חדשות הטרור והסכסוך הישראלי-פלסטיני (24 בפברואר – 1 במרץ 2016)

הפיגוע באמצעות גרזן בקניון במעלה אדומים. מימין: קטע מסרטון, שצולם במצלמת האבטחה בקניון בו נראה המחבל פוצע אנושות את המאבטח הישראלי באמצעות גרזן.

הפיגוע באמצעות גרזן בקניון במעלה אדומים. מימין: קטע מסרטון, שצולם במצלמת האבטחה בקניון בו נראה המחבל פוצע אנושות את המאבטח הישראלי באמצעות גרזן.

סעדי עלי אבו חמאד, עובד בקניון, שביצע את הפיגוע (דף הפייסבוק של ערוץ הטלוויזיה אלפלסטיניה בראמאללה, 28 בפברואר 2016)

סעדי עלי אבו חמאד, עובד בקניון, שביצע את הפיגוע (דף הפייסבוק של ערוץ הטלוויזיה אלפלסטיניה בראמאללה, 28 בפברואר 2016)

המחבל הדוקר ממדוח יוסף עמרו (פלסטין אלא'ן, 24 בפברואר 2016).

המחבל הדוקר ממדוח יוסף עמרו (פלסטין אלא'ן, 24 בפברואר 2016).

רעולי פנים מחנה קלנדיא במהלך העימותים (דף הפייסבוק

רעולי פנים מחנה קלנדיא במהלך העימותים (דף הפייסבוק "מחנה הפליטים קלנדיא תחילה, 1 במרץ 2016).

עימותים בין פלסטינים לכוחות צה

עימותים בין פלסטינים לכוחות צה"ל סמוך לנחל עוז, מזרחית לעיר עזה (דף הפייסבוק קדס, 26 בפברואר 2016)

הצגה במהלך עצרת חמאס ברפיח. מימין פיגוע באוטובוס

הצגה במהלך עצרת חמאס ברפיח. מימין פיגוע באוטובוס

פיגוע דקירה נגד חיילי צה

פיגוע דקירה נגד חיילי צה"ל (אלרסאלה נט, 26 בפברואר 2016)

תותח הנ

תותח הנ"מ, שהוצג על ידי חמאס בעצרת

 • נמשכת מתקפת הטרור הפלסטינית. השבוע בלטו פיגועי דקירה באזור בית אל, מעלה אדומים וגוש עציון. בפיגוע דקירה בגוש עציון נהרג בשוגג קצין מילואים מירי של כוח צה"ל. כמו כן נפצע מאבטח בקניון במעלה אדומים באורח אנוש, כתוצאה ממכות גרזן, שהונחתו עליו ע"י פלסטיני, שעבד במקום. בכך הגיע מספר ההרוגים הישראליים במתקפת הטרור הנוכחית ל-33. 
 • כוחות הביטחון הישראליים עצרו שני אחים בחברון, שביצעו שורה של פיגועי ירי צלפים לעבר אזרחים וחיילים באזור חברון. אחד מהשניים מזוהה עם חמאס. הפיגועים בוצעו בחודשים נובמבר 2015- ינואר 2016. השניים הסגירו רובה צלפים מאולתר, שהוסתר במסגד, אשר באמצעותו בוצעו הפיגועים. 
פיגועים/ניסיונות לפיגועים בשבוע החולף
 • 26 בפברואר 2016 – פיגוע דקירה:פלסטיני ניסה לדקור חיילים "במחסום פוקוס", סמוך לבית אל. המחבל נורה ונהרג. כלי התקשורת הפלסטינים דיווחו שהדוקר הוא מחמוד מחמד שעלאן, בן 17, מדיר דבואן (מזרחית  לראמאללה). שעלאן תלמיד בית ספר תיכון, היה חבר באגודת הספורט "מועדון איחוד דיר דבואן". לפי מקורות פלסטינים הוא החזיק באזרחות אמריקאית וחזר מארה"ב שלושה ימים לפני ביצוע הפיגוע. חמאס ופתח פרסמו הודעות אבל (דף הפייסבוק לזכרו של מחמוד שעלאן, דף הפייסבוק של חמאס בשכם, דף הפייסבוק "מועדון איחוד דיר דבואן", חדשות פיניק, 26 בפברואר 2016).

כרזות אבל, שפורסמו לזכרו של מחמוד שעלאן. מימין: כרזת האבל, שפרסם מחוז ראמאללה ואלבירה של פתח (דף הפייסבוק לזכרו של מחמוד שעלאן, 26 בפברואר 2016). משמאל: הודעת האבל של חמאס (דף הפייסבוק של חמאס בשכם, 26 בפברואר 2016). 2016).
כרזות אבל, שפורסמו לזכרו של מחמוד שעלאן. מימין: כרזת האבל, שפרסם מחוז ראמאללה ואלבירה של פתח (דף הפייסבוק לזכרו של מחמוד שעלאן, 26 בפברואר 2016). משמאל: הודעת האבל של חמאס (דף הפייסבוק של חמאס בשכם, 26 בפברואר 2016). 2016).

 • 26 בפברואר 2016 – פיגוע דקירה: בליל 26-25 בפברואר 2016 נדקר מאבטח בפתח קניון במעלה אדומים. המאבטח נפצע באורח אנוש. הדוקר נמלט מהמקום. במסלול הבריחה שלו נמצא גרזן, שככל הנראה שימש אותו בתקיפה. כוחות הביטחון החלו במצוד אחר הדוקר. כיממה לאחר ביצוע עצרו כוחות הביטחון הישראליים את סעדי עלי אבו חמאד, בן 21, מעזריה, לאחר שקרוב משפחה הסגיר אותו .סעדי עלי אבו חאמד הועסק כעובד בקניון והכיר את איש האבטחה, שבו פגע.
 • 24 בפברואר 2016 – פיגוע דקירה:
 • פלסטיני הגיע לצומת גוש עציון וניסה לדקור קצין מילואים שעמד בצומת. כוח צה"ל ירה לעבר הדוקר ופצע אנושות את הקצין, שנפטר מאוחר יותר מפצעיו. המחבל נפצע באורח בינוני.
 • בתקשורת הפלסטינית דווח, כי המחבל הוא ממדוח יוסף מחמד עמרו, בן 27 מדורא, דרומית  לחברון (אתר שעב, 25 בפברואר 2016). המחבל שימש כמורה למתמטיקה בכפר אלמג'ד, דרומית  לחברון (קדס פרס, 24 בפברואר 2016).
 • מעיון בדף הפייסבוק של הדוקר עולה, כי הדף לא היה פעיל מאז נובמבר 2015. קודם לכן העלה לדף הפייסבוק שירים, תמונות מאירועים משפחתיים, פסוקי קוראן ועוד. באחד הפוסטים (מאי 2015), שהעלה ניכרת שנאה ל"כופרים" ולדרוזים, תוך שהוא מביע רצון לחסלם באמצעות רובה קלאצ'ניקוב. 
ממצאים מחקירת מבצע פיגוע הדקירה באשקלון
 • כשבועיים לאחר הפיגוע באשקלון, בו נדקר חייל צה"ל (7 בפברואר 2016), עולה, כי המחבל, אזרח סודאני, שביצע את הפיגוע עשה זאת בהשראת דאעש. מחקירת כוחות הביטחון עלה שהמחבל כמאל אלעזיז חסן מחמד החזיק במכשיר הטלפון שלו תמונות של פעילי דאעש במקומות שונים בעולם. 
מעצר שני פלסטינים, שביצעו פיגועי ירי בחברון
 • כוחות הביטחון הישראליים עצרו שני אחים מחברון בחשד, כי ביצעו שורה של פיגועי ירי צלפים לעבר אזרחים וחיילים באזור חברון. כתוצאה מהפגיעות נפצעו ארבעה אזרחים ישראליים. האחים הם נאצר פיצל מחמד בדוי, בן 23, המזוהה עם חמאס, ואחיו אכרם פיצל מחמד בדוי, בן 33. במהלך חקירתם הסגירו השניים רובה צלפים מאולתר, שהתקינו בו משתיק קול מאולתר. את הרובה נהגו להסתיר במסגד. כמו כן נמצא ברשותם תת מקלע מאולתר מסוג "קרלו" (קארל גוסטב), שבאמצעות תכננו לבצע פיגועים נוספים. את רוב אירועי הירי ביצעו מדירה נטושה, שהייתה בשיפוצים. הפיגועים, שביצעו באזור חברון:
 • 6 בנובמבר 2015– ירי לעבר מתפללים סמוך למערת המכפלה. שני בני אדם נפצעו.
 • 25 בנובמבר 2015– ירי לעבר כלי רכב צה"לי. לכלי הרכב נגרם נזק.
 • 3 בינואר 2016– ירי לעבר קבוצת חיילים כתוצאה מכך נפצעה צוערת באורח בינוני-קשה.
 • 3 בינואר 2016- ירי לעבר חיילים במחסום "הכבשים" (בדרום חברון). חייל צה"ל נפצע באורח קל.
 • 16 בינואר 2016– ירי ממבנה בשכונת אבו סנינה חברון. לא היו נפגעים. את הירי הזה ביצע אכרם פיצל מחמד בדוי לבדו לאחר שב-9 בינואר 2016 נעצר לחקירה ושוחרר. אחיו כבר היה עצור באותה עת.

מימין: רובה הצלפים המאולתר בו בוצעו פיגועי הירי (תקשורת שירות הביטחון הכללי, 29 בפברואר 2016). משמאל: כרזה מטעם חמאס המברכת את שני האחים . בכרזה נכתב: : האסיר פעיל עז אלדין אלקסאם נצר בדוי והאסיר פעיל עז אלדין אלקסאם אכרם בדוי. תברוכנה ידיך יא צלף. עץ המיש שלי זוקף ראשו" (דף הפייסבוק PALDF, 29 בפברואר 2016)
מימין: רובה הצלפים המאולתר בו בוצעו פיגועי הירי (תקשורת שירות הביטחון הכללי, 29 בפברואר 2016). משמאל: כרזה מטעם חמאס המברכת את שני האחים . בכרזה נכתב: : האסיר פעיל עז אלדין אלקסאם נצר בדוי והאסיר פעיל עז אלדין אלקסאם אכרם בדוי. תברוכנה ידיך יא צלף. עץ המיש[1] שלי זוקף ראשו" (29 בפברואר 2016, דף הפייסבוק PALDF)

הפגנות עימותים והפרות סדר
 • במקביל לפיגועים נמשכו הפגנות, צעדות מחאה, הפרות הסדר, יידוי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה ומטעני צינור ברחבי יהודה, שומרון וירושלים. כמו כן אירעו עימותים במספר מוקדים בין פלסטינים לבין כוחות הביטחון הישראליים.
 • להלן כמה אירועים בולטים:
 • 1 במרץ 2016 – כוחות הביטחון הישראליים חשפו במהלך מבצע בעיר שכם סדנא לייצור אמצעי לחימה. במקום נמצאו מספר מחרטות ומספר כלי נשק (תקשורת שירות הביטחון הכללי, 1 במרץ 2016).
 • 29 בפברואר 2016 –
 • בשעות הערב שני חיילי צה"ל תעו בדרכם לבסיסם ונכנסו בשוגג למחנה הפליטים קלנדיא (סמוך לראמאללה). פלסטינים, שהבחינו בהם החלו להשליך לעברם אבנים ובקבוקי תבערה. אחד מבקבוקי התבערה הצית את כלי רכבם בעת שישבו בתוכו. השניים יצאו מכלי הרכב והתפצלו. כוחות הביטחון הישראליים, שביצעו חיפושים אחר שני החיילים התעמתו עם תושבי המקום.
 • מחילופי אש נהרג פלסטיני ונפצעו ארבעה נוספים. אחד החיילים אותר כשעה באחת החצרות במחנה הפליטים. השני אותר זמן קצר לאחר מכן סמוך להתנחלות כוכב יעקב. מאוחר יותר חולץ כלי הרכב השרוף. חמישה לוחמי משמר הגבול נפצעו. הפלסטיני ההרוג הוא איאד עמר סג'דיה, בן 21, תושב מחנה הפליטים קלנדיא, סטודנט שנה רביעית לתקשורת באוניברסיטת אלקדס.  הוא גם עבד כעיתונאי במרכז קלנדיא לתקשורת (דף הפייסבוק של איאד סג'דיה)
 • 28 בפברואר 2016 –לוחמת משמר הגבול נפגעה בראשה באורח קל מיידוי אבנים והשלכת בקבוקי תבערה לעבר הכוחות הישראליים במהלך פעילות בעיסאויה. יום קודם לכן נפגע במקום לוחם משמר הגבול מאבנים, שיודו לעבר הכוחות הישראליים (דף הפייסבוק צבע אדום, 27 , 28 בפברואר 2016).
 • 27 בפברואר 2016 –בוצע ירי לעבר בית בישוב בית אל, מאחד הכפרים הסמוכים. לא היו נפגעים זוהתה פגיעה בכמה בתים (דף הפייסבוק צבע אדום, 27 בפברואר 2016).
ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל
 • במהלך השבוע לא אותרו נפילות רקטות בשטח ישראל.

ירי רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל

ניסיונות חדירה מרצועת עזה
 • בבוקר 27 בפברואר 2016 נראו שלוש דמויות חוצות, בחסות הערפל ששרר באזור, את גדר הביטחון מרצועת עזה לשטח ישראל. בעקבות כך התבקשו תושבי הישובים הסמוכים להישאר בבתיהם. לאחר מספר שעות נתפסו שלושה פלסטינים תושבי רצועת עזה השלושה לא היו חמושים.    ב-28 בפברואר 2016 נמסר כי פעילי כוח הריסון של חמאס עצרו שני ילדים פלסטינים בני 13-12 מזרחית לח'אן יונס, שניסו לעבור את גדר הביטחון ולהגיע לשטח ישראל (קדסניוז, 28 בפברואר 2016).
הפגנות אלימות בקרבת גדר הגבול
 • ברצועת עזה נמשכו ההפגנות האלימות בקרבת גדר הגבול כהזדהות עם הפלסטינים ביהודה, שומרון וירושלים. ההשתתפות בהפגנות היא מועטה יחסית סה"כ השתתפו בהפגנות כ-160 פלסטינים בכארבעה מוקדים. דווח על כמה פלסטינים שנפצעו בעימותים עם כוחות צה"ל. במקביל קיימה חמאס עצרת ברפיח להזדהות עם יהודה ושומרון (ראו להלן).
הקמת נמל ימי ברצועת עזה
 • בתקשורת הישראלית והפלסטינית  דווח, כי מסגרת המשא ומתן בין ישראל לתורכיה עלה נושא הקמת נמל ימי ברצועת עזה כתנאי לחידוש היחסים של תורכיה עם ישראל. גם בכירים במערכת הביטחון בישראל דיברו בזכות הקמת נמל ימי. השיח אודות הקמת הנמל הימי ברצועת עזה עורר בזירה הפלסטינית תגובות מעורבות.
 • גורמים ברשות הפלסטינית ובפתח יצאו נגד התוכנית:
 • עסאם אלאחמד, חבר הועד המרכזי של פתח, אמר, כי יסוכל כל ניסיון להקמת נמל ימי, תחנת חשמל או קיום משא ומתן העומד בניגוד לאינטרסים הלאומיים הפלסטינים.
 • אסאמה קואסמהדובר פתח, דרש מחמאס להבהיר את עמדתה בנוגע להצהרות בנושא הקמת הנמל הימי, תחת פיקוח ישראלי. לדבריו השתיקה של חמאס בנושא מעלה את השאלה כיצד יתכן שחמאס מסכימה להקמת נמל ימי בפיקוח ישראלי בעוד היא מסרבת להעביר את השליטה על מעבר רפיח לידי הממשלה הפלסטינית. לדבריו המדובר באינטרס ישראלי מובהק במסגרת ניסיון לבודד את רצועת עזה מהשטחים הפלסטינים (מען, 25 בפברואר 2016).
 • משיר אלמצרי, בכיר חמאס, אמר כי מתנהל מהלך אזורי להסרת המצור מעל הרצועה הכולל בניית נמל ימי. אלמצרי הכחיש את הידיעות לפיהן מתקיים משא ומתן בין חמאס לבין ישראל בנוגע להקמת נמל ימי תמורת רגיעה ארוכת טווח ברצועה. הוא הדגיש, כי הקמת נמל ימי הינה זכותו של העם הפלסטיני וטען, שאין זה הגיוני שהרצועה תישאר סגורה יבשתית, ימית ואווירית. לדבריו הפיתרון הוא פיצוץ או פתיחת מעבר לרצועה שהינה חלופה עדיפה על פני החלופה הימית (שמס ניוז, 24 בפברואר 2016).
נמשכת קריסת מנהרות ברצועת עזה
 • חמישה פעילי הזרוע הצבאית של חמאס נפצעו בהתמוטטות מנהרה בשכונת אלזיתון בדרום העיר עזה. החמישה, שנפצעו באורח קל, פונו לבית החולים ושוחררו לאחר טיפול רפואי (קדסניוז, 28 בפברואר 2016). גורמי חמאס לא התייחסו לאירוע. לאחרונה אירעו כמה וכמה מקרים בהם קרסו מנהרות של הזרוע הצבאית של חמאס ואף נגרמו אבידות בנפש.
עצרת חמאס לתמיכה ביהודה ושומרון
 • ברפיח ארגנה חמאס עצרת הזדהות עם יהודה, שומרון וירושלים תחת הכותרת "דמנו יאיר את אלקצא". במהלך העצרת נערכו הדגמות של פיגועי דקירה ופיגוע תופת באוטובוס ישראלי.  כמו כן חלקה חמאס כבוד להרוגים פלסטינים במתקפת הטרור הנוכחית (ערוץ אלאקצא, 26 בפברואר 2016). על גבי בימת העצרת הוצב לוח גדול בו נכתב בערבית: "לא נכיר בישראל. האנתפאדה נמשכת". לוח הגראפיטי כולל בתוכו מסרים המעודדים פיגועי דקירה (אלרסאלה נט, 26 בפברואר 2016).
 • אסמאעיל הניה, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, נשא בעצרת נאום בו התייחס לאירועי הטרור בחודשים האחרונים. לדבריו "אנתיפדת ירושלים" מבטאת את השינוי הגדול, שעבר העם הפלסטיני בשנים האחרונות. עוד הוסיף, כי מה שמאפיין את האנתיפאדה הנוכחית הוא הדור הצעיר, שאינו פוחד, ופועל להציב את הסוגיה הפלסטינית שוב בראש סדר העדיפויות (פאל אינפו, 26 בפברואר 2016).
 • דווח, כי במהלך המפגן הוצג אמצעי לחימה מתוצרת סובייטית. המדובר בנשק מסוג  GSh-23L,Gryazev-Shipunov , תותח נ"מ אוטומטי דו קני 23 מ"מ, שפותח בעיקר עבור חיל האוויר הרוסי. בשלוש השנים האחרונות נפוץ השימוש בכלי נשק מסוג זה ברחבי לוב והוא ככל הנראה הוברח לחמאס מחצי האי סיני (אלמצדאר, 29 בפברואר 2016). 
מחמד אלקיק הפסיק את שביתת הרעב
 • משפחתו של העציר מחמד אלקיק, הודיעה ב-26 בפברואר ,2016 כי הוא הפסיק את שביתת הרעב שלו לאחר 94 ימים זאת, לאור ההחלטה שלא לחדש את מעצרו לאחר ה-21 במאי 2016 (פאל אינפו, 26 בפברואר 2016). על פי הודעת שירות הביטחון הכללי צו המעצר שלו יסתיים ב-21 במאי 2016 במקום ב-17 ביוני 2016 ואם לא יתקבל מידע ביטחוני חדש על אלקיק ולא יחול שינוי בנסיבות לא יוצא צו מעצר מנהלי חדש נגדו. במספר מוקדים ביהודה ושומרון  חילקו ממתקים לרגל שחרורו ובדפי פייסבוק מזוהי חמאס פורסמו כרזות המאדירות את "נצחונו" (דף הפייסבוק של הגוש האסלאמי בביר זית, דף הפייסבוק של חמאס במחוז שכם, דף הפייסבוק של חמאס בטול כרם, 26-27 בפברואר 2016).

מימין: חלוקת ממתקים של חברי הגוש האסלאמי באוניברסיטת ביר זית לרגל "נצחונו" של אלקיק (דף הפייסבוק של הגוש האסלאמי בביר זית, 27 בפברואר 2016). משמאל: קריקטורה שפורסמה בדפי פייסבוק של חמאס ובה נראה אלקיק פורץ את סורגי התא שלו כשהוא אוחז בעט, למעלה נכתב: "קריעת האזיקים וניצחון אלקיק" (דף הפייסבוק של חמאס בשכם, 26 בפברואר 2016)
מימין: חלוקת ממתקים של חברי הגוש האסלאמי באוניברסיטת ביר זית לרגל "נצחונו" של אלקיק (דף הפייסבוק של הגוש האסלאמי בביר זית, 27 בפברואר 2016). משמאל: קריקטורה שפורסמה בדפי פייסבוק של חמאס ובה נראה אלקיק פורץ את סורגי התא שלו כשהוא אוחז בעט, למעלה נכתב: "קריעת האזיקים וניצחון אלקיק" (דף הפייסבוק של חמאס בשכם, 26 בפברואר 2016)

מעורבות פעיל פתח בכיר  בעימותים עם כוחות הביטחון הישראליים
 • מידי שבוע בשבוע מתקיימים עימותים אלימים עם כוחות הביטחון הישראלים בכפר קדום, שממערב לשכם. ברקע העימותים עומדת חסימת ציר תנועה, ששימש בעבר את התושבים ליציאה מהכפר קדום. לאחרונה בולטת בעימותים הללו נוכחותו של מחמוד ולויל, מזכ"ל פתח בקלקיליה (המכהן בתפקיד זה מאז שנת 2008). בהפגנה האחרונה נראה ולויל כשהוא צועד בראש המפגינים לעבר מוקד העימותים ואף מעודד ומלבה פעילות מתגרה לעבר כוחות ביטחון ישראלים במקום (ופא, 26 בפברואר 2016), (דף הפייסבוק של כפר קדום, 26 בפברואר 2016).

מימין : מחמוד ולויל צועד בראש המפגינים (דף הפייסבוק של כפר קדום, 26 בפברואר 2016). משמאל: מחמוד ולויל, מפגין יחד עם פלסטינים האוחזים בידיהם אבנים  (ופא, 26 בפברואר 2016)
מימין : מחמוד ולויל צועד בראש המפגינים (דף הפייסבוק של כפר קדום, 26 בפברואר 2016). משמאל: מחמוד ולויל, מפגין  יחד עם פלסטינים האוחזים בידיהם אבנים (ופא, 26 בפברואר 2016)

 • ברשתות החברתיות ובאתרי האינטרנט, בעיקר אלה המזוהות עם חמאס, הושק בימים אלה קמפיין לציון 150 יום לפרוץ מתקפת הטרור ("אינתיפאדת אלקדס"). במסגרת זו, פרסמו כרזות רבות המעודדות המשך הטרור.  להלן מספר דוגמאות.

מימין: כרזה מטעם חמאס המעודדת המשך פיגועי דקירה בכרזה נכתב: "ממשיכים לאחר 150 יום. האנתיפאדה נמשכת" (דף הפייסבוק PALDF, 19 בפברואר 2016). משמאל: כרזה בה נכתב: "150 יום ואנו עדיין ממשיכים" (דף הפייסבוק של מנגנון הפעילות הציבורית של חמאס במערב עזה, 27 בפברואר 2016)
מימין: כרזה מטעם חמאס המעודדת המשך פיגועי דקירה בכרזה נכתב: "ממשיכים לאחר 150 יום. האנתיפאדה נמשכת" (19 בפברואר 2016, דף הפייסבוק PALDF). משמאל: כרזה בה נכתב: "150 יום ואנו עדיין ממשיכים" (דף הפייסבוק של מנגנון הפעילות הציבורית של חמאס במערב עזה, 27 בפברואר 2016)

בכיר פתח, המשמש גם כיועץ של אבו מאזן, מאדיר המחבלים
 • סלטאן אבו אלעינין, חבר הוועד המרכזי של פתח, המשמש גם כיועצו של אבו מאזן לארגונים בינלאומיים, העלה ב-21 בפברואר 2016 פוסט בדף הפייסבוק שלו בו הוא מאדיר ומשבח את פועלם של איהם ועמר, שני מבצעי הפיגוע הדקירה בסופר מרקט בשער בנימין (18 בפברואר 2016). בפוסט, שהעלה לדף הפייסבוק הרשמי שלו כותב אבו אלעינין  בין היתר: "איהם ועמר אתם מנהיגנו"... "איהם ועמר גילכם המשוער הינו 14 שנה, אבל הגיל בפועל של כל אחד מכם הינו עשרות דורות. בחזה שלכם פועם לב של גבר ..."

מימין: דף הפייסבוק הרשמי של סלטאן אבו אלעינין. משמאל: הפוסט, שהעלה (דף הפיסבוק של סלטאן אבו אלעינין, 1במרץ 2016)
מימין: דף הפייסבוק הרשמי של סלטאן אבו אלעינין. משמאל: הפוסט, שהעלה (דף הפיסבוק של סלטאן אבו אלעינין, 1במרץ 2016)

[1]עץ המיש הוא העץ הקדוש ביותר לאסלאם ונפוצו עליו אגדות רבות. לפי האמונה, עץ המיש הוא המועיל ביותר לגירוש שדים וגם כפיס קטן ממנו יכול להגן על הנושא אותו באופן מוחלט מפני עין הרע. המוסלמים נוהגים לתלות כפיס עץ קטן של עץ המיש על מיטת התינוק.
[2]נכון ל-1 במרץ 2016. נתונים סטטיסטיים אלו אינם כוללים ירי פצצות מרגמה. כמו כן הנתונים הללו אינם כוללים רקטות, שנפלו בתחום רצועת עזה.
[3]נתונים אלה אינם כוללים ירי פצצות מרגמה. כמו כן לא נכללות בהן נפילת רקטות בשטח רצועת עזה.