מבט לאיראן

22-9 במאי 2016 מאת: ד''ר רז צימט
אחמד-רזא פורדסתאן ( seraj24.ir, 11 במאי 2016).

אחמד-רזא פורדסתאן ( seraj24.ir, 11 במאי 2016).

רמזאן שריף (ספאה ניוז, 18 במאי 2016).

רמזאן שריף (ספאה ניוז, 18 במאי 2016).

קאסם סלימאני במרכז מבצעים, ככל הנראה באזור חלב שבסוריה (מועד הצילום אינו ידוע, ערוץ טלגרם המזוהה עם משמרות המהפכה, 17 במאי 2016).

קאסם סלימאני במרכז מבצעים, ככל הנראה באזור חלב שבסוריה (מועד הצילום אינו ידוע, ערוץ טלגרם המזוהה עם משמרות המהפכה, 17 במאי 2016).

ביקור עבדאלליהאן אצל משפחת בדר אל-דין (נסים אונליין, 14 במאי 2016).

ביקור עבדאלליהאן אצל משפחת בדר אל-דין (נסים אונליין, 14 במאי 2016).

עלי-רזא באבאא'י (Alireza Baba'i), שנהרג בעיראק (qasemsoleimani.ir, 16 במאי 2016).

עלי-רזא באבאא'י (Alireza Baba'i), שנהרג בעיראק (qasemsoleimani.ir, 16 במאי 2016).

כינוס ועידת הסולידריות עם ירושלים בטהראן (אילנ

כינוס ועידת הסולידריות עם ירושלים בטהראן (אילנ"א, 15 במאי 2016).


עיקרי הדברים
 • תגובות חריפות מצד בכירים איראנים למתקפת המורדים בח'אן טומאן שמדרום לחלב במהלכה השתלטו המורדים על הכפר והסבו אבדות כבדות למשמרות המהפכה ולתומכי משטר אסד.  שר ההגנה האיראני הצהיר כי לוחמי "ההתנגדות" ישתלטו מחדש על ח'אן טומאן.
 • בכירים איראנים הגיבו בחריפות למותו של בכיר חזבאללה, מצטפא בדר אלדין, וחלקם האשימו את ישראל באחריות למותו. מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, קאסם סלימאני, קיים ב-15 במאי 2016 ביקור ניחומים אצל משפחתו של בדר אל-דין בבירות. ייתכן כי במהלך שהותו בבירות דן סלימאני עם צמרת חזבאללה במינוי מחליף למפקד הבכיר.
 • רמזאן שריף, דובר משמרות המהפכה, הצהיר במסיבת עיתונאים, כי משמרות המהפכה ניצבים בפני גל גובר של מתנדבים צעירים המעוניינים להישלח להילחם בסוריה ובעיראק.
 • לוחם מיליציית הבסיג' של משמרות המהפכה נהרג בידי דאעש בפלוג'ה שבעיראק.
 • בטהראן התכנסה ועידה בינלאומית לסולידריות עם הפלסטינים וירושלים לרגל "יום הנכבה".

 

כללי

 • בנאום במחוז כרמאן (Kerman) שיבח הנשיא חסן רוחאני את מעורבותו של קאסם סלימאני (Qasem Soleimani), מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, באזור. רוחאני אמר, כי כאשר מסתכלים כיום על המצב באפגניסטאן, בעיראק, בסוריה, בלבנון ובפלסטין ניתן למצוא עקבות לגבורתו ולתעוזתו של סלימאני.  הוא ציין, כי משמרות המהפכה נושאים כיום על כתפיהם לא רק את ההגנה על ביטחון איראן אלא את האחריות לביטחונן של מדינות אחרות, שביקשו מאיראן לסייע להן (איסנ"א, 10 במאי 2016).
 • אחמד-רזא פורדסתאן (Ahmad-Reza Pourdastan), מפקד כוחות היבשה של הצבא האיראני, אמר בריאיון שהעניק לביטאון הצבא האיראני, כי המטה הכללי של הכוחות המזוינים הגדיר את קו   ה-40 ק"מ מגבולותיה של איראן כ"קו אדום" ביחס למרחק המרבי ניתן לאפשר לקבוצות הטרור הפועלות בסמוך לגבולות המדינה להגיע אליו. חציית קו זה מחייבת מבחינת איראן מענה צבאי.
 • הוא ציין כי בשנת 2015-2014 ניסה דאעש, שפעל במחוז אלאנבאר שבעיראק, להגיע למרחק של 12 ק"מ מגבולה המערבי של איראן. בעקבות כך הועמדו חמש חטיבות של כוחות היבשה האיראנים בכוננות בסיוע מסוקים וגורמי מודיעין ונערכו לפתוח במערכה צבאית נגד הארגון במקרה שיתקרב למרחק של פחות מ-40 ק"מ מגבול איראן-עיראק (מהר, 11 במאי 2016).
 • מרתזא צפארי (Morteza Saffari), מפקד אוניברסיטת אמאם חוסין להכשרת קצינים במשמרות המהפכה, אמר כי בשנה האחרונה נשלחו קרוב למאה מפקדים ומדריכים מטעם האוניברסיטה למשימות ייעוץ והכשרה בעיראק ובסוריה. הוא ציין כי חלקם שבו לאיראן בתום חודשיים-שלושה, כמה מהם נפצעו או נהרגו ואחרים נותרו במקום שליחותם בהתאם לצורך (תסנים, 14 במאי 2016).  
 • רמזאן שריף (Ramazan Sharif),דובר משמרות המהפכה, אמר, כי משמרות המהפכה ניצבים בפני גל גובר של מתנדבים צעירים מכל רחבי המדינה המעוניינים להישלח להילחם בסוריה ובעיראק. במסיבת עיתונאים אמר שריף, כי התקדמות האומה האסלאמית נבלמה בחמש השנים האחרונות בשל התנהלות אויבי המוסלמים ושליטי מדינות ערב, אך אם התבוסות של הציונים מול לוחמי פלסטין ולבנון היו נמשכות, לא היה נשאר זכר לישראל. מעורבות ארצות-הברית ומדינות המערב באזור נועדה, לדבריו, להפיל את המשטר האיראני הנתפס בעיניהן כאיום הגדול ביותר על ביטחונם של הציונים. דאעש ואלקאעדה הוקמו על-ידי המערב על מנת להיאבק באיראן (איסנ"א, 18 במאי 2016).
 • עלי-אכבר ולאיתי (Ali-Akbar Velayati), יועץ המנהיג העליון לעניינים בינלאומיים, אמר בפגישה עם אנשי דת ואנשי מחשבה מעיראק, כי אם סוריה תתפרק והארגונים האסלאמיים הקיצוניים ("תכפיריים") הקשורים לישראל, לערב הסעודית ולארצות-הברית ישלטו במדינה, הדבר ישפיע הן על לבנון והן על עיראק ואיראן לא תישאר חסינה בפני תוקפנותם.
 • ולאיתי שיבח את התפקיד שממלא חזבאללה בסוריה ואמר, כי ללא נוכחותו לא היה ניתן לכונן התנגדות יעילה בסוריה. בהתייחסו למותו של בכיר חזבאללה, מצטפא בדר אלדין, אמר ולאיתי, כי מותו יגביר את המוטיבציה בקרב הלוחמים במאבק נגד "הארגונים התכפיריים" והציונים בסוריה ובאזור (מהר; אירנ"א, 18 במאי 2016).
מעורבות איראן בסוריה ובלבנון
 • איש דת איראני נהרג בסוריה. נסיבות מותו לא נמסרו (qasemsoleimani.ir, 17 במאי 2016). בכירים איראנים הגיבו בחריפות למתקפת המורדים בח'אן טומאן שמדרום לחלב במהלכה השתלטו המורדים ובהם ארגון ג'בהת אלנצרה על הכפר והסבו אבדות כבדים למשמרות המהפכה ולתומכי משטר אסד. מחסן רזאא'י (Mohsen Rezaei), מפקד משמרות המהפכה לשעבר ומזכיר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר, הצהיר כי "הארגונים התכפיריים" ישלמו מחיר כבד על המתקפה בח'אן טומאן (תסנים ניוז, 9 במאי 2016).  גם עלי שמח'אני (Ali Shamkhani), מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, אמר כי איראן ובעלות בריתה: רוסיה, סוריה וחזבאללה לא יותירו את המתקפה בח'אן טומאן ללא מענה. הוא ציין כי המתקפה בכפר מעידה על כך, שהחששות שאיראן העלתה בנוגע להפסקת האש היו מוצדקים לחלוטין וכי היא רק שימשה הזדמנות לממשלות התומכות בקבוצות הטרור לשקם אותן מחדש (עצר-י איראן, 9 במאי 2016).
 • חסין דהקאן (Hossein Dehqan), שר ההגנה האיראני, אמר בטקס לזכרו של בכיר חזבאללה, מצטפא בדר אלדין, שנהרג בסוריה, כי לוחמי "ההתנגדות" ישתלטו מחדש על ח'אן טומאן (פארס, 14 במאי 2016).
 • חסן פירוזאבאדי (Hassan Firouzabadi), ראש המטה הכללי של הכוחות המזוינים האיראנים, אמר, כי תמיכתה הנמשכת של ארצות-הברית בקבוצות הטרור בסוריה לא הצליחו להביא לכניעתה וכי גם בשנה הקרובה לא יצליחו האמריקאים להשיג את מטרתם ובשאר אסד יישאר בשלטון. ארצות-הברית מנסה, לדבריו, להאריך את המלחמה בסוריה כדי להשפיע על הבחירות הקרובות לנשיאות ארצות-הברית (פארס, 12 במאי 2016).
 • מחסן רזאא'י (Mohsen Rezaei), מפקד משמרות המהפכה לשעבר ומזכיר המועצה לקביעת האינטרס של המשטר, הכחיש בתוקף דיווחים שהתפרסמו ברשתות החברתיות לפיהן הוא מונה על-ידי המנהיג העליון כאחראי למערכה הצבאית לשחרור העיר חלב בסוריה. רזאא'י אמר, כי אין כל אמת בשמועות שנפוצו בעניין זה וכי הוא מוכן לסייע ככל יכולתו למאמצים הצבאיים (תסנים, 13 במאי 2016).
 • מחמד-ג'ואד זריף (Mohammad Javad Zarif), שר החוץ האיראני, אמר במהלך השיחות על עתיד סוריה, שהתקיימו בשבוע שעבר בווינה, כי תוצאת השיחות צריכה להיות מניעת ניצול הפסקת האש בסוריה על-ידי ארגוני הטרור על מנת לגייס כוחות נוספים. הוא הצהיר, כי חרף מאמצי "קבוצות הטרור האזוריות והעולמיות ותומכיהן " אין פתרון צבאי למשבר בסוריה. המאבק בקבוצות אלה הוא חיוני, אמר זריף, ואסור לאפשר להן לנצל את הפסקת האש כדי להגביר את פעולות הטרור נגד אזרחי סוריה (פארס, 17 במאי 2016).
 • בכירים איראנים הגיבו בחריפות למותו של בכיר חזבאללה, מצטפא בדר אלדין, וחלקם האשימו את ישראל באחריות למותו. מחמד ג'ואד זריף (Mohammad Javad Zarif), שר החוץ האיראני, אמר, כי מותו של בדר אלדין יחזק את נחישות "כוחות ההתנגדות" במאבק נגד "המשטר הציוני והטרור". באיגרת תנחומים ששלח למזכ"ל חזבאללה, חסן נצראללה, כתב זריף כי בדר אלדין הפגין מסירות בהגנה על ערכי האסלאם והעם הלבנוני ובמאבק נגד הטרור (פארס, 13 במאי 2016). מכתבי תנחומים נשלחו למזכ"ל חזבאללה גם על-ידי יו"ר המג'לס, עלי לאריג'אני (Ali Larijani), שר המודיעין, מחמוד עלוי (Mahmoud Alavi), ושר ההגנה, חסין דהקאן (Hossein Dehqan). במכתבו כתב דהקאן כי דמם של בדר אלדין ושל שהידים נוספים, שנהרגו במאבק נגד "המשטר הציוני" ודאעש, ימגר את הטרור באזור (תסנים ניוז, 14 במאי 2016).
 • אחמד וחידי (Ahmad Vahidi), שר ההגנה לשעבר וראש המרכז למחקרי הגנה אסטרטגיים, איים בנקמה על ישראל בעקבות מותו של בדר אלדין ואמר, כי "המשטר הציוני" יזכה לתגובה בזמן הנכון. וחידי שיבח את בדר אלדין ואמר, כי הקדיש את חייו להגנה על האומה האסלאמית והעם הלבנוני (מהר, 13 במאי 2016).
 • קאסם סלימאני (Qasem Soleimani), מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, קיים ב-15 במאי 2016 ביקור ניחומים אצל משפחתו של מצטפא בדר אלדין בבירות. העיתון אלאח'באר הלבנוני דיווח (16 במאי 2016), כי סלימאני שיבח את בדר אלדין, אמר: "איבדנו מפקד ואח יקר" וקרא לבנו של בדר אלדין להמשיך בדרכו של אביו. ייתכן כי במהלך ביקורו בבירות דן סלימאני עם צמרת חזבאללה במינוי מחליף לבדר אלדין, ששימש כמפקד כוחות חזבאללה הנלחמים לצד המשטר הסורי.
 • חסין אמיר עבדאללהיאן (Hossein Amir Abdollahian), סגן שר החוץ האיראני לענייני ערב ואפריקה, קיים ב-15-14 במאי 2016 ביקור בלבנון במהלכו נפגש עם מזכ"ל חזבאללה, חסן נצראללה, וקיים ביקור ניחומים אצל משפחתו של בדר אלדין בבירות.
 • במהלך ביקורו בלבנון אמר עבדאללהיאן, כי איראן רצינית בתמיכתה ב"כוחות ההתנגדות" במאבקן נגד הטרור "התכפירי". הוא הזהיר כי קבוצות הטרור מציבות איומים ביטחוניים בפני לוחמי ההתנגדות וכי פעולותיהם משרתות את "המשטר הציוני" ומטרותיו. הטרור "התכפירי"  והכובשים הישראלים הם שני צדדים של אותו מטבע, אמר סגן השר  (פארס, 15 במאי 2016).
מעורבות איראן בעיראק
 • לוחם מיליציית הבסיג' של משמרות המהפכה נהרג בידי דאעש בפלוג'ה שבעיראק.
 • מחמד צאלח ג'וכאר (Mohammad Saleh Jokar),חבר הועדה לביטחון לאומי ולמדיניות חוץ של המג'לס, אמר כי עיראק צריכה להקים משמרות מהפכה משלה. הוא ציין, כי משמרות המהפכה מהווים מודל טוב עבור מדינות האזור וכי איראן מוכנה לייעץ לכל מדינה, שתהיה מעוניינת להקים משמרות מהפכה משלה. מיליציית הבסיג' משמשת כיום, לדבריו, מודל מוצלח בעיראק, בסוריה ובתימן. דברי ג'וכאר נאמרו בתגובה לדברי אחד ממפקדי המיליציות השיעיות בעיראק, סיד עלי יאסרי (Seyyed Ali Yaseri), שהציע לאחרונה להקים משמרות מהפכה בעיראק (YJC.IR, 16 במאי 2016).
 • מחמוד עלוי (Mahmoud Alavi), שר המודיעין האיראני, קיים בשבוע שעבר ביקור בעיראק במהלכו נפגש עם בכירים עיראקים, בהם ראש הממשלה חידר אלעבאדי; הנשיא פואד מעצום; שר החוץ, אבראהים אלג'עפרי; יו"ר הפרלמנט, סלים אלג'בורי; וראש המועצה האסלאמית העליונה בעיראק, סיד עמאר אלחכים. בפגישות נדונו ההתפתחויות באזור ובעיראק והמערכה הנמשכת נגד דאעש. אלחכים הדגיש בפגישה את חשיבות החלפת המידע הביטחוני בין שתי המדינות להמשך המאבק בטרור והביע הערכה לתמיכת איראן בעיראק במלחמתה נגד דאעש  (אירנ"א, 14 במאי; Press TV, 16 במאי 2016).
מעורבות איראן בזירה הפלסטינית
 • בטהראן התכנסה ב-15-14 במאי ועידה בינלאומית תחת הכותרת: "כולנו עם [מסגד] אלאקצא". הועידה התקיימה לרגל "יום הנכבה" המצוין ב-15 במאי בהשתתפות כשלושים  נציגים מהעולם הערבי והמוסלמי. הועידה נפתחה במסר מצולם ממזכ"ל חזבאללה, חסן נצראללה.
 • איתאללה צאדק אמלי לאריג'אני (Ayatollah Sadegh Amoli Larijani), ראש הרשות השופטת האיראנית, שהיה הדובר המרכזי בוועידה, אמר כי בעיית פלסטין היא הבעיה הראשונה בחשיבותה בעולם המוסלמי וכי היא מחייבת את מעורבותם של כלל המוסלמים. הוא ציין, כי המצב בפלסטין חושף את שקרי המערב בנוגע לתמיכה בזכויות האדם וכי "הפשעים" שישראל מבצעת נגד הפלסטינים מחייבים התייחסות מצד מדינות המערב המתיימרות להגן על זכויות האדם בעולם. שאלת פלסטין מהווה, לדבריו, גם קריטריון באמצעותו ניתן לבחון את בגידת ראשי המשטרים האסלאמיים במאבק למען הפלסטינים ונגד הציונים. לאריג'אני האשים בדבריו כי כמה ממשלות בעולם הערבי והמוסלמי, שנתמכות על-ידי "האימפריאליזם", הפכו את איראן לסוגיה האזורית החשובה מבחינתן (פארס, 15 במאי 2016).