מבט לג’האד העולמי (14- 20 באפריל 2016) *

מבט לג'האד העולמי

מבט לג'האד העולמי

הלחימה של צבא סוריה בדאעש באזור המדברי שבמרחב קריתין (הטלוויזיה הסורית, 16 באפריל 2016).

הלחימה של צבא סוריה בדאעש באזור המדברי שבמרחב קריתין (הטלוויזיה הסורית, 16 באפריל 2016).

ירי טיל נ

ירי טיל נ"ט לעבר כלי רכב של צבא סוריה (אח'באר דולת אלאסלאם, 15 באפריל 2016).

פעילי דאעש באזור שנכבש על-ידי הארגון ממזרח לח'נאצר (אח'באר דולת אלאסלאם, 16 באפריל 2016).

פעילי דאעש באזור שנכבש על-ידי הארגון ממזרח לח'נאצר (אח'באר דולת אלאסלאם, 16 באפריל 2016).

חלק מציוד תקשורת ומסמכים של כוחות שיעים, שנפלו לידי דאעש ממזרח לח'נאצר (אעמאק, 15 באפריל 2016).

חלק מציוד תקשורת ומסמכים של כוחות שיעים, שנפלו לידי דאעש ממזרח לח'נאצר (אעמאק, 15 באפריל 2016).

ההרס באלרמאדי (סוכנות הידיעות העיראקית SNG, 11 באפריל 2016). כמו בערים אחרות כך גם באלרמאדי הותיר דאעש אחריו אדמה חרוכה.

ההרס באלרמאדי (סוכנות הידיעות העיראקית SNG, 11 באפריל 2016). כמו בערים אחרות כך גם באלרמאדי הותיר דאעש אחריו אדמה חרוכה.

פיצוץ מטען חבלה נגד כלי רכב מסוג האמר של צבא מצרים.

פיצוץ מטען חבלה נגד כלי רכב מסוג האמר של צבא מצרים.

אבו עאצם הלובי, שביצע פיגוע ההתאבדות בבנע'אזי

אבו עאצם הלובי, שביצע פיגוע ההתאבדות בבנע'אזי

תמונות ממחנה האימונים והפעילות המתרחשת בו (אח'באר דולת אלאסלאם, 13 באפריל 2016).

תמונות ממחנה האימונים והפעילות המתרחשת בו (אח'באר דולת אלאסלאם, 13 באפריל 2016).

קריאה להרוג את

קריאה להרוג את "הכופרים" - אמריקנים, צרפתים ובעלי בריתם - בכל אמצעי אפשרי. משמאל תמונת דובר דאעש אבו מחמד אלעדנאני (אח'באר דולת אלח'לאפה, 16 באפריל 2016).


עיקרי אירועי השבוע

 • הסכם הפסקת האש בסוריה מתקיים זה השבוע השמיני במאפייניו המוכרים. שרי החוץ של ארה"ב ורוסיה שבו והביעו תמיכה בהסכם והדגישו את הצורך לשמר אותו.
 •  בסוריה נמשכו העימותים בין צבא סוריה ובעלי בריתו לבין הארגונים, שאינם נכללים בהפסקת האש. נראה, כי דאעש מנסה להפעיל לחצים על המשטר הסורי מדרום לדמשק (מחנה הפליטים אלירמוכ) וממזרח לה (מרחב העיר צ'מיר). על פי דיווחי התקשורת הצליח דאעש להשתלט על כמה אזורים במחנה אלירמוכ בעוד, שבצ'מיר הושג הסכם לפיו יסוגו פעילי דאעש מהעיר.
 • בעיראק השלים צבא עיראק את השתלטותו על העיר הית, הממוקמת על גדות הפרת, כ-70 ק"מ מצפון מערב לאלרמאדי. כיבושה של הית הינו הישג משמעותי נוסף, צבאי ותודעתי, לצבא עיראק ולארה"ב והקואליציה. כיבוש העיר מהווה צעד נוסף במאמצי המשטר העיראקי לטהר את המחוז הסוני אלאנבאר מנוכחות דאעש לקראת המערכה על מוצול.
 • דאעש ממשיך לאיים על מדינות המערב, בדגש על ארה"ב, צרפת ובריטניה.השבוע פרסם דאעש סרטון בגרמנית הקורא לתומכיו להרוג "כופרים" בכל דרך שיוכלו – אם לא באמצעות ירי או הנחת מטען חבלה אזי ע"י דריסה, שיסוף גרון ושריפת בתים ועסקים.

 

הסכם הפסקת האש

 • הסכם הפסקת האש מתקיים זה השבוע השמיני במאפיינים הדומים לאלה של השבועות הקודמים. מרכז התיאום רוסי בחמימים דיווח על הפרות ספורות בלבד של הפסקת האש ועל הצטרפות של ישובים נוספים להסכם שעתה עומד על 63 ישובים (ספוטניק, 16 באפריל 2016). עוד דיווח מרכז התיאום כי שלושה טונות של ציוד, ברובו מזון, הועברו לאזור חמץ וכי הממשל בסוריה בסיוע רוסי הצניח  22 טונות של מוצרי מזון לדיר אלזור (טאאס, 16 באפריל 2016).
 • ג'והן קרי מזכיר המדינה של ארה"ב וסרגיי לברוב עמיתו הרוסי הביעו תמיכה מחודשת בהפסקת האש ובצורך לשמר אותה. קרי ציין, כי ארה"ב מצפה, שרוסיה תלחץ על המשטר הסורי לשמור על הפסקת האש. הוא הבטיח, שארה"ב תפעל באופן דומה, מול גורמי האופוזיציה בסוריה (אתר מחלקת המדינה של ארה"ב, 15 באפריל 2016). בתדרוך, שהעניק ג'וש ארנסט, דובר הבית הלבן, אמר, כי הפסקת האש הוכיחה עד כה עמידות גבוהה יותר ממה שמרבית גורמי הממשל האמריקאי סברו. לדבריו הפסקת האש הביאה להפחתת מימדי האלימות ואפשרה העברת סיוע הומניטארי לאזורים נצורים. עוד אמר כי נשיא ארה"ב ברק אובמה מתנגד לרעיון הקמת אזור חיץ בין סוריה לתורכיה, משום שהדבר יצריך פריסה של אלפי חיילים והצבה של כוחות קרקעיים אמריקאים.

המערכה הבינלאומית נגד דאעש

 • הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב המשיכה לבצע תקיפות בעיראק ובסוריה נגד יעדי דאעש. במהלך השבוע ביצעו כלי טיס של מדינות הקואליציה עשרות רבות של תקיפות מהאוויר, בעיקר נגד יעדי דאעש בעיראק. בעיראק התמקדו התקיפות באזורי הית, קיסיק, מוצול, סנג'אר, פאלוג'ה ותל עפר. בסוריה בוצעו תקיפות באזורי אלרקה ומראע.
 • ברק אובמה, נשיא ארה"ב אמר, כי ארגון דאעש בסוריה ובעיראק נמצא עתה במצב של מגננה ומדינות הקואליציה במצב של התקפה. לדבריו ממשיכים כוחות הקואליציה לפגוע במפקדי הארגון ובפעילים המתכננים לבצע פיגועים. כדוגמא לכך הוא ציין את תפיסתו של אבו דאוד, שעמד בראש תוכנית הנשק הכימי של דאעש. כמו כן ציין כי ארה"ב תפעל יחד עם שותפותיה באירופה ובעולם לעצירת זרם הלוחמים הזרים ולמניעת פיגועים (אתר הבית הלבן, 14 באפריל 2016).
 • סטיב וורן, דובר הקואליציה נגד דאעש אמר, כי הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש סיימה את השלב הראשון שלה במאבקה נגד דאעש. כעת מתחיל השלב השני, שהינו חיסול הארגון בסוריה ובעיראק. לדבריו ארה"ב לא תפרוס כוח צבאי גדול ללחימה בדאעש אלא תביס את דאעש באמצעות כוחות מקומיים מסוריה ועיראק (אנטוליה, 13 באפריל 2016). בהתבטאות נוספת אמר סטיב וורן, כי מאז תחילת פעילות הקואליציה הבינלאומית לפני כעשרים חודשים נהרגו למעלה    מ-25,000 פעילי הארגון. כמו כן נפגעה לדבריו פעילותו הכלכלית של דאעש בעיקר בשל הפגיעה בשדות הנפט שבשליטתו (Daily Mail, 16 באפריל 2016).

מעורבות רוסיה בלחימה בסוריה

 • מטוסי חיל האוויר של רוסיה המשיכו לתקוף יעדי דאעש וארגונים, שאינם כלולים בהפסקת האש ברחבי סוריה. בין השאר הותקפו יעדים בחלב וסביבותיה, דמשק, חמאת ועוד. נמסר כי הופל מטוס רוסי סמוך לאלמנצורה (מערבית לאלרקה) וטייסו נלקח בשבי. דאעש קיבל אחריות להפלת המטוס הרוסי (סוכנות אעמאק, 14 באפריל 2016). משרד ההגנה הרוסי הכחיש את הידיעות הללו.
 • רוסיה וסין הגישו טיוטת הצעת החלטה למועצת הביטחון של האו"ם, שמטרתה למנוע מ"קבוצות קיצוניות" כמו דאעש וג'בהת אלנצרה לפתח או לעשות שימוש בנשק כימי בסוריה. טיוטת ההחלטה דורשת ממדינות שכנות לסוריה לדווח למועצת הביטחון על כל פעולה של גורמים לא ממשלתיים הקשורה לייצור, רכש, העברה ושימוש בנשק כימי. מועצת הביטחון הביע תמיכה בהצעת ההחלטה  (AP, 14 באפריל 2016).  

עיקרי התפתחויות בסוריה

פעילות צבאית במרחבי תדמור ואלקריתין
 • יחידות הנדסה של כוחות המשטר הסורי ומומחים רוסיים המשיכו לפרק מוקשים ומטעני חבלה, שהותיר דאעש בתדמור ובאזורים הסמוכים לה (דמשק אלא'ן, 14 באפריל 2016). עיתון לבנוני דיווח, כי משרד ההגנה הרוסי עומד להקים בית חולים בתדמור עבור תושבי העיר והסביבה (אלנשרה, 19 באפריל 2016). על פי דיווחים סוריים  עשרות פעילי דאעש נהרגו באזור המדברי שבמרחב אלקריתין במהלך טיהור המרחב על ידי כוחות צבא סוריה (הטלוויזיה הסורית, 16 באפריל 2016).
עימותים ברחבי סוריה
 • במחוזות נוספים ברחבי סוריה, הן כאלו שעליהם חלה הפסקת האש והן אזורים שעליהם היא אינה חלה, נמשכו עימותים מקומיים בין הכוחות השונים:
 • מרחב דמשק –  השבוע התנהלו התנגשויות באזור מחנה הפליטים אלירמוכ בין דאעש לבין ג'בהת אלנצרה וארגוני המורדים האחרים. בתקשורת הערבית והסורית דווח, כידאעש השתלט על כמה אזורים במחנה לאחר עימותים עם ג'בהת אלנצרה.
 • אזור אלצ'מיר (מזרחית לדמשק): באזור העיר אלצ'מיר נמשכו השבוע עימותים בין צבא סוריה לדאעש. נמסר כי ב-19 באפריל הושגה הסכמה לפיה פעילי דאעש ייסוגו מהעיר וישמידו את הנשק הכבד שברשותם. סוכם גם להרכיב ועדה מטעם המשטר הסורי, שתפקח על הנסיגה והשמדת הנשק (סוכנות הידיעות ח'טוה, 19 באפריל 2016; סוריא מבאשר, 18 באפריל 2016).
 • האזור הכפרי של חלב: במרחב הכפרי, שמצפון לחלב נמשכו עימותים בין כוחות צבא סוריה החופשי לבין דאעש. דרומית לחלב התנהלו עימותים בין צבא סוריה ותומכיו לבין פעילי ג'בהת אלנצרה. באזור ח'נצאר (Khanasir), דרומית מזרחית לחלב, השתלט דאעש על מספר כפרים ואזורים שולטים וקטע את דרך האספקה של צבא סוריה לחלב (אוריינט, 16 באפריל 2016). דאעש דיווח, כי פעיליו לקחו שלל נשק, ציוsצבאי ומסמכים, שחלקם השתייכו ללוחמים שיעים, המסייעים לצבא סוריה (אעמאק, 15 באפריל 2016).
 • אזור דיר אלזור: נמשכו העימותים בין פעילי דאעש וצבא סוריה באזור שדה התעופה הצבאי ובסביבות העיר. מטוסי קרב סוריים ורוסיים תקפו יעדי דאעש בעיר ובסביבותיה. נמסר גם על הרוגים ופצועים בשורות דאעש במהלך נסיון שביצע להתקדם לשכונת אלצנאעה, במרכז דיר אלזור (מוסד ההסברה של ההתנגדות הלבנונית, 17 באפריל 2016; דמשק אלא'ן, 19 באפריל 2016.

עיקרי ההתפתחויות בעיראק

מחוז אלאנבאר
הית
 • צבאח אלנומאני, דובר צבא עיראקמסר, כי צבא עיראק השלים את שחרורה של העיר הית וכי כוחותיו טיהרו אותה לגמרי מנוכחות פעילי דאעש. לשחרור העיר קדם חודש של לחימה. בכירים בצבא עיראק ובארה"ב סבורים שכיבוש העיר יסייע להמשך טיהור מחוז אלאנבאר מנוכחות של פעילי דאעש (בי.בי. סי, 14 באפריל 2016).

העיר הית ממוקמת על גדות נהר הפרת כ-70 ק"מ מצפון מערב לאלרמאדי. הית היוותה מרכז שליטה של דאעש ועורק לוגיסטי חשוב. כיבושה של הית מהווה הישג משמעותי לצבא עיראק ולקואליציה שבראשות ארה"ב וצעד נוסף במאמצים לטיהור המחוז הסוני אלאנבאר מנוכחות דאעש.

 

אלרמאדי
 • בתקשורת הערבית דווח, כי בעקבות התייצבות המצב הביטחוני באזור אלרמאדי, שבות אל העיר מידי יום אלפי משפחות למרות ההרס הרב, שנגרם לה. מקור צבאי עיראקי מסר כי פעילי דאעש באזור אלבע'דאדי נמלטו מהאזור ועברו לאזור אלקאא'ם, שבקרבת הגבול עם סוריה (אלסומריה, 16 באפריל 2016).
מחוז נינוא
 • ב-17 באפריל 2016 הודיע צבא עיראק כי הרג שלושים פעילי דאעש והשמיד ציוד של הארגון דרומית לעיר מוצול. כמו כן השמיד חיל האוויר של הקואליציה הבינלאומית משגרי טילים וסירות, ששימשו את הארגון להעברת אמצעי לחימה דרומית למוצול (אלג'זירה, 17 באפריל 2016). צבא עיראק הודיע, כי מטוסי חיל האוויר העיראקי תקפו יעדים של דאעש במוצול, ביניהם מפקדות של משטרת המוסר (אלחסבה) ומרכזי תקשורת של הארגון. דווח, כי בהתקפה נהרגו עשרות פעילי דאעש (אלערביה, 17 באפריל 2016).

מצרים וחצי האי סיני

 • במהלך השבוע נמשכה פעילות אינטנסיבית של כוחות הביטחון המצרים נגד מחוז סיני של דאעש בעיקר באזורי אלשיח' זויד, אלעריש ורפיח. במסגרת הפעילות נעצרו עשרות חשודים, הוחרמו מכוניות ואופנועים ומחסני אמצעי לחימה. מנגד המשיכו פעילי דאעש בפעילות גרילה נגד כוחות הביטחון המצריים בעיקר באמצעות הנחת מטענים,חלקם נוטרלו על ידי כוחות הביטחון המצריים.

הג'האד העולמי במדינות נוספות

לוב
התבטאות מפקד פיקוד אפריקה בצבא ארה"ב
 • nגנרל דיוויד רודריגז, מפקד פיקוד אפריקה בצבא ארה"ב, אמר במהלך שימוע בקונגרס כי על פי הערכות המודיעין הוכפל במהלך 18-12 החודשים האחרונים מספר פעילי דאעש בלוב. לדבריו נע כיום מספרם בין 4,000 ל-6,000 לוחמים. לדבריו הכוחות המקומיים נחלו כמה הצלחות בניסיונות לעצור את פעילי דאעש בבנע'אזי והם נלחמים נגדם גם בצבראתא. הוא הדגיש כי בשלב זה תמשיך ארה"ב לפעול בלוב במתווה של סיכולים ממוקדים מול איומים מוגדרים על בסיס מודיעין מדויק והיא תימנע מלהרחיב את פעילותה (Military Times, 8 באפריל 2016).
סרת
 • מקורות בסרת מסרו כי חמושים בלתי-מזוהים הציבו מארב לשיירת כלי רכב של דאעש, שהייתה בדרכה מסרת לעיירה בן ג'ואד, ופתחו עליה באש. כתוצאה מכך, נהרג בכיר בדאעש בסרת, המכונה אבו חמזה האלג'ירי. שלושה פעילים נוספים, שני אלג'ירים ותוניסאי, נפצעו. על פי אחד הדיווחים, מאחורי המארב עמדו הכוחות המיוחדים הלוביים (אתר eremnews, 15 באפריל 2016; בואבה אפריקיא אלאח'באריה, 15 באפריל 2016; פורטל אלוסט, 15 באפריל 2016). 
בנע'אזי
 • גם השבוע נמשכו העימותים בין צבא לוב לבין דאעש ו"מועצת השורא של מהפכני בנע'אזי" (המזוהה עם אלקאעדה). צבא לוב דיווח, כי עלה בידו להשתלט על כמה שכונות בעיר, שבהן נמצאו מתקנים של דאעש. מנגד, דיווח מחוז ברקה של דאעש על פיגוע התאבדות שבוצע על-ידי פעיל הארגון המכונה אבו עאצם הלובי. לטענת דאעש נהרגו בפיגוע חמישים חיילים והושמדו חמישה-עשר כלי רכב צבאיים. מקורות בצבא לוב מסרו, כי בפיגוע נהרגו שני חיילים ונפצעו חמישה (אח'באר דולת אלאסלאם, 15, 16 באפריל 2016).
מחנה אימונים של דאעש בלוב
 • זרוע ההסברה של דאעש במחוז ברקה פרסמה סדרת תמונות המתעדות מחנה אימונים של הארגון בלוב שנקרא על שמו של אבו מע'ירה אלקחטאני[1]. לא ברור היכן ממוקם מחנה האימונים. על-פי אחד הדיווחים ממוקם המחנה סמוך לבנע'אזי. מנגד, לטענת גולש מדרנה ממוקם המחנה באזור אלפתאא'ח שמדרום לדרנה הנמצא בשליטת דאעש (אח'באר דולת אלאסלאם, 13 באפריל 2016).

התנהלות המדינה האסלאמית

 • סרטון שהופץ לאחרונה סוקר את המוסדות השונים שמנהל דאעש במחוז אלרקה, תפקידיהם ואופן פעולתם. הסרטון הופץ לדעתנו בשל עניינו של דאעש להפגין חיים נורמאליים באזור אלרקה, ליבת שלטונו בסוריה לנוכח התגברות האיומים עליה. בין השאר נמנו המוסדות הבאים (אח'באר אלמוסלמין, 3 באפריל 2016) :
 • מרכז החסבה: תפקידו לפקח על המוסר הדתי ועל הסדר הציבורי. עבודתם של אנשי המרכז כוללת פיקוח על השווקים ובתי המסחר, מניעת זיוף סחורות והפקעת מחירים, הנפקת אישורי נסיעה למעוניינים לצאת מחוץ לגבולות המדינה האסלאמית, מעצרים וחקירות של פושעים, הענשת הפושעים וניהול בתי הכלא .
 • משטרת התנועה: בעיר אלרקה הוקמה תחנת משטרה. התחנה כוללת מדור עבירות תנועה, מדור תאונות דרכים ומדור סיורי שטח.
 • משטרה אזרחית: במשטרה ארבעה מדורים מרכזיים והיא עוסקת בעיקר בטיפול בסכסוכים ובקטטות בין אזרחים.
 • בית המשפט האסלאמי: עוסק (בין השאר) בהטמעת הידע ההלכתי האסלאמי בקרב התושבים.
 • מרכז החינוך: מיועד להכשרת מורים לכל שלבי הלימוד החל בבית הספר היסודי וכלה באוניברסיטה.
 • מרכז צדקה:  עוסק בגביית כספים וסחורות וחלוקתם לזכאים במסגרת קיום מצוות הצדקה.
 • מרכז השירותים: אחראי על הענקת השירותים בעיר. הוא כולל מחלקת מים, חשמל, תקשורת תחבורה ועוד.
ירידה בהכנסות דאעש
 • על פי מחקר, שנערך במכון IHS(מכון מחקר כלכלי העוקב ומנתח עימותים ברחבי עולם), מאז מחצית 2015 צומצמו הכנסות דאעש בכ-30%. הדבר מאלץ את דאעש לגבות מיסים חדשים מהאוכלוסייה. על פי נתוני המחקר במחצית השנייה של שנת 2015 עמדו הכנסות הארגון על סכום של כ-80$ מיליון בחודש וכיום הן עומדות על סכום של כ-56$ מיליון לחודש בלבד. כך למשל, ייצור הנפט פחת מ-33,000 חביות ליום ל-21,000 חביות. הירידה בהכנסות היא ברובה תוצאה של התקיפות האוויריות  של מדינות הקואליציה בראשות ארה"ב ושל רוסיה. לדברי המחקר כ-50% מההכנסות הארגון הן ממיסים והחרמה של עסקים ורכוש, ו-43% מהנפט. שאר ההכנסות הןמהברחות סמים, מכירה של חשמל [מתחנות כוח באזורים שבשליטתו] ותרומות (אלבאואבה, 18 באפריל 2016).

פעילות סיכול ומנע

בלגיה
 • מחקירת מחמד אבריני אחד ממבצעי הפיגוע בבריסל (22 במרץ 2016), אשר נמלט מהזירה ונתפס לאחר מרדף ממושך, עולה, כי הוא וחבריו רצו לבצע את פיצוץ המטען באולמות הנוסעים של הטיסות לארה"ב, רוסיה וישראל. לדבריו תכנון הפיגוע בשדה התעופה ובחירת המטרות נעשו ע"י אבראהים אלברקאוי, אשר פוצץ את עצמו במהלך הפיגוע בבריסל. אבריני ציין כי הוא עצמו החליט ברגע האחרון להמלט מהמקום וזרק את המטען שהיה ברשותו לפח האשפה (רשת הטלוויזיה הצרפתית BFMכמצוטט ע"י ידיעות אחרונות, 15 באפריל 2016).
 • במאמר שהתפרסם באתר החדשות NOWנכתב, כי בניגוד לתפיסה שפעילות הטרור של דאעש באירופה היא פרי יוזמות מקומיות. בדיקה של הפיגועים משנת 2014 ועד היום מצביעה על כך, שכל הפיגועים, למעט הפיגוע נגד מערכת העיתון שרלי הבדו (ינואר 2015), נעשו בהכוונה של מנהיגות דאעש באלרקה. על פי המאמר רוב מבצעי הפיגועים הללו אומנו ורכשו ניסיון מבצעי במסגרת לחימה בשורות דאעש בסוריה. עוד נמצא, כי כל הפיגועים (למעט הפיגוע במערכת שרלי הבדו) בוצעו על ידי אותה התארגנות טרור. על פי החקירות מבצעי הפיגועים היו קשורים בדרך זו או אחרת לעבד אלחמיד אבעוד פעיל דאעש מבלגיה, אשר נע בין סוריה לבין אירופה ואימן באופן אישי כמה מהמגוייסים (NOW, 1 באפריל 2015).
קווקז
 • במסגרת מבצע משותף שך כוחות הביטחון הרוסיים לאיתור פעילי טרור, שלחמו בסוריה, נעצר בנלצ'יק (Nalchik), בירת רפובליקת קברדינו-בלקריה, אזרח רוסי שנלחם בסוריה בשורות דאעש. הוא סיפר בחקירתו, כי הגיע לסוריה דרך תורכיה בשנת 2014, עבר אימונים והצטרף לדאעש כדי להלחם נגד המשטר הסורי. לדבריו נלחמו לצידו אזרחים רוסיים ממחוזות שונים, שרכשו מיומנויות טרוריסטיות, ופעלו לארגן פעילות חתרנית יחד עימו (טאס, 15 באפריל 2016).

פעילות תודעתית

מנהיג דאעש קורא לפליטים, שנמלטו לאירופה, לשוב לשטחי הח'ליפות
 • סרטון שפרסם דאעש העוסק בסבל, שעוברים הפליטים מסוריה ומעיראק במדינות מערב אירופה (אירופה ה"צלבנית"). ברקע נשמע קולו של אבו בכר אלבע'דאדי, מנהיג דאעש, הקורא לתושבים  שעזבו את שטחי הח'ליפות של דאעש, לשוב לבתיהם. לדבריו המדינה האסלאמית תספק להם ביטחון ותציל אותם מאש הגיהנום [ביום הדין]. (אח'באר דולת אלאסלאם, 17 באפריל 2016). להערכתנו נועדה קריאה זאת לצרכים תעמולתיים ובפועל לא נראה כי פליטים סורים, שנמלטו מאימי דאעש, ישובו לשטחי הח'ליפות.
דאעש ממשיך לקרוא להרג אמריקנים, צרפתים ובעלי בריתם
 • דאעש פרסם סרטון בשפה הגרמנית בו קרא אבו מחמד אלעדנאני דובר דאעש לכל מוסלמי מאמין "להרוג את הכופרים: אמריקנים, צרפתים ובעלי בריתם". לדבריו מי שלא יכול לבצע זאת באמצעות מטען חבלה או ירי, צריך לפעול בדרכים אחרות כמו השלכת אבן, שיסוף גרון, דריסה, שריפת בתים ועסקים (אח'באר דולת אלאסלאם, 16 באפריל 2016).

[*]בשבוע הבא לא יפורסם מבט לג'האד העולמי בשל חופשת הפסח. אנו מאחלים לכל קוראינו חג שמח.
[1]אבו מע'ירה אלקחטאני שימש כאמיר מחוזות המדינה האסלאמית בלוב. הוא נהרג בתקיפה אמריקנית בדרנה בנובמבר 2015.