מבט לאיראן

31-17 ליולי, 2016 מאת: ד''ר רז צימט
חסין אמיר עבדאללהיאן (אתר רשות השידור האיראנית, 20 ביולי 2016).

חסין אמיר עבדאללהיאן (אתר רשות השידור האיראנית, 20 ביולי 2016).

שר החוץ זריף בפגישה עם נשיא ניגריה (מהר, 25 ביולי 2016).

שר החוץ זריף בפגישה עם נשיא ניגריה (מהר, 25 ביולי 2016).

חסין שיח' אל-אסלאם (במרכז השולחן) (תסנים, 24 ביולי 2016).

חסין שיח' אל-אסלאם (במרכז השולחן) (תסנים, 24 ביולי 2016).

לוחם בחטיבת

לוחם בחטיבת "פאטמיון" האפגאנית בריאיון לסוכנות הידיעות תסנים, 24 ביולי 2016.

מחמד רזא נקדי באיזור קוניטרה (איסנ

מחמד רזא נקדי באיזור קוניטרה (איסנ"א, 27 ביולי 2016).

פגישת איתאללה אראכי וראש ממשלת סוריה (פארס, 27 ביולי 2016).

פגישת איתאללה אראכי וראש ממשלת סוריה (פארס, 27 ביולי 2016).

אבו-טאלב אלסעידי בריאיון עם (תסנים ניוז, 21 ביולי 2016).

אבו-טאלב אלסעידי בריאיון עם (תסנים ניוז, 21 ביולי 2016).

פגישת שגריר איראן בעיראק עם יו

פגישת שגריר איראן בעיראק עם יו"ר הפרלמנט העיראקי (jamnews.ir, 24 ביולי 2016).


עיקרי הדברים
 • שר ההגנה האיראני, חסין דהקאן, אמר כי איראן גאה בסיוע, שהיא מעניקה ל"חזית ההתנגדות", וכי היא שולחת יועצים לסוריה כדי לסייע בגיוס הציבור הסורי למאבק נגד אויבי המדינה. 
 • מחמד רזא נקדי (Mohammad Reza Naghdi), מפקד זרוע הבסיג' של משמרות המהפכה, ביקר לאחרונה באזור קוניטרה ותועד סמוך לגבול ישראל-סוריה.
 • דיווח לפיו חסין שיח' אלאסלאם (Hossein Sheikholeslam) צפוי להתמנות בקרוב כשגריר איראן בסוריה. שיח' אלאסלאם, שהיה בעבר שגריר בסוריה, מונה לאחרונה לשמש כיועץ לשר החוץ.
 • מזכ"ל האגודה העולמית לקירוב בין האסכולות באסלאם, איתאללה מחסן אראכי (Ayatollah Mohsen Araki), ביקר בסוריה וסיכם עם שר ההקדשים הסורי על הרחבת פעילותה הדתית של האגודה בסוריה. 
 • מפקד משמרות המהפכה אמר, כי ההגנה על ביטחונם של אזרחי עיראק נתונה כיום בידי קאסם סלימאני, מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה.
 • בכירים איראנים חידשו את האיומים על שלטונות בחרין בעקבות משפטו של איש הדת השיעי הבכיר, שיח' מחמד עיסא קאסם (Sheikh Mohammad Issa Qassim), שהיה אמור להיפתח בשבוע שעבר. 

 

כללי
 • עלי שמח'אני (Ali Shamkhani), מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, התייחס בריאיון לאתר אלעהד (al-Ahd) של חזבאללה בלבנון להתפתחויות באזור. הוא ציין, כי לחזבאללה יש תפקיד חשוב בתבוסת "הקבוצות הטרוריסטיות" הפועלות בסוריה ובשמירת ביטחונה של לבנון. הוא חזר על עמדתה הרשמית של איראן, כי עתידה וגורלה של סוריה צריכות להיקבע אך ורק על-ידי אזרחיה. החלשת המשטר הסורי הייתה, לדבריו, מלכתחילה תוכנית אמריקאית וישראלית בהשתתפות כמה ממדינות האזור, שנועדה להביס את חזית ההתנגדות. שמח'אני אמר, כי המדינות שתמכו בדאעש העריכו, שניתן יהיה להגביל את פעילות הארגון לסוריה ולעיראק, אך הזמן הוכיח את טעותם (איסנ"א, 19 ביולי 2016).
 • חסין אמיר עבדאללהיאן (Hossein Amir Abdollahian), סגן שר החוץ לענייני ערב ואפריקה לשעבר, אמר בריאיון לרשות השידור האיראנית, כי ממשלות האזור חבות את ביטחונן לכוח קדס של משמרות המהפכה בפיקודו של קאסם סלימאני. הוא ציין, כי בכל הקשור להבטחת ביטחונה, איראן אינה מכירה בגבולות במאבק נגד הטרוריסטים בסוריה ובעיראק. עבדאללהיאן הוסיף, כי אין כל ספק שארצות-הברית וישראל עומדות מאחורי ההתפתחויות בסוריה במטרה לערער את היציבות באזור. מטרתה של ארצות-הברית בעיראק, לדבריו, היא לנהל את דאעש ולא להביס אותו וזאת במטרה לבצר את נוכחותה והשפעתה בעיראק. סגן שר החוץ לשעבר, שמונה בשבוע שעבר לשמש כיועצו המיוחד של יו"ר המג'לס לעניינים בינלאומיים, הדגיש, כי לא צפוי שינוי במדיניותה האזורית של איראן בעקבות עזיבתו את תפקידו במשרד החוץ (פארס, 20 ביולי 2016).
 • מחמד ג'ואד זריף (Mohammad Javad Zarif), שר החוץ, שקיים בשבוע שעבר ביקור במערב אפריקה, אמר בפגישה שקיים עם נשיא ניגריה, מוחמדו בוחארי, כי איראן מוכנה לשתף פעולה עם ניגריה במאבק נגד הארגון האסלאמי הקיצוני בוקו חראם וקבוצות טרור נוספות (אירנ"א, 25 ביולי 2016).
המעורבות האיראנית בסוריה ובלבנון
 • ג'ואד כרימי קדוסי (Javad Karimi Ghodousi), חבר ועדת המג'לס למדיניות חוץ ולביטחון לאומי, מסר, כי משרד החוץ האיראני החליט למנות את חסין שיח' אלאסלאם (Hossein Sheikholeslam) כשגריר איראן בסוריה. שיח אלאסלאם, ששימש כבר כשגריר בסוריה בין השנים 1998 ו-2003, סיים לאחרונה את תפקידו כיועצו למדיניות חוץ של יו"ר המג'לס ומונה כיועץ לשר החוץ, מחמד ג'ואד זריף. בשנות השמונים והתשעים כיהן שיח' אלאסלאם כסגן שר החוץ לענייני ערב ואפריקה (תסנים, 17 ביולי 2016).
 • חסין דהקאן (Hossein Dehqan), שר ההגנה האיראני, אמר בטקס לזכר עשרה לוחמי משמרות המהפכה ממחוז המדאן (Hamadan), שנהרגו בסוריה, כי איראן גאה בסיוע, שהיא מעניקה ל"חזית ההתנגדות". הוא ציין, כי איראן שולחת את לוחמיה כיועצים כדי לסייע בגיוס הציבור הסורי ולהדריך אותו בדרכי המאבק נגד האויבים. דהקאן אמר, כי בשלוש השנים האחרונות תמכה ממשלת איראן בחזית ההתנגדות מבחינה חומרית ומוראלית וסיפקה לה את הייעוץ הצבאי הטוב ביותר (פארס, 25 ביולי 2016).
 • סוכנות הידיעות האיראנית תסנים פרסמהריאיון עם שני לוחמים בחטיבת "פאטמיון" האפגאנית הפועלת בחסות משמרות המהפכה בסוריה, ששוחררו לאחרונה משבי המורדים הסורים. הלוחמים נפלו בשבי באפריל 2015 במחוז דרעא שבדרום סוריה ושוחררו ביוני 2016 במסגרת עסקת שבויים. בסרטון וידאו, שפרסמה סוכנות הידיעות, סיפר אחד הלוחמים כיצד הוא ושמונה לוחמים נוספים בחטיבה איבדו את דרכם, מצאו עצמם מאחורי קווי האויב ונפלו בשבי. הלוחמים האפגאנים טענו בריאיון, כי במהלך תקופת השבי עונו, הועסקו בעבודות כפיה ונאלצו למסור הודאות מפוברקות בראיונות שקיימו עם כתבים מרשתות אלג'זירה ואלערביה. בראיונות אלה אמרו הלוחמים, כי נשלחו על-ידי איראן להילחם בסוריה בכפיה (תסנים, 24 ביולי 2016). 
 • סוכנות הידיעות האיראנית איסנ"א דיווחה כי מפקד זרוע הבסיג' של משמרות המהפכה, מחמד רזא נקדי (Mohammad Reza Naghdi), ביקר לאחרונה באזור קוניטרה בסמוך לגבול עם ישראל. כמה עשרות לוחמים איראנים המשתייכים לזרוע הבסיג' נהרגו בסוריה מאז תחילת מלחמת האזרחים במדינה (איסנ"א 27 ביולי 2016).
 • מזכ"ל האגודה העולמית לקירוב בין האסכולות באסלאם, איתאללה מחסן אראכי (Ayatollah Mohsen Araki), קיים בשבוע שעבר ביקור בסוריה במהלכו נפגש עם בכירים סורים וביקר במרכזי דת אסלאמיים. בפגישה עם ראש ממשלת סוריה, עמאד מחמד דיב ח'מיס (Imad Mohammad Deeb Khamis), הביע בפניו ראש הממשלה הערכה על הסיוע האיראני לסוריה ואמר, כי הרפובליקה האסלאמית תמכה בסוריה בתנאים הקשים ביותר. איש הדת השיעי הבכיר אמר בפגישה, כי ממשלת סוריה נמצאת כעת במאבק נגד הטרוריסטים, אך לאחר שיושג הניצחון, על הממשלה ואנשי הדת בסוריה לפעול להפצת "האסלאם הנכון" במדינה. הוא אמר לראש הממשלה, כי הציג בפני שר ההקדשים הסורי הצעה להרחבת "האחדות האסלאמית" בסוריה באמצעות הקמת מסגרות לדיאלוג בין אנשי דת מוסלמים שיעים וסונים לשם קירוב בין האסכולות השונות באסלאם. עוד סיכמו אראכי ושר ההקדשים הסורי על הרחבת שיתוף הפעולה בין האגודה לקירוב בין האסכולות באסלאם למשרד ההקדשים הסורי (פארס, 27 ביולי 2016). האגודה האיראנית לקירוב בין האסכולות פועלת בחסות לשכת המנהיג העליון ועיקר פעילותה מתמקדת בקידום דיאלוג בין אנשי דת סונים ושיעים בעולם המוסלמי.
 • בריאיון לעיתון האיראני ארמאן-י אמרוז (Arman-e Emrouz, 26 ביולי) העריך ג'אויד קרבאן אוע'לי (Javid Qorbanowghli), הפרשן לעניינים בינלאומיים, כי ההתקרבות בין רוסיה ותורכיה עלולה להוביל לדחיקת השפעתה של איראן בסוריה. הוא ציין, כי אם יצליח הנשיא פוטין לשכנע את הנשיא התורכי ארדואן לשתף עימו פעולה בנושא הסורי, עלול הדבר להציב בעיות בפני איראן, ששיתפה עד כה פעולה עם רוסיה בסוריה. הוא הוסיף, עם זאת, כי אם איראן, רוסיה ותורכיה יצליחו להגיע להסכמה סביב פתרון המשבר בסוריה, יוכל הדבר למנוע ממדינות המערב ליישם את תוכניותיהן לכונן סדר אזורי בהתאם לאינטרסים שלהן.
המעורבות האיראנית בעיראק
 • מפקד משמרות המהפכה, מחמד עלי ג'עפרי (Mohammad Ali Jafari), אמר בנאום באוניברסיטה בעיר משהד, כי ההגנה על ביטחונם של אזרחי עיראק נתונה כיום בידי קאסם סלימאני, מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה (תסנים, 20 ביולי 2016).
 • שיח' אבו-טאלב אלסעידי (Sheikh Abu-Taleb al-Saeedi), מבכירי המיליציה השיעית העיראקית "חזבאללה עיראק" אמר בריאיון לסוכנות הידיעות האיראנית תסנים ניוז (21 ביולי 2016), כי כל הפוליטיקאים העיראקים, ובהם הכורדים והערבים, סבורים שאלמלא תמיכתה הצבאית של איראן, היה דאעש מגיע לבגדאד. הוא ציין, כי לאחר כיבוש שטחים נרחבים בעיראק על-ידי דאעש בשנת 2014, לא הייתה בידי צבא עיראק התשתית הנדרשת להילחם בארגון ללא הסיוע הצבאי והלוגיסטי של משרד ההגנה האיראני ומשמרות המהפכה.
 • הראיון, שהעניק אלסעידי לסוכנות הידיעות האיראנית, מצטרף לראיונות נוספים של בכירים במיליציות השיעיות בעיראק לתקשורת האיראנית בשבועות האחרונים. ייתכן, כי אלה נועדו להדגיש את חשיבות הסיוע האיראני למיליציות השיעיות בעיראק לקראת המערכה הצפויה לשחרור העיר מוצל מידי דאעש ולנוכח הביקורת הגוברת גם בתוך עיראק כנגד המעורבות האיראנית במדינה.
 • שגריר איראן בעיראק, חסן דנאא'י-פר (Hassan Danaeifar), נפגש ב-24 ביולי 2016 עם יו"ר הפרלמנט העיראקי, סלים אלג'בורי (Salim al-Jabouri), ודן עימו בהתפתחויות הפוליטיות והביטחוניות בעיראק ובדרכים לשיתוף פעולה בין שתי המדינות במאבק הנמשך נגד דאעש (אירנ"א, 24 ביולי 2016).
המעורבות האיראנית במדינות המפרץ
 • סגן שר החוץ לשעבר ויועצו לעניינים בינלאומיים של יו"ר המג'לס, חסין-אמיר עבדאללהיאן (Hossein Amir Abdollahian), אמר כי איראן אינה מתערבת בענייניה הפנימיים של בחרין, אך תומכת בדמוקרטיה, בחופש הביטוי ובזכויות האדם במדינה זו (אירנ"א, 26 ביולי 2016). בימים האחרונים שבו ומתחה איראן ביקורת חריפה כנגד שלטונות בחרין בעקבות משפטו של איש הדת השיעי הבכיר, שיח' מחמד עיסא קאסם (Sheikh Mohammad Issa Qassim), שהיה אמור להיפתח בשבוע שעבר. המשפט נדחה לאחר שאיש הדת לא התייצב בבית המשפט. בחודש יוני האחרון החליטו שלטונות בחרין לשלול את אזרחותו של איש הדת השיעי בטענה, שניצל את אזרחותו כדי "לשרת אינטרסים זרים" ולהטיף לבדלנות ולאלימות. בכירים איראנים איימו, כי הפגיעה הנמשכת בשיח' קאסם תוביל להתקוממות עממית, שתביא להפלת המשטר בבחרין.