מבט לג’האד העולמי (17 – 23 במרץ 2016)

מבט לג'האד העולמי

מבט לג'האד העולמי

שני המחבלים המתאבדים כפי שצולמו במצלמות האבטחה של נמל התעופה.

שני המחבלים המתאבדים כפי שצולמו במצלמות האבטחה של נמל התעופה.

הודעת קבלת האחריות של דאעש בערבית

הודעת קבלת האחריות של דאעש בערבית

המחבל המתאבד מהמט אוזטורק

המחבל המתאבד מהמט אוזטורק

המחבל כפי שנראה במצלמות האבטחה של המסעדה (רדיקאל, 21 במרץ 2006).

המחבל כפי שנראה במצלמות האבטחה של המסעדה (רדיקאל, 21 במרץ 2006).

נשיא רוסיה, ולדמיר פוטין, נואם בפני לוחמים ששבו מסוריה באירוע שהתקיים בקרמלין.

נשיא רוסיה, ולדמיר פוטין, נואם בפני לוחמים ששבו מסוריה באירוע שהתקיים בקרמלין.

הנשיא מעניק תעודות הוקרה ללוחמים (אתר משרד ההגנה הרוסי www.eng.mil.ru).

הנשיא מעניק תעודות הוקרה ללוחמים (אתר משרד ההגנה הרוסי www.eng.mil.ru).

חיילי צבא סוריה נעים רגלית ובאמצעות כלי רכב באזור ההררי החולש על אלקריתין.

חיילי צבא סוריה נעים רגלית ובאמצעות כלי רכב באזור ההררי החולש על אלקריתין.

מפקד דביזיה 3 של צבא סוריה המשתתפת בהתקפה על תדמור. הראיון ניתן בג'בל ג'ביל כ-6 ק

מפקד דביזיה 3 של צבא סוריה המשתתפת בהתקפה על תדמור. הראיון ניתן בג'בל ג'ביל כ-6 ק"מ מדרום מזרח לאלקריתין לאחר כיבושו מידי דאעש (סאנא; יוטיוב, 19 במרץ 2016).

כוחות צבא עיראק נעים לעבר העיר הית (אלסומריה, 19 במרץ 2016).

כוחות צבא עיראק נעים לעבר העיר הית (אלסומריה, 19 במרץ 2016).

חמישה אנשים, שהוצאו להורג על-ידי דאעש בעיר הית באשמת שיתוף-פעולה עם השלטונות העיראקיים (אעמאק, 18 במרץ 2016).

חמישה אנשים, שהוצאו להורג על-ידי דאעש בעיר הית באשמת שיתוף-פעולה עם השלטונות העיראקיים (אעמאק, 18 במרץ 2016).

פניית משטרת צרפת לציבור בבקשה לסייע באיתורו של צאלח עבד אלסאם (חשבון הטוויטר של משטרת צרפת, 15 נובמבר 2015).

פניית משטרת צרפת לציבור בבקשה לסייע באיתורו של צאלח עבד אלסאם (חשבון הטוויטר של משטרת צרפת, 15 נובמבר 2015).


עיקרי אירועי השבוע

 • השבוע עמד בסימן רצף פיגועים, שבוצעו ע"י דאעש, אשר המחישו את היכולות המבצעיות של תשתיות הטרור והגרילה, שבנה הארגון מחוץ לליבת אזור שלטונו בסוריה ובעיראק. בהתקפות שבוצעו בתורכיה, בלגיה, מצרים ולוב, היו מעורבות ההתארגנויות ושלוחות מקומיות של דאעש. הדבר עשוי להעיד על מאמץ להוציא לפועל פיגועי ראווה דווקא בעיתוי, שבו גוברים הלחצים המופעלים על דאעש בסוריה ובעיראק.
 • ברחוב אסתקלאל שבלב איסטנבול פוצץ עצמו מחבל מתאבד בתוך קבוצת תיירים (ארבעה הרוגים, מתוכם שלושה ישראלים ו-39 פצועים, מתוכם 11 ישראלים). בשדה התעופה הבינלאומי של בריסל פוצצו עצמם שני מחבלים מתאבדים ובסמיכות זמנים ארע פיצוץ בתחנת המטרו בקרבת מוסדות האיחוד האירופי (בשני הפיגועים נהרגו 34 אנשים ולפחות 250 נפצעו). בצפון חצי האי סיני (אלעריש, רפיח) הותקפו מחסום ומחנה צבא של כוחות הביטחון המצרים (18 הרוגים).
 • בסוריההמשיכה להתקיים הפסקת האש במאפייניה המוכרים זה השבוע הרביעי. בו בזמן נמשך המאמץ של צבא סוריה לכיבוש העיר תדמור מידי דאעש, בסיוע אווירי רוסי. בעיראק פתח צבא עיראק במבצע לשחרור העיר הית, שעל גדות הפרת, כ-70 ק"מ מצפון מערב לאלרמאדי (שם ממשיכים כוחות הביטחון העיראקים לטהר את האזור). במוצול, ליבת שלטון דאעש, נפגעו מתקני תקשורת של דאעש בתקיפה של חיל האוויר האמריקאי.

 

פיגועי טרור בבריסל
 (תמונת מצב ראשונית)
 • ב-22 במרץ 2016 בשעות הבוקר התבצעו פיגועי טרור בשתי זירות בעיר בריסל. בפיגועים נהרגו יותר מ-34 בני אדם ונפצעו למעלה ממאתיים בני אדם:
 • בסביבות השעה 0900 פוצצו עצמם שני מחבלים מתאבדים בזה אחר זה באולם הנוסעים היוצאים בנמל התעופה הבינלאומי בבריסל. מחבל אחד פוצץ עצמו באמצעות חגורת נפץ  ליד סניף בנק והשני קרוב לבית קפה בטרמינל. 11 בני אדם נהרגו וכמה עשרות נפצעו. סמוך לאחד המחבלים ההרוגים נמצא רובה סער מסוג קלצ'ניקוב. כמו כן נמצאה חגורת נפץ שלא התפוצצה (יתכן ופיצוץ החגורה, שאמור היה להתבצע על ידי מחבל שלישי, השתבש). על פי העדויות טרם הפיצוץ נשמעו קריאות מפי גבר בשפה הערבית.
 • כשעה לאחר מכן (בסביבות 1000) אירע פיגוע נוסף (על ידי מחבל מתאבד?) בתחנת המטרו סמוך למטה האיחוד האירופאי. למעלה מעשרים בני אדם נהרגו ורבים נפצעו. הפיצוץ ארע בתוך אחד הקרונות.
 • זרוע ההסברה של דאעש פרסמה הודעה, שהופצה ברשותו החברתית, לפיה מקבל הארגון אחריות על ביצוע הפיגוע. לדברי ההודעה בוצעו הפיגועים בבלגיה בשל מלחמתה באסלאם. על פי ההודעה, הפיגועים בוצעו באמצעות חגורות נפץ, מטענים ומקלעים. ההודעה ציינה, כי זירות הפיגוע נבחרו בקפידה במטרה להרוג "צלבנים" (קרי, נוצרים, אירופאים). בהודעה פורסם גם איום לבצע תקיפות נוספות.
 • מיד לאחר האירועים העלתה בלגיה את רמת הכוננות ומדינות נוספות באירופה נקטו בצעדי חירום. משטרת בלגיה פרסמה תמונות ממצלמות האבטחה של נמל התעופה בהן נראו שלושה גברים. ככל הנראה המדובר בשני מחבלים מתאבדים ואדם שלישי, שככל הנראה התחרט ונמלט. הם הגיעו לשדה התעופה במונית ואמצעי החבלה הוטמנו במזוודות, שהיו ברשותם. שני המחבלים זוהו כאחים אלבקראוי המוכרים לשירותי הביטחון המקומיים. כוחות הביטחון הבלגיים מנהלים מצוד אחר המחבל השלישי. במסגרת פעילות כוחות הביטחון נערכה פשיטה בשכונה בצפון מזרח בריסל שם נמצאו מטען חבלה שהכיל מסמרים לצידו דגל דאעש.
פיגוע התאבדות, שביצע דאעש בלב איסטנבול
 • ב-19 במרץ 9016 בשעות הצהרים בוצע פיגוע התאבדות ברחוב אסתקלאל, שהינו אחד הרחובות המרכזיים בעיר איסטנבול שבתורכיה, בו מרבים לבקר תיירים. מחבל שלבש חגורת נפץ פוצץ עצמו על קבוצה של תיירים ישראלים, שהלכו ברחוב. בפיגוע נהרגו ארבעה אנשים מתוכם שלושה אזרחים ישראלים ואזרח איראני. כמו כן נפצעו 39 בני אדם, מתוכם 11 ישראלים.
 • אפקאן אלא, שר הפנים התורכי, אמר כי לאחר ביצוע בדיקת DNAעולה כי מבצע פיגוע ההתאבדות הוא מהמט אוזטורק (Mehmet Öztürk). המחבל המתאבד הינו אזרח תורכי, בן 24, מהעיר גזיאנטפ שבדרום מזרח תורכיה. על פי כלי התקשורת בתורכיה הוא מוכר לשלטונות כפעיל בארגון דאעש, ששהה בעבר בסוריה (סקיי ניוז, דיילי צבאח, 19 במרץ 2016). אביו ואחיו של המחבל נעצרו אף הם. לטענת האב הוא דיווח למשטרה על היעלמות בנו כבר בשנת 2013. הסתבר כי באותה שנה הוא עבר לסוריה והצטרף לדאעש. הוא חזר לתורכיה בשנת 2015 יתכן תחת זהות בדויה (הורייט, 20 במרץ 2016).
 • מניתוח צילומי מצלמות האבטחה במסעדה בה סעדו הישראלים לפני מותם, שתיעדו את הפיגוע, עולה שהמחבל המתין מחוץ למסעדה. כאשר יצאו הישראלים מהמסעדה הוא התקרב אליהם ואז פוצץ את מטען חומר הנפץ, שהיה עליו. על פי מספר דיווחים בעיתונות התורכית עקב המחבל אחר הקבוצה הישראלית מהרגע שעזבו את המלון בו השתכנו ועד שהגיעו למסעדה (חברתורכ, 21 במרץ 2016)[1].בשלב זה אין אימות למידע זה. כוחות הביטחון התורכיים מנסים לאתר שלושה פעילים נוספים, שלדבריהם מתכוונים לבצע פיגוע בתורכיה (צבאח, הוריייט,  21 במרץ 2016).  כמו כן דווח על מעצרים, שביצעו כוחות הביטחון התורכים בעקבות הפיגוע.
 • עד כה לא קיבל דאעש אחריות לפיגוע. על פי המידע שהתפרסם בתקשורת התורכית עולה, כי היה זה פיגוע מתוכנן, שבוצע ע"י התארגנות של דאעש, שפעלה בתורכיה וכללה כמה פעילים (שאחריהם מתנהל מצוד). התארגנות זאת היא שסיפקה למחבל המתאבד את המעטפת הלוגיסטית הנחוצה לביצוע הפיגוע, כולל חגורת הנפץ. הפיגוע נועד להערכתנו לפגוע באתר תיירותי במגמה להרתיע את תורכיה מפעולות סיכול ומנע נגד דאעש. באשר ליעד הפיגוע קיימות שתי אפשרויות: האחת היא, שבחירת קבוצת התיירים הייתה אקראית. אם תאומת הידיעה, כי המחבל עקב אחר הקבוצה הישראלית מעת צאתה מהמלון, אזי גוברת הסבירות, כי הוא פוצץ עצמו בתוך הקבוצה במכוון כדי להרוג ישראלים.

 

הסכם הפסקת אש-תמונת מצב

 • הסכם הפסקת האש נכנס לשבוע הרביעי. ההסכם ממשיך להתקיים במאפיינו המוכרים, קרי: ירידה משמעותית בעצימות העימותים, הפרות מקומיות ובלתי משמעותיות, המשך התקיפות האוויריות נגד דאעש וארגונים נוספים, שאינם נכללים הפסקת האש, והמשך המהלך הצבאי הנרחב של צבא סוריה נגד דאעש במרחב תדמור בגיבוי אווירי רוסי. המשך קיום של הפסקת האש אפשר את חידוש השיחות בג'נבה לפתרון המשבר בסוריה (14 במרץ 2016).
 • מפקד מרכז התיאום הרוסי בחמימים מסר, כי לא היו הפרות אש משמעותיות. כמו כן דיווח כי מרכז התיאום העביר למקומות שונים בסוריה סיוע הומניטארי (ספוטניק, 19 במרץ 2016). בדו"חות יומיים שפרסם משרד ההגנה הרוסי על הפרות הפסקת האש  נרשמו בשבוע האחרון בממוצע 10-5 הפרות מידי יום. המרכז דיווח כי 43 "קבוצות חמושות" הצטרפו עד כה להסכם הפסקת האש (RT, 21 במרץ 2015)[2].

מעורבות רוסיה בלחימה בסוריה

 

 •  ב-16 במרץ 2016 דווח על פעימה נוספת במסגרתה עזבו מטוסים נוספים את בסיס חמימים ושבו לרוסיה (RT, 16 במרץ 2016). שר ההגנה הרוסי, דיווח כי לאחר הסגת חלק גדול מהכוח הרוסי יישאר בבסיס חמימים כוח רוסי הכולל עשרים מטוסי קרב ומפציצים, מערכת הגנה אווירית מסוג S-400, ו-2,000 אנשי סגל וצוות עובדים. מטרות הכוח הנותר יהיו מלחמה בטרור, תמיכה בנשיא סוריה, בשאר אלאסד, ופיקוח על הפסקת האש (ספוטניק, 20 במרץ 2016).
 • בנאום שנשא ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה, בפני חיילים ששבו מהמערכה בסוריה הבהיר פוטין, כי רוסיה לא נטשה לגמרי את הזירה הסורית. לדבריו תמשיך רוסיה לתקוף בסוריה ארגוני טרור בהתאם להגדרת מועצת הביטחון של האו"ם. הוא הוסיף, כי רוסיה לא תתקוף את מי שיצטרף להסכם הפסקת האש.  לדבריו היעד המרכזי של רוסיה הוא קידום תהליך ההסדרה (טאאס, 17 במרץ 2016).
 • לדברי פוטין בעקבות הסכם הפסקת האש צומצם מספר התקיפות האוויריות מ-80-60 ביממה      ל-30-20. הדבר הביא לכך שרוסיה יכולה הייתה להרשות לעצמה לדלל את כמות המטוסים, שהיו בסוריה. המהלך, לדבריו, תואם עם נשיא סוריה בשאר אלאסד. הכוחות הרוסיים, שנותרו בשטח, יעסקו במשימות פיקוח על הפסקת האש ויסייעו לצבא סוריה בתכנון מבצעי מודיעין, בהכשרות, בהגנה על בסיסים רוסיים ובתקיפות מהאוויר נגד יעדי דאעש וג'בהת אלנצרה. נשיא רוסיה הדגיש, כי רוסיה מסוגלת להגדיל בתוך שעות את היקף הכוח בסוריה בהתאם להתפתחויות.

עיקרי התפתחויות בסוריה

מחוז חמץ
נמשך המאמץ של צבא סוריה לכבוש את העיר תדמור
 • המהלך הצבאי הסורי לכיבוש העיר תדמור מידי דאעש, שהחל ב-4 במרץ 2016, נמשך זה השבוע השלישי. מאמצי צבא סוריה והכוחות המסייעים לו התמקדו בתפיסת שטחים שולטים במרחב תדמור ובכיתורה של העיר (שעדיין לא הושלם), דווח על לחימה עזה ועל אבידות לשני הצדדים. דאעש העביר לתדמור תגבורת של עשרות פעילים מאלרקה והוא פועל כדי לחזק את רוחה של האוכלוסייה המקומית.

 

 • דאעש מלווה את המערכה על תדמור במסע תעמולה המיועד לכוחות הלוחמים ולאוכלוסייה המקומית בתדמור. במסגרת זאת פרסם מוסד הסברה של דאעש סרטון המשווה את מצבה של תדמור טרם נכבשה ע"י דאעש ולאחרי הכיבוש ("היציאה מן החושך לאור"). בסרטון גם קטעים המתעדים את המערכה שמנהל צבא סוריה לכיבוש מחדש של העיר. בדברי הסיום בסרטון נאמר, כי תדמור תהיה "בית הקברות של הרוסים, בשאר [אסד] ובעלי בריתו".
מעורבות רוסיה בהתקפה על תדמור
 • סרגיי רודסקוי, ראש המטה של האגף המבצעי במטכ"ל הרוסי, מסר כי מטוסי קרב רוסיים מבצעים 25-20 גיחות יומיות נגד מטרות בתדמור כסיוע לצבא סוריה (טאאס, 18 במרץ 2016). ב-17 במרץ 2016 הודיע דאעש, כי פעיליו הרגו יועץ צבאי רוסי באזור אלדוה [3] (האזור הכפרי שממערב לתדמור). מערכת התעמולה של דאעש פרסמה סרטון בו הוצגו גופתו של היועץ ואמצעי הלחימה והציוד שנשא עימו (אעמאק, 17 במרץ 2016). קודם לכן דיווח דאעש על הריגת ארבעה חיילים רוסים באזור קצר אלחלאבאת, כ-15 ק"מ מדרום מערב לתדמור (נשיא רוסיה פוטין מסר בנאומו על ארבעה חיילים רוסים שנהרגו בסוריה).
מעורבות חזבאללה בהתקפה על תדמור
 • על פי דיווחי התקשורת הסורית כוח של חזבאללה משתתף באופן פעיל בקרב על תדמור. נמסר, כי כוח רצ'ואן של חזבאללה (יחידת עילית של הארגון) הוא זה, שנלחם באזור (אלדראר אלשאמיה, 17 במרץ 2016). דווח, כי דאעש הרג עשרה פעילי חזבאללה באזור תדמור (סוריא מבאשר, 18 במרץ 2016). דאעש הודיע כי פיצץ מכונית תופת והצליח לתעל את פעילי חזבאללה לתוך שדה מוקשים באזור אלדוה, שממערב לתדמור. על פי דאעש הדבר גרם למותם של עשרה פעילי חזבאללה ופציעתם של עשרים נוספים (אעמאק, 17 במרץ 2016).
 • בכיר בחזבאללה הכחיש שמועות שרווחו בתקשורת, על יציאת חזבאללה מסוריה בעקבות המהלך הרוסינעים קאסם סגן מזכ"ל חזבאללה אמר כי הנסיגה החלקית של רוסיה לא תשפיע על כוח חזבאללה המסייע למשטר הסורי בלחימה נגד דאעש, ג'בהת אלנצרה וארגונים המסייעים להם. לדבריו חזבאללה עדיין נמצא בשטח ואין לו כוונות לשנות את תוכניותיו (אלעהד, 18 במרץ 2016).

 

העיר אלקריתין
 • באזור העיר אלקריתין, שמדרום מזרח לחמץ, נמשכו העימותים בין דאעש לצבא סוריה. דאעש המחזיק בקריתין, הצליח להשתלט על מספר שטחים שולטים מזרחית לעיר (אלדרר אלשאמיה, 20 במרץ 2016). גם צבא סוריה תפס כמהשטחים שולטים באזור והשתלט על הכבישים המובילים מאלקריתין לתדמור ומתדמור לדמשק (דמשק אלא'ן, 20 במרץ 2016).
עימותים במחוזות נוספים ברחבי סוריה
 • במחוזות נוספים בסוריה, הן באלו שעליהם חלה הפסקת האש והן באזורים שעליהם היא אינה חלה, נמשכו עימותים מקומיים בין הכוחות השונים, ללא שינויים משמעותיים בשטח:
 • מחוז חלב: באזור הכפרי שמצפון לחלב התנהלו התכתשויות מקומיות בהם היו מעורבים פעילי דאעש וארגוני מורדים.
 • מחוז אלחסכה: באזור העיר אלשדאדי (שנכבשה ע"י הכוחות הכורדים) ולאורך הצירים המובילים אליה נמשכו התכתשויות מקומיות. דאעש המשיך לנהל לוחמת גרילה נגד הכוחות הכורדים באמצעות פיצוץ אופנוע תופת ומספר מכוניות תופת (ועדות התיאום המקומיות, 19, 20 במרץ 2016).
 • חמאה-בפריפריה המזרחית של חמאה התנהלו עימותים בין צבא סוריה לבין פעילי לדאעש (דמשק אלא'ן, 17 במרץ 2016). נמסר על הרוגים בקרב ג'בהת אלנצרה בעקבות עימותים עם צבא סוריה (דף הטוויטר של חסין מרתצ'א, 17 במרץ 2016).
 • דיר אלזור: נמשכו העימותים באזור שדה התעופה הצבאי. צבא סוריה סיכל תקיפה בקרבת שדה התעופה. חיל האוויר הסורי תקף יעדים של דאעש בשכונות שבצפון דיר אלזור ובדרומה (המרכז הסורי לזכויות אדם, 18 במרץ 2016).
 • אזור דרעא ודרום רמת הגולן: באזור התנהלו עימותים בין כוחות המורדים, ובהם ג'בהת אלנצרה, לבין חטיבת שהדאא' אלירמוכ המזוהה עם דאעש. מטרת הארגונים היריבים לבסס את שליטתם באזור משולש הגבולות ישראל-סוריה-ירדן. חטיבת שהדאא' אלירמוכ טענה להישגים אולם דומה, שבשטח לא הושגה הכרעה עד כה.

עיקרי ההתפתחויות בעיראק

מחוז אלאנבאר
מבצע לשחרור העיר הית
 • צבא עיראק פתח השבוע במבצע לשחרור העיר הית, הנמצאת על הגדה המערבית של נהר הפרת, כ-70 ק"מ מצפון מערב לאלרמאדי[4]. זאת במסגרת האסטרטגיה העיראקית החותרת לשחרור מחוז אלאנבאר הסוני מידי דאעש.
 • בסביבות העיר הית התנהלו עימותים קשים בין צבא עיראק לבין  פעילי דאעש. מקורות צבאיים עיראקיים דיווחו כי צבא עיראק השתלט על אזור אלמחמדי, כ-13 ק"מ דרומית-מזרחית לעיר הית (אלג'זירה, 18 במרץ 2016). כמו כן השתלט צבא עיראק על העיירה כביסה, שממערב לעיר (אלחיאת, 20 במרץ 2016). דאעש מצידו ביצע שני פיגועי התאבדות נגד צבא עיראק באזור הית (אעמאק, 20 במרץ 2016). במקביל  הודיע דאעש כי הוציא להורג בעיר הית חמישה משתפי-פעולה עם שלטונות עיראק (אעמאק, 18 במרץ 2016).
אלרמאדי
 • דאעש המשיך גם השבוע לבצע פעילות גרילה נגד צבא עיראק בעיר אלרמאדי וסביבותיה תוך שימוש במכוניות תופת:
 • ב-21 במרץ 2016 הודיע צבא עיראק כי סיכל ניסיון של דאעש לפגע בכוחות העיראקיים בממוקמים במזרח העיר אלרמאדי באמצעות ארבעה כלי רכב ממולכדים. "מקור ביטחוני" הוסיף כי מכונית אחת התפוצצה וגרמה וכתוצאה מכך נפגעו שבעה חיילים (אלסומריה, 21 במרץ 2016).
 • ב-20 במרץ 2016 הודיע דאעש כי הפעיל מכונית תופת, נהוגה בידי מחבל מתאבד, נגד מוצב של צבא עיראק באזור אלחאמצ'יה, צפונית-מזרחית לעיר אלרמאדי. לטענת דאעש נהרגו בפיצוץ עשרים חיילים עיראקיים (אעמאק, 20 במרץ 2016).
 • ב-19 במרץ 2016 הושמדו על ידי מטוסי הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש בראשות ארצות-הברית שתי מכוניות תופת מערבית לעיר אלרמאדי (אלסומריה, 19 במרץ 2016).
מחוז נינוא
מוצול
 • חיל האוויר האמריקאי תקף השבוע יעדי דאעש במרכז העיר מוצול (אלג'זירה, 20 במרץ 2016). לטענת דאעש תקפו מטוסי חיל האוויר שבעה מתקני תקשורת של הארגון בעיר (אעמאק, 17 במרץ 2016).יומיים לאחר מכן, פרסם דאעש סרטון תעמולה בו הופיע ג'ון קנטלי, העיתונאי הבריטי השבוי בידי דאעש ומנוצל על ידו לצורכי מערכת התעמולה שלו. ג'ון קנטלי, שדיבר ממוצול, לעג לתקיפות הללו באומרו: "חמישה מיליארד דולר הושקעו בתקיפת מתקני תקשורת… הדבר מעיד שהאמריקאים כל-כך נואשים, שאלה הם היעדים היחידים של המדינה האסלאמית, שהמודיעין שלהם מסוגל לאתר" (אצדאראת אלדולה אלאסלאמיה, 19 במרץ 2016).

מצרים וחצי האי סיני

 • במהלך השבוע נמשכה פעילות כוחות הביטחון המצרים נגד מחוז סיני של דאעש, בעיקר באזורי אלשיח' זויד, אלעריש ורפיח. נמסר על כמה הרוגים ופצועים רבים בקרב פעילי מחוז סיני של דאעש. כמו כן דווח על מעצר פעילים והחרמות את אמצעי לחימה וחומרים לייצור אמצעי לחימה. במקביל המשיכו פעילי דאעש בפעילות גרילה נגד כוחות הביטחון המצריים.
 • ב-17 במרץ 2016 ביצעו פעילי מחוז סיני שני פיגועים רבי נפגעים:
 • 13 אנשי כוחות ביטחון מצריים נהרגו, ביניהם ארבעה קצינים, ויותר מעשרה נפצעו, במתקפת טרור משולבת של פעילי דאעש במחסום אלצפא דרומית לאלעריש. בתחילת ההתקפה ירו חמושים פצצות מרגמה לעבר עמדה של המשטרה. לאחר מכן פוצצה מכונית תופת בכניסה לתחנת המשטרה. כמו כן בוצע ירי לעבר אמבולנסים וכוחות משטרה שהגיעו לפנות את הנפגעים. מחוז סיני של המדינה האסלאמית קיבל אחריות על הפיגוע.
 • חמישה חיילים מצריים נהרגו ועשרה נפצעו בתקיפה נגד מחנה צבאי ברפיח. לעבר המחנה נורו פצצות מרגמה. מחוז סיני של דאעש קיבל אחריות על הפיגוע. בהודעת קבלת האחריות נאמר, כי הונחו שני מטענים סמוך למחנה, שפיצוצם גרם לעשרה הרוגים בקרב כוחות הביטחון המצריים (חשבון טוויטר המזוהה עם דאעש, 17 במרץ 2016).
 • על רקע הפיגוע במחסום אלצפא הצביעו מומחים מצריים לענייני ביטחון על שורה של כשלים בתחום אבטחת המחסומים בסיני והתיאום בין כוחות הצבא למשטרה. נשיא מצרים הורה לפעול לאלתר לשיפור האבטחה של כל המחסומים הביטחוניים בצפון חצי האי סיני. ראש אגף ההנדסה של הכוחות הצבאיים מסר, כי המחסומים יצוידו באמצעי אבטחה טכניים, שיגנו עליהם מפני ירי רקטות ופצצות מרגמה (אלמצרי אליום, 21 במרץ 2016).
 • במצרים גופא חשפו מנגנוני הביטחון בפורט סעיד שני תאי טרור, שמנו תשעה בני אדם. מטרת תאי הטרור הייתה לגייס פעילים לדאעש מקרב הצעירים במצרים ולשכנעם לבצע פיגועים נגד כוחות משטרה, צבא מוסדות מדינה וכנסיות ברחבי מצרים. מחקירתם עלה כי הם התכוונו לנסוע לאימונים בלוב ולהסתנן חזרה למצרים (אליום אלסאבע, 20 במרץ 2016). 

הג'האד העולמי במדינות נוספות

לוב
הכנות לקראת התקפה על תשתיות הנפט?
 • מקורות לוביים דיווחו, כי שיירה של דאעש המונה כשלושים כלי רכב עליהם הונפו דגלי הארגון יצאה מהעיר סרת לעבר דרום (בואבת אלוסט, 19 במרץ 2016). מקורות בעיירה בן ג'ואד, הממוקמת 120 ק"מ מזרחית לסרת ונשלטת ע"י דאעש, מסרו כי דאעש מרכז בעיירה לוחמים מהעיירות בן ג'ואד ואלנופליה, כלי רכב ואמצעי לחימה לקראת תקיפה מתוכננת נגד תשתיות הנפט באלסדרה וראס לאנוף (פורטל אלוסט, 17 במרץ 2016). ב-16 במרץ 2016 דווח על נטרול מטען שהטמין דאעש, ככל הנראה, בכביש הראשי בקטע שבין ראס לאנוף לבן ג'ואד (בואבה אפריקיא אלאח'באריה, 16 במרץ 2016).
בנע'אזי
 • צבא לוב בפיקודו של ח'ליפה חפתר ממשיך במבצע לטיהור העיר בנע'אזי מידי דאעש ומליציות אסלאמיות נוספות. הקרבות מתקיימים בשכונות העיר ובסביבותיה.מפקד חדר המבצעים של צבא חפתר בבנע'אזי מסר, כי מטוסי חיל האוויר של ממשלת טברק תקפו מול חופי בנע'אזי דוברה שהגיעה ממערב לוב. על הדוברה היו 15 טנקים, כלי רק"ם, לוחמים ושלוש מכולות תחמושת. נמסר על פגיעה מדויקת במטרה, כמו כן נורו האנשים שהיו על גבי הדוברה וניסו להימלט בסירות גומי (סוכנות הידיעות הלובית, 18 במרץ 2016; דף הפייסבוק של מפקדת חיל האוויר של צבא חפתר, 19 במרץ 2016). בשלב זה לא ברור לנו למי נועדו אמצעי הלחימה הללו.
תקיפת תחנת כוח מדרום לאג'דאביא
 • nבאמצע מרץ 2015 תקפו פעילי דאעש את תחנת הכוח אלסריר (או תחנת פרויקט הנהר המלאכותי), הממוקמת 320 ק"מ מדרום לאג'דאביא. נטען כי החמושים הגיעו מאזור אג'דאביא, בצפון מרכז לוב, שבה מנהל דאעש מאבקי כוח נגד צבא לוב ומליציות יריבות. הם שרפו את מאגרי הדלק של התחנה ואת המתקנים וכלי הרכב שנמצאו בה. מפקד גדוד, המוצב באזור, טען כי מחבל מתאבד ניסה לפוצץ עצמו בשער תחנת הכוח. התקיפה גרמה לפגיעה באספקת החשמל למשאבות פרויקט "הנהר המלאכותי" המספק מים לאזור המזרחי של לוב.  בעקבות ההתקפה הוכרזה כוננות עליונה בכל שדות הנפט באזור הדרום-מזרחי של לוב (פורטל אלוסט, 15 במרץ 2016; אתר חברת הנפט הלאומית הלובית, 17 במרץ 2016; אח'באר ליביא24, 15 ו-16 במרץ 2016).

פעילות סיכול ומנע

רוסיה
 • המשטרה הרוסית עצרה בדרום רפובליקת דגאסטאן שלושה פעילים הקשורים לדאעש שתכננו לבצע פיגועים על אדמת רוסיה. על פי הועדה הלאומית למלחמה בטרור NAC)) סיפרו השלושה  בעדותם על מיקומו של מחסן נשק בבית נטוש בפאתי כפר. בבדיקת הבית נמצאו  טון  אחד של חומר נפץ וחמישה ק"ג ,TNTשנועדו לייצור עצמי של פצצות (RT, 17 במרץ 2016).
בלגיה
 • ב-18 במרץ 2016 בשעות הערב נתפס ברובע מולנביק שבבריסל צאלח עבד אלסלאם, שהיה שותף לביצוע הפיגועים בפריס ב-13 בנובמבר 2015. הוא נתפס סמוך לבית משפחתו. מחקירתו הראשונית עלה כי על פי התכנון המוקדם, הוא היה אמור לפוצץ עצמו באצטדיון הכדורגל סטאד דה פראנס אך הוא התחרט ברגע האחרון. רשויות צרפת צפויות עתה לדרוש את הסגרתו.
 • צאלח עבד אלסלאם, אזרח צרפתי יליד בלגיה, נמלט לאחר ההתקפה בפאריס ונעצר לתשאול סמוך לגבול עם בלגיה. הוא שוחרר לאחר כמה שעות ככל הנראה בשל חוסר תיאום בין רשויות הביטחון השונות. נראה כי מאז הוא שהה באזור בריסל ונדד בין כמה דירות מסתור, שאורגנו עבורו ע"י פעילים ג'האדיסטים, שותפיו להתארגנות הטרור של דאעש.
 • רובע מולנביק שבבריסל, שבו נתפס צאלח עבד אלסלאם, הינו המעוז הג'האדיסטי הבולט בבלגיה, וכנראה גם באירופה כולה. כמה מהמחבלים שהשתתפו בפיגוע בפאריס יצאו מרובע זה וכמה סייענים, שהיו מעורבים בפיגוע בפאריס, נמלטו אליו. ברובע זה מתגוררת אוכלוסיה מוסלמית גדולה שממנה יצאו פעילים בלגים על מנת ללחום בשורות דאעש[5]. ניתן להניח, כי פעילים רבים חזרו לרובע בשנה האחרונה בתום פרק הלחימה, וכי ברובע פועלים גם סייענים שגויסו ע"י דאעש[6]נראה איפא, כי במולנביק קיימת תשתית ג'האדיסטית הפועלת בבלגיה, שיתכן והייתה מעורבת במתקפת הטרור בבריסל ב-22 במרץ 2016.

 

[1]על פי עדותה של אחת הפצועות הישראליות עקב המחבל אחר הקבוצה הישראלית במשך דקות ארוכות: "...אני זוכרת שהסתכלתי עליו ואמרתי: למה הוא מסתובב פה, למה הוא נדבק אלינו..." (הארץ, המצטט עדות, שפרסם ערוץ 2, 23 במרץ 2016).
[2]בהקשר זה אמר ויקטור אוזרוב ראש הועדה הרוסית למלחמה בטרור, כי רוסיה לא תעבור בשתיקה על מקרים בהם פעילי טרור מתחזים לארגוני אופוזיציה מתונה ומצהירים על הצטרפות להפסקת האש (ספוטניק, 21 במרץ 2016).
[3]ריאד חדאד, שגריר סוריה ברוסיה, אמר כי קבוצה של חיילים רוסיים נשארה בסוריה והיא משיכה לתמוך במבצעים הקרקעיים המתבצעים על ידי צבא סוריה לשחרור תדמור. בתגובה אמר דימיטרי פסקוב, דובר הקרמלין, כי המבצע להשתלטות על תדמור מתבצע באופן עצמאי על ידי צבא סוריה וכי צבא רוסיה אינו נוטל בו חלק (ספוטניק, 18 במרץ 2016).
[4]בעיר הית מתגוררים כ-75,000 אנשים ובאזור שמסביבה כ-50,000 נוספים. אוכלוסיה זאת מורכבת מבני שבטים סונים. באוקטובר 2014 כבש דאעש את העיר ומאז הוא שולט עליה.
[5] על פי הערכת משרד הפנים הבלגי העדכנית לנובמבר 2015 יצאו מבלגיה 270 פעילים כדי ללחום בשורות דאעש (כתב הארץ בבריסל, 16 בנובמבר 2015).
[6]בן עלי צאלח, פעילה מקומית בארגון "הורים מעורבים", הינו אימו של צברי, שבשנת 2013 יצא לסוריה כדי להצטרף לשורות הג'האדיסטים. היא סיפרה לכתבים, כי בשנת 2013, כאשר בנה נסע לסוריה "השלטונות אפשרו לצעירים כמוהו ללכת. הם חשבו שהם מסירים מעל כתפיהם נטל, שהבעיות שלהם ממריאות לסוריה דרך תורכיה עם כרטיס לכיוון אחד- הם העריכו שלא ישובו לעולם". אולם כל זאת השתנה בשנת 2015, כשהם החלו לחזור "עכשיו השלטונות סוף סוף מתחילים להגיב... אבל רק שמשום שזה משפיע עליהם ישירות" (הארץ, 22 במרץ 2016).