פיגועי דריסה: דפוס פיגועים קטלני, פשוט יחסית לביצוע, המתבצע לרוב ע”י מחבלים בודדים, שאינם משתייכים לארגוני הטרור, אך לעיתים פועלים בהשראתם.


אמצעים להגברת הקטלניות של פיגועי הדריסה. מימין: משאית הקירור, ששימשה בפיגוע הדריסה בניס בו נהרגו 84 בני אדם וכמאתיים נפצעו (14 ביולי 2016, טוויטר). משמאל: טרקטור קאטרפילר, ששימש לפיגוע דריסה בירושלים (2 ביולי 2008). בפיגוע נהרגו שלושה בני אדם וכשבעים נפצעו (לע"מ, 2 ביולי 2008).
אמצעים להגברת הקטלניות של פיגועי הדריסה. מימין: משאית הקירור, ששימשה בפיגוע הדריסה בניס בו נהרגו 84 בני אדם וכמאתיים נפצעו (14 ביולי 2016, טוויטר). משמאל: טרקטור קאטרפילר, ששימש לפיגוע דריסה בירושלים (2 ביולי 2008). בפיגוע נהרגו שלושה בני אדם וכשבעים נפצעו (לע"מ, 2 ביולי 2008).

כללי

1.   פיגוע הדריסה, שבוצע ב-14 ביולי בטיילת בניס בעת חגיגות יום הבסטיליה, גבה מחיר דמים של 84 הרוגים וכמאתיים פצועים. הפיגוע בניס היה פיגוע הדריסה הקטלני ביותר שבוצע אי-פעם. רמת הקטלניות שלו אינה נופלת מזאת של מרבית פיגועי ההרג, שבוצעו בשנה האחרונה באירופה. אולם בניגוד לפיגועים אחרים שביצע דאעש, הפיגוע בניס היה פשוט יחסית. הוא לא הצריך תהליך מורכב של תכנון, איסוף מודיעין, שיגור פעילים מבחוץ והקמת תשתיות לוגיסטיות תומכות, כפי שהצריכו פיגועי ההרג באיסטנבול, בריסל ופריס.

2.   הפיגוע בטיילת בניס בוצע ע"י אזרח צרפתי ממוצא תוניסאי, שפעל כנראה בהשראת דאעש, אך ככל הידוע עד כה לא עמד בקשר ישיר עם דאעש ולא פעל בהנחייתו או בסיועו. יוזכר, כי דובר דאעש פרסם לפני כשלושה חודשים קריאה לתומכיו במדינות המערב ( אמריקאים, צרפתים ובעלי בריתם) להרוג את ה"כופרים" בכל אמצעי אפשרי, כולל באמצעות ביצוע פיגועי דריסה. בפנייה אחרת, לפני כחודשיים, הדגיש דובר דאעש בפני תומכי הארגון במדינות המערב, כי אין בנמצא אזרחים חפים מפשע בציינו, כי פגיעה באזרחים "רצויה ומועילה לנו יותר, משום שהיא מכאיבה להם יותר" (מתוך קמפיין האיומים של אבו מחמד אלעדנאני, דובר דאעש, 21 במאי 2016). בהודעת קבלת האחריות ציין דאעש כי הפיגוע בוצע ע"י חייל המדינה האסלאמית כמענה לקריאת דאעש לפגיעה ב"כופרים" במקומות בהם הם מתגוררים.

גופות ההרוגים מוטלות בטיילת בניס לאחר הפיגוע (יוטיוב).
גופות ההרוגים מוטלות בטיילת בניס לאחר הפיגוע (יוטיוב).

3.   ישראל מתמודדת מאז האנתיפאדה הראשונה עם התופעה של פיגועי דריסה, המתבצעים לרוב ע"י פעילי הטרור העממי הפלסטיני, שאינם מאורגנים ומוכוונים ע"י ארגוני הטרור הממוסדים. במרבית פיגועי הדריסה השתמשו מבצעי הפיגועים הפלסטינים בכלי רכב אזרחיים רגילים אולם בכמה מקרים השתמשו בטרקטורים כבדים כדי להגדיל את מספר האבידות. סוג זה של פיגועים נמשך עד עצם היום הזה: החל מגל הטרור האחרון, בספטמבר 2015, ועד היום, בוצעו 31 פיגועי דריסה מתוך 224 פיגועים משמעותיים. מספר פיגועי הדריסה נופל אומנם בהרבה מזה פיגועי הדקירה, אולם רמת קטלניותם גבוהה יותר (פרוט ראו נספח א').

מימין: קריאה של דובר דאעש  בשפה הגרמנית להרוג את "הכופרים", אמריקנים, צרפתים ובעלי בריתם, בכל אמצעי אפשרי:" מי שלא יכול לבצע זאת באמצעות מטען חבלה או ירי, צריך לפעול בדרכים אחרות כמו השלכת אבנים, שיסוף גרון, דריסה, שריפת בתים ועסקים" (אח'באר דולת אלאסלאם, 16 באפריל 2016). משמאל: תמונה מסרטון של חמאס המעודד פיגועי דריסה כאמצעי לשחרור מסגד אלאקצא (דף הפייסבוק של תנועת חמאס במחוז ראמאללה ואלבירה, 4 במאי 2016).
מימין: קריאה של דובר דאעש  בשפה הגרמנית להרוג את "הכופרים", אמריקנים, צרפתים ובעלי בריתם, בכל אמצעי אפשרי:" מי שלא יכול לבצע זאת באמצעות מטען חבלה או ירי, צריך לפעול בדרכים אחרות כמו השלכת אבנים, שיסוף גרון, דריסה, שריפת בתים ועסקים" (אח'באר דולת אלאסלאם, 16 באפריל 2016). משמאל: תמונה מסרטון של חמאס המעודד פיגועי דריסה כאמצעי לשחרור מסגד אלאקצא (דף הפייסבוק של תנועת חמאס במחוז ראמאללה ואלבירה, 4 במאי 2016).

4.   להערכתנו ה"הצלחה" יוצאת הדופן של הפיגוע בניס, שמצאה ביטוייה במספר הנפגעים הרב ובתהודה התקשורתית הרבה, עלולה ליצור תופעה של חיקוי בקרב מוסלמים, הפועלים בהשראת דאעש במדינות המערב ואף בקרב הפלסטינים בישראל.