זאת ממוקמת בדרומה של חלב ומצויים בה בסיסים צבאיים חשובים של צבא סוריה (חלב אליום, 6 באוגוסט 2016). כיבוש שכונת אלראמוסה איפשר לכוחות מתנגדי המשטר הסורי לפתוח מסדרון לשכונות הנצורות בחלב, וליצור קשר עם ארגוני המורדים הנצורים במזרח העיר.
 • כיבוש אלראמוסה איפשר לארגוני המורדים להעביר אספקה לשכונות הנצורות. עם זאת נראה, כי הם עוד לא הצליחו להשיג מסדרון בטוח בין השטחים שבשליטתם לבין מזרח העיר. על פי מרכז המעקב לזכויות האדם בסוריה הלחימה באזור עדיין נמשכת. חיל האוויר הסורי ומטוסים רוסיים מסייעים לכוחות הקרקעיים הסוריים במגמה לנסות ולמנוע מכוחות המורדים לייצב את הישגיהם. באזור השכונה אלראמוסה ובאזור הכפרי הדרומי של חלב נמשכים הקרבות.
 • חמ"ל מסגרת המורדים בשם פתח חלב פרסם הודעה לפיה הלחימה תמשך עד שהמורדים ישתלטו על כל העיר. בהודעה גם הופנתה קריאה לכל הנלחמים לצד המשטר הסורי להיכנע. אבו מחמד אלג'ולאני, מנהיג חזית פתח אלשאם, ארגון הממלא תפקיד חשוב במערכה, פרסם הודעה בה בירך על הניצחונות והדגיש את חשיבות המערכה על חלב (5 באוגוסט 2016). דווח כי שני הצדדים מרכזים עתה לוחמים וציוד לקראת סיבוב נוסף במערכה על העיר (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 8 באוגוסט 2016).
המערכה על העיר מנבג'
 • בעיר מנבג' נמשכו הקרבות בין פעילי דאעש לבין כוחות SDF, המתנהלים קרוב לשלושה חודשים. ב-6 באוגוסט 2016 דווח, כי כוחות SDFהצליחו להשיג שליטה כמעט מלאה על העיר ולסלק ממרבית שיטחה את פעילי דאעש (אלערביה, 6 באוגוסט 2016).
 •  שארפן דרויש, דובר המועצה הצבאית של  ,SDFאמר כי כוחותיו שולטים עתה על כ-90% משטחה של העיר אולם הקרבות בעיר עודם נמשכים (AFP, 6 באוגוסט 2016). עדנאן אבו אמג'ד, מפקד הכוחות הנלחמים במנבג', אמר שקבוצות קטנות של פעילי דאעש עדיין נותרו בעיר וכי הן מוקפות על ידי SDF  שכוחותיו ממשיכים להתקדם בעקביות למרכז העיר. לדבריו המכשול העיקרי עתה הינו השימוש, שעושה דאעש באזרחים כבמגן אנושי (middleeasteye.net, 6 באוגוסט 2016)[1].
אירועים נוספים
 • באזורים נוספים של סוריה נמשכה הלחימה, אף כי בעצימות נמוכה יחסית. ראויים לציון:
 • אזור תדמור: ב-7 באוגוסט 2016 הודיע מחוז חמץ של דאעש, כי כ-23 חיילים מצבא סוריה נהרגו בידי פעילי דאעש ממזרח לתדמור (منجلغضنفر 274abou@black274_black, 7 באוגוסט 2016). משרד ההגנה הרוסי מסר כי שישה מפציצים ארוכי טווח שיצאו מרוסיה תקפו מטרות דאעש ממזרח ומצפון לעיר תדמור. על פי ההודעה בתקיפה נהרסו בין השאר מפקדה ומחנה צבאי גדול של דאעש, מחסני נשק תת-קרקעיים וכלי רכב (ספוטניק, 8 באוגוסט 2016).
 • אזור דרעא: נמסר על מספר הרוגים כתוצאה מתקיפה של כוחות צבא סוריה נגד ריכוזים של חזית פתח אלשאם (ג'בהת אלנצרה לשעבר) בדרעא ( דמשק אלא'ן, 4 באוגוסט 2016). ב-8 באוגוסט 2016 נמסר כי פעילי חזית פתח אלשאם פינו את רוב המאחזים שלהם ממערב לדרעא (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 8 באוגוסט 2016).

עיקרי ההתפתחויות בעיראק

נמשכות התקפות הטרור והגרילה של דאעש
 • דאעש ממשיך במתקפת הטרור והגרילה נגד השיעים, כוחות הביטחון העיראקים והממשל העיראקי:
 • 7 באוגוסט 2016: פיגוע התאבדות בוצע בכפר עג'לה מדרום למוצול. 11 בני אדם נהרגו, בהם שישה חיילים הפיגוע בוצע על ידי מחבלים מתאבדים, שפוצצו עצמם באמצעות חגורות נפץ (אנטוליה, 7 באוגוסט 2016).
 • 6 באוגוסט 2016: מפקד בכוחות המשטר העיראקי דיווח כי פעילי דאעש הוציאו להורג  לפחות 85 אזרחים ביניהם נשים וילדים בבסיס צבאי בפרברי העיר הויג'ה (דרומית מזרחית לכרכוכ). האזרחים שהוצאו להורג נמנים על כ-3,000 אנשים, שנחטפו על ידי דאעש, כאשר נמלטו להויג'ה לפני מספר ימים (פרס טי וי, 6 באוגוסט 2016).
 • 4 באוגוסט 2016: פעילי דאעש ביצעו פיגוע התאבדות נגד מפקדת המליציות השיעיות באזור "הסכר העצום" של דיאלא (כ-75 ק"מ מזרחית לתכרית). לטענת דאעש כ-170 פעילי מיליציות נהרגו ונפצעו (חק, 6 באוגוסט 2016).
 • 3 באוגוסט 2016: דווח על 26 הרוגים בשורות צבא עיראק כתוצאה מתקיפה של דאעש במערב אלאנבאר (אלג'זירה, 3 באוגוסט 2016).  
 • 3 באוגוסט 2016: ארבעה בני אדם נהרגו ו-11 נוספים נפצעו כתוצאה מפיצוץ מטען נגד שיירה של המיליציות השיעיות בדרום העיר בגדאד (אנטוליה, 3 באוגוסט 2016).
 • צבא עיראק הודיע, כי כוחותיו ערכו מבצע ביטחוני רחב היקף מצפון לבגדאד, שנועד לחזק את הביטחון בעיר. במבצע נהרסו שלושים בתים ששימשו את דאעש, נהרגו מחבלים מתאבדים רבים ונתפסו כמויות גדולות של נשק וציוד (אלסומריה, 8 באוגוסט 2016).
אזור אלקיארה
 • צבא עיראק ממשיך בלחימה במרחב העיירה אלקיארה, כ-60 ק"מ מדרום למוצול, הנתפס כנקודת זינוק לכיבושה בעתיד של מוצול. בשבוע נמשכה הלחימה באזור שדה התעופה הצבאי הסמוך לאלקיארה. ב-8 באוגוסט 2016 דיווח מקור ביטחוני עיראקי בכיר כי צבא עיראק הדף מתקפה מאסיבית של דאעש נגד כוחות הביטחון העיראקיים באזור (שפק ניוז, 8 באוגוסט 2016). ב-7 באוגוסט 2016 נהרגו 11 חיילים עיראקים בפיגוע התאבדות של דאעש באלקיארה (CNN, 7 באוגוסט 2016).
כיבוש מעבר אלוליד
 • השבוע דווח, כי צבא עיראק כבש מידי דאעש את מעבר אלוליד, שבין סוריה לעיראק. חיילים עיראקים נטרלו מספר מכוניות תופת, שהותיר אחריו דאעש. צבא עיראק החל לפרוש כוחותיו לאורך הגבול במרחב שבין מעבר אלוליד למעבר אלטרביל, שבין עיראק לירדן (מוקע עראקי, 3 באוגוסט 2016; ערוץ אלפלוג'ה, 3 באוגוסט 2016; יוטיוב, 6 באוגוסט 2016).
 • ב-17 במאי 2016 שיחרר צבא עיראק מידי דאעש את העיר רטבה, הנמצאת סמוך למשולש הגבולות העיראקי-סורי-ירדני. בהמשך השתלט צבא עיראק על כביש אלרטבה טרביל (טרביל הינה עיירה קטנה, שבה נמצא מעבר הגבול שבין עיראק לירדן). עתה נראה שצבא עיראק השלים את השתלטותו על המרחב שבין העיר אלרטבה לבין מעבר הגבול אלוליד (צידו הסורי של המעבר נכבש במאי 2016 ע"י מסגרת ארגוני מורדים בשם "צבא סוריה החדש" הנתמכת ע"י ארה"ב והמערב).

 

חצי האי סיני

הריגת מפקד מחוז סיני של דאעש
 • צבא מצרים פרסם הודעה לפיה בתקיפה אווירית שביצע באזור אלעריש נהרגו אבו דעאא' אלאנצארי, מפקד מחוז סיני של דאעש, וכמה מעוזריו. לדברי ההודעה יחידה ללוחמה בטרור בסיוע חיל האוויר המצרי תקפה, על פי מידע מוקדם, את מעוזי שלוחת דאעש בחצי האי סיני והצליחה לפגוע במפקד הארגון ובכמה מעוזריו הבכירים. בהתקפה גם פוצצו מחסני נשק ותחמושת (עמוד הפייסבוק  של הכוחות המזוינים המצריים, 4 באוגוסט 2016).
 • מקורות מצריים טענו כי שמו האמיתי של אבו דעאא' אלאנצארי הינו מחמד פריג' זיאדה. על פי אותם המקורות מחמד פריג' זיאדה הינו אחיו של מייסד הארגון תופיק פריג' זיאדה, שנהרג לפני כשנתיים (אלבואמה, 6 באוגוסט 2016). זרועות ההסברה של דאעש לא התייחסו עד כה להריגתם של אבו דעאא' אלאנצרי וכמה מעוזריו.

הג'האד העולמי במדינות נוספות

לוב
המערכה על העיר סרת
 • נמשכת המערכה לכיבוש העיר סרת, שהחלה בסוף מאי 2016. חדר המבצעים של הכוחות הנאמנים לממשלת ההסכמה הלובית הכריז כי מתבצעות ההכנות האחרונות לקרבות המכריעים לסילוק נוכחות דאעש מסרת (דף הפייסבוק של מרכז ההסברה של מבצע "הבניין הבנוי לתלפיות", 6 באוגוסט 2016; פורטל אלוסט, 6 באוגוסט 2016).
 • מטוסי ארה"ב המשיכו לתקוף מטרות של דאעש בעיר סרת. בין ה-1 ל-4 באוגוסט 2016 בוצעו  אחת-עשרה תקיפות נגד יעדי דאעש.  ב-6 באוגוסט 2016 בוצעו ארבע תקיפות נוספות. יו"ר מועצת הנשיאות של ממשלת ההסכמה הבהיר, כי התקיפות האמריקניות לא יחרגו מגבולות סרת והן תתבצענה במסגרת לוח זמנים מוגדר (אתר AFRICOM, 5 באוגוסט 2016; דף הפייסבוק של מרכז ההסברה של מבצע "הבניין הבנוי לתלפיות", 6 באוגוסט 2016; CNNבערבית, 6 באוגוסט 2016).
 • סרטון, שפורסם ע"י דאעש, ביטא אותות מצוקה של הארגון בכל הנוגע למצב אנשיו בסרת. זרוע ההסברה של מחוז דיר אלזור (ולאיה אלח'יר) פרסמה סרטון הקורא לפעילי דאעש בלוב להחזיק מעמד ולשים מבטחם באללה, שבסוף יעניק להם את הניצחון. אחד הדוברים מזכיר כי גם ה"שהאדה", המוות על קידוש שם אללה, הינו בבחינת ניצחון (אתר שיתוף הקבצים VIEMO, 7 באוגוסט 2016).
מערב אפריקה
 • ארגון המדינה האסלאמית הודיע, כי מינה מפקד חדש למחוז מערב אפריקה (שהוקם על בסיס ארגון בוקו חראם). המפקד החדש הוא אבו מצעב אלברנאוי והוא מונה במקומו של אבו בכר שיכאו (רויטרס, 3 באוגוסט 2016). אבו בכר שיכאו שעמד בראש ארגון בוקו חראם נשבע אמונים לאבו בכר אלבע'דאדי במרץ 2015 והפך את הארגון למחוז מערב אפריקה של המדינה האסלאמית.
 •  ההודעה שפורסמה במגזין אלנבא של דאעש כללה ראיון עם המפקד החדש. בראיון ציין אבו מצעב אלברנאוי, כי מחוז מערב אפריקה של דאעש מתמקד עתה בפעולות במדינות השכנות משום שהן פתחו במלחמה נגדו. לדבריו פועל המחוז נגד הכנסיות והנוצרים ("הצלבנים") עקב הפעילות המיסיונרית הענפה באזור. יחד עם זאת הודה אלברנאוי, כי מחוז מערב אפריקה איבד לאחרונה חלק משטחי שליטתו וכי הוא פועל לכבוש אותם מחדש.

פיגועים בהשראת דאעש

פיגוע דקירה בבלגיה
 • ב-6 באוגוסט 2016 בוצע פיגוע דקירה באמצעות מצ'טה סמוך לתחנת המשטרה בעיר שארלרואה שבבלגיה. בפיגוע נפצעו שתי קצינות משטרה. התוקף צעק אללה אכבר בעת ביצוע הדקירה. התוקף נורה על ידי שוטרים ומת מפצעיו בבית החולים. התוקף הוא בן 33, ממוצא אלג'ירי, ששהה בבלגיה באופן לא חוקי מאז 2012.  הוא היה מוכר לשלטונות על רקע פעילות פלילית שביצע. ראש ממשלת בלגיה אמר כי התקרית היא אירוע טרור והוסיף שבלגיה תגביר את אמצעי הביטחון בסביבת תחנות המשטרה במדינה (רויטרס, 7 באוגוסט 2016).
 • סוכנות אעמאק, זרוע ההסברה של דאעש, הודיעה כי מבצע ההתקפה בשרלרואה בבלגיה, הינו אחד מ"חיילי המדינה האסלאמית". על פי ההודעה הוא ביצע את הפיגוע כמענה לקריאות לפגוע בנתיני מדינות "הקואליציה הצלבנית" (אעמאק, 6 באוגוסט 2016). נוסח זה תואם להודעות קודמות של דאעש שפורסמו בעקבות "פיגועי השראה" שבוצעו בחודשיים האחרונים במדינות המערב.

פעילות סיכול ומנע

בריטניה
 • העיתון ניו יורק טיימס פרסם ראיון עם בריטי בשם הארי סארפו (Harry Sarfo), שנסע לפני כשנה להילחם בשורות דאעש בסוריה יחד עם חבר מגרמניה. הארי סארפו נמצא עתה בבית כלא בברמן שבגרמניה. לדבריו מיד עם הגיעם לסוריה נאמר להם שדאעש אינו מעוניין יותר באירופאים המגיעים לסוריה אולם הארגון זקוק להם במדינות האם שלהם כדי לסייע להוציא לפועל פעולות טרור, במיוחד בגרמניה ובבריטניה. הפעיל ביקש מהם לחזור לגרמניה מכיוון שהארגון מתכנן פעולת טרור מתואמת בגרמניה, צרפת ובריטניה (ניו יורק טיימס, 3 באוגוסט 2016).

[1]על משמעויות כיבוש העיר מנבג', ראו פרסום מרכז המידע מ-22 ביוני 2016: "ההתקפה על העיר מנבג', תחילת המערכה לשחרור מרחב הגבול הסורי-תורכי מידי דאעש".